naborništvo

'Čas iluzij je minil': kako bo Slovenija poskrbela za svojo obrambo?
11. 03. 2025 18.52Čas iluzij je minil, mir v Evropi ni več samoumeven, je opozorila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in evroposlance pozvala, naj podprejo prizadevanja za ponovno oborožitev Evrope. Evropska komisija je pripravila štiriletni načrt oboroževanja v skupni vrednosti 800 milijard evrov, von der Leynova pa je ob tem poudarila tudi pozitivne učinke za gospodarstvo in konkurenčnost EU. Na ministrstvu za obrambo medtem zaradi zaostrenih varnostnih razmer preverjajo, ali imamo v Sloveniji dovolj kapacitet za ponovno uvedbo obveznega služenja vojaškega roka.

Evropske države razmišljajo o uvedbi naborniške vojske, Slovenija ne
29. 03. 2024 20.12Ob zaostrenih varnostno-političnih razmerah na evropskih tleh vse več držav razmišlja o ponovni uvedbi naborniške vojske. Na tri- oziroma štirimesečno obvezno vojaško usposabljanje se pripravljajo na Hrvaškem in v Srbiji. Kaj pa pri nas? Ali po dobrih dvajsetih letih, odkar je vojaški rok služila zadnja generacija, obstaja družbena in politična volja, da bi polnoletne slovenske fante in dekleta vpoklicali v vojašnice? Obrambni minister Marjan Šarec pravi, da se s to možnostjo ne ukvarjajo, njegov predhodnik Matej Tonin pa ponuja alternativo – domovinsko dolžnost.

Bo Danska obvezno služenje vojaškega roka uvedla tudi za ženske?
14. 03. 2024 20.12"Ne oborožujemo se, ker si želimo vojne. Ponovno se oborožujemo, ker se želimo temu izogniti," pravi danska premierka Mette Frederiksen. Danska se namreč priključuje naboru držav, ki razmišljajo, da bi obvezno služenje vojaškega roka uvedle tudi za ženske. Ob tem pa bi služenje vojaškega roka s štirih mesecev podaljšali na 11 mesecev. Načrti sicer še niso sprejeti, pogajanja med strankami pa naj bi potekala v prihodnjih tednih.

Nemški minister: Pripravljeni moramo biti na soočenje s Putinom
26. 01. 2024 09.48Kako povečati številnost vojske in jo izboljšati? To je vprašanje, o katerem zadnje čase zavzeto razmišlja nemški obrambni minister Boris Pistorius. Med drugim se spogleduje tudi z idejo, da bi dovolil, da se lahko oboroženim silam pridružijo tudi tisti, ki niso državljani Nemčije. Opozarja namreč, da vojska ni pripravljena na težave, s katerimi se trenutno sooča Evropa, ter da mora biti Nemčija pripravljena na soočenje z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Skoraj 20.000 moških je zaradi strahu pred vpoklicem v vojsko zbežalo iz Ukrajine
17. 11. 2023 15.22Skoraj 20.000 moških je zapustilo Ukrajino takoj po ruski invaziji, da bi se izognili vpoklicu v vojsko, za katerega so vedeli, da bo neizogiben, je odkrila preiskovalna enota BBC-ja, imenovana BBC Eye. Raziskava z naslovom Ukrajinski ubežniki nabora je odkrila edinstvene razmere moških, njihove odločitve in kaj vse so prestali, da so se rešili iz Ukrajine ter zaprosili za azil v sosednjih državah.

Rusija bo nabornike novačila tudi v štirih okupiranih ukrajinskih regijah
29. 09. 2023 21.41Rusko obrambno ministrstvo je odločilo, da bodo prebivalci štirih zasedenih ukrajinskih regij, to jesen vključeni v služenje vojaškega roka. Naborništvo se bo začelo 1. oktobra v celi Ruski federaciji, izjemoma bodo mesec dni kasneje naborništvo začeli na ruskem severu.

Podkupnine za beg iz države, skrivanje pred 'olivami' in preoblačenje v ženske
17. 08. 2023 10.30Premirja v vojni v Ukrajini še ni na vidiku, s tem pa se na tisoče moških sooča z možnostjo mobilizacije v vojsko. Domneva se, da je od začetka vojne državo nezakonito zapustilo več deset tisoč Ukrajincev, mnogi od njih pa so plačali podkupnino. Nekateri zapravljajo svoje življenjske prihranke, da bi se izognili vojni, toda tisti, ki se že borijo, takšna dejanja vidijo kot veliko izdajo.

Rusija namerava zvišati najvišjo starost nabornikov na 30 let
21. 07. 2023 15.09Ruski parlament želi zvišati najvišjo starost za vpoklic vojaških nabornikov za tri leta, in sicer na 30 let, je sporočil vodja odbora ruske dume za obrambo Andrej Kartapolov. Ob tem naj bi najnižja starost nabornikov ostala 18 let. Nekaj časa so namreč razpravljali tudi o dvigu spodnjega starostnega praga za tri leta.

Putin podpisal zakon o digitalnem naborniškem sistemu
14. 04. 2023 21.26Ruski predsednik Vladimir Putin je podpisal zakon o vzpostavitvi digitalnega naborniškega sistema. Ta naj bi v veliki meri otežil morebitno izogibanje vpoklicu na služenje vojaškega roka, ki se je doslej vročal osebno. Zakon je bil že objavljen na uradnem portalu ruske vlade.

Rusi, ki so zbežali pred mobilizacijo, živijo na južnokorejskem letališču
28. 01. 2023 16.42Pet moških iz Rusije, ki so septembra lani po ukazu Moskve o mobilizaciji pobegnili iz države, je že več mesecev na mednarodnem letališču Incheon v Južni Koreji, saj jih oblasti niso želele spustiti v državo. Ministrstvo za pravosodje je dejalo, da njihove prošnje niso vredne presoje.

Marjan Šarec: Ne bom se v srajci v tanku vozil in bombe metal
18. 06. 2022 17.02Dobrega ministra za obrambo je danes težko najti. Možnosti ni veliko. Kdor sprejme resor, morda ne razume zapletenosti domala nerešljivih problemov vojske ali pa, da je dovolj nor ali dovolj pogumen, da je prepričan, da rešitve so. Marjan Šarec v prvem intervjuju v vlogi ministra za obrambo govori o teh problemih. O drugačnih poteh do srednjih bataljonskih skupin, brez boxerjev, o zadrževanju dobrih rešitev prejšnje vlade in o lekcijah bitk Karabaha in Ukrajine. Na ministrstvu za obrambo nas sprejme z značilnim vodoravnim nasmeškom, ko ne veš, ali te čaka kakšna imitacija, domislica ali pa le zakriva resnost zapletenega stanja na ministrstvu.

Dvig minimalne plače in minimalne pokojnine, plačilo zdravstvenih storitev po realizaciji
16. 05. 2022 14.56Osnutek koalicijske pogodbe, ki je zaokrožil v javnosti, predvideva številne ukrepe, ki sprožajo deloma kritike deloma pa tudi pozdrave v javnosti. Med drugim dokument predvideva dvig najnižje zagotovljene pokojnine v prihodnjem letu na 700 evrov in dvig minimalne plače, ta bi v prihodnjem letu znašala 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov.

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?
14. 05. 2022 07.41Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?
28. 03. 2022 06.00Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Levica za izstop iz Nata, zagovarjajo nevtralno držo, kot jo imata Švica in Avstrija
22. 03. 2022 14.11Levica z Lukom Mescem na čelu meni, da bi se Slovenija morala pri zunanji politiki ravnati po Švici in Avstriji ter postati nevtralna država. To pomeni, da ne bi sodelovala v oboroženih spopadih in ne bi podpirala nobene sprte strani. V Levici se zavzemajo tudi za zmanjševanje izdatkov za vojsko. Pa nevtralne države v vojsko res investirajo manj denarja?

Pahor pripravljenost vojske za delovanje v miru ocenil z dobro
20. 04. 2021 07.21Minister za obrambo Matej Tonin in načelnik Generalštaba Slovenske vojske, generalmajor Robert Glavaš, sta predsedniku republike in vrhovnemu poveljniku obrambnih sil Borutu Pahorju predstavila letno poročilo o stanju v Slovenski vojski (SV) za leto 2020. Za delovanje v miru je prejela oceno dobro, za delovanje v vojni pa nezadostno. Po desetletju zelo slabih rezultatov, ki so bili tudi posledica varčevanja, se nakazujejo bolj optimistični trendi, predvsem na področju števila pripadnikov.

Zdravstvo, kultura, razvoj ali vojska, izbira je lažna. Hinavščina referendumov in Levice pa resnična
23. 11. 2020 06.30Da bomo 780 milijonov dali za tanke in bojne helikopterje, medtem ko ljudje umirajo, nas v teh dneh prepričuje Luka Mesec. Da nismo v vojni in da nismo kot leta 1990. "Mi skrbimo za topove, namesto da bi skrbeli za ljudi. Verjetno gre za unikum v Evropi," pa trdi Tanja Fajon. Oba sta svoje strankarske platforme, svoje obraze in glas zastavila za zbiranje podpisov za nov referendum. Skoraj vse to je laž. Dileme so, ampak daleč stran od teh, ki jih prikazujeta Levica in SD.

Tonin, Logar in Ciglar Kralj dobili zeleno luč odborov DZ
10. 03. 2020 15.39Kandidat SDS za zunanjega ministra Anže Logar je dobil zeleno luč na današnji predstavitvi pred odborom DZ za zunanjo politiko. Podprlo ga je 13 poslancev, 7 pa jih je bilo proti. Matičnima odboroma sta se predstavila tudi kandidat za ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj ter kandidat za obrambnega ministra Matej Tonin. Oba sta zaslišanje uspešno prestala.

'Domoljubja ne izkazuješ s puško v roki'
10. 03. 2020 12.53Predlog, da bi ponovno uvedli obvezno služenje vojske, in to samo za fante, je naletel na burne odzive. Eno, legitimno vprašanje je, zakaj takšen seksizem, zakaj ne bi vojske potem obvezno služila tudi dekleta?

Predlog uvedbe naborništva končal zakonodajno pot
05. 03. 2020 19.55DZ je sklenil, da predlog novele, ki ponovno uvaja naborništvo, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Predlog je v prvi obravnavi podprlo 36 poslancev, proti jih je bilo 51. Poleg predlagateljev iz SDS so bili za še v DeSUS in SNS, proti so bili v koalicijski SMC in NSi ter preostali del novonastale opozicije. Predlog je tako končal zakonodajno pot.

Državni zbor že naslednji teden o uvedbi naborništva
03. 03. 2020 19.57Državni zbor bo v torek v prvem branju obravnaval predlog novele zakona o vojaški dolžnosti, ki jo je v postopek vložila SDS in s katero predlaga ponovno uvedbo naborništva. Koalicijska pogodba sicer predvideva postopno uvedbo naborniškega sistema, a v novi koaliciji očitno ni zadostne podpore, da bi ta zaživel v obliki, kot jo predvideva predlog SDS.

Bodo Slovensko vojsko, ki je v vsesplošnem razsulu, na zeleno vejo spravili naborniki?
29. 02. 2020 07.00Nova koalicija napoveduje vnovično uvedbo obveznega služenja vojaškega roka, kar bo gotovo sprožilo burne odzive. Tudi zato, ker tega stranke nove koalicije – razen najmanjše, Desusa – pred volitvami v svojih programih sploh ni omenjala. Toda kaj lahko nabornik s puško v roki sploh naredi v času, ko vojskovanje diktira visoka tehnologija?

Program nove vlade: naborništvo, univerzalni otroški dodatek, učinkovito varovanje meje
26. 02. 2020 07.57Predsednik Borut Pahor je državnemu zboru predlagal prvaka SDS Janeza Janšo za novega predsednika vlade. Med ključnimi ukrepi nove vlade, zapisanimi v koalicijski pogodbi, naj bi bili postopna uvedba naborništva, učinkovito varovanje državne meje, uvedba univerzalnega otroškega dodatka, stanovanjska shema za mlade družine in gradnja najemniških stanovanj.

'Z naborniki ne bomo rešili vprašanja kadrovske podhranjenosti Slovenske vojske'
22. 01. 2020 19.12Politiki in varnostna stroka razpravljajo o ponovni uvedbi služenja vojaškega roka do konca letošnjega leta, kot predlagajo v Janševi SDS. Uvedba je sicer malo verjetno, a na obrambnem ministrstvu te možnosti dolgoročno ne izključujejo. V poslovilnem strateškem dokumentu odhajajočega ministra Erjavca pa je predvidena tudi takšna možnost, če državi čez pet let ne bi uspelo zagotoviti vsaj 7.000 vojakov.

SDS bi naborništvo uvedla že s septembrom, vojska za to nima ne kadra ne denarja
18. 01. 2020 17.57Slovensko javnost razdvaja predlog o vnovični uvedbi vojaške obveznosti. Naborniški sistem so sicer znova uvedle tudi nekatere druge evropske države. Obvezno služenje vojaškega roka ima tako spet nevtralna Švedska, naborniški sistem pa Litva. V Avstriji, Švici, na Norveškem, Finskem, Danskem in v Grčiji pa imajo naborništvo že ves čas.

Bomo znova dobili nabornike?
16. 01. 2020 12.37V SDS s predlogom novele o vojaški dolžnosti predlagajo ponovno uvedbo splošne vojaške obveznosti oz. naborništva. Ker idejo po njihovih navedbah podpirajo tudi v nekaterih koalicijskih strankah, pričakujejo, da bo predlog prestal prvo obravnavo v DZ.

Kadrovska kriza v vojski: potrebovali bi še najmanj 1000 vojakov
03. 02. 2018 19.07V zadnjih letih slovensko vojsko zapusti več vojakov, kot pa se jih tam zaposli. Ob začetni plači 700 evrov niti ni čudno, da so lani uspeli zaposliti le dobrih 100 vojakov, glede na načrte pa ima naša vojska skoraj tisoč vojakov premalo. Bomo zato spet uvedli naborniški sistem? Kot kaže ne, saj bodo skušali kadrovsko stisko reševati z vpoklicem rezervistov, ki pa se ponavadi ne odzovejo prav radi.

Od mrka do čudeža
06. 02. 2009 08.4110 let. Malo ali veliko? Vstopili smo v novo tisočletje, prišli v Nato in Evropsko unijo, prestopili čarobno številko – dva milijona prebivalcev, zamenjali tri šefe države, se poslovili od tolarja in cestnin ...

Letala so, kaj pa piloti?
09. 05. 2008 19.38Se je Slovenska vojska v času od ukinitve naborništva in vstopa v Nato kaj spremenila?

Konec civilnega služenja vojaškega roka
04. 12. 2003 00.00Civilno služenje vojaškega roka je končala še zadnja generacija državljanov, ki ji je bila priznana pravica do ugovora vesti vojaški dolžnosti.