mz

Starši otrok z Downovim sindromom pozivajo k širitvi pravice do dodatka za nego otroka

28. 11. 2024 15.09

Društvo Downov sindrom si prizadeva za spremembo pravilnika, ki je podlaga za uveljavljanje pravice do dodatka za nego otroka. Starši vseh otrok z Downovim sindromom namreč niso upravičeni do omenjenega dodatka, prav tako jo morajo nekateri vedno znova dokazovati, čeprav gre za doživljenjsko diagnozo, je društvo opozorilo na novinarski konferenci. Na ministrstvu za zdravje pa so izpostavili, da je pravica do dodatka za nego otroka v povprečju dodeljena za tri ali pet let, nemalokrat pa tudi trajno.

Ministrica za zdravje z otroki: spodbudila jih je k zajtrkovanju in sajenju zelenjave

17. 11. 2023 06.36

Dan slovenske hrane so številne šole, vrtci in drugi vzgojno-izobraževalni zavodi 13. zapored začeli s tradicionalnim slovenskim zajtrkom, ki letos v ospredje postavlja žita. Glavni akterji pobude ob dnevu slovenske hrane sicer vse pozivajo k poseganju po lokalnih živilih.

Zakon o psihoterapiji: kdo so člani delovne skupine?

20. 09. 2023 08.43

Dobro znano je, da področje psihoterapije pri nas ni urejeno, prav zato je v pripravi predlog zakona, ki bo to področje urejal. V delovno skupino za pripravo ključnih vsebinskih izhodišč je vključenih 39 članov. Na ministrstvu pravijo, da je delovna skupina sestavljena zelo široko, saj so želeli vključiti vse deležnike na področju psihoterapije. Vendar pa s trenutno sestavo ni zadovoljna niti zdravstvena niti zunajzdravstvena stran članov skupine.

'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji'

18. 09. 2023 10.02

Strokovnjaki s področja duševnega zdravja se strinjajo, da jih je premalo. Nizko število strokovnjakov pa vodi v absurdno dolge čakalne vrste. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana. Na dostopnost pomoči vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. Opaziti pa je tudi neverjeten porast medikalizacije – medtem ko je bilo leta 2006 predpisanih nekaj več kot 348.000 antidepresivov, jih je bilo leta 2022 več kot 651.000.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS

17. 09. 2023 16.38

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

'Ni šlo za eksperiment, ampak za poskus stabilizacije sistema'

14. 06. 2023 12.45

Po napovedi, da bo vlada spremenila interventni zakon v zdravstvu, saj da je ta čakalne v dobe le še podaljšal, je minister za zdravje dejal, da ga ocenjuje za uspešnega, saj da je izpostavil nepravilnosti. Predstavil je trend naraščanja izdanih napotnic z višjo stopnjo nujnosti ter napovedal nove ukrepe za izboljšanje stanja. Med temi je tudi povečan nadzor nad izdajanjem napotnic in izvajanjem zdravstvenih storitev.

Poziv k neodvisni preiskavi suma nasilja na psihiatriji, Golob napoveduje konkretne ukrepe

05. 06. 2023 17.46

Zveza organizacij pacientov od ministra za zdravje zahteva, da takoj imenuje neodvisnega preiskovalca, ki bo preiskal dogajanje na ljubljanski psihiatrični kliniki. Od tam namreč v zadnjih dneh prihajajo poročila o domnevnem fizičnem nasilju nad bolniki. Če bi neodvisni preiskovalec te navedbe potrdil, pa od ministrstva pričakujejo, da bodo vložili kazenske ovadbe. Sicer vodstvo klinike navedbe o nasilju kategorično zavrača. Kot pravijo, njihovi notranji strokovni nadzori doslej niso odkrili nobenih nepravilnosti. Medtem ko se zdravstveni minister glede tega primera še ni oglasil, pa je premier Golob dejal, da Bešič Loredan pripravlja konkretne ukrepe.

Ministrstvo predloge zdravniških organizacij poslalo zdravstvenim zavodom

01. 06. 2023 11.29

Zdravniške organizacije so na podlagi že predstavljenih pričakovanj za izboljšanje zdravstvenega sistema in na predlog ministrstva za zdravje pripravile celovit dokument z naslovom "Spremembe in rešitve za izboljšanje zdravstvenega sistema". Ključno sporočilo dokumenta je, da si zdravniki želijo delati v urejenem javnem zdravstvu in zato predlagajo rešitve, ki bi to omogočile. Usklajene predloge rešitev in sprememb za izboljšanje zdravstvenega sistema, so z ministrstva poslali zdravstvenim zavodom v širšo razpravo, kar koordinacijo veseli, je povedala predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović.

Zadevo Bošnjak predali enoti za integriteto: 'Poročilo pričakujemo v 14 dneh'

17. 03. 2023 13.24

Potem ko so v javnost prišle informacije o zasebnem honorarju nevrokirurga Romana Bošnjaka, so v UKC Ljubljana analizirali primer in kirurgu izdali opozorilo pred odpovedjo. V četrtek zvečer so nato v javnost prišla nova odkritja, generalni direktor UKC Marko Jug pa je dejal, da bi Bošnjaka, če bi se izkazalo, da ugotovitve držijo, lahko odpustili. UKC Ljubljana je zadevo zdaj predal službi za korporativno varnost, podrobnejše poročilo pa pričakujejo v 14 dneh.

'Denarja ne bomo izgubljali za dobavitelje in provizije, ampak za zdravljenje ljudi'

22. 02. 2023 12.32

Predsednik KPK Robert Šumi in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan sta predstavila analizo, s katero bodo pod drobnogled vzeli dobavitelje javnih zdravstvenih zavodov na področju nabave medicinske opreme in drugih izdelkov v obdobju od 1. januarja 2018 do konca lanskega leta. Kot je povedal minister, želijo s sistemskimi spremembami poskrbeti, da zbranega denarja za zdravstvo ne bodo izgubljali za dobavitelje in provizije, pač pa ga bodo porabili za zdravljenje ljudi, skrajševanje čakalnih vrst, izboljšanje dostopnosti in optimizacijo zdravstvenega sistema.

'65 odstotkov ljudi, ki pridejo v urgentne centre, tja ne sodi.' Kam pa?

15. 12. 2022 09.21

Potem ko je v javnosti završalo zaradi delovnega dokumenta, po katerem naj bi ukinili 28 dežurnih ambulant po vsej Sloveniji, so na tokratni seji DZ poslanska vprašanja na to temo kar deževala. Tisti, ki so spraševali, so se vsebinsko ponavljali, a na koncu z odgovori premierja Roberta Goloba in ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana prav zadovoljen najbrž ni bil nihče, ki je te odgovore pozorno poslušal, saj niso vsebovali jasnega zagotovila, da se čas do obravnave za nikogar ne bo podaljšal. Predvsem naj bi ukrepi, kakršni koli že bodo, preprečili še večji zlom zdravstva.

Vlada imenovala novi predstavnici v svetu celjske bolnišnice

28. 09. 2022 20.05

Vlada je na seji imenovala Azro Herceg za državno sekretarko na ministrstvu za zdravje, in sicer od 1. oktobra dalje. Mojco Kert in Petro Mencigar Cvar pa je imenovala za predstavnici ustanovitelja v svetu SB Celje, Tanjo Marsič pa za generalno sekretarko na zdravstvenem ministrstvu, so sporočili z Urada vlade za komuniciranje (Ukom).

Zaradi novega pravilnika magistri farmacije ostali brez naziva

27. 08. 2022 07.00

Nekdanji minister za zdravje je 31. maja sprejel pravilnik, s katerim je študentom farmacije, ki magistrirajo, naložil dodatno obveznost opravljanja strokovnega izpita, študenti pa so bili s strani fakultete o tem seznanjeni šele ta teden. Vsi, ki so torej magistrirali po 1. juniju, ko je pravilnik stopil v veljavo, so ostali brez magistrskega naziva. Nekateri so se v vmesnem času tudi zaposlili, zdaj pa jim je bila čez noč odvzeta kvalifikacija za opravljanje farmacevtskega poklica. Študenti zahtevajo urgentni sestanek na ministrstvu, ministra za zdravje pa pozivajo k odpravi spornega pravilnika.

Težave pri zagotavljanju zdravnikov v ambulantah nujne pomoči

19. 07. 2022 12.10

V nekaterih slovenskih zdravstvenih domovih zaradi dopustov ni zdravnikov, ki bi bili ves čas na voljo v ambulantah NMP. Na Ministrstvu za zdravje svetujejo, naj zdravstveni domovi zdravnika za izvajanje NMP na terenu aktivirajo, ko je to nujno potrebno. Zdravstveni domovi lahko izvajanje NMP začasno organizirajo tudi na širšem skupnem območju.

Vlada bo zamenjala člane svetov zavodov v devetih bolnišnicah

23. 06. 2022 14.21

V "petih največjih in štirih najbolj kritičnih" bolnišnicah bo vlada zaradi slabega poslovanja zamenjala člane svetov zavodov. Z menjavami članov v svetih zavodov bodo najprej skušali stabilizirati stanje, nato pa zagotoviti pozitivno poslovanje ob koncu leta.

Zdravstveni minister napovedal reorganizacijo ministrstva do konca junija

03. 06. 2022 10.10

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je predstavil podrobnosti reorganizacije zdravstvenega ministrstva. Slednjo je napovedal do konca junija. Sicer pa na ministrstvu aktivno pripravljajo tudi interventni zakon, ki naj bi bil končan do srede prihodnjega tedna.

'S strategijami za preprečevanje, odkrivanje in zdravljenje raka lahko rešimo veliko življenj'

04. 02. 2022 06.10

Trenutno je rak v Sloveniji najpogostejši vzrok smrti pri moških in drugi najpogostejši pri ženskah, za njim vsako leto zboli 15.000 ljudi, kažejo podatki Registra raka v Sloveniji. Več kot tretjino primerov te bolezni je mogoče preprečiti, drugo tretjino pa pozdraviti, če jo odkrijemo zgodaj in pravilno zdravimo. Ker danes obeležujemo svetovni dan boja proti raku, sta Ministrstvo za zdravje in Onkološki inštitut Ljubljana izpostavila pomen celovitega obvladovanja raka, ki ga v Sloveniji uresničujemo z državnim programom. Novega, ki bo aktualen pet let, smo sprejeli decembra lani.

V sredo 14.206 okužb. Zaradi okužb med zaposlenimi bolnišnice krčijo obseg dela

27. 01. 2022 08.34

V sredo je bilo po podatkih NIJZ ob 19.707 opravljenih testih PCR potrjenih 14.206 novih okužb z novim koronavirusom (72,1-odstotni delež pozitivnih testov). V bolnišnicah se zdravi 708 bolnikov s covidom, od tega jih 125 potrebuje intenzivno terapijo. Umrlo je 14 oseb s covidom-19. "Vpliv omikrona v bolnišnicah je drugačen, kot smo ga bili vajeni doslej," je povedal koordinator covidnih bolniških postelj pri MZ Robert Carotta. Čeprav je bolnikov s težjim potekom bolezni manj in pritisk na intenzivne postelje ni tako velik, pa je "cunami okužb" povzročil izpad med zdravstvenimi delavci, v nekaterih bolnišnicah je v bolniškem staležu več kot 20 odstotkov zaposlenih. Bolnišnice zato krčijo določene zdravstvene programe.

Tisti, ki po sedmih dneh zaključujejo izolacijo, naj se testirajo ob zaključnih terminih

24. 01. 2022 06.46

Trajanje izolacij po koronavirusni okužbi se z današnjim dnem za večino okuženih krajša z deset na sedem dni. Posamezniki 24 ur pred zaključkom izolacije ne smejo imeti vročine in drugih zdravstvenih težav, sedmi dan pa morajo opraviti hitri test na novi koronavirus. Sprememba velja tudi za osebe, ki so že v izolaciji.

Predlog MZ: O obveznem cepljenju za nekatere zaposlene naj odloča NIJZ

19. 01. 2022 19.33

Ministrstvo za zdravje je objavilo predlog pravilnika o določitvi programa cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2022. Kot gre razbrati iz predloga, bi NIJZ na osnovi ocene tveganja in epidemiološke indikacije lahko opredelil skupine ljudi, ki bi jih v primeru nujnih razmer cepili proti covidu-19.

Vrh zasedenosti bolnišničnih kapacitet bo po napovedih dosežen sredi februarja

19. 01. 2022 19.34

V bolnišnicah, ki se zaradi okužb trenutno soočajo predvsem s hudim izpadom kadra, se zdravi 566 bolnikov, 151 jih je v enotah intenzivne terapije. Visoko število pozitivnih primerov naj bi se v bolnišnicah poznalo z zamikom, po napovedih bo vrh tam dosežen v sredini februarja, število zasedenih intenzivnih postelj pa naj ne bi preseglo 200.

Ob Dnevih cepljenja cepili 41.200 ljudi, več kot 80 odstotkov s poživitvenim odmerkom

16. 01. 2022 14.35

V akciji Dnevi cepljenja, ki je potekala od četrtka do vključno sobote, se je po podatkih NIJZ proti covidu-19 cepilo 41.200 ljudi. Največ se jih je odločilo za poživitveni odmerek, kar 34.427. Medtem pa sta se s prvim odmerkom cepili 2102 osebi, za drugi odmerek se jih je odločilo 4671. Podatki še niso končni, saj imajo izvajalci cepljenja za vnos v sistem 48 ur časa.

Ministrstvo poziva britanske državljane k pravočasni vložitvi vloge

29. 11. 2021 11.58

Zunanje ministrstvo vse državljane Združenega kraljestva in njihove družinske člane, ki prebivajo v Sloveniji, poziva, da pravočasno vložijo prošnjo za izdajo novega biometričnega dovoljenja za začasno prebivanje oziroma prošnjo za zamenjavo za novo biometrično dovoljenje za stalno prebivanje.

Logarjeva: Ukrepi ostajajo takšni kot v prejšnjem tednu

18. 11. 2021 06.27

Vlada je znova razpravlja tudi o epidemioloških razmerah. Kljub alarmantnim razmeram pa vlada dodatnih zaostrovanj ni sprejela. Ukrepi ostajajo torej enaki kot prejšnji teden, stavijo predvsem na dosledno izpolnjevanje in preverjanje pogoja PCT. Stroka je sicer predlagala omejitev predavanj na fakultetah, a kot je povedala vodja svetovalne skupine, so ugotovili, da univerze dobro sledijo okužbam. Opozorili so še na preveliko gnečo in slabo preverjanje PCT-ja v javnem prometu in se zavzeli za delo od doma, gospodarstva pa zaenkrat ne bi omejevali.

Poklukar: Smo na prelomni točki, lahko se nam zgodi Bergamo

27. 10. 2021 19.34

V torek so pristojni v Sloveniji opravili 8308 testiranj PCR in potrdili 3166 novih okužb s covidom-19. Višje število pozitivnih smo v Sloveniji zabeležili le 5. januarja, ko je bilo potrjenih 3428 okužb. "Če zapolnimo med 160 in 180 intenzivnih postelj, bom vladi predlagal zaprtje družbe," je napovedal zdravstveni minister Poklukar, ki opozarja, da nam zaradi nizke precepljenosti grozi scenarij iz Bergama. Prav tako je sporočil, da je vlada že sprejela nekatere dodatne ukrepe. "Če ne prenehamo z izgovori pri PCT, bomo morali v 'lockdown'," je že pred tem opozoril tudi gospodarski minister Počivalšek, ki je inšpekcijskim službam naročil strožji nadzor lokalov.

Naj Poklukar prevzame odgovornost za odločitve o Janssenu? Del stroke: Absolutno ne

22. 10. 2021 20.05

Bi moral zdravstveni minister Janez Poklukar prevzeti objektivno odgovornost zaradi odločitve o tem, da se tistim, ki se cepijo z Janssenom, potrdilo o izpolnjenem pogoju PCT izda že na dan cepljenja? Vodilna infektologa in člani strokovne skupine so stopili ministru v bran: "Menimo, da absolutno ne." Kot pravijo, vlada glede tega ukrepa sicer stroke ni vprašala, saj ni šlo za strokovno vprašanje, ampak za administrativni ukrep – kdaj nekdo dobi potrdilo, da je polno cepljen. In zato, pravijo, bi moral minister še vedno ostati na svojem položaju.

Krek o zlorabi PCT-potrdil: To je zavrženo dejanje, ki bi se lahko kazensko preganjalo

22. 10. 2021 11.47

Število okužb zopet hitro narašča, v četrtek smo potrdili 1965 novih primerov. V UKC Ljubljana so pristojni predstavili priporočila o vedenju v prihajajočih dneh, vodja svetovalne skupine za covid-19 pri MZ Mateja Logar je predlagala prostovoljni lockdown, ki bi omejil širjenje virusa. "Situacija je resna," pa je na novinarski konferenci o aktualnem epidemiološkem stanju izpostavil direktor NIJZ Milan Krek, ki dodaja, da je pomembno, "da pogoj PCT v resnici upoštevamo, zloraba tega pogoja je zavržno dejanje".

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil

10. 10. 2021 08.05

V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

Računsko sodišče: Na MZ in ZZS ne vedo, koliko in katere zdravnike potrebujemo

04. 10. 2021 08.44

Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo o učinkovitosti vstopa zdravnikov na trg dela med letoma 2008 in 2019. Kot so ugotovili, niti na ministrstvu za zdravje niti na Zdravniški zbornici Slovenije ne vedo, koliko zdravnikov je treba dodatno zagotoviti, katerih specialistov najbolj primanjkuje, prav tako nimajo načrta, kako bi ta primanjkljaj nadomestili. Zdravniška zbornica se s temi ugotovitvami ne strinja, zdravstveni minister Janez Poklukar pa pravi, da te niso nič novega.

Nadzor zaradi domnevnega cepljenja otrok z vektorskimi cepivi

01. 10. 2021 16.25

Ministrstvo za zdravje zahteva izredni strokovni nadzor zaradi domnevnega cepljenja mlajših od 18 let z vektorskima cepivoma Janssen in AstraZeneca na nekaterih cepilnih mestih. Ti cepivi namreč nista registrirani za to starostno skupino. Zdravniško zbornico Slovenije so že zaprosili za prednostno izvedbo nadzora.