nacionalni program vzgoje in izobraževanja

'Šolski sistem se mora prilagajati družbenim spremembam in napredku'

22. 08. 2024 13.39

Zavod RS za šolstvo je na Brdu pri Kranju pripravil tradicionalno, 10. konferenco ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov. V ospredju so spremembe, ki jih bodo uvedli v prihajajočem šolskem letu oz. so v pripravi. Zbrane ravnatelje sta uvodoma med drugim nagovorila premier Robert Golob in resorni minister Darjo Felda.

Ministrstvo predstavilo predlog nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja

01. 07. 2024 09.27

Strokovna delovna skupina pod vodstvom Janeza Vogrinca je pripravila končni predlog Nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja za obdobje 2023–2033 in ga predala ministru za izobraževanje Darju Feldi. Predlog prinaša nekatere spremembe na področju predšolske vzgoje in srednješolskega izobraževanja, pa tudi pri poučevanju učencev priseljencev.

Digitalne spretnosti slovenskih mladostnikov pod evropskih povprečjem

18. 05. 2024 16.46

Svetovni dan telekomunikacij in informacijske družbe je letos potekal v znamenju inovacij za trajnostni razvoj, kamor spada tudi digitalna pismenost in potreba po po pravočasni uvedbi obveznega predmeta digitalni jezik v šolski sistem. Raziskave kažejo, da mladi iz Slovenije po razvitosti digitalnih kompetenc zaostajajo za vrstniki iz drugih držav EU, ki so že uvedle tak obvezen predmet v osnovne in srednje šole.

Ministrstvo o 'megavrtcu': Reorganizacija nima pravne podlage z zakonom

28. 02. 2024 14.17

Sindikat za vzgojo in izobraževanje Sviz je pretekli teden šolskemu ministru Darju Feldi namenil javni poziv. Pozvali so ga, da se jasno opredeli o združevanju ljubljanskih javnih vrtcev, na kar pa Felda odgovarja, da se je ministrstvo vselej jasno, nedvoumno in dosledno odzvalo z mnenjem, da takšna reorganizacija nima pravne podlage v zakonodaji na področju vzgoje in izobraževanja.

Bralna pismenost slovenskih šolarjev pod mednarodnim povprečjem

05. 12. 2023 12.34

Najnovejši podatki mednarodne raziskave PISA, v kateri sodelujejo 15-letniki iz 83 držav, pri slovenskih šolarjih kažejo na splošen upad tako pri matematični kot tudi pri bralni in naravoslovni pismenosti. Povprečna dosežka iz matematike in naravoslovja se sicer še vedno uvrščata nad povprečje držav članic OECD, dosežek pri bralni pismenosti pa je, podobno kot v letih 2009 in 2012, pod povprečjem.

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?

04. 10. 2023 08.00

V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

V prihodnjem šolskem letu prenova več kot 200 učnih načrtov

25. 08. 2023 14.38

Zavod za šolstvo je pred novim šolskim letom ravnateljem podal nekaj usmeritev, med njimi je ustvarjanje varnega učnega okolja. Intenzivno bo potekala prenova učnih načrtov, obetajo se tudi spremembe Zakona o osnovni šoli. Kljub ujmam bo začetek šolskega leta za vse 1. septembra, ga bodo pa morali ponekod prilagoditi, je dejal minister Darjo Felda.

Sporni predlog novele zakona: 'Predlagatelji namer po politizaciji šole niti ne skrivajo'

03. 12. 2021 09.23

Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je obravnaval predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja. Predlogu nasprotuje pedagoška stroka, saj naj bi pri imenovanju ravnateljev šol in vrtcev več vpliva imela politika namesto zaposlenih. Ocena stanja v predlogu je žal lepljenka političnih floskul in iz konteksta iztrganih ocen, poudarjajo na ljubljanski filozofski fakulteti: "Predlagatelji svojih namer po krhanju strokovnosti in politizaciji šole niti ne skrivajo. Spremembe, ki jih želijo uveljaviti, so zato zelo škodljive."

Proti stigmatizaciji duševnega zdravja: Nisi okej? Povej naprej.

11. 10. 2021 18.16

Obstaja več razlogov, zakaj mnogi v Sloveniji, ki se znajdejo v duševni stiski, ne dobijo pravočasne ali ustrezne strokovne pomoči: od pomanjkanja specialistov, dolgih čakalnih vrst za obravnavo pri njih in pomanjkljive zakonske urejenosti področja do stigme, ki ljudi odvračajo od iskanja pomoči. Na NIJZ želijo narediti korak proti stigmatizaciji duševnega zdravja z nacionalno kampanjo Nisi okej? Povej naprej. Opažajo namreč, da so kljub večjemu ozaveščanju o duševnem zdravju stereotipi, predsodki in diskriminacija še vedno močno prisotni v slovenskem prostoru. Začeli so z uvodno okroglo mizo.

'Nismo pet minut pred 12. uro, ampak pet minut čez'

04. 02. 2021 08.45

Predsednik vlade Janez Janša se je na Brdu pri Kranju sestal s predstavniki univerz, kjer so razpravljali o vpisu v študijske programe v letu 2021/2022. Predstavniki univerz so premierja pozvali, naj vlada čim prej poda soglasje k vpisnim mestom na visokošolske zavode. Janša jim je na to odgovoril, da je vlada predlog soglasja v obravnavo dobila pozno, oseba, ki je za to kriva, pa je bila danes že razrešena. K takojšnji potrditvi pripravljenega razpisa za vpis na fakultete je vlado pozval tudi SVIZ, ŠOS in VSS.

Referendum o Neku in reformni svet za zdravstvo izpadla iz koalicijske pogodbe

29. 01. 2014 22.21

Predlog nove koalicijske pogodbe je skoraj še enkrat daljši od prvotnega osnutka. Ključne prioritete v primerjavi z osnutkom dokumenta ostajajo enake, ni pa v njem denimo napovedi referenduma o Neku in reformnega sveta za zdravstvo.

'Vrtec naj oblikuje uravnotežene skupine'

17. 09. 2009 06.29

Domnevno diskriminacijo otrok v vrtcu Otona Župančiča preverjajo šolski inšpektorji, varuhi človekovih pravic in zagovornik načela enakosti. "Vsa namigovanja so neutemeljena," poudarja ravnateljica vrtca.

Vlada pozitivno o poročilu

06. 06. 2002 00.00

Slovenska vlada je ugodno ocenila napredek Slovenije pri vključevanju v EU, vendar je izpostavila, da je treba pospešiti usklajevanje zakonodaje z evropskim pravnim redom.

Delegati sprejeli sedem programskih izjav

27. 01. 2002 00.00

Kongres LDS so delegati sklenili s sprejemom sedmih programskih izjav: O prihodnosti Slovenije v EU, mednarodni solidarnosti, novi razvojni paradigmi in nacionalnih interesih, regionalizmu in lokalni samoupravi, družbi znanja in informacijski družbi, o skrbi za zdravje ter o ciljih in usmeritvah na področju biotehnologije.

Preventiva na področju drog

23. 06. 2000 20.47

V organizaciji urada za droge in urada za šolstvo se je danes na Jezerskem začel dvodnevni strokovni posvet o preventivi na področju drog v sistemu vzgoje in izobraževanja. Udeležujejo se ga strokovnjaki ministrstev za šolstvo, za delo in za notranje zadeve ter predstavniki vladnega urada za droge in inštituta za varovanje zdravja. Gre za prvi strokovni posvet o preventivi na področju drog v slovenskem šolstvu, na katerem bodo pregledali trenutne razmere in pripravili podlago za nacionalni program o preventivni dejavnosti na področju drog v sistemu vzgoje in izobraževanja.

Sprejetje novele zakona o visokem šolstvu nujno

10. 11. 1999 18.46

Novela zakona o visokem šolstvu in nacionalni program visokega šolstva sta ključna za nadaljnji razvoj slovenskih univerz in visokih šol, je na torkovi seji poudaril 57-članski odbor Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti (SVIZ) Slovenije in se zavzel za čimprejšnjo uveljavitev novele omenjenega zakona.