mzi

Bomo za prevoz čez prelaz Vršič plačevali cestnino?
18. 01. 2025 09.17To se sprašujejo podporniki peticije za prost dostop do gora, ki jo je podpisalo že več kot 5000 ljubiteljev gora. Peticijo je spodbudila zapornica, ki jo je država novembra lani postavila v Mojstrani, na cesti, ki pelje v eno najlepših alpskih dolin – dolino Vrata. Zdaj na Ministrstvu za infrastrukturo napovedujejo, da bodo, če bo le možno, že pred začetkom gorske turistične sezone zapornico postavili tudi na cesto, ki Gorenjsko preko prelaza Vršič povezuje s severno Primorsko.

Za Bratuškovo program kandidata pomanjkljiv, ta očitke zavrača
30. 11. 2023 21.59Vlada je natečaj za direktorja agencije za civilno letalstvo zaključila brez izbire kandidata. To je predlagala ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, saj je program kandidata Jureta Griljca, ki opravlja funkcijo vršilca dolžnosti direktorja agencije, pomanjkljiv, Griljc pa v času vodenja agencije ni izpolnil pričakovanj.

KPK v primeru državne sekretarke Seršenove ustavila postopek
22. 11. 2023 09.56KPK pri državni sekretarki na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tini Seršen ni potrdila konflikta interesov, zato je postopek ustavila. Seršenova se je sicer pod drobnogledom znašla zaradi navedb, da je sodelovala pri pripravi pravil, ki naj bi šle na roke njenemu svaku oz. njegovemu podjetju.

Kako ozko je v resnici ozko grlo na Eko skladu?
29. 09. 2022 13.18Javni sklad, ki skrbi za aktivnosti, povezane z varstvom okolja, je hudo podhranjen. Čakalna doba za subvencijo oziroma obdelavo vlog za nepovratne finančne spodbude za elektrarne ali izboljšanje energijske učinkovitosti stavb je narasla že na več kot osem mesecev. Ob tem zamujajo tudi vsi ostali postopki pridobivanja dovoljenj kot denimo soglasje za priključitev sončne elektrarne distribucijskih operaterjev, skupni imenovalec pa je huda kadrovska podhranjenost. Ministrstvo: "Sončna elektrarna se izplača že brez subvencije."

Velik naval, ministrstvo podaljšuje roke
22. 09. 2022 13.20Zaradi negotovih kriznih razmer v energetiki, ki imajo velik vpliv na cene energentov, se je, kot sporočajo na Ministrstvu za infrastrukturo (MZI), močno povečalo število vlog za izdajo soglasij za priključitev malih sončnih elektrarn. Ob tem v Evropi vlada še pomanjkanje sestavnih delov za sončne elektrarne, zaradi česar mnogi prebivalci niso ujeli predvidenih rokov. Zato so na MZI roke za priključitev samooskrbne elektrarne podaljšali do 31. decembra 2023, operaterji pa bodo imeli čas naprave registrirati do 31. decembra 2024.

Direktorsko mesto za desno roko ministra Vizjaka
23. 03. 2022 21.02Mesec dni pred volitvami se direktorska služba očitno obeta še tretji vodji kabineta ministra Vizjaka. Že prihodnji teden naj bi se na vrh Agencije za radioaktivne odpadke zavihtela Petra Grajžl, desna roka ministra Vizjaka, ki izkušenj na tem področju nima. Vlada je sicer šele nedavno pristojnosti za nadzor nad poslovanjem agencije prenesla na okoljsko ministrstvo, v ozadju pa naj bi bila predvsem želja po obvladovanju megalomanskega, na približno 200 milijonov evrov ocenjenega infrastrukturnega projekta gradnje odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov.

Revizija: Ministrstvo za infrastrukturo neučinkovito pri vodenju projekta 3. razvojne osi
28. 12. 2021 09.58Računsko sodišče je izvedlo revizijo učinkovitosti ministrstva za infrastrukturo ter ministrstva za okolje in prostor pri vodenju in prostorskem načrtovanju projekta 3. razvojne osi. Ugotovili so, da je bil MZI pri vodenju projekta neučinkovit, medtem ko je bil MOP delno učinkovit. Ocenjeni stroški celotnega projekta znašajo 4,2 milijarde evrov, sodišče pa je ugotovilo, da je gradnja posameznih odsekov finančno neupravičena, nekatere investicije pa so upravičene šele ob upoštevanju posrednih družbenih koristi.

Vrtovec podpisal memorandum o civilnem jedrskem sodelovanju z ZDA
08. 12. 2020 21.12Slovenski minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec je v State Departmentu v družbi državnega sekretarja Blaža Košoroka s Christopherjem Fordom, pomočnikom ameriškega sekretarja, podpisal memorandum o razumevanju v zvezi s strateškim civilnim jedrskim sodelovanjem med Slovenijo in ZDA.

Formalni zagon projekta Emonika s podpisom memoranduma, razpis septembra
27. 08. 2020 16.31Državni sekretar infrastrukturnega ministrstva Blaž Košorok in lastnik madžarske OTP Sandor Csanyi sta se na uvodnem sestanku o Potniškem centru Ljubljana dogovorila, da bodo investitorji v kratkem podpisali poseben memorandum, ki bo označil formalni začetek uresničevanja tega projekta. Razpis za njegovo projektiranje bo pri nas predvidoma objavljen sredi septembra.

Košorok: Slovenija bo morala glede energije poiskati konsenz
13. 08. 2020 10.45Slovenija bo morala poiskati konsenz glede pomembnih vprašanj, med drugim, kdaj opustiti rabo premoga, ali ga nadomestiti z gorivom iz odpadkov in ali zgraditi drugi blok Neka, je dejal državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Blaž Košorok. Če konsenza ne bo, bo gospodarstvo zaradi dražjega uvoza postalo nekonkurenčno.

Gale: Bil se je pravi boj med MGRT in MORS, kdo bo imel nadzor nad pregledovanjem ponudb
05. 05. 2020 16.49Kdo je v resnici odločal, kdo bo dobil milijonske posle za zaščitno opremo? V zapletenem sistemu šestih ministrstev, predvsem gospodarskega, obrambnega in zdravstvenega, upravo za zaščito in reševanje, blagovnih rezerv, pa medresorske delovne skupine in projektne skupine se je odgovornost zameglila, ali kot pravi žvižgač Gale: "Preko Terčeta in nekaterih drugih zaposlenih sem izvedel, da se je med MGRT in MORS bil pravi boj, kdo bo imel nadzor nad pregledovanjem ponudb". MORS odgovarja, Medresorska skupina je odločala le o 23 od 59 sklenjenih poslov. Prejšnji četrtek je primat nad skupino prevzel Počivalškov MGRT.

Vrtovec na Elesu preveril zagotavljanje zanesljive preskrbe z elektriko
22. 04. 2020 13.45Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec in državni sekretar Blaž Košorok sta kot prvo energetsko družbo danes obiskala Eles, ki skrbi za prenos električne energije. Po koncu obiska je minister v izjavi za medije dejal, da Eles kljub epidemiji koronavirusa kot "hrbtenica" zagotavlja zanesljivo in nemoteno preskrbo z električno energijo.

Glavna železniška postaja v Mariboru bo do jeseni obnovljena
10. 04. 2020 16.28Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec si je v družbi državnega sekretarja Aleša Miheliča ter v. d. direktorice Direkcije RS za infrastrukturo Monike Pintar Mesarič ogledal gradbišče nadgradnje železniške postaje Maribor ter gradbena dela nadgradnje železniške proge Zidani Most–Celje. Celoten projekt, ocenjen na 55 milijonov evrov, bo končan septembra.

Kitajci zaradi letališča Maribor tožijo državo za več kot dva milijona evrov
25. 02. 2020 08.06Družba Aerodrom Maribor, ki je v lasti Kitajcev, je sporočila, da bo zaradi škode, ki je bila povzročena zaradi odlašanja sprejetja državnega prostorskega načrta, tožila državo za 2.138.077,77 evra. Med drugim so izpostavili, da država ni bila pripravljena na sporazumno rešitev spora, in poudarili mačehovski odnos države do tujih investitorjev.

Ministrstvo za infrastrukturo zavajalo glede mariborskega letališča?
05. 02. 2020 06.00Stroški za Letališče Edvarda Rusjana Maribor so v letu 2019 znašali 320.000 evrov, je pred dnevi trdilo ministrstvo za infrastrukturo. A ko smo začeli preverjati podatke, se je močno zataknilo, saj so dejanski stroški bili višji, precej višji, ministrstvo pa se je začelo izgovarjati na različne interpretacije.

Alenka Bratušek zaustavila državni prostorski načrt za Maribor?
10. 10. 2019 18.18Po našem včerajšnjem razkritju, da so stroški upravljanja z letališčem v Mariboru višji, kot je obljubljala ministrica Alenka Bratušek, se zdaj slednja zagovarja, da je vse pripravljal direktorat za letalstvo in promet na ministrstvu. Prav tako je vse manj jasno glede statusa državnega prostorskega načrta, ki bi omogočal razvoj in investicije na letališču, saj ministrstvo trdi drugače kot ministrica.

Letališče Maribor: Brez strategije in z milijonskimi izgubami
09. 10. 2019 14.41Prihodnost letališča Edvarda Rusjana v Mariboru je vsak mesec bolj črnogleda. Vse od prevzema s strani države so poslovni kazalci slabši, letališče je brez strategije, saj jo ministrstvo za infrastrukturo še vedno pripravlja. Stroški so dvakrat višji, kot je sprva govorila ministrica Alenka Bratušek, o potencialnih kupcih ali koncesionarjih pa ne duha ne sluha. Za zdaj se pojavljajo le interesenti, ki sprašujejo, kaj se dogaja z državnimi prostorskimi načrti.

Država zaradi Adrie v interventno spremembo zakona, ki bi omogočal financiranje povezav
20. 09. 2019 13.57Ministrstvo za infrastrukturo je zaradi razmer v Adrii Airways pripravilo predlog dopolnitve zakona o letalstvu, ki bi omogočal vzpostavitev javne službe po vzoru nekaterih evropskih držav. S tem bi lahko država financirala oziroma s finančnimi posegi spodbujala določene letalske povezave, ključne za povezanost Slovenije s svetom.

Vlada na seji zavrnila predlog Bratuškove
19. 09. 2019 18.35Vlada je obravnavala predlog ministrice za infrastrukturo Alenke Bratušek za spremembo aktov o ustanovitvi energetskih družb v državni lasti Eles in Borzen, da bi, kot so to storili že pri družbi SODO, spremenili način potrjevanja direktorjev teh družb. Predloga na seji niso potrdili, na ministrstvu in v SAB pa so se na to precej ostro odzvali.

Država se pripravlja na dan, ko Adria Airways ne bi več letela
29. 08. 2019 14.43Adria Airways je v slabem finančnem stanju, kar smo že večkrat poročali. Nova nevarnost za poslovanje je prihajajoča stavka, za katero za zdaj še ne kaže, da bo odpovedana. V državnem aparatu je že pred meseci završalo in se govorilo o načrtu B – dnevu, ko Adria ne bi več povezovala Slovenije z Evropo.

Pet faz projekta JEK 2 – se bo kdaj zgodil premik s prve?
25. 07. 2019 07.00Kje leži naša energetska prihodnost? To je vprašanje, ki bi si ga morali postaviti že včeraj. Trenutno v Sloveniji Nuklearna elektrarna Krško letno proizvede več kot pet milijard KWH, kar pomeni približno 40 % vse proizvedene električne energije v Sloveniji. Elektrarna, ki že 39 let deluje v Krškem, bo po načrtih – če bodo izpolnjeni vsi pogoji – obratovala vse do leta 2043. In kaj potem?

Bodo letališče Maribor čez sedem dni zaradi birokratov zaprli?
11. 07. 2019 15.01Zgodba z državnim prevzemom letališča Edvarda Rusjana v Mariboru se vse bolj zapleta. DRI je za dovoljenje prosil samo dva tedna pred rokom, ko so dobili navodilo ministrstva za infrastrukturo, da morajo prevzeti upravljanje letališča, zdaj pa kaže, da tudi nekatere najbolj osnovne službe in oprema niso urejeni. Pridobitev obratovalnega dovoljenja, ki ga letališče potrebuje, je tako manj verjetna, postopek pa bi se lahko zavlekel.

Letališča stagnirajo, država in uradniki pa že več kot 15 let zavlačujejo postopke
05. 07. 2019 06.00Država je leta 2016 Kitajcem obljubila, da bo naredila vse, da sprejme državne prostorske načrte (DPN) za letališče Maribor, ki bi jim omogočal nadaljnji razvoj. Danes ministrstvo premika gore in doline, pa marsikatere zakone, da bi lahko nacionalizirali letališče, saj se niso premaknili s točke nič, tuji investitor pa je imel dovolj in je odšel. V Portorožu čakajo na DPN že (vsaj) 15 let. Ne 15 mesecev, ampak 15 let.

Državni prevzem letališča v Mariboru: Računsko sodišče zahteva pojasnila
03. 07. 2019 13.10Računsko sodišče zaradi medijskih objav o prevzemu letališča Edvarda Rusjana v Mariboru od ministrstva za infrastrukturo zahteva pojasnila. Kot smo neuradno izvedeli, naj bi zahtevali pojasnila o prenosu pogodbe, strokovnjaki pa prav tako pravijo, da je prevzem s strani družbe za razvoj infrastrukture časovno zelo optimističen.

Ureditev ljubljanske obvoznice bi nas lahko stala več kot milijardo evrov
12. 04. 2019 07.11600, 900 ali milijardo dvesto milijonov evrov nas bi lahko stala ureditev prometa okrog prestolnice. To je cena drugega tira, za katerega civilna iniciativa trdi, da ga bomo preplačali. Bomo tudi tukaj davkoplačevalci vse skupaj preplačali, ali je vlaganje v asfalt res lahko rešitev, da zjutraj vozniki, ki v prestolnico prihajajo iz vse Slovenije, ne bodo čakali v dolgih kolonah in slabe volje prihajali v službo.

V Sloveniji v petih letih odkrili 17 ponarejenih diplom in spričeval
21. 02. 2019 12.04Tudi pri nas imamo ponarejene diplome in spričevala. Samo v zadnjih petih letih so odkrili 17 primerov. Potrdili so nam odkrite ponarejene listine s štirih fakultet v Ljubljani, dveh v Mariboru in na Primorskem.

FOTO in VIDEO: Nič več 'ozkega grla' v Mednem. Končno postavljena oba montažna mostova
18. 03. 2016 09.40S postavitvijo dveh montažnih mostov je v Mednem stekel dvosmerni promet. Po več kot dveh letih zastojev na poti v in iz Ljubljane se tako na tem odseku pod Motelom Medno odpravlja semaforizirana zapora in sprošča dvosmerni promet.

Želva posvojila povodnega konja
07. 01. 2005 00.00120-letna želva velikanka je postala najboljša prijateljica eno leto staremu povodnemu konju v nekem kenijskem zavetišču za živali.