nadomestilo plače

Obeta se dvig nadomestila za brezposelnost

29. 03. 2025 09.13

Brezposelni, ki prejemajo denarna nadomestila za brezposelnost, bodo aprila na račune prejeli nekoliko drugačne zneske. Obračunan bo namreč višji znesek obveznega zdravstvenega prispevka, hkrati pa bo prišlo do 1,9-odstotne uskladitve nadomestila, je nedavno objavil Zavod RS za zaposlovanje. V prihodnosti je sicer predviden občuten skok nadomestil.

Sunita in Butch ne bosta dobila plačanih nadur, pač pa zgolj majhen dodatek

20. 03. 2025 11.45

Ali bi, če bi opravili nekaj nadur, pričakovali dodatno plačilo? Kaj pa, če bi se vaše službeno potovanje nepričakovano podaljšalo za kar devet mesecev? Sunita Williams in Butch Wilmore, ki sta svoj osemdnevni obisk na Mednarodni vesoljski postaji kar pošteno podaljšala, bosta za "nevšečnost" verjetno dobila zanemarljiv dodatek.

Vlada potrdila predlog sheme skrajšanega delovnega časa

05. 03. 2025 14.40

Vlada je potrdila predlog zakona, ki bi uvedel stalno shemo skrajšanega delovnega časa. V okviru sheme, ki bi jo aktivirala vlada v primeru naravne nesreče, epidemije ali gospodarske krize, bi podjetja, tudi le v posamezni panogi, lahko dobila subvencijo za nadomestilo plače za delavce, ki bi jih v izogib odpuščanju vključila v ukrep.

Večmesečni dopust – prihodnost zaposlovanja?

23. 02. 2025 09.07

Pol leta dopusta, delovno mesto pa vas čaka. Ali pa kar celo leto. Za potovanje, dokončanje šolanja, gradnjo ali obnovo doma ali pa zgolj za kakovosten čas z družino. Se sliši dobro? No, te možnosti - tako imenovano sobotno leto ali sabbatical – ponuja vedno več podjetij. Po drugi strani pa v javnem sektorju, v branžah, kjer je sobotno leto zakonsko omogočeno, to vedno težje zagotavljajo. Bo omogočanje dolgotrajnih odsotnosti z dela vsaj v zasebnem sektorju kmalu samoumevno? Na globalni ravni je že eden od petih največjih trendov v zaposlovanju. 24UR Fokus.

Pol leta po tragediji skupščina Jadrolinije razrešila upravo

11. 02. 2025 15.10

Skupščina hrvaškega ladjarskega podjetja Jadrolinija je po lanski hudi nesreči trajekta Lastovo odpoklicala upravo družbe. Na podlagi sklepa hrvaške vlade odpoklic tričlanske uprave pod vodstvom Davida Sopta velja s 14. februarjem.

Upravno sodišče potrdilo diskriminacijo pri izplačilu božičnice

31. 01. 2025 14.26

Upravno sodišče je zavrnilo tožbo podjetja, ki je nasprotovalo ugotovitvi zagovornika načela enakosti, da je pri izplačilu božičnice ravnalo diskriminatorno. Zaposlenim, ki so bili med letom odsotni zaradi bolezni, je namreč izplačalo nižje zneske, kar je po navedbah sodišča oškodovanje, povezano z osebno okoliščino zdravstvenega stanja zaposlenih.

Nepremičninski davek: med predlogi tudi obdavčitev celotnega premoženja

27. 01. 2025 07.24

Če želimo razbremeniti plače, moramo najti drugi vir prihodkov, je premier Robert Golob v državnem zboru pojasnil izhodišča za obdavčitev premoženja, ki jih je vlada potrdila konec decembra. Javna obravnava izhodišč se je pred kratkim iztekla, prejeli so 521 pripomb. Iz razprave v medijih so zaznali tudi pripombe na visoke stopnje obremenitve, med predlogi pa je tudi razširitev predmeta obdavčitve na vse premoženje posameznika ali na prvo nepremičnino nad določeno vrednostjo ali kvadraturo. Na podlagi pripomb in predlogov bo strateški svet za davke pripravil osnutek zakona.

Kdo bi imel od nepremičninskega davka koristi in koga bi udaril po žepu?

31. 12. 2024 06.00

Nepremičninski davek je na noge dvignil tudi občine, ki so že zarožljale z ustavno presojo. Nasprotujejo namreč, da bi davek na stanovanjske nepremičnine pobirala država in da ta ne bi pripadel občinam. S tem se bo na lokalni ravni naredilo veliko škode, so kritični. To je sicer le eden od pomislekov zloglasnega nepremičninskega davka, ki so se ga lotile, a nikoli zares sprejele številne vlade. Kdo bi imel od nepremičninskega davka, kot ga je začrtala vlada, največ koristi, koga bi po žepu udaril pošteno in koga morda ne, kakšne so alternativne rešitve, pa z nekdanjim direktorjem Fursa Ivanom Simičem.

Sobodajalci nezadovoljni, predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC nepravična

24. 12. 2024 09.47

V Združenju sobodajalcev so kritični do izhodišč za nepremičninski davek. V luči predloga novele zakona o gostinstvu, ki za sobodajalce uvaja splošno omejitev dejavnosti, zahtevajo, da so sobodajalci oproščeni plačila nepremičninskega davka za čas, ko ne morejo opravljati dejavnosti zaradi administrativnih prepovedi. Predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC - Kluba slovenskih podjetnikov ni niti pravična niti stimulativna. "Ocenjujemo, da ne bo dosegla zastavljenih ciljev," so zapisali v sporočilu za javnost.

'Z obdavčitvo premoženja bomo na trgu ponudili več nepremičnin in povečali kupno moč'

23. 12. 2024 07.04

Vlada je na seji obravnavala in potrdila izhodišča za spremembe pri obdavčitvi premoženja, po katerih bi uvedli novo obdavčitev druge in vsake naslednje nepremičnine v lasti posameznikov. Zakonodaja naj bi bila v najboljšem scenariju sprejeta v naslednjem letu. Premier Golob pravi, da naj bi se po izračunih s to dodatno obdavčitvijo nepremičnin v blagajno steklo okoli 600 milijonov evrov, kar pa bi bilo v celoti namenjeno za razbremenitev plač.

Obetajo se subvencije za skrajšani delovnik in dvig nadomestila za brezposelnost

19. 12. 2024 16.32

Na področju trga dela se obeta več sprememb. Med prvimi naj bi bila shema skrajšanega delovnika, o kateri že tečejo pogajanja socialnih partnerjev. Obetajo se novosti pri višini denarnih nadomestil za brezposelnost, predvideno je sezonsko delo v gostinstvu in turizmu. Ministrstvo si želi porušiti tudi most do upokojitve, ko gredo starejši v pokoj neposredno z zavoda za zaposlovanje. Minimalna plača naj bi se uskladila le z inflacijo, je neuradno izvedela STA.

Zakon bo določil urne postavke dela samozaposlenih v kulturi

28. 11. 2024 15.10

Vlada je sprejela predlog zakona o dopolnitvi zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki bo kolektivno uredil izhodiščne urne postavke dela samozaposlenih v kulturi, kadar ti sodelujejo z javnimi zavodi in agencijami v kulturi. Samozaposleni bodo za enako delo plačani primerljivo s tistimi v javnih zavodih.

Je v Sloveniji res vse več bolniških odsotnosti?

12. 11. 2024 16.53

Smo res veliko več bolni kot pred epidemijo covida ali gre preprosto za izkoriščanje sistema? Opazen je namreč porast kratkotrajnih bolniških odsotnosti z danes na jutri, ki trajajo do tri dni, največ pa naj bi jih bilo pred ali po koncu vikenda ter ob prazničnih dneh. Trend se je razmahnil po tem, ko se je začelo odpirati in zapirati bolniške na daljavo, brez obiska osebnega zdravnika. In kje je takih bolniških največ ter ali jih kdo preverja?

Stroški za referendum, ki ga ne bo, nanesli okoli 310.000 evrov

07. 11. 2024 12.00

Državna volilna komisija je določila višino nadomestil, ki pripada volilnim komisijam za obdobje trajanja referendumskih opravil za izvedbo posvetovalnega referenduma o JEK 2. Člani volilnih komisij bodo prejeli 25 odstotkov nadomestila oziroma od 100 do 300 evrov. Skupni stroški za referendumska opravila, ki so bila izvedena pred preklicem posvetovalnega referenduma, znašajo približno 310.000 evrov.

Za podpis dogovora s sindikati javnega sektorja bosta skrbela Boštjančič in Props

17. 10. 2024 16.04

Vlada se je seznanila s parafiranim dogovorom v zvezi z zakonom o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju ter pooblastila ministra za javno upravo Franca Propsa in ministra za finance Klemna Boštjančiča za podpis dogovora. V primeru, da do 15. novembra ne bodo sklenjene kolektivne pogodbe, bo vlada predlagala prenehanje veljavnosti zakona.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'

06. 10. 2024 08.00

"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

Davčna obremenitev stroškov dela lani 39,7-odstotna

21. 05. 2024 12.18

Od stroškov dela za zaposleno osebo, ki je lani zaslužila 67 odstotkov plače povprečne zaposlene osebe, je bilo 39,7 odstotka namenjenih za plačilo davčnih bremen, 60,3 odstotka pa za neto plačo. Davčna obremenitev se lani glede na predlani ni spremenila, je objavil državni statistični urad.

1760 evrov pokojnine za pet let poslanske službe v Bruslju

17. 05. 2024 06.08

V Sloveniji pokojnino prejema več kot 640.000 posameznikov. Januarja, po doslej najvišjem dvigu, se je povprečna starostna pokojnina dvignila za 8,2 odstotka in je marca znašala dobrih 849 evrov neto. In če je to znesek, ki so ga številni dosegli z desetletji dela, je to tudi znesek, ki ga evropski poslanci prejmejo po slabih dveh in pol letih po izvolitvi v Evropski parlament. Glede na trenutno neto plačo poslancev v Bruslju za vsako leto namreč prejmejo 352 evrov pokojnine oziroma v petih letih, kolikor traja mandat, 1760 evrov. Če so izvoljeni večkrat, je ta znesek še bistveno višji.

Več kot milijon za poslanski mandat v Evropskem parlamentu?

16. 05. 2024 06.00

705 poslancev Evropskega parlamenta, med njimi osem slovenskih, bo kmalu prejelo še zadnjo plačo v tem sklicu. Od leta 2009 vsi evropski poslanci, ne glede na standard države, kjer so bili izvoljeni, prejemajo enako plačo, ki trenutno znaša 10.075 evrov bruto. Po plačilu davkov EU in prispevkov za zavarovanje to pomeni 7853 evrov neto. Sledi še domači odbitek, vsakemu od osmih Finančna uprava odmeri še dohodnino. Poleg plače pa evropski poslanci, tako kot nacionalni, prejemajo še številna nadomestila, od povračila stroškov prevoza in denimo dnevnic – do mesečnega pavšala, ki znaša 4950 evrov.

'Demokracija se konča pri vratih delovnega mesta'

30. 04. 2024 12.51

Pred delavskim praznikom, ki ga obeležujemo 1. maja, so svoje poslanice državljanom posredovali tudi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec ter državna sekretarja Dan Juvan in Igor Feketija. Kot je ob tem opozoril Mesec, je "prvi maj praznik, ki nas vsako leto spomni, da evropski socialni model ni samoumeven". Mesec in Juvan se bosta 1. maja udeležila tudi prireditve na Rožniku.

Odbor za zdravstvo novelo zakona o zdravniški službi poslal v nadaljnjo obravnavo

29. 03. 2024 09.49

Člani odbora DZ za zdravstvo so z devetimi glasovi za in enim proti predlog novele zakona o zdravniški službi poslal v nadaljnjo obravnavo. Ta širi nabor storitev, ki jih morajo med stavko opravljati zdravniki. Predlog so podprli poslanci koalicijskih strank Svoboda, SD in Levica, proti pa je glasoval poslanec NSi. Poslanci SDS niso glasovali.

Delo na Petrolu: Skupaj pišemo odlične zgodbe

29. 03. 2024 10.11

Petrolovi bencinski servisi niso le kraj, kjer se opravljajo vsakdanji nakupi goriva – so središča sijajnih medosebnih odnosov in nepozabnih izkušenj. Preberite, kako poseben je ekipni duh, ki vlada na Petrolovih lokacijah v Ljubljani in drugod v osrednji Sloveniji.

Nemčijo zajel nov val stavk v železniškem in letalskem prometu

07. 03. 2024 11.12

Večji del nemških železniških povezav je zjutraj obstal, saj so nemški strojevodje začeli 35-urno stavko. Stavkajo tudi zaposleni pri letalskem prevozniku Lufthansa na več nemških letališčih ter varnostno osebje na letališčih v Frankfurtu in Hamburgu.

Ta trgovec prodajalcu izplača že več kot 2.000 evrov bruto na mesec

21. 02. 2024 00.15

Trgovci z živili si letos kar sledijo z napovedmi poviševanja plač, a eden pri tem izstopa. Hoferjev prodajalec namreč z letošnjim dvigom za 40-urni delovnik na teden prejme kar 2.005 evrov bruto. Diskontni trgovec sicer v začetku vsakega leta zviša plačilo vsakemu zaposlenemu, nihče od zaposlenih pa ne prejema minimalne plače. Tudi tisti, ki delajo 27 ali 30 ur na teden, prejmejo višjo plačo od minimalne za 40 ur na teden.

Golob: Gre za najvišji dvig pokojnin po letu 1992

19. 02. 2024 07.22

Pokojnine, ki bodo nakazane konec februarja, bodo še za 0,6 odstotka višje, je odločil svet pokojninskega zavoda. Redna februarska uskladitev glede na rast plač in povprečno letno inflacijo lani sicer od 1. januarja znaša 8,8 odstotka, a ker je bila delna redna uskladitev v višini 8,2 odstotka že januarja, bo ta mesec izplačana le razlika. Premier Robert Golob je na izjavi za medije poudaril, da gre za najvišji dvig pokojnin po letu 1992.

Plače dvignili tudi v Hoferju: več kot 2000 evrov bruto

19. 02. 2024 12.15

S 1. januarjem so tudi pri Hoferju vsem sodelavcem v prodaji, logistiki in upravi zvišali plače. Tako bruto plača prodajalca v najvišjem plačilnem razredu za 40 ur na teden prvič presega 2000 evrov bruto. Ob tem bodo zaposleni prejeli tudi visok regres v višini 1800 evrov in višjo božičnico, ki bo letos 400 evrov bruto, podjetje pa je še izboljšalo pogoje za 'sabbatical'.

'Pingpong' s pacienti: kako do bolniškega lista?

30. 01. 2024 12.53

Mesec januar se bliža koncu, številni pacienti pa so zaradi stavke in konflikta med vlado in stavkajočimi zdravniki v veliki negotovosti zaradi neizdajanja bolniških listov. Kaj lahko ljudje, ki so se znašli v navzkrižnem ognju med ministrstvom za zdravje in Fidesom, sploh storijo? Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije pacientom svetujejo, naj pri svojem zdravniku vztrajajo pri izdaji bolniškega lista, ob težavah pa naj se obrnejo na vodstvo ZD oz. kar na zdravstveni inšpektorat.

Od jutri bodo pokojnine višje za 8,2 odstotka

30. 01. 2024 11.28

Ob izplačilu pokojnin za januar bo izvedena delna redna uskladitev pokojnin in nadomestil iz invalidskega zavarovanja v višini 8,2 odstotka, je sporočila vlada. V februarju, ko bodo znani dokončni uradni podatki o rasti plač in cen življenjskih potrebščin, bo opravljena tudi redna uskladitev pokojnin v skladu s sistemskim zakonom, pri čemer se bo poračunala tudi predhodno opravljena delna uskladitev.

Kljub pozivom ministrstva in ZZZS zdravniki ne želijo izdajati bolniških listov

24. 01. 2024 09.32

Kako pacientom v času stavke zdravnikov zagotoviti potrebno oskrbo? Ostajajo namreč brez bolniških listov, brez pregledov in posegov, kar povzroča vse več skrbi. "Lovimo torej ravnotežje med pravicami stavkajočih in pravicami pacientov. In menimo, da so tu pacienti šibkejša stran," pravi Jasna Humar z zdravstvenega ministrstva. "Preko stisk ljudi se skuša iztržiti neke cenovne parametre za določene zdravstvene delavce. To ni prav," pa je prepričan zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj. Vlado in Fides zato poziva, naj skleneta dogovor, "ki pije vodo".

Ministrstvo: Bolniški listi in dostopnost na daljavo morajo biti zagotovljeni

22. 01. 2024 11.14

V času stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je po mnenju ministrstva za zdravje nujno, da zdravniki še naprej zagotavljajo zdravstvene storitve, ki so ključne tudi za socialno varnost zavarovancev. Pravici do izdaje bolniških listov in dostopnosti na daljavo morata biti med stavko zagotovljeni, so sporočili. Javnim zdravstvenim zavodom so že prejšnji teden poslali dopis, v katerih jih opozarjajo, da imajo osebni zdravniki "ekskluzivno" dolžnost in hkrati možnost, da za paciente urejajo bolniške staleže.