nadomestne gradnje

Regijska bolnišnica bo v Kranju. Župan Radovljice: Odločitev je politična

20. 03. 2025 13.03

Vlada se je odločila, da bo nova gorenjska regijska bolnišnica v Kranju, je po seji vlade povedal njen podpredsednik Matej Arčon. Gre za politično odločitev. Zadnja analiza je tako lokacijo v Kranju kot v Radovljici označila za primerno, minimalno prednost pa je dala Radovljici. V bolnišnici naj bi bilo predvidoma 600 postelj. Radovljiški župan je odločitev označil za politično, razočaran je tudi njegov jeseniški kolega.

V zadevi Trenta znova zaslišali sodnega izvedenca

10. 02. 2025 15.56

Celjsko sodišče je v nadaljevanju sojenja prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima zaradi domnevno spornih poslov z nepremičninami v Trenti znova zaslišalo sodnega cenilca Franca Nahtigala, ki je kot prvi za sodišče izdelal cenitev premoženja in ga ocenil na dobrih 100.000 evrov. Tokrat se je opredelil do precej nižje cenitve Sicgrasa.

Pred drugo obletnico poplav bodo v novih hišah

03. 02. 2025 16.47

Kako hitro napreduje obnova po uničujočih poplavah avgusta 2023, ki je poškodovala ali odnesla za skoraj tri milijarde evrov stanovanjskih objektov ter cestne in druge infrastrukture? Počasi, a domačini z Ljubnega ob Savinji imajo, pravi župan, spet žarke upanja v očeh. Začele so se namreč graditi prve hiše. Koliko kljukic je Služba za obnovo po poplavah že uspela narisati na seznam 258 hiš, ki jih je treba podreti?

Na sojenju v zadevi Trenta zaslišan še drugi sodni cenilec

19. 12. 2024 15.49

Na celjskem sodišču so v nadaljevanju sojenja prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima zaradi domnevno spornih poslov z nepremičninami v Trenti zaslišali sodnega cenilca Franca Nahtigala, ki je v nasprotju z drugo skupino izvedencev premoženje ocenil na dobrih 100.000 evrov. Pričala je tudi izvedenka ekonomske stroke Alenka Vrhovnik Težak.

Janša med podporniki v Celju: Spet prihaja slovenska pomlad

12. 12. 2024 12.11

Pred celjsko sodno stavbo so se ob sojenju prvaku SDS Janezu Janši v zadevi Trenta znova zbrali protestniki, ki so izrazili nezadovoljstvo nad po njihovem mnenju skorumpiranim slovenskim sodstvom. Nagovoril jih je tudi Janša, ki je ponovno izrazil precej očitkov na račun pravosodnega sistema in aktualne oblasti, ki jo je označil za vladavino lutk. Zaslišali so tudi izvedenko urbanistične stroke Lidijo Dragišič, ki v nasprotju z gradbenima izvedencema prejšnji teden ni izključila možnosti obnove ali nadomestne gradnje propadajočih kmečkih objektov.

Zadeva Trenta: kako so cenilci prišli do cene evro na kvadratni meter?

06. 12. 2024 17.29

Na celjskem sodišču se je zaslišanjem cenilcev nadaljevalo sojenje prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima, nekdanjima direktorjema Eurogradenj in Imosa Klemnu Gantarju in Branku Kastelicu, zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči v Trenti. Zaslišana je bila četverica, ki je po naročilu sodišča skupaj izdelala izvedensko mnenje.

Brez rastlinjaka ne bi preživele zime, na toplo gredo za 25.000 evrov

14. 10. 2024 15.23

Iz ljubljanskega botaničnega vrta sredozemske rastline ponovno selijo v koprsko vrtnarijo, saj zaradi porušenega prezimovalnega rastlinjaka leta 2020 še vedno nimajo primernega rastlinjaka. Gre za dragoceno zbirko več kot 500 rastlin, med katerimi so tudi najstarejši primerki. Ob tem znova opozarjajo na prostorsko stisko, pa tudi na peticijo za ohranitev vrta, ki jo bodo posredovali pristojnemu ministru.

Po burni razpravi potrdili predlog datuma referenduma o Jek2

02. 10. 2024 13.44

Pristojni odbor DZ je z večino koalicije in opozicije potrdil predlog odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka nuklearke (Jek2), ki predvideva, da bo glasovanje 24. novembra. Predlagano referendumsko vprašanje se glasi: Ali podpirate izvedbo projekta Jek 2, ki bo skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo? Zagovorniki so med drugim izpostavili, da zanesljiva oskrba samo z obnovljivimi viri energije ni možna, nasprotniki pa, da bo cena projekta in energije visoka. Sejo je zaznamoval tudi besedni spor med poslancema Svobode. Miroslav Gregorič je Nataši Avšič Bogovič očital, da razprava o projektu ne more potekati brez ministra za okolje, podnebje in energijo Bojana Kumra.

Vlada potrdila sklep o odstranitvi 50 objektov, prve odškodnine novembra

05. 09. 2024 18.32

Vlada je sprejela sklep o odstranitvi 50 objektov v občini Braslovče zaradi poplavne ogroženosti. Do danes je tako sprejela sklepe za odstranitev skupno 130 objektov. Po oceni vladne službe za obnovo po poplavah bi lahko ljudem prve odškodnine za objekte izplačali novembra.

Zapore in nadomestni prevozi: na železnicah vzdrževalna dela

12. 08. 2024 11.54

Tudi v poletnih dneh se nadaljujejo vzdrževalna dela na železniškem omrežju. Ta že potekajo ali bodo v naslednjih dneh potekala tako na gorenjski, primorski in zasavski progi ter na nekaterih regionalnih povezavah. Najbolj dolgotrajna bo popolna zapora gorenjske proge med Ljubljano in Kranjem v obdobju med 19. avgustom in 1. septembrom.

Bodo družine domove gradile v lastni režiji ali se bodo odločili za nadomestne gradnje?

02. 08. 2024 18.58

Hiša družine Jelšnik je zaradi lanskoletne avgustovske ujme vse do danes ostala zakopana 13 metrov pod zemljo. Ker je zaradi ogroženosti njihovo zemljišče pristalo na vladnem seznamu objektov za odstranitev, se družina v svoj nekdanji dom ne bo mogla nikoli več vrniti. Podobno usodo si z Jelšnikovimi deli še 258 družin po Sloveniji, ki se bodo zaradi popoplavne ogroženosti iz svojih domov morale izseliti.

Govorili o 100 hišah na mesec, po letu dni le ena in le zaradi donatorjev

24. 07. 2024 06.00

"Mogoče bo potrebnega še nekaj časa." Tako je o popoplavni obnovi dejal predsednik vlade Robert Golob, ki je pred slabim letom dni govoril o 100 montažnih hišah na mesec. Po skoraj letu dni je postavljena le ena, pa še ta zahvaljujoč 41 donatorjem in ne vladi. Ob predaji ključev hiše družini Stropnik pa smo kljub temu videli prihod vladne delegacije in govor premiera, ki sicer ni pojasnil, zakaj je za 343 objektov, ki niso več primerni za bivanje, izdelanih le 130 cenitev. Prav tako ni pojasnil, zakaj vladni seznam za rušenje hiš še ni dokončen. Kaj je torej leto dni počela vlada Roberta Goloba? V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili vladnega koordinatorja za obnove po poplavah Boštjana Šefica.

Leto dni po poplavah ocenjenih 130 poškodovanih hiš in odposlanih 16 pogodb

23. 07. 2024 20.04

Kaj pa vse ostale nadomestne gradnje, ki jih je obljubljala vlada Roberta Goloba? Spomnimo se obljub, ki jih je v našem studiu le tri dni po poplavah izrekel premier Robert Golob: "Občine zagotovijo zemljišča, jih komunalno opremijo, potem pa s pozivom, ki bo šel k vsem graditeljem montažnih hiš, država postavi tipizirane objekte po celi državi tam, kjer so ljudje izgubili streho nad glavo. Se pravi, da niso ljudje prepuščeni sami sebi, ampak da maksimalno skrajšamo roke."

20 let po potresu še vedno čakajo na nadomestne gradnje, na klice ni odzivov

12. 07. 2024 18.46

Natanko 20 let mineva od zadnjega večjega potresa pri nas. 12. julija 2004 je nekaj po 15. uri Posočje stresel potresni sunek z močjo 4,9 po Richterjevi lestvici. Takrat je prebivalcem spodmaknilo tla pod nogami, okoli njih pa je bobnelo, ko so velike skale padale v reko, veliko hiš in cest je bilo poškodovanih. 20 let kasneje v Posočju nekateri še vedno čakajo na nadomestne gradnje, pa čeprav imajo gradbeno dovoljenje. "Z ukinitvijo državne tehnične pisarne v Tolminu nimamo več sogovornika, zato ostajamo brez odgovorov," pravijo domačini.

Župan Braslovč: Preseliti se bosta morala ves desni in levi breg Letuške gmajne

05. 07. 2024 06.00

V Braslovčah je 11 mesecev po uničujočih poplavah padla dokončna odločitev za krajane Letuša. Kot je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil župan Braslovč Tomaž Žohar, se bosta morala preseliti celoten desni in levi breg Letuške gmajne. Po njegovih besedah se večina prebivalcev tega sklepa veseli. Za nadomestno gradnjo v njihovi občini naj bi se sicer zanimali tudi prebivalci drugih poplavljenih območij, parcele pa bi bile za gradnjo lahko pripravljene do jeseni naslednje leto.

V letu 2024 50 milijonov za obnovo stanovanj in 70 za nadomestne gradnje

24. 05. 2024 14.26

Vlada je na zadnjih dveh sejah sprejela dva programa za odpravo posledic škode po poplavah iz avgusta lani, v pripravi je tudi program ukrepov razvojnih spodbud. Že decembra 2023 pa je Slovenija, na podlagi uspešno pripravljene in oddane vloge, prejela najvišje možno predplačilo iz Solidarnostnega sklada EU v višini 100 milijonov evrov.

Nove hiše, vrtci in varn(ejš)i vodotoki bodo težki 2,3 milijarde evrov

16. 05. 2024 13.52

Vlada je na seji sprejela sanacijski program za odpravo posledic poplav. Za sanacijo po avgustovski ujmi v petih letih predvideva 2,3 milijarde evrov, od tega letos 360 milijonov evrov. S programom bodo zagotovljena vsa sredstva za nadomestne gradnje, za vso občinsko infrastrukturo, za javne stavbe, torej šole vrtce, pravijo na vladi. V program je vključena tudi sanacija vodotokov s trajnimi ukrepi, dodajajo.

Kakšne hiše bodo ponudili poplavljencem?

23. 02. 2024 11.05

Mesec dni časa imajo arhitekti, ki želijo zasnovati nadomestne gradnje za lastnike hiš, uničenih v poplavah in plazovih. Toliko časa namreč traja natečaj, ki ga je pripravilo ministrstvo za solidarno prihodnost. Njegova vsebina pa razkriva, kaj so nesrečnikom namenili: eno- ali dvostanovanjske stavbe, dvojček, vrstne hiše, velikost pa od 80 do 122 kvadratnih metrov. Okvirno so že določili tudi velikost prostorov, eden od pogojev pa je tudi, da morajo biti načrtovane tako, da jih bodo lahko ljudje s preprostimi posegi nadgradili in prilagodili svojim potrebam.

UKC Maribor s 3,4 milijona evrov plusa

30. 11. 2023 08.41

Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor beleži letos do konca oktobra presežek prihodkov nad odhodki v višini nekaj manj kot 3,4 milijona evrov, kažejo podatki, s katerimi so se v sredo seznanili člani sveta zavoda. Vodstvo ocenjuje, da bo UKC Maribor leto 2023 zaključil s pozitivnim rezultatom.

Nadvoz s štirimi tiri bodo podrli. Kako bo potekal železniški promet?

28. 11. 2023 14.09

Rekonstrukcija železniškega nadvoza na Dunajski cesti se bo začela januarja, pri tem pa ne bo trpel le cestni, temveč tudi železniški promet. Pri gradnji novega Potniškega centra je sicer največja ovira prav most, ki ga bodo podrli. Čezenj namreč potekajo štirje tiri, kar predstavlja veliko oviro za vožnjo na Primorsko in Gorenjsko. Kako bo potekal železniški promet?

Potrdili predlog zakona o obnovi po avgustovski ujmi. Kako bo financiran?

23. 11. 2023 11.56

Finančni minister Klemen Boštjančič je sporočil, da je vlada na dopisni seji potrdila predlog Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev. Zakonski predlog vsebuje okoli 150 členov in posega na številna področja, omogočil pa naj bi hitro obnovo in normalizacijo razmer na prizadetih območjih ter postavil temelje za nadaljnji razvoj in večjo odpornost na naravne nesreče. Za financiranje projektov in ukrepov, povezanih s poplavami in plazovi, bodo ustanovili proračunski sklad, na katerem se zbirajo sredstva na posebnem računu, ločeno od drugih proračunskih sredstev.

V veljavo stopa interventni zakon, FURS bo začel z izplačili predplačil

21. 11. 2023 08.15

Finančna uprava bo izplačala preplačila za obnovo stanovanj, lastniki stanovanj, katerih stanovanjske enote so poškodovane ali uničene v poplavah in plazovih, pa bodo pred izplačilom prejeli obvestila o višini predplačila. Z današnjim dnem je namreč začela veljati novela interventnega zakona, ki določa dodatne ukrepe in rešitve za odpravo posledic avgustovskih poplav in plazov. Med bistvenimi rešitvami so predplačila za sanacijo stanovanj, ureditev odstranitve ogroženih objektov ter ukinitev obveznega solidarnostnega prispevka.

DZ potrdil novelo interventnega zakona po poplavah in črtal solidarnostni prispevek

10. 11. 2023 06.31

DZ je z glasovi koalicijskih poslancev potrdil novelo interventnega zakona, ki določa dodatne ukrepe in rešitve za odpravo posledic avgustovskih poplav in plazov. Med bistvenimi rešitvami so predplačila za sanacijo stanovanj, ureditev odstranitve ogroženih objektov ter ukinitev obveznega solidarnostnega prispevka, ki naj bi ga 'nadomestil' višji davek od dohodkov pravnih oseb za tri odstotne točke za prihodnjih pet let.

Šefic napovedal nov sestanek s krajani Strug, ki se bodo selili

06. 11. 2023 09.32

Državni sekretar in vodja službe vlade za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je na novinarski konferenci spomnil na ključne ukrepe, ki jih vpeljuje novela zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov. Eden od ukrepov so denimo predplačila za obnove stanovanj, s katerimi želi vlada pospešiti sanacijo poškodovanih objektov. Za vse, ki živijo na poplavno ogroženih območjih, pa je predvidena nadomestitvena gradnja. Prebivalcem Strug bodo medtem geologi v sredo še enkrat predstavili vse okoličine v zvezi s plazom, ki ogroža naselje.

Izvajalci pritiskajo in se jezijo, občine Zgornje Savinjske doline pa še brez denarja

12. 10. 2023 11.47

Občine Zgornje Savinjske doline od države še niso prejele denarja za povrnitev intervencijskih stroškov po avgustovski ujmi. Kot je povedal mozirski župan Ivan Suhoveršnik, so vse občine pravočasno oddale vloge za povrnitev stroškov. Dejal je, da se zato nanje jezijo izvajalci del in podjetja. Iz vlade so sporočili, da bodo občine poplačila dobile v naslednjih dneh.

Golob: Družine z največjo škodo bomo klicali na individualne pogovore

27. 09. 2023 07.27

Premier Robert Golob je ob obisku vlade na Koroškem po uvodnih pogovorih na Prevaljah napovedal, da bodo tehnično pisarno za koroške občine po ujmi odprli v Črni na Koroškem. Kot je dodal, bodo poskušali zagotoviti še več mehanizacije za sanacijo in 30 novih ekip, za nevaren poplavni mulj pa iščejo trajno odlagališče. Obeta se tudi prednostni postopek za tiste, ki potrebujejo nov dom.

Golob o ukrepih: V naslednjih tednih za več kot 600 milijonov evrov izplačil

18. 09. 2023 07.48

Premier Robert Golob v naslednjih tednih iz proračuna pričakuje za okoli 640 milijonov evrov neposrednih izplačil ljudem, gospodarstvu in občinam. "Nikoli v zgodovini te države ob nobeni nesreči ni bilo izplačanega toliko denarja, niti ne tako hitro," je dejal v DZ v odgovoru na vprašanje poslanca Jerneja Vrtovca (NSi) glede ukrepov po poplavah.

'Da bi ljudje prišli do nadomestne gradnje v letu dni, je nerealno pričakovati'

31. 08. 2023 06.00

Strah pred ekološko katastrofo ne le v Mežiški dolini, ampak tudi v Dravogradu, kjer so, kot pravi župan, dobili bogato darilo reke Meže. Močno onesnaženje s težkimi kovinami so razkrili tako analiza tal, ki jo je naročil domačin iz Prevalj, kot tudi rezultati agencije za okolje, kjer so potrdili podobne visoke vrednosti svinca, kadmija in cinka. Številne, ki so jim poplave uničile domove, pa tudi zanima, v kakšnem časovnem okvirju bo izvršen projekt nadomestnih gradenj.

Janša in Golob enotna: Zdaj je treba pomagati ljudem

21. 08. 2023 17.24

Predsednik vlade Robert Golob in šef opozicijske stranke SDS Janez Janša sta spregovorila o tem, kako si predstavljata obnovo Slovenije po poplavah in o tem, kaj najbolj prizadetim v ujmi prinaša interventni zakon. V oddaji sta bila enotna, da je treba na prvo mesto postaviti ljudi, češ da bo časa za politično obračunavanje še dovolj.

Nekateri vaščani Letuša proti selitvi: 'To je naš dom, trga se mi srce'

19. 08. 2023 20.14

Po katastrofalni ujmi si odgovorni v Braslovčah ne želijo več zatiskati oči. Prebivalce Letuša, kjer je bilo poplavljenih kar 271 stanovanjskih objektov, preseljenih pa je 73 družin, je občina postavila pred dejstvo, treba se bo odseliti. Da bi prebivalcem zagotovili varnost, ne vidijo druge rešitve, kot ponuditi nadomestno gradnjo ali odškodnino. Prejelo bi jo 150 lastnikov. Med prebivalci pa so mnenja deljena. Medtem ko eni ne želijo več vztrajati na zemljiščih, kjer so se dobesedno borili za življenje, drugi občino pozivajo, naj razmisli o drugih možnih rešitvah.