nacistično taborišče

Poljska ne bo aretirala Netanjahuja, če se bo udeležil slovesnosti v Auschwitzu

10. 01. 2025 09.35

Predstavniki izraelskih oblasti se lahko udeležijo slovesnosti ob obletnici osvoboditve koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau brez bojazni, da jih bodo aretirali, je sporočil poljski premier Donald Tusk. Mednarodno kazensko sodišče (ICC) je lani sicer izdalo nalog za prijetje izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja.

Pri 99 letih obsojena za sodelovanje pri več kot 10.000 umorih: 'Umor ne zastara'

20. 08. 2024 18.47

Zvezno sodišče v Nemčiji je potrdilo sodbo zoper nekdanjo strojepisko koncentracijskega taborišča Stutthof blizu Gdanska, ki je bila spoznana za krivo pomoči pri umoru v več kot 10.000 primerih. Po odločitvi zveznega sodišča je ta sodba zdaj pravno zavezujoča.

V San Sebastianu v boj za nagrade tudi v Cannesu nagrajeni filmi

19. 08. 2024 10.01

Filmski festival v San Sebastianu je v program Perlak uvrstil najboljše filme iz tekmovalnega programa letošnjega festivala v Cannesu. Filmi se bodo tako potegovali za nagradi občinstva San Sebastiana, program pa bo 20. septembra odprl muzikal Emilia Perez Francoza Jacquesa Audiarda, ki je v Cannesu prejel nagrado žirije.

Roman in Daniela iz kioska številka 10

15. 04. 2024 20.57

Če se kje lahko ponovi fenomenalni Amsterdam in znamenito rajanje na osrednjem mestnem trgu, kjer se je leta 2000 zbralo 10.000 slovenskih navijačev, je to zagotovo München. Ko je žreb za Euro 2024 za eno izmed tekem naše reprezentance Sloveniji namenil nam najbližje prizorišče, so nogometni navdušenci skočili v zrak. Jasno je, da se bo konec junija na Bavarsko odpravilo na tisoče Slovencev, poleg tega pa nam je žreb za tekmeca namenil Srbijo, ki bo imela prav tako močno podporo na tribunah kultne Allianz Arene. Številni prebivalci Münchna imajo namreč korenine iz nekdanje skupne države, zato je "naši" beseda, ki odpira številna vrata.

'To je bil zame resnični odvzem svobode. Nisem bil več človek'

07. 05. 2023 07.28

V nekdanjem koncentracijskem taborišču Mauthausen se spominjajo osvoboditve. "Ta dan je prinesel neskončno olajšanje vsem, ki so to svobodo čakali," pravi Dušan Stefančič, ki je preživel šest nacističnih taborišč, svobodo pa dočakal v taborišču Gusen II., ki je od Mauthausna oddaljeno le nekaj kilometrov. Ob obletnici sicer letos razmišljajo tudi o državljanskem pogumu. Pogumu tistih, ki so se uprli v brezupnem položaju, ko se je večina raje "prilagodila".

Svet 'mrtvih in črvov': 'Otroci morajo vedeti, da ne smeš stati in gledati'

27. 01. 2023 08.07

Svet se spominja žrtev holokavsta. Mineva 78 let, odkar je sovjetska Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau na Poljskem – in tam ob obletnici tudi pripravljajo slovesnost. Spomin na grozljive dogodke druge svetovne vojne sicer vse bolj bledi, odhajajo tudi zadnji preživeli. To pa odpira prostor za nove grozote, tudi za dogodke, kot je vojna v Ukrajini.

'Ultimativni preživeli': 'Ni se prijetno spominjati tega obdobja'

05. 09. 2022 07.45

Pravijo mu "ultimativni preživeli". Shaul Ladany je preživel nacistično koncentracijsko taborišče in se za las izognil pokolu, v katerem je umrlo 11 izraelskih športnikov - njegovih kolegov - na olimpijskih igrah leta 1972 v Münchnu.

Poklon italijanskih medijev slovenskemu 'kronistu stoletja'

30. 05. 2022 10.47

Ob smrti tržaškega pisatelja Borisa Pahorja so osrednji italijanski mediji poglobljeno opisali njegovo delo in življenjsko pot. Poudarili so literarno vrednost njegovih del, predvsem pa pomen njegovega spominjanja in opominjanja na grozote nacizma in fašizma ter na zatiranje slovenske manjšine v Italiji.

Umrl znameniti pisatelj in mislec Boris Pahor

30. 05. 2022 08.35

V 109. letu starosti je na svojem domu v Trstu umrl znameniti tržaški pisatelj in mislec Boris Pahor. Vse življenje je opozarjal na nevarnosti totalitarnih režimov, katerih žrtev je bil tudi sam. Njegovo najbolj znano delo je Nekropola, v kateri je opisal taboriščno izkušnjo in s katero je zaslovel tudi po Evropi. Je prejemnik številnih priznanj.

'Rekel je, da bomo tam gori še dva ali tri mesece, potem pridem k tebi'

27. 01. 2022 06.00

Svet obeležuje mednarodni dan spomina na holokavst ob 77. obletnici osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz. Kolesje nacizma je drobilo vse, ki režimu niso bili po volji zaradi svoje rase, vere, spolne usmerjenosti ali zdravstvenega stanja – in kraj, kjer je bilo najhuje, je bilo koncentracijsko taborišče Auschwitz na Poljskem, kjer je bilo od maja 1940 do januarja 1945 ubitih okoli 1,1 milijona ljudi, večinoma Judov. Tam je umrl skoraj vsak šesti od šest milijonov Judov, ki so bili ubiti v holokavstu. So pa tam trpeli tudi Slovenci.

Svet se spominja žrtev holokavsta: 'Nikoli ne smemo pozabiti, kaj se je zgodilo'

27. 01. 2022 06.42

Po svetu in v Sloveniji se spominjamo žrtev holokavsta. 27. januarja 1945 je Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Osrednja slovesnost v Sloveniji je potekala že v sredo.

V Auschwitzu z grafiti popisali devet lesenih barak

06. 10. 2021 09.31

V nacističnem taborišču smrti Auschwitz so neznanci na devet barak zapisali antisemitske slogane, ki zanikajo holokavst. Vandalizem je osebje muzeja že obsodilo, vse, ki so bili priča dogodku, pa pozvalo, naj se jim oglasijo.

Nekdanja tajnica v nacističnem taborišču znova na prostosti

05. 10. 2021 14.46

96-letno nekdanjo tajnico nacističnega koncentracijskega taborišča Irmgard Furchner, ki je tik pred začetkom sojenja poskusila pobegniti, a so jo oblasti izsledile in pridržale, so zdaj iz pripora izpustili. Kot je sporočilo sodišče, bo Furchnerjeva na naslednjo obravnavo počakala na prostosti. Obtožena je sicer sodelovanja pri umoru zapornikov v koncentracijskem taborišču Stutthof na območju današnje Poljske.

Literat in pričevalec Boris Pahor praznuje 108 let

26. 08. 2021 09.08

Zamejski pisatelj in pričevalec 20. stoletja Boris Pahor praznuje 108. rojstni dan. Pahor že vse življenje opozarja na nevarnosti totalitarnih režimov, katerih žrtev je bil tudi sam. Njegovo najbolj znano delo je Nekropola, v kateri opisuje taboriščno izkušnjo in s katero je zaslovel tudi po Evropi. Je prejemnik številnih priznanj.

'Pričakujemo, da bodo jasno obsodili tovrstno poveličevanje Hitlerja in ukrepali'

03. 08. 2021 12.44

Predsednik Društva za promocijo tradicionalnih vrednot Urban Purgar je ob misli, da je bil Hitler slaba oseba, dejal: "Hitler je heroj." Ta izjava je že povzročila številne odzive političnih oseb in ljudi, velika večina pa je te izjave obsodila. "Pričakujemo, da bodo jasno obsodili tovrstno poveličevanje Hitlerja, predvsem pa, da bodo ukrepali," so dejali v stranki LMŠ, Matej Tonin pa meni, da je "poveličevanje voditeljev, ki so krivi za smrt milijonov ljudi, zavržno in nima mesta v sodobni družbi".

Nekdanjemu nacističnemu pazniku, ki je star sto let, bodo sodili za vojne zločine

01. 08. 2021 15.35

Nekdanjemu nacističnemu pazniku, čigar identitete mediji ne razkrivajo, je pa znano, da je star natanko sto let, bodo jeseni sodili zaradi zločinov zoper človeštvo, ki naj bi jih storil v času druge svetovne vojne. Delal naj bi v koncentracijskem taborišču Sachsenhausen, kjer je v hudih mukah umrlo več deset tisoč ljudi.

Prekvalifikacija iz človeka

04. 07. 2021 07.16

Francoski Sainte-Marie-aux-Mines in slovenski Tržič. Mesti, ki ju loči več sto kilometrov razdalje, povezuje pa trpljenje taboriščnikov med drugo svetovno vojno. Medtem ko je v Franciji trpelo veliko Slovencev, je bilo v taborišču Ljubelj pri Tržiču veliko Francozov. Mesti Sainte-Marie-aux-Mines in Tržič sta že 55 let pobrateni. To prijateljstvo pa tudi opominja, kako pomembno je ohranjati mir in svobodo. Če namreč kdo misli, da se določeni dogodki ne morejo ponoviti, se globoko moti. So se že. In vsakič v hujši obliki.

'Spominjati se pomeni tudi biti previden, kajti te stvari se lahko ponovijo'

27. 01. 2021 07.22

Po svetu in v Sloveniji se danes spominjamo žrtev holokavsta – 27. januarja 1945 je Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Osrednja slovesnost pod okriljem Združenih narodov bo potekala virtualno. Številne mednarodne organizacije ob tem opozarjajo na zanikovalce - po oceni Unesca je to simptom porasta dezinformacij, sovražnega govora in predsodkov.

Najdba v Auschwitzu: v dimniku našli predmete, ki bi taboriščnikom lahko služili tudi za pobeg

02. 06. 2020 06.00

Svetovno javnost je osupnilo nedavno odkritje v zloglasnem koncentracijskem taborišču Auschwitz. Pod dimnikom bloka 17 so namreč našli vrsto predmetov, za katere predvidevajo, da so jih tja skrili interniranci. Si pa raziskovalci še niso povsem enotni, čemu so ti služili - za vsakodnevno uporabo, kot sredstvo trgovanja z drugimi ujetniki ali morda celo za pomoč pri pobegu?

Po 186 stopnicah v 'pekel': 'Preživeli so dva, tri mesece'

05. 05. 2019 10.10

V deževnem in mrzlem avstrijskem Mauthausnu se ta konec tedna spominjajo osvoboditve tamkajšnjega zloglasnega koncentracijskega taborišča. Nikoli več številka, samo človek, je geslo, s katerim skušajo opozoriti na človeško dostojanstvo, na globoke rane, s katerimi človeka zaznamuje taboriščna izkušnja, in seveda znova poudariti – nikoli več.

ZDA nekdanjega paznika v nacističnem taborišču izgnale v Nemčijo

21. 08. 2018 15.30

Jakiwa Palija, nekdanjega nacističnega paznika v taborišču Trawniki, kjer je bilo novembra 1943 umorjenih več kot 6000 ljudi, so ZDA izgnale v Nemčijo. Palij je štiri leta po koncu druge svetovne vojne pobegnil v ZDA, oblastem pa prikrival svojo nacistično preteklost.

Natanko 72 let nazaj so sovjetski vojaki osvobodili preživele v Auschwitzu

27. 01. 2017 07.55

Obeležujemo mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta. V plinskih celicah ali poskusih znanstvenikov v koncentracijskem taborišču Auschwitz Birkenau je med drugo svetovno vojno umrlo med 1,1 in 1,5 milijona ljudi. V holokavstu je umrlo skupaj okoli šest milijonov Judov. V taboriščih je bilo zaprtih tudi 63.000 slovenskih internirancev. 12.000 se jih nikoli ni vrnilo.

FOTO: Papež se je žrtvam Auschwitza poklonil v tišini, v knjigo zapisal: Gospod, odpusti tako veliko krutost

29. 07. 2016 09.44

Na prizorišču morišča se je papež Frančišek v tišini poklonil okoli 1,1 milijona večinoma judovskih žrtev. Srečal se je tudi z nekaterimi preživelimi in tistimi, ki so Jude med vojno reševali.

Slaba ideja: Pred Auschwitzem hladijo turiste kot so nekoč nacisti zaplinjali svoje žrtve

01. 09. 2015 14.58

Da bi ohladili obiskovalce, ki so nekdanje koncentracijsko taborišče Auschwitz obiskali med vročinskim valom, so pred vhodom postavili tuše. A ti obiskovalcev niso spomnili na osvežitev, ampak na nacistična grozodejstva.

VIDEO in FOTO: 'Zrak je dišal po sežganih kosteh, laseh, telesih. Tak sladkasti vonj'

21. 05. 2015 07.00

Sonja Vrščaj je bila le številka. 82396. ''Smrt je bila na vsakem koraku. Lahko te je vsakdo pretepel, kolikor je hotel. Lahko te je ubil, pa nikomur nič odgovarjal. Pač ena številka manj,'' opisuje življenje v zloglasnem Auschwitzu.

Sestradani, ponižani, izčrpani: neizmerna želja po vrnitvi domov ju je ohranila pri življenju

08. 05. 2015 20.39

Čeprav je od tega, ko ju je kot mladi ženski okupator odpeljal v nacistično taborišče v Ravensbricku, minilo 70 let, so spomini še kako živi. Razčlovečeni, sestradani mladenki z od dela okrvavljenimi rokami, je pokonci držala želja po preživetju in vrnitvi domov.

Našli grobišče s posmrtnimi ostanki Ane Frank?

13. 04. 2015 14.30

V množičnem grobišču na koncu glavne poti, ki je vodila v nacistično taborišče Bergen Belsen, so verjetno tudi posmrtni ostanki Ane Frank, avtorice slovitega Dnevnika. Stara komaj 15 let je umrla zaradi tifusa.

FOTO: 'Preživeli ne želimo, da bi naša preteklost postala prihodnost naših otrok'

27. 01. 2015 07.17

Smo na mestu, na katerem je bilo ubitih več kot milijon ljudi, je ob obletnici osvoboditve nacističnega taborišča Auschwitz dejal poljski predsednik Koromowski. Eden izmed preživelih taboriščnikov pa pravi, da je treba učiti ljudi, da je sovraštvo vedno napačno.

Boris Pahor – od persone non grata do kandidata za Nobelovo nagrado

26. 08. 2013 08.52

Boris Pahor – Tržačan, stoletnik, ki uspešno kljubuje letom, o sebi pravi: "Ko me danes ustavljajo mimoidoči, da bi mi stisnili roko, ne vem, kaj bi, saj sem kot pisatelj živel in delal dolga desetletja, prepoznavnega pa so me naredili mediji in tujina šele v zadnjih letih."

FOTO: Merklova pred volitvami kot prva kanclerka obiskala Dachau

20. 08. 2013 07.02

Angela Merkel je prva nemška kanclerka, ki je obiskala nekdanje nacistično koncentracijsko taborišče Dachau. Dejala je, da je zanjo to poseben trenutek, hkrati pa jo prevevata globoka žalost in sram. Kritiki ji očitajo, da gre zgolj za predvolilno potezo.