nacionalizem

Ledeni policijski curek in tek za dvometrskim Kličkom
24. 02. 2025 07.00Trije dnevi Putinove "posebne vojaške operacije" so danes postali tri leta. A da ti trije dnevi v resnici trajajo že precej dlje, dobro ve urednica zunanjepolitične redakcije naše televizije. Facebookov spominski opomnik je Katjo Horvat Plevnik pred mesecem dni vrnil v čas pred 11 leti, ko ji je ponovno prikazal fotografijo s čelado na glavi v družbi fotografa Mira Majcna. Pisal se je januar 2014 in v krogu takratne uredniške zasedbe POP TV je padla odločitev, da se gre v Ukrajino. Protestniki, ki so zahtevali odstop tedanjega proruskega predsednika Viktorja Janukoviča, so namreč že več tednov vztrajali na ulicah Kijeva, postalo je jasno, da so pred vrati velike spremembe.

Na inavguraciji Milanovića tudi sporna Thompsonova pesem
10. 02. 2025 13.57Na inavguraciji hrvaškega predsednika Zorana Milanovića, ki je bil januarja izvoljen za nov mandat, bo hrvaško himno izvedla klapa hrvaške vojne mornarice Sveti Juraj, ki bo na neformalnem delu zapela tudi pesem kontroverznega hrvaškega pevca Marka Perkovića Thompsona, pišejo hrvaški mediji.

Glavar avstrijske Štajerske bi za himno pesem, ki opeva ozemlje Slovenije
10. 01. 2025 19.11Tik pred novim letom je madžarsko stalno predstavništvo pri Natu podarjalo atlas z zemljevidom velike Madžarske, ki si med drugim prisvaja del Slovenije. Del Slovenije kot svoj pa opeva tudi himna, ki bi jo novi glavar avstrijske Štajerske rad vpisal v ustavo. In kaj o tem meni in ali bo ukrepala slovenska politika?

Arben Bajraktaraj o hollywoodskih zvezdnikih: Z njimi je najlažje delati
18. 12. 2024 06.00Priznani igralec kosovskih korenin, ki je nekaj let živel tudi v Mariboru, se kasneje izkazal v Hollywoodu, kjer je igral v franšizi o mladem čarovniku Harryju Potterju ter dobil to 'čast', da je lahko med snemanjem legendarnega akcijskega filma Ugrabljena soigralcu Liamu Neesonu pljunil v obraz, se je za kratek čas ustavil tudi v Ljubljani, kjer si je vzel čas za naš medij in z nami poklepetal. Arben Bajraktaraj, ki ga poznamo tudi po vlogi neizprosnega Dardana Beriše v seriji Besa, je povedal, kakšno je bilo njegovo življenje v Sloveniji, kako gleda na nestrpnosti med ljudmi, razkril, kaj se dogaja s tretjo sezono serije Besa in za konec razkril, da je kot prevajalec prostovoljno pomagal tudi v migracijskem centru v Franciji. Več v intervjuju spodaj.

Se Kitajska pridružuje 'elitnemu' klubu držav z letalonosilkami na jedrski pogon?
11. 11. 2024 09.36Kitajska naj bi zgradila kopenski prototip jedrskega reaktorja za veliko vojaško ladjo, kažejo analize satelitskih posnetkov in kitajskih vladnih dokumentov. Gre za jasen znak, da Peking izredno hitro napreduje pri izdelavi svoje prve letalonosilke na jedrski pogon, kar pa obenem predstavlja vse večjo konkurenco Združenim državam Amerike.

Zanje je heroj, ki (spre)govori namesto njih
05. 11. 2024 08.53Na eni strani osovražen, na drugi oboževan. Prepričan je bil, da je njegovo mesto v Beli hiši, enako mnenje je nazadnje delilo več kot 70 milijonov Američanov – toliko, da se vrača v Belo hišo. Okoli Donalda Trumpa se je ustvaril kult osebnosti, ki ga vneto skušajo razumeti in razložiti številni analitiki v ZDA in drugod.

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'
05. 11. 2024 16.52Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

Poveljnik izraelskih sil znova zagrozil z odzivom na iranski napad
02. 10. 2024 06.07Izrael se bo odzval na raketni napad, ki ga je v torek sprožil Iran, izraelske sile pa lahko udarijo kjerkoli na Bližnjem vzhodu, je dejal načelnik generalštaba izraelske vojske Herci Halevi. Več evropskih držav medtem svetuje svojim državljanom, naj zapustijo Iran. V spopadih med izraelsko vojsko in pripadniki libanonskega oboroženega gibanja Hezbolah je bilo ubitih osem izraelskih vojakov, še sedem je ranjenih.

Kdo v resnici ustvarja nestabilnost na Zahodnem Balkanu?
29. 06. 2024 17.32Generalna skupščina Združenih narodov je 23. maja sprejela resolucijo, s katero je 11. julij razglasila za mednarodni dan spomina na genocid v Srebrenici ter obsodila njegovo zanikanje in poveličevanje vojnih zločincev. Podprlo jo je 84 držav, 19 pa jih je bilo proti. Vodstvo BiH entitete Republike Srbske meni, da je skupno življenje v državi po njenem sprejetju nemogoče, zato bodo sprejeli korake, ki vodijo v mirno razdružitev. Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić pravi, da skuša Zahod z njo Srbom nalepiti etiketo genocidnega naroda, kar bo ustvarilo nestabilnost v regiji. Toda kaj v resnici njeno sprejetje pomeni zanjo?

Nemec, Stevanović, Sukičeva in Gregorčič o tarčah na čelu in orožju
17. 05. 2024 06.12V drugem predvolilnem soočenju pred evropskimi volitvami so se "udarili" nosilci list strank SD, Resnica, Levica in SLS. Kako Matjaž Nemec, Zoran Stevanović, Nataša Sukič in Peter Gregorčič komentirajo sinočnji poskus atentata na slovaškega premierja Roberta Fica? Ali desnica s svojo retoriko res straši prebivalce? Kdo izključuje in kdo predstavlja najresnejšo grožnjo temeljnim vrednotam Evropske unije? Bi morala Slovenija pri napadu Rusije na Ukrajino ostati nevtralna in ne bi smela pošiljati vojaške pomoči Ukrajini?

Zaradi zanikanja genocida sodišče v BiH potrdilo prvo obtožnico srbskemu skrajnežu
29. 04. 2024 15.22Sodišče Bosne in Hercegovine je potrdilo prvo obtožnico zaradi zanikanja genocida v Srebrenici leta 1995. Kot so potrdili na tožilstvu BiH, je sodišče potrdilo obtožnico proti Vojinu Pavloviću, vodji enega od skrajnih srbskih združenj v državi, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Pirc Musarjeva sprejela sedem nekdanjih predsednikov
19. 04. 2024 20.12Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je sprejela sedem nekdanjih predsednikov držav in več uglednih gostij in gostov, ki se v Ljubljani udeležujejo mednarodne konference o Zahodnem Balkanu. Sprejema so se poleg nekdanjega predsednika Republike Slovenije in organizatorja konference Boruta Pahorja udeležili še Heinz Fischer, nekdanji predsednik Republike Avstrije, Mladen Ivanić, nekdanji predsednik predsedstva BiH, Ivo Josipović, nekdanji predsednik Republike Hrvaške, Rosen Plevneliev, nekdanji predsednik Republike Bolgarije, Boris Tadić, nekdanji predsednik Republike Srbije, ter Filip Vujanović, nekdanji predsednik Črne gore.

Če si za partizane, še nisi levičar
03. 03. 2024 15.15O čem se odločamo, ko govorimo o politični levici in desnici? Imata danes desnica in levica smisel res le še na prometnih znakih, kot je nekdo zapisal? Že od nekdaj je bilo pri teh pojmih vse malo pomešano. Ker smo vpleteni ljudje in ker čisti, lepo zaokroženi pojmi obstajajo samo v teoriji.

'Edvard Kardelj, zadnji evropejski utopist'
18. 02. 2024 20.26Politik, publicist, pravnik in eden od vodilnih članov Komunistične partije Slovenije oziroma, kot nekateri pravijo, drugi človek Jugoslavije. Edvard Kardelj. Pred 45 leti je zaradi raka umrl, leži v ljubljanski grobnici narodnih herojev. Za nekatere še danes heroj, za druge krvnik.

Po zaloge vode in baterij, za prvih 36 ur
18. 02. 2024 11.27"Naj povem jasno in odkrito, na Švedskem lahko pride do vojne," je pred kratkim na konferenci v kraju Sälen dejal švedski minister za civilno obrambo Carl-Oskar Bohlin. Vrhovni poveljnik švedske vojske Micael Bydén in obrambni minister Pål Jonson sta njegovim besedam pritrdila.

(Umazana) tekma med Slovenci in Nemci za planinske poti in koče
21. 11. 2023 10.02Planinstvo na Slovenskem ima dolgoletno tradicijo, nova zgodovinska odkritja, do katerih se je uspel dokopati raziskovalec planinske zgodovine Dušan Škodič, pa osvetljujejo najzgodnejši razvoj planinstva in alpinizma pri nas, in sicer v drugi polovici 19. stoletja, pa vse do konca prve svetovne vojne. V knjigi Triglav je naš razkriva, kaj se je dogajalo pred ustanovitvijo predhodnice PZS, kako je potekala (umazana) tekma za planinske poti in koče med Slovenci in Nemci, kakšni so bili velikopotezni načrti za turistični naval na Triglav, zakaj je Nemška smer v Triglavski severni steni v resnici avstrijska in kdo je bil Klodwig Tchada.

Politika od spodaj
24. 09. 2023 07.00Koliko možnosti bi pri nas na lokalnih volitvah imeli politiki, ki bi vsak mesec del plače namenili prebivalcem in zagotavljali dostojna stanovanja za vse?

Papež Frančišek na tridnevnem obisku na Madžarskem
28. 04. 2023 12.57Papež Frančišek se je ob začetku tridnevnega obiska na Madžarskem srečal s predsednico Katalin Novak, sestal pa se je tudi s premierjem Viktorjem Orbanom. V svojem govoru pred visokimi političnimi predstavniki in civilno družbo je pozval k okrevanju evropskega duha in enotnosti ter posvaril pred delitvami.

BRICS – nova svetovna ureditev?
30. 03. 2023 11.02Napovedi, da bo klub držav BRICS nadaljeval s trendom največje rasti gospodarstev, se niso povsem uresničile. Kljub temu pa povezava dobiva vse večjo politično težo, čeprav si je sprva prek diplomatskega foruma in razvojnega financiranja prizadevala za vzpostavitev alternative zahodnim finančnim institucijam. Ta strategija je stvar preteklosti, piše nemški časnik Deutsche Welle.

Putin: Rusija začasno prekinja sodelovanje v pogodbi o jedrskem orožju
21. 02. 2023 10.07Skoraj leto dni po napadu na Ukrajino je ruski predsednik Vladimir Putin sporočil, da Moskva začasno prekinja sodelovanje v pogodbi o jedrskem orožju. Ob tem je v skoraj dvournem govoru poudaril, da je bila invazija nujna, da bi likvidirali neo-nacistično grožnjo in sovraštvo kijevskega režima. "Naj bo jasno, za zaostrovanje konflikta je kriv Zahod," je dejal. Besede, ki so v dvorani požele aplavz, svetovno pa številne kritike. "To je absurdno, nihče ne napada Rusije," so se odzvale ZDA. Pomočnik ukrajinskega predsednika Mikhailo Podoljak pa, da se je Rusija znašla v slepi ulici: "Povsod vidi naciste, marsovce in teorije zarote."

'Odložim orodje in stečejo mi solze. Svoje 'dočke' Aline nisem videl že eno leto, zjutraj pa grem spet na fronto'
21. 02. 2023 16.48Ruslan je spil že kar nekaj vodke in jasno je, da se mu je zato malo razvezal jezik. Sam je pristopil k naši kameri in v pogovor sem se zapletel bolj z namenom, da ga zamotim, da pusti ekipi, da konča v miru javljanje v oddajo. A njegova zgodba se je pokazala kot eden od razlogov, zakaj smo ponovno prišli v Ukrajino.

Umrla srbska oporečnica in zgodovinarka Latinka Perović
13. 12. 2022 15.39V Beogradu je v ponedeljek v 90. letu starosti umrla srbska oporečnica, zgodovinarka in borka za človekove pravice Latinka Perović, je sporočil srbski Helsinški odbor za človekove pravice, katerega dolgoletna sodelavka je bila. "Njen odhod pušča ogromno praznino v političnem in znanstvenem življenju Srbije," je zapisala Sonja Biserko, predsednica srbskega Helsinškega odbora.

Podelili Nobelovo nagrado za odkritja na področju kvantne mehanike
04. 10. 2022 11.40Nobelovo nagrado za fiziko prejmejo Alain Aspect, John F. Clauser in Anton Zeilinger "za eksperimente s prepletenimi fotoni, določanje kršitev Bellovih neenačb in odkritja na področju kvantne informatike," je sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti. Zeilinger, ki prihaja iz sosednje Avstrije je nagrado označil kot "spodbuda mladim" in dejal, da ga je klic Švedske akademije kar precej presenetil ter zmotil pri delu.

'Italijanski prijatelj': Krediti so ga zasvojili, nacionalizem zmedel, mafija ugrabila
26. 09. 2022 13.02Evropa je nov teden začela ob precej razgretem ozračju. Čeprav je bil pričakovan, razplet volitev v Italiji po Evropi dviguje prah in vzbuja nelagodje. Giorgia Meloni svojih stališč ne skriva, zato je vprašanje, kako bo odslej potekalo sodelovanje s to državo, ključno. Še posebej v času, ko je enotnost povezave nujna na najbolj bistvenih vprašanjih – od odnosa do Vladimirja Putina do ekonomskih izzivov. Prav slednji pa naj bi v prihodnjih mesecih politiko postavili v še bolj zapleten položaj, kjer bo usklajevanje političnih in oportunističnih interesov še težje.

'Rusi bodo na vsak način poskušali razdvajati Evropo'
23. 09. 2022 06.00Razmere ta hip na mednarodnem parketu marsikoga skrbijo. Ruski predsednik Vladimir Putin mobilizira rezerviste, Zahodu grozi z jedrskim orožjem. "Skupen nastop domače politike in enotnost Nata je v tem času zelo ključna stvar za našo varnost," je prepričana Katja Geršak, izvršna direktorica Centra za evropsko prihodnost. Meni, da se vojna v Ukrajini še ne bo hitro končala in da smo v nekem zelo nevarnem zgodovinskem trenutku, vendar moramo po njenem mnenju vztrajati in držati skupaj.

Srbija na jugoslovanskem pogorišču
27. 08. 2022 16.44V zadnjih mesecih lahko opazujemo ponovna zaostrovanja v meddržavnih odnosih na Balkanu oz. med državami, ki niso članice EU. Spori in problemi, ki niso bili nikdar rešeni, temveč le zamrznjeni na različne načine, v luči spreminjanja geopolitičnih in geoekonomskih odnosov na svetovni ravni (predvsem v kontekstu vojne v Ukrajini in zaostrovanja odnosov med Kitajsko in Tajvanom) vse bolj prihajajo v ospredje. Vsaka država vidi možnost za popravljanja zgodovinskih krivic.

Med junaštvom in korupcijo: služabnik ljudstva?
09. 08. 2022 09.27Ob začetku ruske invazije na Ukrajino je Volodimir Zelenski okrog sebe združil celoten narod in postal eden najbolj prepoznavnih in karizmatičnih obrazov Evrope. K njemu so poleg svetovnih politikov romali tudi številni zvezdniki, skupaj z ženo sta pozirala za Vogue in naletela na nezadovoljstvo dela javnosti. Ta je bila aktualnemu predsedniku pred začetkom vojne izrazito nenaklonjena. Razlog pa so sumi o vpletenosti v neskončni krog korupcije, ki Ukrajino pesti še iz časov razkroja sovjetske države in burne tranzicije, ki je rodila nedotakljive oligarhe. Eden od teh je tesno povezan z aktualnim predsednikom.

Protislovja 'populizma': med zmerljivko, konceptom in politično emancipacijo
02. 07. 2022 15.54V zadnjem desetletju je populizem postal eden najpogosteje uporabljenih pojmov, tako javno kot tudi v akademskih krogih. Zlasti po referendumu leta 2016 in brexitu ter zmagi Donalda Trumpa na ameriških volitvah so analize in raziskave populizma doživele razcvet. Od takrat so se pojavili številne knjige, članki in zborniki, ki so poskušali obravnavati fenomene populizma in populističnih politikov ter nevarnost populizma za liberalno demokracijo. Ni presenetljivo, da je beseda populizem postala beseda leta 2017 Cambridgevega slovarja. Od takrat pa vse do danes doživljamo, če je medijem in znanstveni skupnosti verjeti, pravi razcvet populistične politike. Vse bolj se zdi, da bo populistični trenutek, o katerem pišeta Chantal Mouffe in Yasha Mounk, verjetno postal populistično stoletje (Rosanvallon). Toda, kaj je sploh populizem?

Pahor v Bruselj poslal pismo, v katerem se zavzema za članstvo BiH v EU
16. 06. 2022 10.03Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je poslal pismo predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu. V njem se Pahor zavzema, da bi se Bosni in Hercegovini dodelil status kandidatke za članstvo v Evropski uniji, brez pogojev.

Poklon italijanskih medijev slovenskemu 'kronistu stoletja'
30. 05. 2022 10.47Ob smrti tržaškega pisatelja Borisa Pahorja so osrednji italijanski mediji poglobljeno opisali njegovo delo in življenjsko pot. Poudarili so literarno vrednost njegovih del, predvsem pa pomen njegovega spominjanja in opominjanja na grozote nacizma in fašizma ter na zatiranje slovenske manjšine v Italiji.