nabavna cena

Kmetje za prepoved prodaje izdelkov pod nabavno ceno
24. 04. 2025 12.47Zadružna zveza Slovenije (ZZS) ob objavi novega Zakona o hrani z zaskrbljenostjo ugotavlja, da kmetijsko ministrstvo v zakonu ne predvideva prepovedi prodaje kmetijskih in prehrambnih izdelkov pod nabavno ceno. Kot primer izpostavljajo popis cen mesa leta 2023, ko je v dobrem letu dni delež slovenskega mesa v košarici s skoraj 80 odstotkov padel na tretjino, ob tem je občutno padla tudi cena. "Enormno znižanje cen mesnih izdelkov je bilo povezano izključno s prodajo pod nabavno ceno in ne morebitnimi zunanjimi dejavniki."

Tožilstvo razširilo obtožnico zoper člane slovenske celice Kavaškega klana
17. 11. 2023 15.53Tožilec Jože Levašič je predstavil razširjeno obtožnico zoper 14 članov slovenske celice Kavaškega klana. Med odločevalce v hudodelski združbi tožilstvo po novem prišteva tudi Blaža Kadivca, brata domnevnega vodje celice Klemna Kadivca, ki naj bi imel pomembno vlogo tudi pri prikrivanju izvora denarja iz naslova trgovine s prepovedano drogo.

KPK: Večina javnih zavodov nima ustreznega kadra za vodenje javnih naročil
05. 07. 2023 10.44Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je predstavila analizo delovanja javnega sektorja na področju zdravstva. Analiza je zajemala pregled dobaviteljev medicinske opreme 26 javnim zdravstvenim zavodom na sekundarni ravni. Kot glavno problematiko ocenjujejo različne informacijske sisteme zavodov za vodenje enakih zadev in kader, ki nima vseh potrebnih kompetenc za vodenje javnih naročil. Sedem zdravstvenih zavodov sicer ni ustrezno poročalo o javnih naročilih, so še opozorili.

Cena daljinskega ogrevanja v Mariboru nižja, kot se je sprva obetalo
16. 02. 2023 15.15Potem ko je Energetika Maribor občutno podražila daljinsko ogrevanje, so iz Maribora zdaj sporočili, da dvig cen ob ukrepih vlade ne bo tako visok, kot se je sprva napovedovalo. Vlada je namreč z uredbo omejila variabilni del cene toplote za gospodinjstva na 98,70 evra za megavatno uro brez DDV. Mariborski župan Saša Arsenovič je dejal, da situacija sicer ni optimalna, a jih veseli, da dvig ne bo tolikšen, kot je bilo sprva predvideno.

Klinika bolnikom odreka maslo
30. 01. 2023 10.51Inflacija je zadala udarec tudi bolnišnicam. Stroški se višajo, denarja zmanjkuje. A odločitev največje klinike na zahodu Hamburga za varčevanje pri hrani, ki jo strežejo bolnikom, je dvignila veliko prahu. Samo tisti bolniki, ki imajo urejeno dodatno zdravstveno zavarovanje, si lahko privoščijo kruh z maslom, za ostale je na voljo margarina.

Minister: Razmere so take, da ne morejo preživeti vsi. Podjetniki: Poiskati je treba rešitev
09. 09. 2022 06.07To, na kar že nekaj časa opozarjajo gospodarstveniki, se je, kot kaže, začelo uresničevati. Enormne cene energentov in prepočasno ukrepanje vlade že terjajo svoj davek v gospodarstvu. Finančni minister pa kljub temu pojasnjuje, da je čas helikopterskega razmetavanja z denarjem mimo.

'Z varčevanjem energije želimo biti zgled ostalim podjetjem in industriji'
11. 07. 2022 13.16Vlada je sprejela ukrepe za učinkovito rabo energije v stavbah javnega sektorja. Ukrepi med drugim predvidevajo, da se prostori državne uprave ne hladijo pod 25 stopinj Celzija. S tem in še nekaterimi drugimi ukrepi naj bi znižali porabo energije za deset odstotkov. K takšnemu varčevanju pozivajo tudi druge. Na novinarski konferenci je minister za infrastrukturo Bojan Kumer predstavil ukrepe in priporočila za energetsko učinkovitost v stavbah državne uprave in širšem javnem sektorju, ki jih je vlada sprejela prejšnji teden.

Kaj bo glede astronomskih položnic za energijo storila vlada?
08. 07. 2022 20.16Kako bi v času astronomskih položnic najučinkoviteje varčevali z energijo? Vlada je sprejela ukrepe za učinkovito rabo energije v stavbah javnega sektorja, ki med drugim predvidevajo, da se prostori državne uprave ne hladijo pod 25 stopinj Celzija. S tem in še nekaterimi drugimi ukrepi naj bi znižali porabo energije za deset odstotkov. K takšnemu varčevanju pozivajo tudi druge. Kdaj pa bo vlada predstavila ukrepe zaradi vse višjih cen elektrike in plina? Nabavne cene energentov na svetovnih trgih ostajajo na zgodovinsko visokih nivojih, tudi obrtniki so v stiski. Kaj predlagajo?

AVK bo preverila, ali sta Petrol in OMV zlorabila svoj položaj na trgu
21. 06. 2022 13.33Agencija za varstvo konkurence naj bi po ponedeljkovem fiasku z gorivi začela uradni postopek, v katerem bo preverjala, ali sta največja trgovca z naftnimi derivati v državi zlorabila svoj prevladujoči položaj na trgu. AVK sicer pozdravlja ponovno regulacijo pogonskih goriv, hkrati pa predlaga razmislek o zmanjšanju vstopnih ovir pri umeščanju bencinskih servisov v prostor, ureditev obveščanja potrošnikov o cenah in sporočanja oz. uveljavljanja novih, nereguliranih cen.

Energetska podjetja kujejo ogromne dobičke
14. 06. 2022 17.23Energetska podjetja, ki vsa poslujejo bolje, kot so pred dvema letoma, odgovarjajo, da zagotovo niso tista, ki bi zaradi visokih cen energentov kovala dobičke. Države se različno odločajo, kako pomagati najranljivejšim gospodinjskim odjemalcem. Nekatere znižujejo davek na dodano vrednost ali celo razmišljajo o uvedbi davka na tako imenovan neupravičen dobiček podjetjem, ki elektriko proizvajajo. Kdo torej kuje kakšne dobičke in na čigav račun?

Golob o podražitvah goriv: Vlada se maščuje ljudem, ker je niso izvolili
03. 05. 2022 14.06"To v resnici kaže samo na to, da so bili vsi bonbončki dani na vrvici – zdaj, ko so volitve mimo, se bonbončki umikajo," je o odločitvi vlade, da ne regulira več cen pogonskega goriva, dejal Robert Golob. Sam meni, da vlada nagaja ljudem in se jim maščuje za poraz na volitvah. Opozoril je tudi na sum kartelnega dogovarjanja med trgovci, saj so cene zelo usklajene.

Počivalšek s Petrolom, Molom in OMV: Zalog naftnih derivatov je v Sloveniji dovolj
17. 03. 2022 15.24Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je z vodilnimi v družbah Petrol, Mol in OMV ocenil razmere na trgu naftnih derivatov. "Cene surove nafte na svetovnih trgih v zadnjih dneh padajo, zalog naftnih derivatov je v Sloveniji dovolj," so sporočili z ministrstva. Medtem pa sicer mali trgovci menijo drugače.

Kurilno olje se je podražilo za skoraj 25 odstotkov
15. 03. 2022 09.10Vlada je s torkom določila najvišjo možno ceno pogonskih goriv, ne pa tudi kurilnega olja. To se je tako s torkom krepko podražilo. Cena za liter se je z 1,018 evra zvišala na 1,264 evra, to pa predstavlja 24,17-odstotno rast. Čakalne dobe za dostavo kurilnega olja se sicer že nekaj tednov daljšajo.

Na nekaterih črpalkah zaradi napovedane podražitve zmanjkalo goriva
07. 03. 2022 16.36Se nam že jutri obeta skokovit porast cen pogonskih goriv? Naftni trgovci o tem ne želijo javno razpravljati, češ da gre za varstvo konkurence in interna določila, nekateri analitiki pa napovedujejo, da bi se dizel lahko podražil za kar 18 centov in prvič doslej stal več kot 1,65 evra, bencin pa bi se s ceno okrog 1,6 evra za liter približal rekordni vrednosti iz leta 2012. Bi visoko rast cen vlada lahko ublažila z znižanjem trošarin? Po oceni premierja Janeza Janše ni razloga za paniko. "V primeru radikalne rasti maloprodajnih cen bomo sprejeli dodatne ukrepe za ublažitev," je zatrdil. S Petrola so sporočili, da jim na manjših prodajnih mestih že zmanjkuje dizelskega goriva, pri tem pa da gre za pretiran odziv potrošnikov na alarmantne medijske novice.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov
26. 11. 2021 06.00Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Zaradi plačila DDV podjetja računalnike raje zavržejo kot donirajo
15. 12. 2020 09.18Zaradi šolanja na daljavo številni šolarji potrebujejo svoje računalnike. Te bi lahko donirala številna podjetja, a bi pri tem morala plačati davek, zato se raje odločijo, da bodo še uporabne računalnike zavrgli. Na Fursu pa pravijo, da lahko donatorji za donacije, ki niso priznane kot odhodek, uveljavljajo zmanjšanje davčne osnove v davčnem obračunu z uveljavljanjem olajšave za donacije.

Počivalšek: Zdaj je najugodnejši trenutek za liberalizacijo cen naftnih derivatov
24. 09. 2020 12.46Prevozniki, združeni v sekcijo pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije pričakujejo, da bo liberalizacija cen pogonskih goriv vodila v nižje cene. V nasprotnem primeru bodo od vlade zahtevali, da poseže v cene. Medtem ekonomist Sašo Polanec z ljubljanske ekonomske fakultete meni, da je skrajni čas, da se cene naftnih derivatov v Sloveniji sprostijo. Po njegovem pričakovanju bo tako prišlo do rasti cen. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek pravi, da je zdaj najugodnejši trenutek za liberalizacijo cen, saj bo imel dvig marž trgovcev, ki so bile sedaj omejene, majhen vpliv na zvišanje maloprodajnih cen.

Država bi pri poslu z Acronom prihranila 16,6 milijona, če bi maske kupila neposredno pri proizvajalcu
13. 05. 2020 06.00Acron je ena maska FFP2 stala skupaj s prevozom in carino največ 1,6 evra, državi pa jih prodaja za 100 oziroma 143 odstotkov več. Če bi država maske kupovala neposredno pri proizvajalcu, bi prihranila 16,6 milijona evrov od 30-milijonskega posla z Acronom, ki mu je naročila maske za devet mesecev epidemije. Drugače povedano, država bi tako lahko kupila še dodatnih 10,3 milijona mask FFP2 po isti ceni kot Acron – 1,6 evra.

Nova afera? V podjetju, ki je dobavilo maske, davčni dolžniki in v kazenskem postopku
21. 04. 2020 07.19860.000 evrov je država plačala za dober milijon kosov papirnatih mask dvema podjetjema. V enem za prodajo skrbi soproga direktorja, davčna dolžnica in - pozor - ena od vpletenih v hekerski napad na državno Luko Koper in še dve drugi podjetji pred devetimi leti.

Kdo služi na račun epidemije in prodaja zaščitne maske, ki to sploh niso?
10. 04. 2020 10.52“Edina originalna visoko zaščitna maska za obraz, ki zadrži do 98 odstotkov bakterij.” Takšen je zapis na eni izmed embalaž zaščitnih mask, ki jih prodajajo na trgu in z zaščitnimi maskami nimajo nič skupnega, saj nimajo niti nosne zaponke. Edina stična točka je izkoriščanje epidemije in visoka cena, 25 evrov za 50 mask oziroma 50 centov za kos. "Voda je kalna in v akciji so najslabše možne roparice," pa je eden izmed komentarjev dolgoletnega dobavitelja medicinske opreme.

Borze navzdol, cene zaščitnih mask in razkužil navzgor
25. 02. 2020 09.22V lekarnah in specializiranih prodajalnah so zaščitne maske pošle, najde se jih le še v redkih trgovinah, a njihova cena je poskočila v nebo. Za nekaj odstotkov se je zvišala tudi cena razkužil za roke, a največ povpraševanja je prav po maskah, čeprav strokovnjaki poudarjajo, da so za zdrave ljudi neuporabne.

Kako lekarne služijo na naš račun?
18. 11. 2019 19.47Ste vedeli, da za škatlico Lekadola v lekarni plačate evro več, kot ga plača zdravstvena zavarovalnica? Pa že ta zdravilo krepko preplača? Da je Lekadol za kupca več kot dvakrat dražji od nabavne cene, je posledica tega, da lekarne z razpisom ne iščejo najcenejšega dobavitelja zdravil, pač pa tistega, ki jim ponuja najvišje količinske popuste. Polno ceno zdravil pa zvalijo na nas.

Nabavna cena dizla nižja kot pred devetimi leti, kljub temu dizel za potrošnike dražji
23. 10. 2018 06.08Po devetih letih se je na trgu goriva zgodil preobrat. 95-oktanski bencin je cenejši od dizla. 95-oktanski bencin se je pocenil za 2,7 centa na 1,346 evra, dizel pa podražil za en cent na 1,364 evra za liter.

Neverjetna razlika v ceni: dobavitelj 100-odstotno podražitev pripisuje slovenskemu pakiranju
16. 01. 2018 08.35Objava dveh lekarniških računov, ki je 13. januarja zaokrožila na Facebooku, je ujezila marsikoga. Uporabnica je namreč na isti dan obiskala dve enoti Lekarne Ljubljana in kupila isto prehransko dopolnilo. V eni enoti je zanj plačala 19,42 evra, v drugi pa pol manj. Seveda se je ob tem zgrozila in ni bila edina.

Skupina Gorenje lani z višjimi prihodki, a nižjim čistim dobičkom
12. 01. 2018 08.59Skupina Gorenje je lani ustvarila 1,307 milijarde evrov prihodkov, kar je 3,7 odstotka več kot predlani. Čisti dobiček je znašal 1,2 milijona evrov, potem ko je bil predlani pri 8,4 milijona evrov, kaže danes objavljena ocena poslovanja. Za leto 2018 načrtujejo rast prihodkov in dobička.

FOTO: Furs pri tihotapcu na Obrežju odkril 19 pušk, dve pištoli, 37 nabojnikov in 689 nabojev
11. 01. 2018 15.18Na mejnem prehodu Obrežje so policisti pri pregledu osebnega avtomobila iz BiH našli in zasegli večjo količino orožja in streliva. 21-letnega voznika, ki naj bi deloval v kriminalni združbi, so pridržali in ovadili, preiskovalni sodnik pa je zanj odredil pripor. Na mejnih prehodih s Hrvaško na leto odkrijejo do tri podobne primere.

Zaloge cepiva proti gripi za odrasle so pošle, NIJZ pričakuje nove v dveh tednih
11. 01. 2018 14.29NIJZ so pošle zaloge cepiva proti gripi za odrasle. Zaradi povečanega povpraševanja po cepljenju proti gripi so preverili možnost dodatnega nakupa cepiva, 7000 odmerkov cepiva bi lahko predvidoma prejeli v dveh tednih. V letošnji sezoni so porabili že okoli 97.000 odmerkov cepiv proti gripi, ki sicer razsaja tudi v sosednjih državah in čez lužo.

Vozni park varovanih oseb: Gjörkös Žnidarjeva v 12 let starem A8, Brglez v novem Superbu, Pahor v novem A8
27. 04. 2017 09.49Država je v začetku leta delno obnovila vozni park vozil za prevoz nekaterih varovanih oseb. Med drugim se v novih vozilih zdaj vozita predsednik republike Borut Pahor in predsednik DZ Milan Brglez, v 12 let starem Audiju A8, ki ima prevoženih že 315.000 kilometrov, pa se še vedno vozi ministrica za notranje zadeve Vesna Gjörkös Žnidar.

Smo vas spodbudili k bolj premišljenim nakupom?
13. 06. 2016 06.30Z rubriko Pravično za vse? smo želeli vas bralce, ki ste tudi potrošniki, informirati o ozadju vsakodnevnih nakupov in vas spodbuditi, da postanete bolj zahtevni potrošniki. Nabralo se je kar 27 člankov. Zdaj lahko na enem mestu preberete, kaj smo objavili.

'Cene, ki je ne plačamo mi, plača nekdo drug – uničeno okolje, delavci, otroci brez prihodnosti'
03. 05. 2016 06.30Vsak od nas lahko vpliva na razvoj sveta okoli sebe, tudi prek vsakdanjih malenkosti, kot so nakupi. Z današnjim načinom potrošnje si kopljemo tla pod lastnimi nogami, saj uničujemo dobrine, kot so zrak, voda in hrana. Zato je pomembno, da razmišljamo o vrednosti izdelkov in ne le o ceni, je prepričana Živa Kavka Gobbo, predsednica društva Focus.