nacionalnost

Predsednik ruske zveze 'izdajalcu' Albancu dal vedeti, kaj si misli o njem

14. 04. 2025 18.00

Čermen Valiev je bil rojen v ruski pokrajini Severna Osetija, leta je na mednarodnih rokoborskih turnirjih zastopal Rusijo, pred lanskimi olimpijskimi igrami v Parizu pa je svojo športno nacionalnost zamenjal in se odločil zastopati Albanijo. Mnogi v domovini mu tega niso oprostili, med njimi pa je zagotovo tudi predsednik ruske rokoborske zveze Mihail Mamiašvili.

Zoran Predin z Nikolo Čuturilo izdal album Analogna rasa

04. 02. 2025 21.08

Slovenska glasba ne slovi ravno kot naš pomemben izvozni adut za srbski trg, je bilo pa v prejšnjem tisočletju s skupinami Lačni Franz, Videosex, Laibach, Pankrti in drugimi precej drugače. Album in projekt Zorana Predina Analogna rasa želi to stanje izboljšati, skupine Mi2, Big Foot Mama, Gušti in Hamo pa kanijo svoj potencial preveriti tudi v Srbiji.

Nekdanjega UFC-jevega prvaka vrgli z letala: Ni pošteno!

13. 01. 2025 17.50

Na družabnih omrežjih je zaokrožil posnetek nekdanjega borca mešanih borilnih veščin Habiba Nurmagomedova, ki ga je v ZDA doletela neprijetna izkušnja. Upokojeni ruski borec je moral namreč po sporu z osebjem letalske družbe Frontier Airlines zapustiti letalo.

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o migrantih?

06. 04. 2024 11.17

V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter na družbenih omrežjih. Katere trditve o migrantih držijo?

Evropska unija želi 'ukrotiti' umetno inteligenco

14. 03. 2024 07.11

V Strasbourgu, v stavbi Evropskega parlamenta, v njegovih številnih hodnikih, pisarnah in dvoranah moči, kjer poteka še eno zadnjih zasedanj parlamenta v tej sestavi pred volitvami, ki bodo junija, je že čutiti nekoliko drugačno, bolj mrzlično ozračje. Dnevni redi so natrpani, na agendi so na nek način tudi zgodovinsko prelomne uredbe.

Obiskala vse države na svetu: 'V Slovenijo se bom zagotovo še vrnila'

16. 10. 2022 08.00

Jessica Nabongo je ugandsko-ameriška popotniška blogerka in pisateljica, ki si je zadala, da do svojega 35. leta obišče vse države na svetu. To ji je nekaj mesecev po dopolnjenem 35. letu tudi uspelo, zdaj pa je svoja popotovanja in zgodbe strnila v knjigo "Ujemi me, če me moreš: Potovanje ene ženske v vse države na svetu". Med drugim je seveda obiskala tudi našo podalpsko deželico v obliki kokoši. Jo je navdušila bolj kot naša južna soseda? Kaj ji je bilo najbolj všeč? Jo je bilo kdaj strah? In ali obstaja katera država, v katero se ne želi vrniti? "Spoznala sem nešteto ljudi. Ti so tudi najpomembnejši del mojih potovanj. Države namreč najraje spoznavam prav skozi lokalne prebivalce," je povedala.

Teksaška univerza razpisala predmet o Harryju Stylesu

23. 07. 2022 15.46

Si predstavljate, da na fakulteti dobite oceno iz svojega znanja o Harryju Stylesu? Študenti na teksaški univerzi bodo v prihajajočem študijskem letu imeli prav to priložnost, saj je tamkajšnji profesor razpisal predmet, ki se bo ukvarjal s fenomenom britanskega zvezdnika in evropsko popularno kulturo. Glasbenikovi oboževalci so se ne novico takoj odzvali z željo po selitvi v Teksas.

'To je bila najhujša nočna mora, na katero človek ne more biti pripravljen'

13. 06. 2022 16.44

"Vse vojne so si podobne. Človeško trpljenje je vedno isto," pravi Hasan Hasanović, ki je preživel genocid v Srebrenici tako, da je zbežal pred srbskimi četami, ki so obkolile mesto, in se šest dni in noči prebijal skozi gozdove na varno. Več kot 8000 njegovih sorojakov, med drugim tudi njegov oče, brat dvojček in stric, t. i. marša smrti niso preživeli. V času, ko mir ni več tako samoumeven, so v Ljubljani odprli video razstavo 'Srebrenica – naša zgodba', na kateri lahko prisluhnete 20 zgodbam preživelih iz Srebrenice.

ERC za projekte slovenskih raziskovalcev namenil več milijonov evrov

26. 04. 2022 11.45

Evropski raziskovalni svet je objavil dobitnice in dobitnike projektov za leto 2021, med katerimi sta tudi profesorica in profesor na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, astrofizičarka Maruša Bradač in matematik, Franc Forstnerič. Raziskovalca bosta za svoja projekta pridobila sredstva v skupni vrednosti več kot 3,5 milijona evrov. Med prejemniki sredstev je še Borut Klabjan, ki je za gostiteljsko ustanovo izbral Znanstveno-raziskovalno središče Koper.

Rasema o svoji veliki ljubezni: Eno leto sem samo jokala za njim

11. 04. 2022 12.10

Rasema Begulić ne more prehvaliti Draga Kosmača in čudovitih dni, ki jih je preživela na njegovi domačiji. Po slovesu od njega kljub številnim ponudbam še ni našla idealnega moškega, takšnega, kakršen je bil njen sanjski Izi.

Patriotizem v dobi ekstremov

05. 06. 2021 07.00

Kaj pomeni biti državljan in Američan, se v svoji novi knjigi Reclaiming Patriotism in the Age of Extremes (2021) sprašuje Steven B. Smith, profesor politične filozofije na univerzi Yale. V njej skuša zagovarjati koncept (ameriškega) patriotizma, ki se je izgubil v simbolnem boju dveh ekstremnih ideologij sodobnega časa – nacionalizma in kozmopolitanizma.

Bodo Kanarski otoki postali novi Lezbos?

16. 05. 2021 10.41

Organizacije za človekove pravice opozarjajo, da bi Kanarski otoki lahko postali novi otoki v Evropi, na katerih za dlje časa obtičijo prebežniki v izjemno slabih razmerah. V zadnjih šestih mesecih se Kanarski otoki namreč soočajo s porastom števila novih prebežnikov, ki se na nevarno pot od zahodne afriške obale podajajo kar v majhnih lesenih čolnih.

Umrl je Jovan Divjak, Srb, ki je vodil obrambo Sarajeva

08. 04. 2021 21.40

Divjak je umrl v 85. letu starosti. Bil je eden najbolj znanih Sarajevčanov, vodil je obrambo Sarajeva in v vojni ni sprejemal nacionalnih delitev. Domačini ga poznajo kot stoičnega generala, ki je obiskoval različne fronte, pomagal organizirati obrambo in dvigoval moralo prebivalcev. Kasneje v življenju se je posvetil filantropiji.

Zasidran na odprtem morju preživel 60 dni. Po dolgi poti ga čaka še hoja čez slovensko mejo

08. 05. 2020 13.56

"Živeli smo v nekem mehurčku," pripoveduje Žiga Puconja, eden izmed tisočih članov posadke ladij za križarjenje, ki so ostali ujeti na ladjah, tudi potem ko so odšli vsi potniki. Zasidran na odprtem morju, v kabini ladje, je preživel kar 60 dni. Tudi na njegovi križarki so zabeležili okužbe s koronavirusom med člani posadke. Dolga pot nazaj domov ga je vodila skozi Southampton, Rotterdam, Amsterdam in Frankfurt – a tudi danes še ni končana. Čaka ga še let v Zagreb in pot skozi mejo v Sloveniji, ki jo bo moral prehoditi kar peš.

Potniki so odšli domov. Na križarkah pa ostaja ujetih na tisoče članov posadke

08. 05. 2020 08.03

Večina potnikov ladij za križarjenje, ki so v času pandemije le stežka našle pristanišča, ki so jih bila pripravljena sprejeti, se je naposled vendarle vrnila domov. A na morju po vsem svetu v teh težkih razmerah ostaja na tisoče članov posadke – težava, ki so jo mnogi opisali kot birokratsko zmešnjavo, ki je posadko pustila ujeto tudi le nekaj metrov od obale.

Francija aktivirala mehanizem za civilno zaščito, po državljane EU v Vuhan z dvema letaloma

28. 01. 2020 19.05

Zaradi izbruha koronavirusa na Kitajskem je Francija aktivirala mehanizem EU za civilno zaščito, preko katerega bodo mobilizirali dve letali, s katerima se bo več sto državljanov EU še v tem tednu vrnilo iz Vuhana. Tam sicer Slovencev ni, sporoča zunanje ministrstvo.

Srb, ki je vodil obrambo Sarajeva, zadnjih 25 let pomaga otrokom

25. 01. 2020 06.00

Jovan Divjak je eden najbolj znanih Sarajevčanov, Srb, ki je vodil obrambo Sarajeva in v vojni ni sprejemal nacionalnih delitev. Domačini ga poznajo kot stoičnega generala, ki je obiskoval različne fronte, pomagal organizirati obrambo in dvigoval moralo prebivalcev. Ne kot general, ampak kot 'Jovan' je pogosto obiskoval vdove in sirote vojne, ki so postale njegovo življenjsko delo zadnjih 25 let. Od leta 1994 je pomagal štipendirati več kot 7.000 otrok, prisluhnil njihovim težavam in presegal nacionalne predsodke.  

Policija odgovorila na očitke, ki so se pojavili po objavi navodil za ravnanje z migranti

25. 12. 2019 10.56

Policija je po sodbi upravnega sodišča objavila nekaj navodil policistom o ravnanju z migranti na meji. Sedaj so podali pojasnila glede dveh ključnih očitkov, in sicer diskriminatornega obravnavanja tujcev glede na etično pripadnost ter domnevne predaje suverenosti delovanja hrvaški policiji na slovenskem ozemlju.

Lenarčič predlagani resor razume tudi kot priznanje Sloveniji

10. 09. 2019 13.21

Komisarski kandidat iz Slovenije Janez Lenarčič, ki mu je novoizvoljena predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen dodelila resor za krizno upravljanje, je sporočil, da ta resor sprejema z zadovoljstvom. Po njegovem gre za pomembno, a hkrati zelo zahtevno področje dela EU, saj gre za reševanje življenj in pomoč ljudem v stiski.

17-letnik, ki je dečka porinil v globino, obtožen poskusa umora

07. 08. 2019 07.11

Tožilstvo je vložilo obtožnico za poskus umora zoper 17-letnika, ki je z razgledne ploščadi londonske galerije moderne umetnosti Tate Modern porinil šestletnega dečka. Motiv za njegovo dejanje še vedno ni znan. Deček ima možganske krvavitve, utrpel pa je tudi zlome hrbtenice, rok in nog.

Švico zajelo neurje, v Ženevskem jezeru utonila turistka

16. 06. 2019 10.30

Švico je v soboto zajelo hudo neurje. To je presenetilo turistko, ki je utonila, ko je na Ženevskem jezeru v času neurja potonil čoln za turistične oglede.

'Ljudem je treba dati priložnost'

26. 08. 2018 07.00

Štiri zgodbe. Štirje moški, ki so prišli v Slovenijo vsak po svoji mukotrpni poti. S preteklostjo in upanjem v lepšo prihodnost. Štirje delavci, ki so jim delodajalci dali priložnost in jih hvalijo.

'Dobila sem epileptični napad, zato so me odpustili'

15. 06. 2018 06.00

"Na delovnem mestu sem dobila epileptični napad. Čez dva dni sem bila odpuščena. Bila sem šokirana." To so besede mladega dekleta, ki je kot študentka opravljala administrativno delo in je zaradi svoje bolezni izgubila delo. Primer je novinarka Tina Kristan razložila priznani zdravnici, specializirani za medicino dela dr. Metodi Dodič Fikfak, ki je jasna: "To je diskriminacija."

Junak leta Goran Dragić: Mi Slovenci bi morali biti bolj povezan narod, bolj bi morali držati skupaj

30. 12. 2017 07.00

Zgodba, po kateri si bomo zapomnili leto 2017, ki se bo jutri dokončno izteklo, je zmaga slovenskih košarkarjev na evropskem prvenstvu. To ni le zgodba zmagoslavja, ampak je na krilih izjemnih športnih predstav, na krilih izjemnega ekipnega duha, na krilih neponovljive zmage zraslo nekaj, kar je presegalo šport in je dalo enotnost, zagon in upanje celotni Sloveniji.

30 let Erasmusa: 'Vsak dan znova me osreči, ko se podirajo stereotipi o različnih kulturah'

06. 10. 2017 07.00

Program Erasmus praznuje trideset let. Mladim ponuja priložnost, da si med študijem z bivanjem v tujini pridobijo nove izkušnje in razširijo obzorja. Odzivi tistih, ki odidejo "čez planke", so v veliki večini pozitivni. Tudi Petra Jan, Alen Koprivec in Nik Jerovšek, ki so predstavili svojo izkušnjo s študijem v tujini, so nad njo navdušeni.

Namen Lex Mercatorja je bil očitno dosežen

07. 09. 2017 13.51

Tako imenovani zakon Lex Mercator, ki je omogočil, da je bil v upravo Mercatorja imenovan izredni član, ki je spremljal poslovanje med Mercatorjem in koncernom Agrokor, je dosegel svoj namen, saj je preprečil, da bi Agrokor dodatno obremenil Mercator, pravi minister Počivalšek. Z njim se strinja tudi izredni član uprave Planteu.

Med Italijo in Avstrijo napeto zaradi avstrijske namere, da na prelaz Brenner pošlje vojsko

04. 07. 2017 17.15

Italja je na zagovor poklicala avstrijskega veleposlanika. Uradni Dunaj je namreč napovedal, da bo na mejni prehod na prelazu Brenner poslal vojaške enote, ki naj bi preprečile morebitne nezakonite prestope meje migrantom. V poslanski skupini SDS pa tudi pri nas pozivajo k razpravi o teh varnostnih vprašanjih in vzpostavitev nadzora na meji z Italijo. Število ljudi, ki prihajajo iz Libije v Italijo, namreč narašča.

Zvezni sodnik na Havajih blokiral nov Trumpov ukaz v zvezi s priseljevanjem

16. 03. 2017 06.23

Zvezni sodnik na Havajih je le nekaj ur pred njegovo uveljavitvijo blokiral drugi ukaz ameriškega predsednika Donalda Trumpa v zvezi s priseljevanjem. Trump se je na sodno blokado jezno odzval in napovedal boj za ta "razvodeneli ukaz" vse do vrhovnega sodišča.

Mineva 13 let od enega najhujših terorističnih napadov v Evropi. Komisija: Zavzemamo se za pravice žrtev

11. 03. 2017 08.13

Danes mineva 13 let od terorističnega napada v Madridu. V napadih na vlake, kjer je eksplodiralo več bomb, je umrlo 191 ljudi, več kot 2000 je bilo ranjenih. Od leta 2005 se ta dan obeležuje kot evropski dan spomina na žrtve terorističnih napadov, ne glede na nacionalnost ali vero. Evropska komisija je ob tej priložnosti poudarila, da se zavzema za pravice žrtev.

Islandija kot prva država na svetu uzakonja enakost plačila za enako delo ne glede na spol

08. 03. 2017 14.14

Islandija je na seznamu enakosti med spoloma Svetovnega ekonomskega foruma na prvem mestu, a Islandke vseeno zaslužijo od 14 do 18 odstotkov manj kot moški. Vlada se je odločila, da temu naredi konec.