nadomestila kmetom

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?

02. 09. 2023 08.19

Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

'Država je polna in potrebujejo prostor, kmetje pa imamo zemljo, ki jo želijo'

07. 09. 2022 09.17

Bodo prej klonili kmetje ali bo klecnila vlada? To vprašanje postaja vse bolj vroče na Nizozemskem, kjer dogajanje kaže, kako težko je v resničnem svetu, ne na papirju, uskladiti zelene ambicije z njihovimi potencialnimi gospodarskimi učinki.

Recept za najhujšo krizo po 1948: korupcija in 'zeleni eksperiment'

10. 07. 2022 07.15

Šrilanka je doživela popoln gospodarski zlom, najhujšega po 1948. Uničujoče politične odločitve so državo pahnile v hudo krizo, številne državljane pa pod prag revščine. Pa čeprav je imela država ves potencial za uspeh, je kombinacija korupcije in enega najslabših "zelenih eksperimentov" močno spremenila sedanjost in prihodnost te države.

Četrto soočenje v znamenju besednih dvobojev

18. 04. 2022 18.26

Na četrtem predvolilnem soočenju so na vprašanja Uroša Slaka odgovarjali vsi voditelji političnih strank, ki jim javnomnenjske raziskave napovedujejo največ glasov in možnost uvrstitve v državni zbor. Zaradi okužbe s koronavirusom je predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob sodeloval prek videopovezave. Gostje so spregovorili o gospodarskih temah, medtem pa so se zapletli v več besednih dvobojev.

V uporabi spremembe pokojninskega zakona, višji tudi znesek socialne pomoči

01. 04. 2022 08.37

Po pokojninski noveli, ki se je začela uporabljati, lahko oče, če se mati še ni upokojila, v dogovoru z njo uveljavlja dodatni odmerni odstotek zaradi skrbi za otroke. Novela tudi širi krog upravičencev do višje odmere pravic. Prav tako se je začela uporabljati nova višina osnovnega zneska minimalnega dohodka, ki je 421,89 evra.

Zaradi višjih cen energentov vlada podrobneje opredelila pomoč kmetijstvu

11. 03. 2022 09.17

Vlada je na četrtkovi dopisni seji izdala odlok o finančnem nadomestilu zaradi vpliva povečanja cen mineralnih gnojil in energentov na kmetijsko pridelavo, s katerim je predpisala podrobnejše pogoje pomoči, pa tudi postopek pridobitve in morebitnega vračila. Nadomestilo naj bi prejelo 56.000 nosilcev kmetijskih gospodarstev in 11.000 čebelarjev.

Z marcem bolniška le še 20 dni v breme delodajalca

26. 01. 2022 21.16

DZ je potrdil noveli zakonov o delovnih razmerjih in o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki skrajšujeta obdobje nadomestila za bolniško odsotnost v breme delodajalca. Spremembe, ki so jim zaradi večje obremenitve zdravstvene blagajne nasprotovali v večjem delu opozicije, se bodo začele uporabljati 1. marca.

Prvič od oktobra ni razglašena epidemija covida-19

16. 06. 2021 06.52

Prvič po 19. oktobru v Sloveniji ni razglašena epidemija covida-19. Kljub temu pa se ne bodo sprostili vsi sprejeti epidemiološki ukrepi. Zaščitne maske so v zaprtih javnih prostorih in na prostem, kjer ni možno vzdrževati medsebojne razdalje 1,5 metra, še vedno obvezne, tako kot razkuževanje rok in t. i. pravilo PCT.

Ukrepi za pomoč gospodarstvu do junija, gostinci pa opozarjajo na stiske

22. 12. 2020 14.08

Vlada namerava še za šest mesecev podaljšati nekatere oblike pomoči podjetjem pri blažitvi posledic epidemije covida-19, pa tudi samozaposlenim, družbenikom, kmetom in zaposlenim. Ukrepi, ki bi se sicer iztekli s koncem letošnjega leta, naj bi veljali do konca junija 2021. Finančna ocena podaljšanja je 1,2 milijarde evrov, gostinci pa že opozarjajo, da ukrepi ne bodo zadostovali, saj so številni na robu preživetja. Večina ima zaprte lokale že nekaj mesecev.

Protest sindikalnih central zaradi zavrnitve udeležbe na seji Odbora za finance o predlogu PKP6

23. 11. 2020 06.21

Kot zadnje od parlamentarnih delovnih teles predlog šestega protikoronskega zakona obravnava še odbor DZ za finance. Seja bo po pričakovanjih dolga, uvodoma pa je poslancem zanimiv predvsem ukrep delnega povračila fiksnih stroškov najbolj prizadetim podjetjem zaradi epidemije. V opoziciji menijo, da ponujena pomoč ne bo zadoščala. Medtam pa sindikalne centrale ostro protestirajo, ker niso bile povabljene k razpravi na seji Odbora za finance o predlogu PKP6.

Upravičenci še zadnjič prejeli mesečni temeljni dohodek

10. 06. 2020 06.19

Finančna uprava RS (Furs) je še zadnjič izplačala mesečni temeljni dohodek samozaposlenim in kmetom, ki v epidemiji covida-19 niso mogli opravljati svoje dejavnosti oz. so jo opravljali v zmanjšanem obsegu. Tisti, ki so pomoč izkoristili za celotno obdobje epidemije, so tako skupaj prejeli 1750 evrov.

S protikoronskimi ukrepi rešili 260 tisoč delovnih mest

01. 06. 2020 15.16

Evropska komisija je v svoji zadnji napovedi doslej sprejete ukrepe ocenila zelo pozitivno in Sloveniji tudi zaradi njih napoveduje možno hitro okrevanje, s katerim bi lahko že drugo leto zrasli skoraj na predkrizno raven, so sporočili z vlade. Prva dva svežnja sta bila usmerjena v takojšnje interventne ukrepe, ki jih je bilo mogoče uveljaviti v kratkem časovnem obdobju, medtem ko se v tretjem že nakazujejo temelji izhodne strategije, so dodali. Pri tem so naši državi nekaj več manevrskega prostora zagotovila obljubljena evropska sredstva.

Konec epidemije: v šole se vračajo vsi osnovnošolci, zaživeli bodo hoteli in kopališča

31. 05. 2020 07.22

Preklicana je epidemija covid-19, ki je bila razglašena 12. marca. Čeprav je epidemija uradno preklicana, nekateri ukrepi ostajajo, saj virus ni izkoreninjen. Pomoč samozaposlenim se z majem izteka, subvencioniranje nadomestil plač delavcev na čakanju pa se podaljšuje le še za mesec dni. V šole se postopoma vračajo vsi osnovnošolci, zaživeli pa bodo lahko večji nastanitveni obrati in kopališča.

V veljavi tretji paket protikoronske pomoči

31. 05. 2020 08.38

Veljati je začel tretji paket protikoronskih ukrepov, vrednih milijardo evrov. Ključni cilj je ohranitev čim več delovnih mest in pomoč turistični panogi z izdajo vrednostnih bonov vsem prebivalcem Slovenije. Za lažji zagon gospodarstva po epidemiji prinaša odpravo ovir pri izvedbi pomembnih naložb.

Nadomestila plače za vse s skrajšanim delovnim časom in tiste, ki čakajo na delo

29. 05. 2020 06.35

DZ je potrdil tretji paket protikoronskih ukrepov, tokrat vrednih milijardo evrov. Ključni cilj je ohranitev delovnih mest, s tem ko bo država povrnila del nadomestila plače za delavce, ki jim bodo odredili skrajšani delovni čas ali pa napotili na čakanje na delo doma. Turistični panogi bo dodatno pomagala z izdajo bonov vsem prebivalcem Slovenije.

DZ potrdil državna jamstva za posojila podjetij v višini dveh milijard evrov

28. 04. 2020 06.34

Državni zbor je sprejel zakon, s katerim bo država jamčila za posojila, ki jih bodo podjetja vzela za oživitev proizvodnje po epidemiji novega koronavirusa. Skupni obseg jamstev je določen pri dveh milijardah evrov, kar bi po besedah premierja Janeza Janše kratkoročno moralo zadoščati. V Levici, LMŠ in SD ob tem opozarjajo, da zaradi pogojev številna podjetja ne bodo mogla koristiti državnih jamstev.

Kdo vse bo dobil pomoč v času epidemije in koliko?

02. 04. 2020 20.07

Tri milijarde evrov pomoči bo vlada razdelila med širok nabor upravičencev – od delavcev in upokojencev, do samozaposlenih, študentov, družin in prejemnikov denarne socialne pomoči. Poglejmo torej, kdo bo dobil pomoč in koliko?

Sprejemanje tri milijarde evrov vrednega paketa ukrepov se zapleta, potrjevali naj bi ga šele v četrtek

31. 03. 2020 06.31

DZ v sredo še ne bo potrjeval tri milijarde evrov vrednega paketa ukrepov za omilitev posledic epidemije novega koronavirusa. Samo koalicija naj bi namreč pripravila več kot 100 dopolnil, svoje predloge pa imajo tudi v opoziciji. "Finančno gledano je to najobsežnejši zakon, ki ga je DZ kadarkoli sprejemal," opozarjajo. Strinjajo se, da se mudi, a moramo biti odgovorni, pravijo.

Komu še pomoč zaradi epidemije, vlada obljublja: Nikogar ne bomo pozabili

29. 03. 2020 15.37

Vlada je razširila nabor upravičencev do pomoči zaradi epidemije novega koronavirusa: rednim študentom pripada krizni dodatek v višini 150 evrov, izplačan bo do 30. aprila. Velike družine s tremi otroki bodo poleg dodatka, ki ga že prejemajo, po predlogu prejele še dodatnih 100 evrov, družine s štirimi ali več otroki pa 200 evrov. Do enkratnega dodatka v višini 150 evrov bodo upravičeni tudi prejemniki denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka.

Podjetjem, ki ne smejo obratovati, možnost odloga kredita za 12 mesecev

18. 03. 2020 15.13

Vlada je potrdila predlog zakona o interventnem ukrepu odloga plačila obveznosti kreditojemalcev. Prav tako so potrdili predlog dopolnila k interventnemu zakonu, po katerem podjetja delavca na čakanje lahko napotijo za največ tri mesece, samozaposleni pa bi socialne prispevke za naslednje tri mesece lahko odplačali v dveh letih. Novi ukrepi tudi na kmetijskem in pravosodnem ministrstvu.

'Populizem ni nujno fašizem, je pa na dobri poti'

21. 09. 2019 07.40

"Obkladanje ljudi s fašisti in nacisti, pa tudi s komunisti, je zame nesprejemljivo. To je etiketa, ki se jo nalepi nekomu, ki ga ne maraš," pripoveduje Dušan Nećak, zaslužni profesor s Filozofske fakultete. "Eni pravijo, da se zgodovina ponavlja, drugi pravijo, zgodovina se ponavlja, a kot farsa, tretji pravijo, da se zgodovina nikoli ne ponavlja, sam pa sem mnenja, da se zgodovina ponavlja na ta način, da zaznamo, da smo nekatere stvari, ki se dogajajo danes, že videli v zgodovini."

Vlada v DZ poslala zakonske predloge za uveljavitev arbitražne sodbe

20. 10. 2017 16.17

Vlada je v državni zbor poslala štiri zakonske predloge, povezane z uveljavitvijo arbitražne razsodbe o meji s Hrvaško. Predloge je vlada sprejela v sredo, parlament pa zaprosila za obravnavo in sprejetje po nujnem postopku. Po pričakovanjih vlade naj bi bili zakonski predlogi potrjeni že novembra.

Kdo bo zmagovalec brexita? Kot kaže študija, bo to nemški Frankfurt

13. 08. 2016 12.18

Ni malo podjetij, ki bodo po brexitu zapustila London. Zadnja študija kaže, da bi se to najbolj obrestovalo nemški finančni prestolnici Frankfurtu. Več praznih poslovnih prostorov, nižje najemnine, veliko letališče in številne druge prednosti bodo očitno vplivali v prid nemškemu mestu.

200 evrov nadomestila bi/bo zamenjalo 6000 evrov nepremičninskega davka

24. 02. 2014 13.25

Obljube, da nas davek na napremičnine ne bo udaril po žepu veliko bolj kot nekdanje nadomestilo, so se že izkazale za lažne, kmetje in obrtniki pa opozarjajo, da bo številne pahnil v propad. Kmetovalec Janez Kert bi moral, na primer, namesto dosedanjih 200 plačevati kar 6000 evrov.

SDS: Ministra Židan in Stepišnik naj odstopita

17. 10. 2013 17.04

"Gre za zaplembo denarja zaposlenim, upokojencem, obrtnikom in kmetom, predvsem pa za pokrivanje lumparij bančnih in ostalih tajkunov, ki so ohranili nedotaknjeno premoženje in se veselo sončijo in smejijo vsem v brk, ne v zaporih, pač pa v vilah in jahtah," nepremičninski davek komentira Černač.

Več kot 200 evrov za osnovno zavarovanje?

20. 05. 2011 16.13

ZZZS predlaga, da bi se samostojnim podjetnikom, lastnikom zasebnih podjetij, kmetom, brezposelnim na denarni pomoči, upokojencem in vrhunskim športnikom za 100 odstotkov povišalo osnovno zavarovanje. Obrtniki so odločno proti.

Še vedno brez dogovora

05. 03. 2003 00.00

Kmetijski minister Franci But in finančni minister Dušan Mramor se nista uspela dogovoriti o višini neposrednih plačil kmetom. Ministra se bosta najverjetneje znova sestala še pred jutrišnjo sejo vlade, saj je njun dogovor namreč potreben, da bo ministrski zbor lahko sprejel uredbo o višini neposrednih izplačil kmetom.

Odkrili še devet kršiteljev

02. 12. 2002 00.00

Število slovenskih kmetov, ki so jim dodatni testi tudi uradno potrdili prisotnost prepovedanega kloramfenikola v mleku, se je povečalo na trinajst. Analize pa so pokazale, da je bilo okuženo tudi jogurtovo maslo, ki ga proizvajajo Pomurske mlekarne.

Kriza slovenskega kmetijstva?

04. 08. 2002 00.00

Minuli teden so slovenski kmetje pred predsedniško in vladno palačo opozorili, da je kmetijstvo pri nas v krizi ter zahtevali posredovanje države.