nabava zaščitne opreme

Neuradno: NPU spisal ovadbo zoper ministra Počivalška in dobavitelja Bitenca

23. 05. 2022 09.43

Nacionalni preiskovalni urad na tožilstvo še vedno ni poslal kazenske ovadbe, čeprav so jo neuradno spisali že pred več meseci. Zaradi domnevno sporne nabave zaščitne opreme so po naših neuradnih informacijah zaradi suma zlorabe uradnega položaja ovadili gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, za pomoč pri kaznivem dejanju pa tudi njegovo sodelavko na ministrstvu Andrejo Potočnik. Prav tako tudi dobavitelja medicinskih ventilatorjev, prvega moža družbe Geneplanet diagnostika Marka Bitenca. Tako kot za Počivalška so morali preiskovalci po naših podatkih v Nemčijo na odklepanje poslati tudi zasežen mobilni telefon Bitenca, ker ni želel sporočiti gesla oziroma pin kode. Odklepanje obeh telefonov v tujini je Policijo neuradno stalo okoli štiri tisoč evrov.

Večina strank bi kupovala novo orožje. A kdo ga bo nosil?

18. 04. 2022 12.42

V luči ukrajinske vojne so se v Evropi začeli glasnejši pogovori o tem, kako okrepiti obrambo stare celine. Tako so marca na ravni Unije potrdili strateški kompas oziroma vizijo obrambnega razvoja unije v prihodnjem desetletju. Kako pa bi stranke zagotovile varnost Slovenije glede na zaostreno grožnjo Evropi s strani Rusije? Kot programe političnih strank komentira obramboslovec dr. Vladimir Prebilič, nobena izmed njih ne naslavlja ključnega problema, kdo bo orožje, ki bi ga kupovali, sploh nosil? "Mlade ljudi bi morali vzgajati v smeri, da varnost in obramba nista stvar, ki ju bomo plačali in bo to za nas naredil nekdo tretji, ampak bo treba v to vložiti nekaj sebe," izpostavlja.

Trenta, nabava zaščitne opreme, Teš 6 – primeri, ki bi s spremembo zakona ostali brez epiloga

20. 01. 2022 20.29

Parlamentarni odbor za pravosodje je z glasovi poslancev vladajoče koalicije potrdil predlog dopolnitve kazenskega zakonika. Ta skrajšuje zastaralne roke pri pregonu gospodarskega kriminala, s čimer bi čez noč zastarali številni odmevni primeri. Brez epiloga bi tako lahko ostala denimo korupcijska afera, ki je zaznamovala gradnjo šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj, že čez nekaj mesecev bi zastarale tudi preiskave domnevno spornih poslov pri dobavi zaščitne opreme. Stroka, ki je glasno nasprotovala predlogu, ki ga je vložila Jelinčičeva SNS, je nad odločitvijo odbora ogorčena.

DZ uzakonil nabavo medicinske opreme po referenčnih cenah

13. 01. 2022 13.54

DZ je z 42 glasovi za in 11 proti sprejel novelo zakona o javnem naročanju, ki nabave medicinske opreme regulira s sistemom referenčnih cen. Ta bo po mnenju koalicije omogočil znižanje cen medicinske opreme, opozicija pa opozarja, da te spremembe pomenijo še več odtekanja javnega denarja v zasebne žepe.

KPK v zvezi z nabavami zaščitne opreme ustavila 12 postopkov

09. 12. 2021 09.38

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je ustavila 12 postopkov preiskav, ki jih je lani v zvezi s sumi kršitev integritete pri nabavah zaščitne opreme oziroma medicinskih pripomočkov uvedla zoper pet uradnih oseb, zaposlenih oziroma nekdaj zaposlenih na Zavodu RS za blagovne rezerve. Kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK) v teh preiskavah ni potrdila.

Šabeder o začetkih epidemije: Naredili smo vse, kar je bilo mogoče

29. 11. 2021 08.34

Parlamentarna preiskovalna komisija o zagotavljanju zaščitne opreme je zaslišala nekdanjega ministra za zdravja Aleša Šabedra. Pojasnjeval je vladno ukrepanje pred prvo razglasitvijo epidemije v Sloveniji in ocenil, da je ministrstvo za zdravje glede na takratne okoliščine in informacije o novem koronavirusu naredilo vse, kar je bilo mogoče.

KPK ugotovila pomanjkljivosti glede dobave hitrih testov, ne pa kršitve zakona

22. 10. 2021 14.36

Zgodba o neustreznosti hitrih testov, ki jih je državi dobavilo podjetje Majbert Pharm, je znova prišla na površje, potem ko je z NLZOH odpuščena mikrobiologinja dr. Metka Paragi razkrila vse njihove pomanjkljivosti in vpletanje politike v delovanje stroke. Iz Komisije za preprečevanje korupcije so nam sporočili, da kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije niso ugotovili, postopek pa je bil avgusta ustavljen. So pa v razpisni in izvedbeni fazi javnega naročila zaznali odstopanja.

V postopku Računskega sodišča o nabavi zaščitne opreme ni bilo kršitev

22. 10. 2021 11.16

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je zaključila postopek glede ravnanja predsednika računskega sodišča Tomaža Vesela, ki je lani pri pripravi osnutka revizijskega poročila o nakupih zaščitne opreme odvzel pooblastilo svojemu namestniku Jorgu K. Petroviču. "KPK ni potrdila kršitev določb Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, zato je postopek ustavila. Zaradi zaznanih tveganj je računskemu sodišču izdala priporočila," so sporočili s KPK.

Koalicija KUL prepričana, da bodo na naslednjih volitvah zmagali

29. 09. 2021 06.00

Skupno sodelovanje in umiritev stanja v državi, vrnitev k ustavnim temeljem in evropskim vrednotam. Dosledno spoštovanje demokratičnih institucij in medijske svobode, "ki jih ogroža razdiralna, protidemokratična in skrajno desna politika trenutne vlade". K vsemu temu so se zavezale štiri opozicijske stranke SD,LMŠ, SAB in Levica, ki so prepričane, da bodo na naslednjih volitvah zmagale ter da bodo tokrat sestavile večinsko vlado.

KPK: Cantarutti ob nabavi zaščitne opreme kršil zakon o integriteti

27. 09. 2021 12.16

Komisija za preprečevanje korupcije je v okviru preiskav, povezanih z nabavami zaščitne opreme, ugotovila kršitev integritete nekdanjega državnega sekretarja na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Aleša Cantaruttija. Komisija je v preiskavi ugotovila, da je aprila 2020 tedanji državni sekretar na MGRT Aleš Cantarutti družbi HMEZAD – TNT izdal pismo o nameri, pismo podpore in potrdilo o registraciji, pri čemer ni imel pristojnosti za izdajo takšnih pisem oziroma potrdil, s tem pa je privilegiral določenega ponudnika.

Nujna seja zaradi Janševega prijateljevanja z dobavitelji v zdravstvu

20. 08. 2021 10.00

Poslanci poslanske skupine LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP zahtevajo sklic nujne seje Komisije za nadzor javnih financ zaradi suma na netransparentne in potencialno koruptivne lobistične stike Janeza Janše z dobavitelji opreme in drugih pripomočkov javnim zdravstvenim zavodom in drugim proračunskim porabnikom. Sumljivo se jim zdi med drugim tudi naročilo za Digitalno zeleno potrdilo.

'Kdor je povzročil tako stanje, ni pravi naslov za rešitev problema'

18. 06. 2021 06.00

Epidemija se je uradno končala, s posledicami mesece dolgega zapiranja države pa se bomo spopadali še nekaj časa – tudi na področjih duševnega zdravja ljudi, zaupanja v inštitucije in zaupanja ključnim odločevalcem, ki so s slabo utemeljenimi odločitvami in pogosto tudi vprašljivim upoštevanjem lastnih predpisov ves ta čas izdatno prilivali olje na ogenj in poglabljali (duševno) stisko ljudi.

Štiri opozicijske stranke zahtevajo sklic izredne seje glede nabave zaščitne opreme

22. 03. 2021 17.40

Poslanske skupine LMŠ, SD, Levice in SAB zahtevajo sklic izredne seje državnega zbora glede ugotovitev revizijskega poročila računskega sodišča o nabavi zaščitne in medicinske opreme. Menijo namreč, da je treba opraviti širšo razpravo o ugotovljenih nepravilnostih in zagotoviti, da se te ne bi več ponavljale.

Počivalšek zavrača očitke o neučinkovitem delu, priznava pa neučinkovitost sistema

18. 03. 2021 13.52

Predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel je po objavi revizijskega poročila o nabavi medicinske opreme v epidemiji covida-19 opozoril predvsem na slabo koordinacijo in razpršenost vlog različnih akterjev, vpetih v nabave. "Ni se vedelo, kdo je general v tej vojni za nabavo opreme," je ocenil in izpostavil vlogo MGRT. Zadovoljen je, da je revizorjem uspelo pregledati več kot 10.000 dokumentov, čeprav so nekatere dobili z veliko težavo, in da so svoje delo lahko opravili profesionalno. V odzivu na objavo poročila pa je gospodarski minister Zdravko Počivalšek dejal, da je poročilo zagotovo razočaralo tiste, ki so upali, da bo ugotovilo koruptivna dejanja, ki da jih v tej zgodbi ni bilo.

Računsko sodišče: Vlada, ministrstva in zavod za blagovne rezerve niso bili učinkoviti

18. 03. 2021 07.23

Računsko sodišče je objavilo revizijsko poročilo o nakupu zaščitne in medicinske opreme v času epidemije covida-19. Ocenilo je, da ravnanja vlade, ministrstva za zdravje, ministrstva za gospodarstvo, ministrstva za obrambo in zavoda za blagovne rezerve pri izvajanju nabav zaščitne in medicinske opreme niso bila učinkovita. Od vlade in zavoda je zahtevalo popravljalne ukrepe.

'Moramo verjeti temu, kar piše na papirju'

19. 02. 2021 20.25

Vpleteni v nakup zaščitne opreme v prvem valu epidemije, ki jim Računsko sodišče v predlogu revizije očita neučinkovitost in negospodarnost, molčijo. Pravijo le, da očitkov ne morejo komentirati, dokler ne bo objavljeno končno poročilo. Da so bile dobave opreme takrat vse prej kot normalne, pa pripovedujejo nekateri direktorji zdravstvenih ustanov. Česa so se v spomladanskih, kot pravijo, vojnih razmerah naučili?

'Povzetek osnutka ne razkriva vseh nepravilnosti, ki jih je zaznalo računsko sodišče'

06. 01. 2021 07.38

Predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel je za 24UR povedal, da povzetek osnutka poročila RS, ki kroži v javnosti, absolutno ne razkriva vseh nepravilnosti, ki jih je zaznalo računsko sodišče. Gospodarski minister Počivalšek pa je pred tem na osnovi zgolj povzetka osnutka poročila že pohitel z izjavo, da je zdaj dokončno jasno, da so bile obtožbe proti njemu neutemeljene.

Gantar: Brez nabave testov ne bi mogli omogočiti množičnega testiranja

06. 01. 2021 14.52

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke se je odločila za izvedbo izrednega nadzora glede ustreznosti hitrih antigenskih testov, ki jih je ministrstvo za zdravje decembra nabavilo od družbe Majbert Pharm. Za to so se odločili po nekaterih pomislekih o ustreznosti testov. Nekdanji zdravstveni minister Tomaž Gantar pravi, da je bil nakup testov nujen, saj sicer ne bi mogli omogočiti množičnega testiranja prebivalstva. Od pol milijona kupljenih hitrih antigenskih testov jih je družba Majbert Pharm ministrstvu doslej dostavila le 241.350.

Čakajoč poročilo, ki lahko zatrese politično prizorišče

23. 12. 2020 07.01

Zakaj še ni znano poročilo računskega sodišča? Javnost, poslanci državnega zbora in pristojni organi čakajo odgovore in razjasnitve, kaj se je dogajalo v ozadju nabave zaščitne in medicinske opreme v času koronakrize. Objava čaka (ne)soglasje Jorga Kristijana Petroviča, enega od namestnikov na računskem sodišču. Ta pravi, da se bo do poročila opredelil v razumnem času.

'Imeli smo težave s pridobivanjem dokumentacije na gospodarskem ministrstvu'

22. 12. 2020 16.07

Predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel pričakuje, da bo do izdaje osnutka revizijskega poročila o nakupu zaščitne opreme in medicinskih pripomočkov prišlo v tednu dni, nato ga bodo prejeli revidiranci. Pojasnil je, da bo poročilo obsežno in da so imeli velike probleme s pridobivanjem dokumentacije, predvsem od gospodarskega ministrstva.

Počivalšek in Rumpf napovedala sodelovanje s KPK: Nabava je potekala v 'norih okoliščinah'

15. 12. 2020 11.29

Komisija za preprečevanje korupcije je sporočila, da so po izvedenem tematskem nadzoru nabav zaščitne opreme uvedli 21 preiskav suma kršitve integritete uradne osebe. Med osebami, ki bodo pod drobnogledom, je tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki napoveduje sodelovanje v preiskavi. Podobno je najavil tudi v. d. direktorja Zavoda za blagovne rezerve Tomi Rumpf.

Denar za orožje ali zdravstvo?

26. 11. 2020 09.04

Ob zbiranju podpisov za naknadni referendum Levica in Socialni demokrati prepričujejo volivce, da je treba investirati "v zdravje, blaginjo, delovna mesta, za varstvo starejših", ne pa v orožje. S tem ustvarjajo dilemo, ali maslo ali puška. Ali Slovenija res namenja veliko denarja za oborožitev? Številke in dejstva govorijo povsem drugačno zgodbo. 780 milijonov za investicije prihaja po desetih letih suše, ki so jo povzročili SD, in je namenjena za naslednjih šest let.

Bo Gale ostal brez službe? 'Če bo izredna odpoved, jo bom izpodbijal na sodišču'

25. 09. 2020 12.57

Ivanu Galetu naj bi grozila izredna odpoved zaposlitve na Zavodu RS za blagovne rezerve. Najbolj znan žvižgač v Sloveniji je bil namreč poklican na zagovor k direktorju Zavoda Tomiju Rumpfu. Očitajo mu ponareditev listine, postopek pa domnevno tudi vodijo proti nekdanjemu direktorju Zavoda Antonu Zakrajšku. "Od ponedeljka imam prepoved opravljanja dela," pa je dogajanje med drugim komentiral Gale. Kot je še dodal, bo v primeru izredne odpovedi, to izpodbijal na sodišču.

Gale z novo ovadbo nad ministra Počivalška, tokrat zaradi posla z Acronom

28. 08. 2020 09.59

Žvižgač Ivan Gale je proti gospodarskemu ministru Zdravku Počivalšku vložil novo kazensko ovadbo zaradi domnevne zlorabe uradnega položaja pri nakupu zaščitnih mask, razkriva Necenzurirano. S sklenitvijo posla s podjetjem Acron je bila namreč država oškodovana za najmanj 1,2 milijona evrov, je prepričan Gale.

'Prvič v zgodovini Slovenije bo koalicija preiskovala sama sebe'

15. 07. 2020 06.12

Je namen ustanovitve koalicijske preiskovalne komisije o nabavi zaščitne opreme na začetku izbruha epidemije covid-19 zaščititi Janeza Janšo, Mateja Tonina in Zdravka Počivalška, kot trdijo v opozicijskem LMŠ? Gre res za poslovniški trik, s katerim si koalicija zagotavlja večino v nadzoru same nad seboj? Bodo pod drobnogled najprej vzeli predhodnika premierja Janše Marjana Šarca? 

DZ odredil parlamentarno preiskavo glede zaščitne opreme

14. 07. 2020 07.05

DZ je odredil parlamentarno preiskavo glede nabave in zalog zaščitne in medicinske opreme za zoperstavljanje epidemiji covida-19, v kateri bodo ugotavljali morebitno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij v tej zadevi. Zaključek dela komisije je po mnenju Marka Bandellija iz SAB že mogoče predvideti: glasil se bo, da nihče ni bil nič kriv, da so vse naredili, ker so reševali življenja, in da je bilo vse zakonito.

'Opreme je dovolj, stiske, kot je bila v začetku prvega vala, ne bo'

18. 06. 2020 08.43

Domnevno sporna nabava zaščitne opreme, predvsem mask in ventilatorjev, v času epidemije še vedno ni dobila svojega epiloga, pa čeprav je minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek uspešno prestal interpelacijo. Pojasnjevanja glede nabav se tako nadaljujejo. Na tiskovni konferenci je minister za zdravje Tomaž Gantar povedal, da je opreme trenutno dovolj. Glede različnih podatkov o številu ventilatorjev in domnevnega presežnega nakupovanja pa je dejal, da gre za zlonamerne interpretacije.

Vladno poročilo o nabavi zaščitne opreme ob obstrukciji opozicijskih poslancev potrdili

14. 05. 2020 08.30

"Vse, kar je bilo plačano, je bilo tudi dobavljeno," je v DZ, ki je obravnaval vladno poročilo o nabavah zaščitne opreme, dejal premier Janša. Vlada je po njegovih besedah vse pogodbe o dobavah javno objavila, "preden se je postavilo kakršnokoli vprašanje o dobavah", prav tako naj bi vlada pozvala računsko sodišče k preiskavi. Minister Počivalšek se je branil z besedami: "Vi, ki vladnemu poročilu nasprotujete, dejstvom ne verjamete." Opozicijski poslanci na drugi strani niso varčevali z besedami, kot so kraja, kriminal in vojno dobičkarstvo. Zahtevajo, da se stvari raziščejo. Izredno sejo so protestno zapustili. Poročilo je bilo potrjeno.

Pri poslih z zaščitnimi maskami posredoval tudi Dejan Židan

06. 05. 2020 08.20

Seznam politikov, ki so bili vpleteni v posredovanje pri poslih z zaščitnimi maskami, se širi tudi v opozicijo. Tako je poslovnežu Sandiju Češku, ki je blizu stranki SD, pomagal sam njen predsednik Dejan Židan. Židan je Češku posredoval telefonsko številko Aleša Cantaruttija, državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu. Posla sicer nikoli niso sklenili. Cantarutti je namreč zatrdil, da se je bilo "s to ponudbo škoda ukvarjati", ker da je bila nepopolna - naj ne bi bilo ustreznih certifikatov. Elektronsko sporočilo, ki smo ga pridobili, pravi drugače: Češku je sam sporočili, da je - kolikor so preverili - "navedena zaščitna oprema ok, in ne bi smelo biti problemov". Cantarutti pa vztraja, da Češko zavaja

Geneplanet ponuja odkup dobavljenih ventilatorjev

02. 05. 2020 11.29

Podjetje Geneplanet, ki se je po razkritjih o spornih poslih pri nabavi zaščitne opreme znašlo v središču pozornosti, zdaj predlaga preklic še neizpolnjene naročene dobave, odkup že dobavljenih ventilatorjev in povrnitev celotnega avansa. Premier Janša medtem zatrjuje, da še vedno zaupa gospodarskemu ministru Zdravku Počivalšku. Še več: dejal je, da je minister skupaj s Toninom ključne podatke želel predstaviti v četrtkovi oddaji, pa mu "bevskajoča voditeljica tega ni dopustila". Zdravnik Knafelj je medtem postal tarča groženj, ki jih že preiskuje policija.