načrt ukrepov proti epidemiji covid-19

Okužbe tudi med zaposlenimi v zdravstvu, v UKC Ljubljana 239 okuženih in v karanteni
07. 01. 2022 13.06Okužbe z novim koronavirusom se širijo tudi med zdravstvenimi delavci. Nekatere bolnišnice poročajo o povečani odsotnosti kadra zaradi covida, denimo v UKC Ljubljana je 109 zaposlenih v karanteni, 130 jih je okuženih. V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije pa svarijo, da ob povečanju karanten zaposlenih obstaja nevarnost, da bo treba zmanjšati nastanitvene zmogljivosti z zapiranjem oddelkov in bivalnih enot v domovih za starejše.

Zališanja stroke: Epidemiologi premalo slišani pri odločitvah o upravljanju epidemije
02. 07. 2021 06.33Opozicijska preiskovalna komisija, ki se ukvarja z ukrepanjem vlade v epidemiji covida-19, je začela zaslišanja. Epidemiolog in nekdanji direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Ivan Eržen je pred komisijo nastopil kot izvedenec in ocenil, da so bili nekateri omejevalni ukrepi neprimerni. Epidemiologa Mario Fafangel in Maja Sočan sta članom komisije pojasnila, da sta odstopila zato ker so imeli epidemiologi premalo besede pri odločitvah o upravljanju epidemije. Nekdanja vodja skupine Bojana Beović pa je pojasnjevala, katere ukrepe za omejevanje epidemije je skupina predlagala.

Leto dni od prve okužbe: 'Naše knjige so bili naši pacienti'
04. 03. 2021 06.51Mineva leto dni, odkar so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom. Znanja o novem virusu in bolezni še nismo imeli. "Naše knjige so bili naši pacienti," učili smo se od njih, po letu dni dela s covidnimi bolniki pravi zdravnica Tadeja Kotar. Ob prihodu novih sevov leto dni po izbruhu epidemije pa predstojnica Infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc poudarja, da je pri tem ključno vprašanje, ali ti sevi povzročajo le lažje oblike bolezni ali pa bodo ljudje znova zbolevali za težjimi oblikami.

V četrtek potrdili 910 okužb z novim koronavirusom
19. 02. 2021 09.53V četrtek so v Sloveniji ob 4556 PRC-testih potrdili 910 okužb z novim koronavirusom. Umrlo je sedem bolnikov z boleznijo covid-19. Hospitaliziranih je 623 bolnikov s covid-19, na intenzivni negi je 114 bolnikov. Ponovno se krepijo nekatera žarišča po državi, sedemdnevna pojavnost pa se ne znižuje tako hitro, kot bi si želeli.

V sredo 1516 novih okužb. 'Teža okuženih se premika s starejših na mlajše populacije'
28. 01. 2021 09.27V sredo so ob skupno 13.597 odvzetih brisih na novi koronavirus potrdili skupno 1516 novih okužb. Delež pozitivnih PCR-testov je bil 23,1-odstoten, hitrih antigenskih testov pa 4,3-odstoten. V bolnišnicah se zdravi 1106 bolnikov, od tega 171 na intenzivni negi. Umrlo je 23 oseb. Vodja vladne strokovne skupine za covid-19 Bojana Beović je na novinarski konferenci dejala, da v zadnjih dneh opažajo posamezna izboljšanja, predvsem manj bolnikov potrebuje bolnišnično zdravljenje in intenzivno nego. A epidemija je še vedno v polnem razmahu, je opozorila.

Evropa v še strožje ukrepe, Avstrija morda z 'dodatno spodbudo' za testiranje
07. 12. 2020 15.33Število dnevno potrjenih novih okužb na stari celini ne pada. Tudi zato se številne evropske države odločajo za podaljšanje ali pa celo za zaostrovanje ukrepov za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom. Incidenca okužb je še naprej visoka tudi v naši soseščini - na Hrvaškem se bodo tudi srednješolci poslej šolali na daljavo, avstrijski kancler Kurz pa je prebivalce pozval, naj nakupovanje porazdelijo.

KUL predstavila načrt ukrepov za epidemijo in po njej
03. 12. 2020 11.33Koalicija ustavnega loka (KUL) je trenutni vladi in ministru za zdravje Tomažu Gantarju poslala dokument, v katerem je predstavila načrt ukrepov proti epidemiji covida-19, ki je, kot pravijo, plod skupnega razmisleka posebne strokovne skupine, ki jo vodi Jože P. Damijan, ter strank LMŠ, SD, Levice in SAB.

Hrvaška v zaostrovanje ukrepov, v Avstriji cepljenje morda že januarja
24. 11. 2020 07.41Na Hrvaškem, kjer so potrdili še 2323 okužb z novim koronavirusom, bodo po napovedih notranjega ministra Božinovića pripravili ostrejše epidemiološke ukrepe. Uvedli naj bi jih do konca tedna, predvidoma bodo veljali do božiča. Naša severna soseda pa načrtuje, da bi s cepljenjem proti covidu-19 začeli januarja prihodnje leto. Primere novega koronavirusa pa so medtem odkrili tudi na farmah minkov na Poljskem.

Kaj je učinkovito krizno komuniciranje in zakaj pri nas ljudje ostajajo brez (jasnih) odgovorov?
14. 10. 2020 14.19Ljudje že od marca, ko so pri nas potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom in hitro po tem razglasili epidemijo, želijo in potrebujejo informacije. Jasne informacije, kaj se dogaja in predvsem kaj se bo zgodilo. Seveda je bilo nejasnosti veliko, saj smo se vsi, tako vlada kot mi, državljani, spopadali s popolnoma novimi razmerami. Stvari so se spreminjale hitro, iz dneva v dan, včasih iz ure v uro. Ker smo bili (in smo) v krizi, je nastopil čas za krizno komuniciranje.

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'
05. 09. 2020 07.00Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

V Italiji na intenzivni negi manj kot tisoč obolelih za covidom-19
11. 05. 2020 07.16V več evropskih državah se nadaljuje rahljanje ukrepov proti novemu koronavirusu, med drugim v Franciji, Belgiji, Španiji, Švici, na Češkem, Danskem, Nizozemskem, Hrvaškem in v Srbiji, kjer so deloma odprli šole in vrtce. V Italiji je prvič od začetka marca na intenzivni negi manj kot tisoč okuženih z novim koronavirusom, v ZDA pa se v New Yorku, kjer je najhujše žarišče covida-19, veča gnev zoper odgovorne zaradi katastrofalnega stanja v domovih za starejše.

V Rusiji se pripravljajo na vrhunec epidemije, drugod po Evropi rahljanje ukrepov
27. 04. 2020 09.22Vse več evropskih držav nadaljuje rahljanje ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Na Hrvaškem so odprli trgovine, ki niso v nakupovalnih središčih, pa tudi knjigarne, knjižnjice in muzeje. Na Češkem so znova odprte meje za državljane EU na službeni poti ter tudi trgovine, v Švici pa trgovine z gradbenim materialom, vrtnarije in frizerski saloni. Italijanski premier Conte je medtem zarisal jasnejši načrt rahljanja ukrepov – 1. junija bodo vrata spet odprli bari, restavracije, frizerski in lepotilni saloni. Dijaki zadnjih letnikov v Pekingu in Šanghaju se vračajo v šolske klopi. Medtem pa se v Rusiji, kjer se je število okuženih močno povečalo, pripravljajo na vrhunec epidemije.