muzejsko

Četrto življenje Titovega Galeba, ki ni bil tako luksuzen, kot smo verjeli

19. 03. 2025 19.47

Ladja, ki je bila nekoč znana kot ladja miru. Gre za nekoč znamenito ladjo Galeb, ki je skoraj 30 let veljala za plavajočo rezidenco jugoslovanskega voditelja Josipa Broza Tita. Na njej naj bi preživel 318 dni, pristal v številnih evropskih, azijskih in afriških pristaniščih ter se srečal z množico svetovnih voditeljev. Dolgo časa propadajoča ladja bo sedaj na krov znova privabljala ljudi, vendar tokrat ne državnikov, na njo bo namreč lahko stopil vsak, ki si bo želel ogledati prvo hrvaško muzejsko ladjo.

Brez vladnih sredstev še Radio Svobodna Evropa in Glas Amerike

15. 03. 2025 19.02

Ameriški predsednik Donald Trump je podpisal izvršni ukaz o razpustitvi še sedmih zveznih agencij, vključno z Agencijo za globalne medije, ki med drugim financira Radio Svobodna Evropa, pod njeno okrilje pa sodi tudi znana medijska hiša Glas Amerike.

Propadajočo Riklijevo vilo na Bledu kupil kripto podjetnik

07. 01. 2025 14.24

Propadajoča Riklijeva vila na Bledu, ki že več let kazi podobo kraja, je ob koncu minulega leta dobila novega lastnika. To je podjetnik Tim Mitja Žagar, ki želi vilo čim bolj avtentično prenoviti ter ji dati vsebino, povezano z njenim prvotnim lastnikom, začetnikom modernega turizma in zdraviliškega delovanja na Bledu Arnoldom Riklijem.

Odkrijte Biaystok: Potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo

23. 11. 2024 00.15

Vabimo vas, da se skupaj podamo na potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo dragulja severovzhodne Poljske – Biaystok. To mesto skriva številne zaklade.

Mistična filmska kulisa in umetniški navdih: popotovanje po zahodni Srbiji skozi 7 zanimivosti

25. 10. 2024 00.15

Kako je videti, ko na enem mestu najdeš neokrnjeno naravo, vrhunsko kulinariko iz lokalnih sestavin, prijazne gostitelje, ki komaj čakajo, da te sprejmejo odprtih rok in ti z njoki pripovedujejo zgodbo kraja, v katerem živijo, torej je vse to še vedno zavito v mistiko, ki je pritegnila številne umetnike in navdihnila svetovno znana dela?

Filmske zvezde počastile legendarno kariero igralca Samuela L. Jacksona

24. 10. 2024 19.08

V Muzeju moderne umetnosti v New Yorku so praznovali imenitno kariero Samuela L. Jacksona. Tradicionalnega dogodka, ki je letos potekal že 16. leto zapored, so se udeležile številne filmske zvezde. V govoru sta se 75-letnemu igralcu med drugim poklonila tudi igralski kolega Denzel Washington in filmski ustvarjalec Spike Lee.

Požar v muzeju: kako rešiti ljudi in artefakte nacionalnega pomena?

23. 10. 2024 14.53

V Narodnem muzeju Slovenije je v okviru meseca požarne varnosti potekala vaja evakuacije iz objekta v primeru požara. Kot so poudarili sodelujoči, je pri evakuaciji na prvem mestu varnost človeških življenj, trudijo pa se rešiti tudi dragocene muzejske predmete, ki so nacionalnega pomena.

Robin Williams v eni izmed svojih zadnjih vlog v nedeljskem filmu na POP TV

18. 09. 2024 12.01

V nedeljo, 22. septembra, ob 20.00 na POP TV ne spreglejte zadnjega dela priljubljene trilogije Noč v muzeju: Skrivnost grobnice (Night at the Museum: Secret of the Tomb), v kateri nas čakajo stari znanci v svoji največji pustolovščini doslej.

Pogled s palube in v notranjost mogočne 'stoenajstke'

14. 09. 2024 07.33

Novembra 2021 smo Slovenci napeto opazovali, kako so 40-tonsko 'stoenajstko', najstarejši in največji policijski čoln P-111, po 26 letih uporabe upokojili in ga s "prevozom stoletja" pospremili v zasluženi pokoj – svoj poslednji pristan je našel v Parku vojaške zgodovine Pivka. Ne samo, da so tam plovilo rešili pred razrezom, v zadnjem letu so ga restavrirali do te mere, da lahko obiskovalcem omogočijo, da se povzpnejo nanj in si ogledajo njegovo notranjost. Slovesna otvoritev bo na t. i. ZgodoVikendu, ki obiskovalcem ponuja še marsikaj.

V bavarskem Münchnu nova muzejska razstava Pussy Riot

09. 09. 2024 10.02

V münchenskem Haus der Kunst so minuli teden odprli novo muzejsko razstavo ruske art-punk skupine Pussy Riot. Razstava z naslovom Žametni terorizem: Rusija Pussy Riot je prva muzejska razstava o delu skupine v Nemčiji. Odprtja razstave muzej javno ni napovedal, najverjetneje iz varnostnih razlogov.

Dončić potrdil nastop na tekmi v spomin legendarnemu Draženu Petroviću

27. 08. 2024 13.43

Slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić bo zaigral na memorialni tekmi v spomin na hrvaškega košarkarskega asa Dražena Petrovića, ki bo 9. septembra v zagrebški Areni, so potrdili organizatorji.

Naomi Campbell dobila svojo razstavo v londonskem muzeju

24. 06. 2024 09.58

V londonskem Muzeju Viktorije in Alberta so konec tedna odprli razstavo Naomi In Fashion. Z deli svetovno znanih oblikovalcev in fotografov se posvečajo karieri modne manekenke Naomi Campbell, njenemu ustvarjalnemu sodelovanju, aktivizmu in družbenemu vplivu. Je prva večja muzejska razstava, ki je posvečena manekenki.

Od 'kazenske' vojašnice prek ruševin do enega največjih vojaških muzejev v Evropi

26. 05. 2024 07.00

Nekdanja italijanska vojašnica, arhitekturno impozantni kompleks z vojaškim muzejem, katerega pobudnik je neko noč umrl v skrivnostnih okoliščinah. Pozneje, v jugoslovanskem obdobju, "kazenska vojašnica", izjemno nepriljubljena pri vojakih in častnikih. Iz nje 26. junija 1991 ob 11.10 na ceste zapeljejo prvi tanki JLA, da bi v kali zatrli slovensko osamosvojitev. Propadajoč objekt, ki ga Slovenska vojska uporablja kot poligon za treniranje in v katerem leta 2001 posnamejo celovečerni film Zvenenje v glavi. Danes pa največji muzejski kompleks pri nas in eden največjih vojaških muzejev v Evropi, v katerem lahko vidite tudi podmornico.

Znamenita 'stoenka' svoj zadnji dom našla v Tehniškem muzeju

02. 03. 2024 20.07

Gotovo se vsi spomnimo znamenitega avtomobila "stoenka"? V Tehniškem muzeju Slovenije, ki obeležuje sedemdesetletnico odprtja prve muzejske zbirke za javnost, je bilo moč videti Zastavo 101 GTL 55 iz leta 1986. Ta je trenutno registrirana kot starodobnik in je občasno še v uporabi, a je zdaj svoj zadnji dom našla prav v muzeju.

Ljubiteljski zgodovinar v gozdu našel redko, 4000 let staro bakreno bodalo

26. 02. 2024 06.15

Arheologi so 4000 let staro bakreno bodalo, najdeno v gozdu na jugovzhodu Poljske, označili za izjemno. Redko orožje je odkril ljubiteljski zgodovinar Piotr Gorlach, ki je v bližini kraja Korzenica na jugovzhodu države z detektorjem kovin v gozdu iskal vojaške predmete iz prve in druge svetovne vojne.

Plaz, poplave, bombe ... Pa tudi kava in diamant

12. 11. 2023 07.31

Na Gazo že en mesec padajo bombe, umrlo je več kot 10 tisoč ljudi. Pri nas je koalicija zakrpala razpoke, rekonstrukcije vlade ne bo. Zakon o obnovi po avgustovski ujmi je skorajda pripravljen, v Strugah so izvedeli, da se bodo morali seliti, vreme pa je znova kazalo zobe. Narava nas je tudi razvajala, tokrat z žareče rdečim nebom. Izvedeli smo tudi, koliko je lahko vredna kava.

'Šverckomerc': 60 kilogramov kave za volkswagen golfa

04. 11. 2023 10.46

Ko danes govorimo o tihotapljenju, najprej pomislimo na droge, mamila in ilegalne migrante. Ampak še ne tako dolgo nazaj so ljudje na tihotapljenje gledali precej drugače. "Takrat je bil manjši šverc oz. tihotapljenje za osebne potrebe razumljeno kot nekaj sprejemljivega," se strinja etnolog Rok Bavčar. Vsak je kaj tihotapil, še zlasti, če je živel ob meji, ali pa je vsaj poznal nekoga, ki je kaj tihotapil. Večkrat slišimo tudi, da je bil "šverc" slovenski nacionalni šport.

Obiskovalcev muzejev in galerij v primerjavi z 2019 skoraj za četrtino manj

25. 08. 2023 17.37

Muzeji, ustanove z muzejskimi zbirkami in galerije so lani pripravili 786 občasnih in 219 stalnih razstav. Ogledalo si jih je skoraj 2,2 milijona obiskovalcev oz. povprečno 5900 na dan, so sporočili s Statističnega urada RS (Surs).

Poplave prizanesle večjim kulturnim ustanovam

06. 08. 2023 16.39

Iz muzejev in galerij danes do 12. ure niso poročali o večji škodi zaradi poplav. V Mariboru je nekoliko zamakala streha operne hiše, manjše zamakanje so imeli tudi v pokrajinskem muzeju Ptuj - Ormož. V ljubljanskem Muzeju za arhitekturo in oblikovanje so preventivno prestavili muzejsko gradivo v višje lege, sporočajo z ministrstva za kulturo.

Rimski Panteon od julija ne bo več brezplačen

14. 06. 2023 07.35

Rimski Panteon, eden najbolje ohranjenih antičnih spomenikov, od 1. julija ne bo več dostopen brezplačno. Vstopnina bo pet evrov, je po dogovoru z rimsko škofijo odločilo italijansko ministrstvo za kulturo. Vstop na maše v Panteonu bo še naprej brezplačen.

Aleš Vaupotič odstopil, za v. d. direktorja imenovana Martina Vovk

23. 05. 2023 10.52

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je za v. d. direktorja Moderne galerije s 1. junijem imenovala Martino Vovk, kustosinjo in muzejsko svetovalko v Moderni galeriji. Na to mesto je bila imenovana po tem, ko je ministrica za kulturo sprejela ponujeni odstop dosedanjega direktorja Aleša Vaupotiča, so sporočili z ministrstva za kulturo.

'O njej se veliko govori in zelo malo zares ve'

13. 04. 2023 12.00

Zaradi svoje zagonetnosti je postala mit, okrog katerega so se razbijale učene glave, padala smela srca, vendar tudi reševala življenja. Še danes, več kot sto let od svojega 'rojstva', buri domišljijo in daje navdih raziskovalcem, avtorjem in vsakemu, ki se ujame v njeno mrežo intrig. Kako je prišla v naše kraje, je še vedno uganka. In tudi, če bi o njej izvedeli vse podrobnosti, bi ostala Enigma.

120 let, 120.000 predmetov: 700 let star pečatnik, sodniško žezlo, žametna torbica iz leta 1660

02. 04. 2023 17.14

Od umetelno izrezljanega grajskega pohištva, arheoloških izkopanin, pa vse do bogato okrašenih oblačil, v katerih so se po ulicah in trgih nekoč sprehajali in 'na ogled postavljali' Mariborčani. Pa zbirka orožja – meči, sablje, viteški oklepi. Večmetrski kipi, stare slikarske umetnine ter starinska glasbila. Nekateri najdragocenejši predmeti, ki jih hrani Pokrajinski muzej Maribor, so sedaj sploh prvič dostopni in na ogled javnosti.

'Dežmanu je bila vročena odpoved zaradi prenehanja obstoja delovnega mesta'

30. 03. 2023 09.35

Na sporočilo nekdanjega direktorja Muzeja novejše zgodovine Slovenije Jožeta Dežmana, da je v torek prejel odpoved pogodbe o zaposlitvi, se je v sredo odzvala ministrica za kulturo Asta Vrečko. Povedala je, da je bila Dežmanu "odpoved izročena zaradi prenehanja obstoja delovnega mesta". Dežman je sicer sporočil, da mu je bila "po posebni kurirki vročena redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz razloga nesposobnosti".

Vse povsod naenkrat veliki zmagovalec oskarjev

13. 03. 2023 05.05

V gledališču Dolby v Los Angelesu je na 95. podelitvi oskarjev smetano kipcev prejel film Vse povsod naenkrat, ki so ga proglasili za najboljši film – za režijo in izvirni scenarij sta oskarja prejela Daniel Kwan in Daniel Scheinert, za najboljšo igralko so nagradili Michelle Yeoh, za igralca pa Brandona Fraserja. Veliki zmagovalec je tako Vse povsod naenkrat, ki je od enajstih nominacij prejel sedem oskarjev.

V Drežnici vsaka dobi, policaj pa za red skrbi

19. 02. 2023 15.50

V času kosila je v Drežnici nad Kobaridom vse precej mirno, čeprav je pustna sobota. Nad malo vasico pod Krnom se dviguje mogočna cerkev, kjer sta si pred leti večno zvestobo obljubila Janez Janša in Urška Bačovnik. V vaški gostilni pod cerkvijo pa je precej bolj živahno. Člani pustnega sprevoda, ki sega daleč v zgodovino, so na nogah od ranega jutra. Obredli so že pol vasi, zdaj se krepčajo, nato pa jih čakajo še druga polovica hiš, skeč na Placu in večerna zabava ob živi glasbi.

Koliko denarja država nameni kulturi?

08. 02. 2023 14.18

8. februar je praznik slovenske kulture od leta 1945, leto pozneje je postal državni praznik, leta 1991 pa še dela prost dan. Na Prešernov dan je statistični urad pripravil nekaj zanimivih podatkov o kulturi. Država je v 2021 za kulturo namenila skoraj 514 milijonov evrov, kar je znašalo en odstotek BDP. Kulturni delavci so v povprečju prejeli 1.477 evrov neto mesečne plače. V kinematografih smo so lahko ogledali 320 filmov, v muzejih in galerijah 955 občasnih in 137 stalnih razstav, skoraj 400.000 članov knjižnic pa si je izposodilo 18,7 milijona enot knjižničnega gradiva.

Združitev Muzeja slovenske osamosvojitve: NSi ne izključuje interpelacije

07. 11. 2022 09.56

Odločitev ministrstva za kulturo o združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja za novejšo zgodovino v nov javni zavod še naprej buri duhove. Opozicijska NSi tako ne izključuje vložitve interpelacije zoper ministrico za kulturo Asto Vrečko. Ta je v izjavi o usodi Muzeja slovenske osamosvojitve že poudarila, da se muzej ne ukinja, ampak se združuje z Muzejem novejše zgodovine Slovenije in da so v prid združitvi podani strokovni razlogi.

Ministrica Vrečko: Muzej slovenske osamosvojitve se združuje in ne ukinja

24. 10. 2022 17.31

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v izjavi glede usode Muzeja slovenske osamosvojitve poudarila, da se muzej ne ukinja, ampak se združuje z Muzejem novejše zgodovine Slovenije. Poslanska skupina opozicijske Slovenske demokratske stranke je medtem že vložila zahtevo za sklic nujne seje. "Osamosvojitev zasluži samostojen muzej, ne pa nek priključek v kleti," je dejal predsednik Združenja za vrednote Slovenske osamosvojitve Lojze Peterle. Prvak SDS Janez Janša pa je poudaril, da je bila institucija ustanovljena z vladnimi akti in ne z aktom ministrstva.

Španski muzej preiskuje dela, zasežena med državljansko vojno in diktaturo

25. 09. 2022 09.53

V muzeju Prado preiskujejo izvor 62 del iz svoje zbirke. Kot so sporočili, želijo ugotoviti, ali so bila zaplenjena med špansko državljansko vojno ali Francovo diktaturo.