nadškofija ljubljana

Obnova Drame odložena, gradbenega dovoljenja še ni

13. 01. 2025 19.14

Vlada Roberta Goloba se ob koncu mandata očitno ne bo mogla pohvaliti z obnovo ljubljanske Drame. Še vedno namreč niso uspeli pridobiti gradbenega dovoljenja, sama dela pa naj bi nato trajala dve ali tri leta. Pridobivanje dovoljenja je zastalo, ker se niso uspeli dogovoriti z etažnimi lastniki sosednje Nemške hiše, ki zahtevajo garancijo, da bodo morebitno škodo, če bi ta med obnovo nastala na njihovih domovih, hitro odpravili.

'Nadškofija ni več stranka v postopku. Ne vem, o čem bi se pogajali z njimi'

12. 11. 2024 15.53

Ministrstvo za naravne vire in prostor je v postopku izdaje integralnega gradbenega dovoljenja za prenovo osrednje ljubljanske tržnice začelo enomesečno javno predstavitev projektne dokumentacije. Trajala bo do 11. decembra, po predhodni najavi pa si jo je možno ogledati v prostorih ministrstva, so sporočili.

T-2 prekinil sodelovanje s Telekomom in podpisal pogodbo z A1

11. 06. 2024 16.23

Družba T-2 je za nacionalno mobilno gostovanje podpisala pogodbo z operaterjem A1 za naslednje petletno obdobje. Do zdaj je bil T-2 na Telekomovi mreži. Prehod na omrežje A1 bodo izvedli v prihodnjih dveh mesecih, za naročnike pa bo potekal nemoteno, so sporočili.

'T-2 ali SDH?': Kako je v propadlem Zvonu 1 izginilo 45 milijonov evrov

16. 04. 2024 06.15

Kaj je v ozadju predloga za stečaj četrtega največjega operaterja pri nas? Zakaj želi Slovenski državni holding, vodi ga Žiga Debeljak, propad T-2, ki ga obvladuje Jurij Krč? Srž vsega je 17 let stara kreditna pogodba, težka kar 120 milijonov evrov. Državni Novi ljubljanski banki takratna Nadškofija Maribor, ki je preko Zvona 1 obvladovala T-2, ni plačala niti enega obroka kredita, ki je bil zavarovan šele več let naknadno. Več ton težka in danes že (pre)stara telekomunikacijska oprema, s katero bi se država lahko poplačala, nedotaknjena že 12 let stoji v skladiščih v okolici Ljubljane. Kako je torej v Zvonu 1 izpuhtelo 45 milijonov evrov državnega denarja? In – ali je konflikt interesov, ker je prvi mož SDH Žiga Debeljak hkrati tudi predsednik nadzornega sveta Telekoma, torej glavnega konkurenta T-2?

Cerkev zahteva odškodnino in čaka na bisere

01. 11. 2023 07.00

Nadškofija Ljubljana, ki je zaradi dolgotrajnih denacionalizacijskih postopkov in nezmožnosti izkoriščanja pokljuških in mozirskih gozdov že dobila rekordnih 22,6 milijona evrov, zaradi gozdov na Gorenjskem od države še vedno terja 1,3 milijona evrov, v kar niso všteti zamudne obresti in pravdni stroški. Vztraja tudi pri vrnitvi naravnih biserov – slapa Savica, obalnega pasu Bohinjskega jezera in Doline Triglavskih jezer. Glede slednje mora odločati upravno sodišče.

Zore na Brezjah pozval k pomoči prizadetim v ujmi in obsodil evtanazijo

15. 08. 2023 07.37

Ob prazniku Marijinega vnebovzetja so v cerkvah po državi potekale slovesne maše. V najbolj obiskanem slovenskem romarskem središču na Brezjah je osrednjo mašo vodil ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki je v pridigi izpostavil, da praznik tudi zaradi nedavne ujme še kako potrebujemo. Pozval je k solidarnosti, spregovoril pa je tudi o evtanaziji.

Sklad kmetijskih zemljišč ljubljanski nadškofiji izplačal 22,6 milijona evrov odškodnine

28. 04. 2023 12.13

Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov naj bi Nadškofiji Ljubljana nakazal še dobrih pet milijonov evrov odškodnine zaradi dolgotrajnega vračanja nacionaliziranih gozdov na območju Pokljuke in Mozirja. Skupaj je Nadškofija Ljubljana iz naslova tega odškodninskega zahtevka skupaj z zamudnimi obrestmi prejela 22,6 milijona evrov.

Umrl prior križniškega reda za Slovenijo Janko Štampar

26. 03. 2023 17.51

V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana je v noči s petka na soboto v 73. letu starosti umrl prior križniškega reda za Slovenijo in dolgoletni župnik pri Veliki Nedelji, pater Janko Štampar, je na svoji spletni strani sporočilo patrov križniškega reda objavila Nadškofija Maribor.

Posli ljubljanske nadškofije pod drobnogledom Vatikana

23. 12. 2022 09.42

Posebni odposlanec, ki ga je v Slovenijo poslal papež Frančišek, preiskuje finančno poslovanje podjetja Metropolitana, ki je v lasti Nadškofije Ljubljana. Največja in najbogatejša entiteta slovenske cerkve je tako že mesec dni pod drobnogledom. Za vizitacijo je zaprosil nadškof metropolit Stanislav Zore.

16 let obljub: zakaj se župan Janković ne kopa v Ljubljanici in ne parkira pod tržnico?

04. 11. 2022 06.00

V svoji prvi kandidaturi je ljubljanski župan Zoran Janković obljubil 22 nosilnih projektov, med njimi gradnjo parkirne hiše pod ljubljansko tržnico. Janković se poteguje za peti mandat, obljuba o garažni hiši ostaja neuresničena, gradbenega dovoljenja še nima. Pred 16 leti je obljubil tudi kopanje v Ljubljanici, in to za leto 2012. Ni se uresničila. Obljuba danes – "kopali se bomo čez dve leti".

Slovenski gozdovi – politični fevd?

26. 03. 2022 07.00

Slovenija je dežela gozdov. Ti pokrivajo več kot polovico države, to pa nas uvršča v sam evropski vrh. Petina gozdov je v državni, 77 odstotkov v zasebni lasti, trije odstotki so v lasti lokalnih skupnosti. Največji zasebni lastnik gozdov v Sloveniji je Katoliška cerkev, zlasti Nadškofija Ljubljana. Sicer pa je lastništvo zasebnih gozdov zelo razdrobljeno, 286 tisoč gozdnih posesti ima več kot 400 tisoč lastnikov. In gozdovi – to je dejstvo – so bogastvo. Tudi dobesedno. Po nekaterih ocenah so namreč vredni več kot 20 milijard evrov, samo državni okoli 2 milijardi. Apetiti so torej ogromni. Kdo obvladuje gozdove? Znamo gospodariti z njimi?

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev

01. 02. 2022 06.00

Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Gozdovi – politični fevd?

30. 01. 2022 07.02

Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je, sodeč po kadrovskih menjavah, v ospredju vsake vlade. Na čelo družbe, ki obvladuje petino vseh gozdov, ustanovili pa so jo na pobudo takratnega SD-jevega ministra za kmetijstvo Dejana Židana, vselej postavijo človeka iz vladajoče garniture. Pa zna država, ki je po gozdnatosti v evropskem vrhu, za Finsko in Švedsko, izkoristiti to izjemno naravno bogastvo? Kako kraj lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, nihče ne opazi? Kaj pomeni izjemna razdrobljenost gozdov, imamo jih kar 413 tisoč? Največji med zasebnimi lastniki pa Rimokatoliška cerkev. Zakaj smo tujcem odprli vrata na stežaj, kaj se dogaja z lesnopredelovalno industrijo in koliko je v resnici vreden naš les?

Obletnica svetega poloma, Mirko Krašovec vztraja: nadškofija je delovala moralno in pravno nesporno

24. 10. 2021 07.00

Kaj je ostalo od finančnega zloma bibličnih razsežnosti mariborske nadškofije? So uspeli obdržati cerkve, Betnavo, druge nepremičnine? Kdo je odgovarjal, kje so arhitekti propadlega imperija?

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov

27. 09. 2021 06.00

Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Zavrnili zahtevek nadškofije za denacionalizacijo Doline Triglavskih jezer

23. 09. 2020 13.41

Upravna enota Radovljica je zavrnila denacionalizacijski zahtevek Nadškofije Ljubljana, s katerim ta terja, da se ji v naravi vrne nepremičnine na območju Doline Triglavskih jezer, slapa Savice in priobalnega pasu Bohinjskega jezera. Kot je namreč ugotovila, naj Cerkev v času nacionalizacije ne bi bila njihova lastnica.

'Opravičujem se, da sem nekatere zadeve izrekel v afektu'

22. 01. 2020 10.23

"Ponosen sem, da sem Slovenec, me je pa sram, da imamo Slovenci gnilo državo." S temi besedami župnik Aleksander Osojnik začenja svoj sporni zapis, v katerem državljane poziva, naj prenehajo plačevati davke. Od "nesprejemljivih izjav" in "žaljivih trditev", ki med drugim v zapisu letijo na nekatere slovenske politike, se je že distancirala ljubljanska nadškofija.

Odškodnina Nadškofiji Ljubljana: plačati bomo morali tudi stroške odvetnika

25. 10. 2019 18.44

Kdo bo odgovarjal za odločitve sklada kmetijskih zemljišč, ki mora po desetih letih tožb ljubljanski nadškofiji namesto zahtevanih 11 plačati kar 22 milijonov evrov odškodnine? In zakaj države ni zastopalo pravobranilstvo, ampak zasebna odvetniška družba?

Višje sodišče: država mora Nadškofiji Ljubljana izplačati 22 milijonov evrov odškodnine

24. 10. 2019 09.37

Višje sodišče v Ljubljani naj bi odločilo, da mora Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS zaradi dolgotrajnega vračanja po drugi svetovni vojni nacionaliziranih gozdov na območju Mozirja in deloma tudi Pokljuke Nadškofiji Ljubljana v 15 dneh izplačati skoraj 22 milijonov evrov.

Cerkev zahtevala odškodnino za zemljišče, kjer je stal planinski dom

14. 05. 2019 13.02

Planinsko društvo Celje - Matica bo po letu in pol lahko začelo graditi novo kočo na Korošici. Po požaru, ki ga je zanetila poljska planinka, v katerem je Kocbekov dom do tal pogorel, se je zapletlo okrog lastništva zemljišča. Nadškofija Ljubljana je zemljišče, na katerem je stal dom na Korošici, po denacionalizacijskem zakonu zahtevala nazaj in zoper planinsko društvo vložila celo tožbo.

Ljubljanska Stolna župnija umaknila sporen tvit. Nadškofija Ljubljana se od njegove vsebine distancira

20. 08. 2018 17.59

Potem ko je v preteklih dneh slovensko javnost razburilo sporno sporočilo na temo spolnih zlorab v ZDA, objavljeno na Twitter profilu ljubljanske Stolne župnije, so se nanj odzvali v Nadškofiji Ljubljana in se distancirali od njegove vsebine.

Mariborska škofija naj bi s preprodajo delnic v enem dnevu zaslužila več kot 600 tisoč evrov

03. 05. 2018 06.19

Na Okrožnem sodišču v Ljubljani se je zaradi domnevno spornih poslov pri preprodaji delnic Mladinske knjige začelo sojenje upokojenemu nadškofu Francu Krambergerju, nekdanjemu ekonomu mariborske nadškofije Mirku Krašovcu, dolgoletnemu prvemu možu nekdanje družbe za upravljanje NFD Stanislavu Valantu ter nekdanjemu predsedniku uprave celjskega Etola Ivanu Fermetu. Vsi so krivdo zanikali.

'Delniški trg je pač hazard. Enkrat dobiš, drugič izgubiš'

02. 05. 2018 16.26

Na zatožno klop so sedli upokojeni nadškof Franc Kramberger, nekdanji ekonom Mirko Kraševec ter direktorja družb NFD in Etol Stanislav Valant in Ivan Ferme. Obtoženi so spornih poslov pri preprodaji delnic Mladinske knjige, mariborska škofija naj bi s tem pridobila dober milijon evrov nezakonotega premoženja. "To je absurd," je obtožbe komentiral Ivan Ferme.

Obravnava v sojenju zaradi domnevnih nepravilnosti v mariborski škofiji je odpadla

19. 04. 2018 09.19

Na ljubljanskem okrožnem sodišču bi se morala s predstavitvijo obtožnice začeti glavna obravnava v sojenju zaradi preprodaje delnic Mladinske knjige, s katero naj bi si mariborska škofija nezakonito prilastila 1,2 milijona evrov. Vendar je obravnava odpadla, ker eden od vpletenih v zadevo ni dvignil pošte.

Sklad nadaljuje boj z ljubljansko nadškofijo

30. 01. 2018 13.11

Nadškofiji Ljubljana mora Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov plačati še približno 20 milijonov evrov odškodnine, ker nadškofija v času dolgotrajnih postopkov denacionalizacije ni mogla upravljati  z mozirskimi in pokljuškimi gozdovi. Na omenjeno sodbo ljubljanskega okrožnega sodišča se bo sklad pritožil, napoveduje direktorica Irena Šinko.  

Bi se lahko izognili plačilu 29 milijonov evrov odškodnine, ki jo terja ljubljanska nadškofija?

12. 01. 2018 07.00

Sklad kmetijskih zemljišč mora ljubljanski nadškofiji plačati 29 milijonov evrov odškodnine. Pa bi se lahko (vsaj delnemu) plačilu izognili? To ni edini odškodninski zahtevek nadškofije. Od sklada namreč terja še za približno 30 milijonov evrov. Kdaj bodo uradniki začeli z našim denarjem bolj namensko ravnati?

Goričane zapečatene propadajo, Cerkev molči

28. 02. 2017 08.42

Pred desetimi leti so cerkvi še uradno vrnili baročni dvorec Goričane. Od takrat naprej je na Medvoškem vse zavito v cerkveni škandal, ki je že leta zaokrožen v propad pregrešno drago obnovljenega dvorca.

Ljubljanska nadškofija ni dobila obale Bohinjskega jezera

20. 12. 2016 16.28

Radovljiška upravna enota je izdala odločbo, s katero je zavrnila zahtevek Nadškofije Ljubljana, ki si že leta prizadeva, da bi dobila v naravi vrnjen priobalni pas Bohinjskega jezera. Je pa nadškofija upravičena do odškodnine v obliki obveznic v višini 871 evrov. Nadškofija je že napovedala pritožbo na omenjeno odločbo.

Grafolog: Podpis na pogodbi je brez dvoma Rodetov

06. 12. 2016 18.06

Sodišče je na podlagi dveh podpisov Franca Rodeta odločilo, da je ta brez cerkvenega blagoslova podaril cerkveno premoženje v zameno za obnovo gradu Goričane, kjer bi živel. A ker je Rode odšel v Vatikan, v gradu ni nikoli živel. Nadškofija je nato tožila direktorja papirnice za kupnino za 11-odstotni delež papirnice in zanikala, da takšna pogodba sploh obstaja.

Denacionalizacija: po 25 letih le še peščica nerešenih primerov, a ti vse bolj razburjajo

14. 11. 2016 17.54

Država je po 25 letih rešila že 99,5 odstkotkov vseh zadev, nerešene pa vse bolj razburjajo. Med nerešenimi primeri so na primer Križanke, zemljišča v območju Triglavskega narodnega parka, območje biatlonskega centra na Pokljuki ter tudi posestvo in grad na Brdu pri Kranju.