nabiralci gob

Slaba bera v slovenskih gozdovih: dež je, gob pa bolj malo

27. 09. 2024 17.38

Zagotovo ste že slišali za frazo: "Raste kot gobe po dežju." No, dež je tu, gob pa bolj malo. Tako vsaj pripovedujejo številni ljubiteljski gobarji. Poznavalci so si sicer enotni, glede na podnebne spremembe, ki smo jim priča zadnja leta, ni letošnja sezona ne prva ne zadnja, ki bo skopa z bero gob.

Začenja se ropanje gozdov, inšpektorji se že ogrevajo

14. 09. 2023 09.40

Sezona nabiranja gob in drugih gozdnih plodov je še posebej živahna jeseni, zato bo temu primerno Gozdarska inšpekcija septembra in oktobra izvajala poostren nadzor obiskovalcev gozdov, nadzori pa bodo potekali na najbolj obiskanih področjih po vsej Sloveniji, kjer je bilo v preteklosti zaznanih največ kršitev.

Kupci gob v Šabcu so se zastrupili z zeleno mušnico

08. 10. 2022 10.29

Kupci, ki so gobe kupili od 72-letnice na tržnici v Šabcu, so se zastrupili z zelenimi mušnicami, je pokazala analiza. Prvi znaki zastrupitve z zeleno mušnico so bruhanje, driska in šibkost, simptomi pa se navadno pojavijo sedem do osem ur po zaužitju gobe, včasih tudi kasneje. Smrtna količina strupov za odraslega človeka vsebuje 50 gramov svežih zelenih mušnic, kolikor tehta klobuk srednje velike gobe brez beta, nekateri strokovnjaki pa pravijo, da je usodna količina lahko že 20 gramov te strupene gobe.

Letos jurčki, težki čez kilogram, niso izjema, nabira se jih kot rožice

05. 10. 2022 07.51

Letošnja sezona gob je nadpovprečna. Tako lahko vsaj sklepamo iz objavljenih fotografij, ki jih v zadnjem času na družbenih omrežjih delijo srečni nabiralci gob. A sezona ni nadpovprečna le v številu najdenih gob, ampak tudi v njihovi velikosti. Kar nekaj naših bralcev se je namreč pohvalilo s svojo najdbo – več kot kilogram težkim jurčkom.

Tudi užitne gobe so lahko strupene, če jih uživamo prepogosto

24. 09. 2022 11.33

Nastopila je jesen in z njo radosti, ki jih prinaša ta letni čas. Po družbenih omrežjih krožijo slike, na katerih ljudje ponosno razkazujejo, koliko gob so te dni nabrali. Vtis je, da je to sezono gob v izobilju. Poznavalec gob Bojan Arzenšek je potrdil, da je več jesenskih gobanov v višje ležečih predelih, v nižinah je bilo do zdaj slabše. A pred vrati je vsaj še en mesec sezone. Ker se tudi v užitnih gobah kopičijo težke kovine ali tvorijo nestabilni strupi, se tudi z njimi lahko zastrupimo, zato jih ne uživajmo prepogosto, je svetoval Arzenšek. Preveč gob se ne splača niti zato, ker nas bo, če jih bomo nabrali več kot dva kilograma in nas bo dobil inšpektor, doletela kazen od 200 do 300 evrov.

Zaradi zastrupitve z gobami letos v UKC Ljubljana obravnavali že 45 oseb

22. 10. 2020 19.49

Velika večina Slovencev se v jesenskem času ukvarja z gobarjenjem. V košarah se navadno znajdejo jurčki, lisičke in dežniki, vsake toliko pa tja zatava tudi kakšna neužitna ali celo strupena goba. Te ob uživanju navadno povzročijo slabost, nekatere pa so lahko tudi smrtno nevarne. Takšnim stranskim učinkom se je mogoče izogniti s pravilno termično obdelavo, a mnogi ljubiteljski nabiralci tega ne vedo. Rezultati neznanja se vsako leto kažejo z velikim številom zastrupitev, letos so v UKC Ljubljana zabeležili 45 takšnih primerov.

'Če vas je treba poiskati, rešiti ali pojesti omleto z vami, smo vedno le klic daleč'

02. 10. 2019 11.30

Hrvaška gorska reševalna služba na svoji spletni strani in družbenih omrežjih redno poroča o svojih aktivnostih in intervencijah. Ob tem tudi informira in opozarja ljudi na hudomušen način, na kaj naj bodo pozorni, da bi se zgodilo čim manj nesreč. Zadnji nasvet je bil namenjen gobarjem.

Najbolj strupene gobe v Sloveniji

25. 09. 2018 06.00

Število smrti zaradi zastrupitev z gobami se je v Sloveniji v zadnjih letih sicer zmanjšalo na nič do en primer letno, pred dobrimi 20 leti pa je pri nas zaradi zastrupitve z zeleno mušnico umrlo letno tudi do deset ljudi. Poleg zelene mušnice v naših gozdovih raste več vrst gob, katerih zaužitje je lahko usodno. Pazljivo torej pri tem, kaj položite v svojo gobarsko košaro.

Polne košare gob, buče velikanke, jabolka, prihaja še kostanj

16. 09. 2018 13.35

Buče, jabolka, gobe, grozdje in kostanj, vse to nam v jesenskih mesecih ponuja narava. In letošnja jesen zagotovo ni razočarala. Trgatve se te sončne dni vrstijo ena za drugo, veje jablan se šibijo pod obilno letino, buče so zrasle v prave velikanke, košare nabiralcev gob pa so polne do vrha.

Kar je za gobarje pravi raj, je za lastnike gozdov lahko tudi pekel

08. 10. 2017 21.14

V Brkinih se tudi letos nadaljuje vojna med lastniki gozdov in nabiralci gob, ki naj bi - kot trdijo domačini - uničevali in ropali gozdove. Letos so zato ob gozdu postavili prometne znake, ki prepovedujejo parkiranje, nekdo pa se je celo z nožem lotil pnevmatik. A tudi to obiskovalcev ne odžene.

Vojna med domačini ter nabiralci kostanja in gob

03. 11. 2016 18.32

Brkinska vojna med domačini in nabiralci kostanja in gob se nadaljuje. Domačini zdaj grozijo z vaškimi stražami, če država z zakoni ne bo zavarovala njihovih gozdov, iz katerih množica nabiralcev odnaša kilograme in kilograme kostanja in, ko so, tudi gob.

Radi nabirate gobe? Mogoče so vaši dejavnosti šteti dnevi

18. 06. 2014 17.29

Lastnikom zasebnih gozdov je prekipelo: mi imamo z gozdovi strošek in davke, služijo pa nabiralci gozdnih sadežev. Državo zato pozivajo, naj jim dajatve zmanjša, sicer bodo razmislili o zaostritvi prostega nabiranja gob in ostalih dobrot.

Bi gobarske vinjete ustavile plenjenje?

18. 10. 2013 20.35

Strastni nabiralci so izkoristili obilje gob v naših gozdovih. Veliko jih je preseglo dovoljeno mejo dveh kilogramov, zato varuhi gozda opozarjajo, da je treba to plenjenje ustaviti. Bi bila rešitev uvedba gobarskih vinjet?

Kdo bo streljal, kdo nabiral?

06. 11. 2007 21.05

Lovci, sprehajalci, nabiralci kostanja, gob, borovnic se bojijo, da jim bo po novem zakonu vstop v privatne gozdove prepovedan.

Fotografova goba

23. 02. 2007 10.40

Za nabiralci gob so za pozornost začeli tekmovati tudi fotografi.