načelo enakosti

"Lotimo se dela": Spodbujanje dialoga o delavskih pravicah in socialni enakosti
10. 02. 2025 00.15Intervju z dr. Jernejo Jug Jerše, vodjo Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Organi neupravičeno zavlačujejo postopke, kršijo enakost pred zakonom ...
07. 06. 2024 18.24Predsednik vlade Robert Golob je sprejel varuha človekovih pravic Petra Svetino, ki je premierju predal letno poročilo za leto 2023. Varuh je premierja seznanil s ključnimi ugotovitvami iz poročila in drugimi aktualnimi zadevami pri varovanju človekovih pravic. Strinjala sta se, da se je dozdajšnje sodelovanje še izboljšalo.

Svetina lani naštel 262 kršitev človekovih pravic
05. 06. 2024 13.38Varuh človekovih pravic Peter Svetina je predal letno poročilo in poročilo državnega preventivnega mehanizma za leto 2023 predsednici republike Nataši Pirc Musar ter ga posredoval DZ. Predsedniku vlade Robertu Golobu ju bo predal v petek. Varuh je lani ugotovil 262 kršitev človekovih pravic, odločevalcem pa je podal 85 novih priporočil.

Soglasna podpora zaostritvi zahtev glede izpustov iz naprav za sosežig
17. 01. 2024 13.15Pristojni odbor DZ je soglasno dopolnil in podprl predlog novele zakona o varstvu okolja, ki bo zaostril zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig. Člani odbora so pritrjevali predlagateljem iz civilne družbe, da mora biti zdravje na prvem mestu. Predstavniki gospodarstva so menili, da je predlog neskladen z evropsko zakonodajo.

'Prebivalci si zaslužijo zdravo okolje, ne klofute politike in kapitala!'
16. 01. 2024 12.45Potem ko je vlada napovedala delno podporo noveli Zakona o varstvu okolja, s katero bi med drugim izenačili zahteve glede naprav za sosežig in sežigalnic odpadkov, so se odzvali v gibanju Mladi za podnebno pravičnost in pozvali vlado ter poslance, da je "skrajni čas, da začnemo postavljati zdravje ljudi in narave pred kapitalske dobičke". Medtem v Salonitu Anhovo poudarjajo, da bodo v primeru potrditve zakonske novele v DZ sprožili ustrezne postopke na ustavnem sodišču.

DZ potrdil obravnavo novel zakonov o tujcih, delovnih razmerjih in DDV
25. 10. 2023 17.03Poslanci so na plenarni seji potrdili odločitev kolegija predsednice DZ, da parlament predloge novel zakonov o tujcih, delovnih razmerjih in davku na dodano vrednost obravnava po nujnem postopku. Pozneje je odbor DZ za delo prepričljivo podprl predlog novele zakona o delovnih razmerjih, ki med drugim prinaša oskrbovalski dopust ter večjo zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja. Odbor DZ za notranje zadeve pa je soglasno podprl predlog novele zakona o tujcih, ki kot pogoj za pridobitev dovoljenja za začasno prebivanje nadomešča pogoj znanja jezika na ravni A1 s t. i. preživetveno ravnjo.

Von der Leynova izpostavila vsa področja, nekateri poslanci kritični
13. 09. 2023 12.07V minulih štirih letih je bilo uresničenih več kot 90 odstotkov političnega programa, skupaj smo dokazali, da Evropa, kadar je drzna, zadano tudi uresniči, je v Evropskem parlamentu poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Vendar delo še zdaleč ni končano, treba se je skupaj pripraviti na prihodnost, je poudarila.

'Državnost je večno negovanje družbe, da ostaja odprta in vključujoča'
25. 06. 2023 07.25Slovenija obeležuje 32 let od njene osamosvojitve, ko je takratna slovenska skupščina sprejela ključne dokumente za odcepitev Slovenije. Predsednik vlade Robert Golob je v poslanici ob prazniku opomnil, da je dan državnosti "spomin na državotvorno dejanje slovenskega naroda in obenem naša skupna zaveza k spoštovanju demokratičnih vrednot". Skupaj se moramo truditi, da bi gradili boljši jutri za vse, je še pozval.

'Muslimanska ruta je najbolj stereotipiziran in politiziran kos oblačila'
02. 04. 2023 18.43Po incidentu, ki se je zgodil na eni izmed ljubljanskih srednjih šol, ko učitelj učenke, ki je nosila hidžab, ni želel poučevati, se je marsikomu porodilo vprašanje, kakšna sploh so pravila na tem področju? Ali lahko muslimansko dekle pri pouku nosi hidžab, nikab ali burko? Odgovor: lahko. Slovenski zakoni in ustava namreč narekujejo versko svobodo in svobodo verskega izražanja. "V Sloveniji se v pravno formalnih okvirjih muslimanska zakrita ženska vsekakor lahko udeležuje izobraževanja," pove religiologinja Nadja Furlan Štante. A vse ni tako enostavno, v določenih primerih se lahko to svobodo namreč tudi omeji. "Vsaka takšna omejitev mora biti seveda vnaprej predpisana in skrbno pretehtana," opozarja varuh človekovih pravic.

'Nobena organizacija Slovenije ne more prisiliti v obvezno cepljenje'
20. 02. 2023 12.12Da bi se svet bolje pripravil na ukrepanje ob morebitni novi pandemiji, Svetovna zdravstvena organizacija pripravlja t. i. novi mednarodni instrument oziroma dokument. Vključeval bi predvsem preprečevanje novih pandemij in odziv, če se pojavijo, na svetovni ravni. Predvidoma naj bi ga podpisali maja naslednje leto. Pri tem pa jasno sporočilo: obvezno cepljenje ne bo del tega dokumenta.

SDS in NSI: Zakon o odpravi škodljivih posledic prejšnje oblasti krši ustavo
25. 08. 2022 09.18Poslanski skupini SDS in NSi sta na Ustavno sodišče naslovili zahtevo za oceno ustavnosti Zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike in zagotavljanje spoštovanja pravne države. "Zakon vsebuje določbe, s katerimi se posega v 11 veljavnih zakonov, pri čemer nekatere spremembe veljavnih zakonov, v katere posega predmetni zakon, še niso stopile v veljavo," so zapisali v izjavi.

Prekrški in globe pod drobnogled, tožbe za povrnitev stroškov Policije umaknjene
09. 06. 2022 06.54Vlada je sprejela sklep, naj se do konca avgusta pripravi analiza prekrškov in glob, izrečenih zaradi kršenja covidnih odlokov. Kot je napovedala notranja ministrica Tatjana Bobnar, ne gre za potezo velikega čopiča. "Nasilnežev ne bomo enačili z miroljubnimi protestniki!" Preklicali so tudi sklepe prejšnje vlade o vložitvi tožb za povrnitev stroškov Policije na štirih shodih, ki niso bili prijavljeni. "Šlo je za ustrahovanje," je ocenila.

Devet bank na ustavno sodišče vložilo oceno ustavnosti zakona za ureditev problematike posojil v frankih
28. 02. 2022 11.40Banke so na ustavno sodišče vložile pobudo za oceno ustavnosti zakona o omejitvi in porazdelitvi valutnega tveganja med kreditodajalci in kreditojemalci kreditov v švicarskih frankih, s predlogom za začasno zadržanje izvrševanja. Kot poudarjajo v Združenju bank Slovenije, zakon krši tako nacionalne kot evropske predpise.

KOMENTAR: Vožnja med protestniki in pravno državo
02. 10. 2021 07.00"Če vlada lahko odloča sama, brez razdelitve oblasti, če izničimo vlogo Državnega zbora, če ne dajo podlag izvršilni veji oblasti. Če pride do tega, da se negira sodno vejo oblasti, to vodi v brezmejnost, ki je nevarna, ki je ne smemo dovoliti, danes bo veljala za to, jutri za nekaj drugega." "Kako to vpliva zdaj na vas, ko so zunaj protesti?"

'Poseg v temeljne človekove pravice se vedno lahko zgodi samo z zakonom'
22. 09. 2021 06.00S pogojem PC za zaposlene v državni upravi je vlada po mnenju Pirc Musarjeve uvedla prikrito obveznost cepljenja za ožjo državno upravo. "Povsem zgrešeno je, da je to naredila s stališča, da naj bi državni uslužbenci postali zgled drugim. To ni pravni argument, pač pa političen, in državni uslužbenci bodo to zelo težko sprejeli," opozarja. Meni, da bi morala namesto tega vlada poslušati stroko, ta pa bi morala presoditi, kdaj in za katere skupine bi lahko uzakonili obveznost cepljenja. Prepričana je, da bo ustavno sodišče ugotovilo, da odlok ni pravi pravni temelj in da se vlada načela sorazmernosti ni niti dotaknila.

Končana parlamentarna pot za predlog podelitve amnestije mariborskim dijakom
13. 07. 2021 15.15Končana je zakonodajna pot zakonskega predloga za podelitev amnestije dijakom, ki so februarja na mariborskem protestu prejeli kazni ali pa so prejeli poziv na sodišče. Predlog je predvideval tako ustavitev prekrškovnih postopkov kot tudi vračilo že plačanih glob.

Ministrstvo od okoljevarstvenih društev zahteva osebne podatke članov
12. 03. 2021 06.00V Društvu za preučevanje rib Slovenije (DPRS) opozarjajo na zahteve Ministrstva za okolje in prostor (MOP), ki so neskladne z navodili informacijske pooblaščenke. MOP za preveritev, ali društvo izpolnjuje zakonske zahteve za ohranitev statusa društva, od teh zahteva poimenski seznam ter naslove članov in članic. Informacijska pooblaščenka pojasnjuje, da ministrstvo sicer ima pravico zahtevati podatke, toda zadostuje tudi vpogled v podatke, o katerem pristojni uradnik naredi uradni zaznamek.

Avstrijsko ustavno sodišče: Obvezno nošenje mask v šolah ni zakonito
24. 12. 2020 16.44Avstrijsko ustavno sodišče je v sredo odločilo, da zahteve po obveznem nošenju zaščitnih mask v šolah in deljeni pouk niso zakonite. Gre za ukrepa, ki ju je vlada uvedla v šolah v okviru prizadevanj za zajezitev širjenja novega koronavirusa.

'Znižanje božičnice zaradi manjše prisotnosti na delovnem mestu je diskriminatorno'
22. 11. 2020 08.17Zagovornik načela enakosti je na podlagi prijave obravnaval primer podjetja, ki je višino božičnice vezalo na prisotnost delavcev na delovnem mestu. Ugotovil je, da je merilo posredno diskriminatorno – v slabši položaj med drugim postavlja noseče delavke, delavce, ki koristijo očetovski dopust, osebe s kroničnimi boleznimi in starejše.

KSJS: Minister Hojs želi policiste ustrahovati, da bi dosegel popustljivost in utišanje PSS
07. 09. 2020 22.00Iz Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije, v katero so povezani sindikati, ki imajo skupaj včlanjenih prek 71.000 zaposlenih v javnem sektorju, so sporočili, da ostro obsojajo pritiske, ki jih nad uslužbenci policije in člani Policijskega sindikata Slovenije že več mesecev izvaja minister za notranje zadeve Aleš Hojs.

'Ni enakih pravil za vse. Poraženci ne bomo mogli sprejemati gostov s turističnimi boni'
20. 06. 2020 07.51Sobodajalec iz Bohinja je prepričan, da določba 6. odstavka 35. člena ZIUOOPE ne obravnava vseh ponudnikov turističnih nastanitev enakopravno, kar je v nasprotju z ustavo. Vseh sobodajalcev, ki na 13. marca niso bili vpisani v poslovni register in zato ne smejo sprejemati gostov z boni, zakon po njegovem mnenju ne bi smel obravnavati enako. Zato se je pritožil na ustavno sodišče.

Ostaja več vprašanj kot odgovorov
30. 05. 2018 12.42Ekonomist dr. Anže Burger in pravnik dr. Samo Bardutzky po soočenju politikov in gospodarstvenikov o tem, zakaj ni prav, da s politično odmevnimi gospodarskimi projekti rušimo načelo enakosti pred zakonom; zakaj ni bolje za vse, če se zviša minimalna plača; kje vzeti denar, če znižamo obdavčitev dela; in ali bi večinski volilni sistem res pripeljal do poenostavljenih postopkov pri pridobivanju dovoljenj?

'Delavcem omogočimo vsaj en dela prost dan, da ne bomo več videli zgaranih obrazov’
17. 10. 2017 14.08Nepovezani poslanec Andrej Čuš bo v DZ vložil zahtevo za razpravo o predlogu novele zakona o trgovini, ki ga podpirata koalicija in NSi. S sprejetjem novega zakona bi bile trgovine z nekaj izjemami ob nedeljah zaprte. Okoli 5000 podpisov, ki jih je doslej zbral s spletno peticijo, po njegovih besedah kaže na dobro podporo med ljudmi.

Trgovinska zbornica proti Čuševi ideji o v nedeljo zaprtih trgovinah
12. 10. 2017 20.54Trgovinska zbornica nasprotuje zaprtju trgovin ob nedeljah. Menijo, da se s takšno idejo posega v vsaj tri z ustavo zagotovljene pravice, in sicer v svobodno gospodarsko pobudo, v načelo poštene in svobodne konkurence in v načelo enakosti pred zakonom.

Kovačič pričakuje, da bo "evropsko sodišče dalo lekcijo sedmim ustavnim sodnikom"
25. 07. 2017 13.53Pobudnik referenduma zakona o drugem tiru Vili Kovačič se po zavrnitvi pobude za oceno ustavnosti glede postopka zbiranja podpisov in datuma referenduma, obrača še na Evropsko sodišče za človekove pravice. "Besede demokracija pri nas še nismo začeli izvajati," je poudaril Kovačič, ki ocenjuje, da je sodstvo v Sloveniji na strani "oligarhov".

Zakon o tujcih gre v ustavno presojo
19. 04. 2017 13.14Varuhinja človekovih pravic je vložila zahtevo za oceno ustavnosti 10.b člena zakona o tujcih, ki po njenem krši prepoved diskriminacije in načelo enakega varstva pravic. "Današnji časi so težka preizkušnja strpnosti," je dejala in opozorila, da do nestrpnosti, ki lahko uniči tudi varnost državljanov in povzroči napetosti, ni daleč.

Zore meni, da Bratuškova od države zahteva, naj ravna v nasprotju z ustavo in zakoni
13. 10. 2016 16.12"Od države je dejansko zahtevala, da ne glede na ustavno načelo enakosti pred zakonom obravnava Nadškofijo Ljubljana drugače od ostalih denacionalizacijskih upravičencev in da naj svojih obveznosti ne poravna," je v odzivu na poziv Bratuškove, naj se RKC odpove odškodnini za neuporabo gozdov v času denacionalizacijskih postopkov zapisal Stare.

'S stališča kaznovanja je zagovornik brezzobi tiger, a to ne pomeni, da ni učinkovit'
11. 10. 2016 16.45Vsakršna diskriminacija je za posameznika lahko huda, zato mora biti zagovornik načela enakosti odprt do popolnoma vseh okoliščin, je prepričan kandidat za to funkcijo Miha Lobnik. "Tukaj ne sme biti prioritet, saj mora biti vsaka okoliščina enakovredna," je poudaril.

Pogojna zaporna kazen za nekdanjega direktorja ZD Velenje: zaposlene razporedil v previsoke plačne razrede
22. 04. 2016 12.10Nekdanjega direktorja ZD Velenje so zaradi nevestnega dela obsodili na pogojno zaporno kazen. Obtožnica mu očita, da je sedem zaposlenih razporedil v previsoke plačne razrede glede na njihovo izobrazbo, tako da so do podpisa aneksov maja 2011 prejemali tudi do okoli 60 odstotkov višje bruto plače kot prej.