nadzor inšpekcije

Kazenska ovadba za čebelarja, ki so mu odvzeli eko certifikat

16. 04. 2025 20.03

Inšpektorji Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so kazensko ovadili čebelarja Maksimilijana Vajdo, ki je med drugim kljub odvzemu ekološkega certifikata zaradi nepravilnosti glede uporabe zdravil svoj med še naprej tržil kot ekološki. Osumljen je uničenja uradnega pečata, goljufije in groženj uradnim osebam.

Odpustili vse zdravstvene inšpektorje, ki so nadzorovali turistične križarke

11. 04. 2025 18.53

Vlada ameriškega predsednika Donalda Trumpa je v imenu varčevalnih ukrepov odpustila vse redno zaposlene uslužbence Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC), ki so skrbeli za zdravstvene inšpekcije na turističnih križarkah. CDC ima za te naloge po novem na voljo le še 12 ljudi, poroča televizija CBS.

Vsa Šaleška dolina tri dni upala na čudež, a jama je vzela vse tri rudarje

22. 01. 2025 07.02

Po ponedeljkovi tragični nesreči v Jami Preloge v Premogovniku Velenje so se reševalci prebili do lokacije še tretjega ponesrečenega rudarja. Pristojni so potrdili, da je v vdoru mokre gline umrl tudi on. Že zjutraj so sporočili, da so našli drugega ponesrečenca, popoldne pa so prebili še do tretjega. Odkopati ga sicer še niso uspeli. Na mestu vdora so doslej odkopali 250 kubičnih metrov materiala. Po besedah generalnega direktorja Marka Mavca je bila iskalna akcija izjemno težavna, za rudarske reševalce, ki so iskali svoje tovariše, pa tudi izredno travmatična. Nudijo jim tudi psihološko pomoč. Pri reševanju je aktivno sodelovalo 80 reševalcev. Pomoč, tudi materialno, je prav tako obljubil svojcem ponesrečencev. Dva umrla sta imela namreč tudi zelo majhne otroke. Umrli rudarji so bili stari 31, 32 in 49 let.

Iskanje rudarjev se nadaljuje, do večera odkopali prvih pet metrov mulja

21. 01. 2025 06.02

Na odkopu v jami Preloge Premogovnika Velenje je v ponedeljek zaradi vdora mokre gline zasulo tri rudarje. Enega so našli mrtvega, preostala dva pogrešana, pa reševalne ekipe po več kot 27 urah še vedno iščejo. Bojan Kumer, minister za okolje, podnebje in energijo, je pozno zvečer sporočil, da so reševalci doslej prekopali prvih pet metrov mulja. "Gre za luknjo tipa 10 kvadratnih metrov in dolžine skoraj 50 metrov," je o razsežnosti in zahtevnosti reševalne akcije še pojasnil Kumer.

Zavetišča: deponija za živali, ko se jih naveličamo?

16. 01. 2025 06.00

Prispevka na pse za njihove lastnike, kot kaže, ne bo. Na ministrstvu za kmetijstvo so se mu po burni reakciji javnosti odrekli, še preden so ga sploh zapisali v predlog novele zakona o zaščiti živali. Ali to pomeni, da ne bomo plačevali nič? Zakaj je stanje v zavetiščih alarmantno? V Sloveniji za zapuščene živali skrbi 16 zavetišč. Prostora imajo za 700 mačk in 400 psov, leta 2023 je bilo sprejetih 9.897 mačk in 1.572 psov.

Lastnik kokošje farme: Posnetki so zmontirani, inšpektorji večjih neskladij niso ugotovili

14. 01. 2025 16.17

Po objavi skritih posnetkov z ene izmed slovenskih farm kokoši nesnic, ki prikazuje nehigienične razmere na farmi, na kmetiji obtožbe zavračajo in trdijo, da so posnetki zmontirani. Društvo AETP, ki se zavzema za opustitev baterijske reje, medtem zagotavlja, da gre za avtentične posnetke. Postopek uradnega nadzora na kmetiji še poteka.

Svet Gimnazije in srednje šole Kočevje po plazu obtožb razrešil ravnatelja Pečana

14. 01. 2025 08.21

Svet Gimnazije in srednje šole Kočevje je na seji izglasoval razrešitev ravnatelja Gregorja Pečana, na katerega se je septembra usul plaz obtožb, je sporočil predsednik zavoda Damjan Lazar. Pozitivno mnenje k razrešitvi je pred tem podal tudi minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj.

Proteinska manija – nujna ali zdravju škodljiva?

02. 01. 2025 12.29

Poplava beljakovinskih oz. proteinskih izdelkov – krofi, pudingi, napitki, čokoladice, kruh, celo voda z okusom. Praktično ni več živila, ki ne bi imel svoje proteinske različice na trgu. So izdelki s proteini – za katere bomo običajno plačali več – tudi bolj zdravi? Ali potrošniki zgolj nasedamo agresivnemu marketingu, da se lahko sladkamo brez slabe vesti? Si lahko s pretiranim uživanjem tovrstnih živil celo škodimo?

Zaživela posebna enota inšpektorjev za prednostno odzivanje

29. 10. 2024 12.20

S 1. oktobrom je v okviru Inšpektorata RS za delo zaživela posebna enota inšpektorjev za prednostno odzivanje. Namen tega sektorja je hitro odzivanje na večje težave, ki se pojavijo v javnosti. Enoto trenutno sestavlja devet strokovnjakov.

Afere na trgu mesa: 'Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem'

18. 09. 2024 06.00

Kaj vse pretresa trg mesa? Afere, odpoklici izdelkov, tudi zavajanje kupcev. Zaupanje kupcev je težko pridobiti in zelo enostavno izgubiti. Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem, opozarja direktor državne skupine Farme Ihan Matej Resnik. Zakaj pa razburja vladna košarica? Kako inšpekcija kaznuje trgovce, ki lažno oglašujejo izdelke kot slovenske, čeprav kdaj to niso?

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?

17. 09. 2024 06.00

Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?

16. 09. 2024 06.00

Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita

25. 07. 2024 06.00

Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

So zdravniki obračunavali več storitev, kot so jih dejansko opravili?

12. 07. 2024 07.00

Govorili smo z več pacienti, ki so ugotovili, da so njihovi zdravniki ZZZS-ju obračunali več ali pa celo druge storitve, kot so jih dejansko opravili. Mama dveh otrok pravi, da so strokovnjaki opravili 4 ure terapije, zabeležili pa 30 ur, psihiater je za sedemminutne obravnave 25-letnika obračunal vedenjske psihoterapije in druge tehnike, čeprav te v tako kratkem času niti niso mogle biti izvedene, tretjo sogovornico pa je osebje prosilo, če lahko termin na svojo kartico odstopi drugemu pacientu. Zveza pacientov poroča, da poznajo še več podobnih primerov. Čeprav tega seveda ne počnejo vsi zdravniki, bi bilo treba nadzor okrepiti, pravijo na ZZZS. Kaj pa pravita ministrstvo in Zdravniška zbornica?

Kitajska z vojaškimi vajami preizkuša zmožnosti za prevzem oblasti v Tajvanu

24. 05. 2024 08.53

Kitajska z vojaškimi vajami, ki jih od srede izvaja v bližini Tajvana, preizkuša svoje zmožnosti za prevzem nadzora nad otokom, je sporočil Peking. Kitajska vojska je v okviru vaj obkrožila Tajvan z vojaškimi letali in ladjami, tajvanske oblasti pa poročajo tudi o vnovičnem vplutju kitajskih čolnov v vode okrog dveh manjših otokov. Po besedah Kitajske gre za kazen za "separatistična dejanja" po inavguraciji novega predsednika.

Gradbena inšpekcija lani porušila le eno črno gradnjo

17. 05. 2024 06.40

Gradbena inšpekcija je od leta 2013 do danes porušila 56 črnih gradenj – v letu 2022 in 2023 šest nevarnih gradenj. Lani je padla samo ena. Zakaj gradbeni inšpektorji ne uspejo porušiti več črnih gradenj? "Ljudje se vedno lahko na odločitev inšpektorja pritožijo," pravi Andreja Troha, direktorica Gradbene in geodetske inšpekcije. Prioriteta so nevarne gradnje. In zakaj še vedno stojijo nelegalne luksuzne vile, ki bodejo v oči že več let? Na seznamu je nekaj manj kot 3000 kršitev, del seznama pa predstavljajo gradnje, ki čakajo na rušitev.

Se vse črnograditelje preganja enako?

15. 05. 2024 06.23

Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'

14. 05. 2024 06.00

"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Oddajanje stanovanja prek Airbnb največ 30 dni na leto

13. 05. 2024 12.14

V skladu s predlogom novega zakona o gostinstvu bi lahko lastniki svoje nepremičnine na platformah, kot sta Booking in Airbnb, kratkoročno oddajali največ 30 dni na leto. Vlada ob tem občinam daje možnost, da te omejitve omilijo, če je to smiselno. V primeru, da se stanovanje s spremembo namembnosti spremeni v poslovni prostor, oddajanje časovno ni omejeno.

Končan nadzor socialne inšpekcije ob smrti sedemmesečnega dojenčka

03. 04. 2024 16.13

Sredi februarja so z reševalnim vozilom v urgentni center Murska Sobota prepeljali sedemmesečnega dojenčka, ki je klub oživljanju umrl. Po več kot mesecu dni je socialna inšpekcija končala nadzor nad delom pomurskega centra za socialno delo. Ugotovili so, da CSD Pomurje pri družini ni prepoznal nobenih elementov nasilja ali zanemarjanja otrok, zaradi katerih bi moral CSD s pomočjo sodišča ukrepati. Je pa CSD družino obravnaval zaradi nerednega šolanja otrok.

Smrt sedemmesečne dojenčice: patronažna služba o rojstvu ni bila obveščena

29. 03. 2024 20.14

Pomurski policisti preiskujejo smrt sedemmesečne dojenčice, ki je umrla nenadoma, kljub oživljanju ji niso mogli pomagati. Zdravniki so sicer pri otroku opazili kahektični, to je oslabel in izčrpan videz, a vzrok smrti še ni znan. Patronažna služba ni bila obveščena ne o nosečnosti ne o rojstvu otroka. Družino je pred tragičnim dogodkom sicer redno spremljal Center za socialno delo, kjer poudarjajo, da ni bilo opaziti, da bi bilo z najmlajšim otrokom kar koli narobe. Nadzor nad delom Centra, ki sicer še ni končan, zdaj izvaja socialna inšpekcija.

Ministrica: Stavbo bodo verjetno obdržali. Kaj bo v njej, pa še ni znano

07. 02. 2024 15.04

O nakupu sodne stavbe na Litijski cesti so razpravljali na seji komisije državnega zbora za nadzor javnih financ. Komisija predlaga revizijo računskega sodišča in nadzor proračunske inšpekcije ministrstva za finance. Ministrica Dominika Švarc Pipan kot najverjetnejši scenarij vidi, da bo ministrstvo stavbo obdržalo, kaj bo v njej, pa še ugotavljajo. Sicer pa pravi, da je bila pri poslu zavedena. Da Švarc Pipanova ni bežala od objektivne odgovornosti, izkazalo pa se je, da je "bila neizmerno naivna", se strinja tudi finančni minister Klemen Boštjančič. Strankarski kolega ministrice pa veliko bolj kritično: "Je kot neka Esmeralda, ki je po letu in pol ministrovanja na tem ministrstvu spregledala."

Pristojni preiskujejo pokole okoli 70 živali: povzročili naj bi jih psi

25. 01. 2024 15.27

Policijska uprava Maribor in Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin obravnavata več pokolov gojene divjadi in drobnice v zadnjih tednih. Gre za približno 70 živali, ne glede na sume, da so povzročitelji psi, pa doslej niti inšpekcija uprave, pristojne za veterinarstvo, niti policija nista identificirali morebitnih lastnikov psov.

Odvzeto govedo: po vrnitvi na kmetijo so morali eno kravo usmrtiti

24. 01. 2024 18.34

Potem ko se je še preostalih 11 od 24 glav goveda v torek po dobrih dveh mesecih vrnilo na kmetijo Možgan v okolici Krškega, so dopoldne na kmetiji eno govedo morali usmrtili. Kot so nam pojasnili na kmetiji, je bilo veterinarsko zdravljenje ene izmed krav, ki se je na kmetijo vrnila, neuspešno. Trdijo, da so bile krave pred odvzemom v dobrem zdravstvenem stanju.

Odvzem govedi: zapisnik pavšalen in presplošen, uradno veterinarko izločili

22. 12. 2023 12.57

Veterinarska uprava je po preverbi postopka odvzema 24 glav goveda na kmetiji pri Krškem iz inšpekcijskega postopka izločila veterinarko Danušo Štiglic. To ne bo vplivalo na nadaljevanje postopka, pojasnjujejo na kmetijskem ministrstvu. V kmetijsko gozdarski zbornici so z odločitvijo zadovoljni, kot pravijo je verifikacija potrdila vse, na kar so opozarjali že ob izbruhu afere. Objavljeno poročilo so izdali že 4. decembra. Inšpektorat za javni sektor naj bi upravi predlagal tudi uvedbo disciplinskega postopka zoper veterinarko.

Golob o evidentiranju in pokojninski noveli: 'Na upokojence nismo pozabili'

18. 12. 2023 06.20

Vlada bo po koncu nadzora izvajanja novele zakona o evidentiranju delovnega časa v praksi šla v izboljšave v tistih delih, kjer se bodo pokazale kot potrebne, je v odgovorih na poslanska vprašanja dejal predsednik vlade Robert Golob. Rešitve za ugotovljene težave bodo po besedah premierja iskali v okviru Ekonomsko-socialnega sveta. Ob tem pa zatrjuje, da tudi na upokojence nikakor niso pozabili. Kot dokaz je omenil nedavno sprejeto pokojninsko novelo, ki izboljšuje položaj najbolj šibkih skupin upokojencev, ki so delovni invalidi in vdove oz. vdovci.

'Izredna verifikacija še ni končana, odvzete živali so ustrezno oskrbovane'

08. 12. 2023 17.39

Inšpekcijski postopek v zvezi s postopkom odvzema goveda pri Krškem še ni končan, prav tako še ni v celoti končana izredna verifikacija, so poudarili v Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Zagotovili so, da so vse odvzete živali ustrezno oskrbovane.

Odvzem goveda pri Krškem: uprava ugotovila kršitve zakonodaje

07. 12. 2023 16.43

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je v okviru izredne verifikacije odvzema goveda na kmetiji v Leskovcu pri Krškem ugotovila kršenje posameznih določb nacionalne zakonodaje. Inšpekcijski postopek sicer v času verifikacije še ni bil zaključen, so zapisali na upravi. Prejšnji teden je odvetniška pisarna, ki zastopa skrbnika živali, na ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano vložila tudi pritožbo zoper odločbo o odvzemu.

Na območjih s presežnimi vrednostmi večinoma živinoreja, gojile so se tudi poljščine

04. 12. 2023 16.23

V kolikšni meri so lahko ugotovitve inšpekcije za kmetijstvo, ki je odkrila presežne vrednosti težkih kovin na vodovarstvenih območjih, zaskrbljujoče za zdravje ljudi in okolja? Aktivne snovi oziroma onesnaževala v tleh, ki so jih ugotovili pri vzorčenju, se lahko spirajo v podtalnico in od tam do uporabnikov pitne vode, hkrati pa onesnaževala iz tal lahko vstopajo v rastline in od tam v prehransko verigo.

Odvzeto govedo premestili na štiri lokacije, vložena pritožba na odločbo

01. 12. 2023 07.58

Na kmetiji pri Krškem odvzeto govedo so premestili na štiri lokacije po državi, nobenega niso usmrtili ali oddali v zakol, so povedali na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Medtem je odvetniška pisarna, ki zastopa skrbnika živali, na ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano vložila pritožbo zoper odločbo o odvzemu. Inšpekcijskemu organu zaradi številnih kršitev različnih zakonov predlaga, da jo odpravi kot nezakonito. Poseg v pravice kmeta je bil po njihovem mnenju prestrog, pa tudi v nasprotju z dejanskim stanjem na terenu.