muzejski trg

'Na trgu razbita opeka, črepinje, raztrgani venci in slovenske zastave'
08. 02. 2025 07.00Tretjina poškodovanih hiš, več kot 100 mrtvih in precej več ranjenih civilistov ter večkratno razdejanje mestnega jedra. Vse to je med leti 1941 in 1945 doživelo Novo mesto. Prizanašal mu ni nihče. Po njem so najprej padale predvsem nemške, proti koncu vojne pa tudi zavezniške in partizanske bombe. Dolenjska prestolnica je potrebovala več kot 10 let, da si je povsem opomogla od posledic letalskih napadov.

Velenje žaluje: 'Obljubimo, da vas ne bomo nikoli pozabili. Srečno, kamerati!'
24. 01. 2025 07.22V spomin na tri žrtve ponedeljkove nesreče v Premogovniku Velenje je danes dan žalovanja. Besede v slovo kameratom je izrekel generalni direktor Premogovnika Velenje Marko Mavec. "Bili so več kot sodelavci – bili so bratje, kamerati, ljudje, ki so si med seboj zaupali in delili najtežje trenutke v teminah globin. In skupaj so tam tudi ostali. Razumeli so, da njihovo delo pomeni več, kot zgolj izkopavanje premoga. S svojo predanostjo in vztrajnostjo so zagotavljali energijo, toplino in stabilnost za tisoče domov in družin."

Rudarji: Zavedamo se, da smo dolžni poskrbeti za svojce preminulih
24. 01. 2025 16.19Rudarji iz Premogovnika Velenje, kamor je zarezala tragedija, se čutijo dolžne poskrbeti za svojce preminulih, zato bodo prispevali prostovoljne prispevke, sporočili pa so tudi naslov organizacij, prek katerih lahko pomagajo tudi drugi.

Odkrijte Biaystok: Potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo
23. 11. 2024 00.15Vabimo vas, da se skupaj podamo na potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo dragulja severovzhodne Poljske – Biaystok. To mesto skriva številne zaklade.

120 let, 120.000 predmetov: 700 let star pečatnik, sodniško žezlo, žametna torbica iz leta 1660
02. 04. 2023 17.14Od umetelno izrezljanega grajskega pohištva, arheoloških izkopanin, pa vse do bogato okrašenih oblačil, v katerih so se po ulicah in trgih nekoč sprehajali in 'na ogled postavljali' Mariborčani. Pa zbirka orožja – meči, sablje, viteški oklepi. Večmetrski kipi, stare slikarske umetnine ter starinska glasbila. Nekateri najdragocenejši predmeti, ki jih hrani Pokrajinski muzej Maribor, so sedaj sploh prvič dostopni in na ogled javnosti.

Nazaj v prihodnost: strojnice 19. stoletja, puške iz '1. vojne', muzejski tank
11. 03. 2023 07.00V Ukrajini se vse pogosteje pojavljajo 60 let stari predelani oklepniki iz sovjetskih časov, havbice iz druge svetovne vojne, strojnice in puške iz 19. stoletja, tanki, odstranjeni s spomeniških podestov, dostavna vozila z nameščenimi strojnicami, "zvarjeni" kosi odpadnega orožja ... Le redkokateri strokovnjak, še manj pa laična javnost, je pred rusko invazijo pričakoval, da bodo na bojišču grmela 'predpotopna' orožja iz nekih drugih, pozabljenih časov. Meja med zgodovino in sedanjostjo je včasih zabrisana.

ZAKAJ SE POLETI ZAPIRAJO MESTNI TRGI IN ULICE PO SLOVENIJI?
17. 05. 2022 06.00Četudi so najpogostejši razlog za zaprtje mestnih trgov in ulic običajno kake prenove in druga gradbena dela, pa v letošnjem poletju vsaj za Škofjo Loko, Mursko Soboto, Slovenj Gradec, Koper, Celje in Novo mesto, temu ne bo tako. Razlog za enodnevno zaporo bo povsem drugačen!

Čeprav brez prireditev, so zasvetile praznične lučke
27. 11. 2020 20.35Kljub epidemiološki situaciji bomo tudi letos lahko mesta občudovali v božično-novoletnih lučeh. V prestolnici so jih prižgali že danes, in sicer zgodaj popoldne, da ne bi privabili prevelike množice ljudi. S prazničnim dogajanjem so začeli tudi po nekaterih drugih mestih. Ponekod so se občine določile za zelo okrnjen program, ki bo večinoma potekal po spletu, drugje pa vendarle načrtujejo tudi manjše sejme in dogodke v živo.

Lučke bodo zasvetile, a prireditev in koncertov letos ne bo
25. 11. 2020 10.05Kakšen veseli december nas čaka? Se bomo lahko ob stojnicah pogreli s čajem ali kuhanim vinom? Zaradi negotovih razmer in trenutne epidemiološke slike še ni jasno, ali bodo v mestih sploh lahko potekale praznične aktivnosti, kot so sejmi. Večjih prireditev in koncertov pa letos zagotovo ne bo. A kljub vsemu bomo lahko občudovali, kako se bodo mesta odela v praznične luči. V prestolnici jih bodo prižgali v petek.

Hiša Krivonogovih se še vedno pogreza, selijo se v novo začasno bivališče
10. 07. 2020 06.00Tričlanska družina Krivonog iz naselja Lahomno v Laškem, ki se ji je zaradi udora zemlje hiša začela nagibati in pogrezati, se iz penziona seli v drugo začasno bivališče. Občina ji je zagotovila večje in udobnejše stanovanje. Geolog še ni podal poročila, saj je aktivnost zemlje raziskoval dlje, kot je načrtoval. Teren si je ogledal tudi statik. Na podlagi njunih ogotovitev se bo občina odločila, kako naprej. Pomoč za družino zbira Škofijska Karitas Celje.

Pravljične dežele, drsališča, foto kotički in ambientalno ozvočenje
30. 12. 2019 07.07Koper 400.000 evrov, Ljubljana 220.000, Kranj 107.000, Maribor 90.000 ... toliko so občine letos odštele za decembrsko okrasitev, ki zajema na kilometre prazničnih lučk, svetlobnih teles oz. okraskov, jaslic in čarobnih lampijonov. V Celju so poskrbeli za ambientalno ozvočenje in foto kotičke, Koper ima največje drsališče na prostem, v Kranju pa vas osupne pogled v kanjon reke Kokre.

Bržan po vnovičnem vdoru fekalij pričakuje zagotovila izvajalcev
12. 11. 2019 15.48V klet stanovanjskega bloka ob gradbišču podzemne garažne hiše na Muzejskem trgu v Kopru je že tretjič vdrla fekalna voda. S prizadetimi občani se je sestal tudi koprski župan Aleš Bržan, ki od izvajalca del zdaj pričakuje pisna zagotovila, da se kaj takega ne bo več ponovilo.

Furenga 2019: enkrat letno Trnovo spet postane furmanski (k)raj
02. 05. 2019 13.20Marsikje po Sloveniji so letos postavili mlaj, ki je ena od tradicij praznovanja praznika dela. Na Trnovem, kjer je bilo nekoč furmanstvo glavna obrt, pa so šli še korak dlje. Tudi letos so obudili tradicionalno Furengo - razstavo v živo, s katero so predstavili furmasko obrt ter na star način pripravili in pripeljali mlaj na trg v Novi Gorici.

Gre za izjemno najdbo, kakršnih tudi po svetu ni veliko
23. 04. 2019 11.40Med obnovo Muzejskega trga v Celju so našli izjemne arheološke najdbe, ki pričajo o tem, kako vrhunsko znanje so imeli mojstri izdelave fresk v 1. stoletju v Celei ter kako razgledani so bili lastniki vil, ki so želeli imeti v svojih bivalnih prostorih upodobljene motive iz grško-rimske mitologije.

Imamo največjo čokolado na svetu, a da bo rekord obveljal, jo je treba pojesti
15. 04. 2016 11.58Na Festivalu čokolade v Radovljici so izdelali največjo čokoladno tablico na svetu in se tako zapisali v Guinnessovo knjigo rekordov. Po še neuradnih podatkih čokolada velikanka meri kar 142,32 kvadratnega metra. Rekorderka je sicer ponoči razpokala, a so jo slaščičarski mojstri uspeli hitro popraviti.

Za naziv osmega čuda sveta se potegujejo tudi Škocjanske jame
15. 07. 2013 15.57Spletni turistični portal VirtualTourist.com je na svoji spletni strani objavil natečaj za naziv osmo čudo sveta (The 8th Wonder of the World). Na seznamu 327 kulturnih in naravnih znamenitosti z vsega sveta so tudi Škocjanske jame. Glasovanje poteka vse do 30. septembra.

FOTO: Po ropih na Jesenicah in v Kopru oropali še trgovino pri Žirovnici
31. 05. 2013 10.07S pištolo oboroženi moški je oropal pošto v Kopru. Je močnejše postave, oblečen je bil v oranžno majico s kapuco. Policisti so takoj postavili cestne blokade in moškega na skuterju pognali v beg. Na Jesenicah je neznani storilec oropal banko, na Breznici pa trgovino.

Veseljačenje po Sloveniji
16. 12. 2006 11.39Juhuhu, veseli december je tu! Prinesel je veselje, rajanje, ljubezen in številne prireditve po Sloveniji.

Stoletnica Bohinjske proge
15. 07. 2006 14.10Pred sto leti je prvič zapeljal vlak po Bohinjski progi, ob tem jubileju pa so se z vlakom zapeljali številni visoki gostje.

Danes prost vstop
03. 12. 2001 00.00Seznam prireditev, ki bodo 3. decembra zaznamovale dan odprtih vrat v slovenski kulturi.

Ponovno odprt rimski Kapitol
19. 04. 2000 12.43V Rimu so te dni po dveh letih restavratorskih del odprli muzej na Kapitolu, kjer je med drugim razstavljena tudi simbolična rimska volkulja. Zgradili so tudi nov podzemni hodnik, ki povezuje tri najpomembnejše stare rimske dvorane na Kapitolu, enemu od sedmih gričev starega Rima. Muzejski kompleks je bil za javnost prvič odprt leta 1734. Kip bronaste volkulje s privzdignjenimi obrvmi naj bi bilo delo Etruščanov poznega šestega ali zgodnjega petega stoletja pred našim štetjem. Kipa dvojčkov Romula in Rema, legendarnih ustanoviteljev Rima, pa so umetniškemu delu dodali stoletja kasneja. Muzej hrani v svoji zbirki tudi bronasti konjeniški kip Marka Avrelija, ki so ga pred leti odstranili s trga na Kapitolu, da bi ga obvarovali pred onesnaženjem, na trg pa so postavili kopijo kipa.