muzejski

Z najstarejšim še delujočim dvigalom pri nas smo se spustili 157 metrov pod zemljo

13. 04. 2025 18.30

Tradicija industrijskega pridobivanja premoga je v Šaleški dolini dolga že 150 let. Da se v nedrjih te takrat odmaknjene in "nepomembne" doline nahajajo bogate zaloge "črnega zlata" so vedeli že vsaj stoletje prej. Industrijsko pridobivanje premoga pa je za vselej spremenilo tok razvoja doline, njeno podobo, ritem življenja in tamkajšnje ljudi. Pod Šaleško dolino se skriva še okoli 300 milijonov ton premoga, v 150 letih so ga izkopali 266 milijonov ton. A tudi v velenjskem rudniku se zavedajo, da se čas izkoriščanja premoga izteka. Rudarji ga bodo v Velenju odkopavali predvidoma le še do leta 2033.

Edini muzej, kjer nihče ne ostane resen

03. 04. 2025 07.00

Se radi smejete ali ste med tistimi bolj resnimi? Ker smeh je pomemben za naše zdravje. K sreči nedaleč stran obstaja kraj, kjer prav nihče ne ostane brez privzdignjenih ustnih kotičkov. Imenuje se HaHa House in je edini muzej smeha na svetu.

Dragocena slika izginila iz muzeja, 50 let kasneje so jo našli v drugem

04. 03. 2025 08.23

Nizozemska policija je sporočila, da je s pomočjo nizozemskega detektiva, ki se posveča področju umetnosti, in novinarjev revije o umetnosti Vind razvozlala primer skrivnostnega izginotja slike flamsko-nizozemskega mojstra Pietra Brueghla mlajšega iz muzeja v Gdansku pred 50 leti.

Prekinjena tekma, metek v denarnici in pobeg, ki to sploh ni bil

23. 02. 2025 07.00

Skupinski upor obsojencev, ki jim je pravosodni policist tik pred koncem pomembne tekme izklopil televizor. Obsojenec, ki je pobegnil dvakrat – samo zato, da je dokazal, da je to mogoče. Trojica, ki je v 33 sekundah preplezala žičnato ograjo. In debela denarnica, ki je prestregla pot izstreljenega naboja. Zgodovino Zavoda za prestajanje kazni Dob pri Mirni je zaznamovalo več izrednih dogodkov, ki odmevajo še danes.

Edinstvena zbirka, skrita očem javnosti

22. 02. 2025 07.00

Ste vedeli, da je Silvo Plut v delavnici zapora na Dobu izdelal skrivno sobo, kamor je hodil s svojim ljubimcem – dokler se ga ni naveličal in ga hotel umoriti? Ali pa, da smo Slovenci edini v Evropi imeli psa, usposobljenega za iskanje mobilnih elektronskih naprav? Da je bil zadnji zapornik, obsojen na smrtno kazen in leta 1959 tudi usmrčen, Franc Rihtarič? Vse to in še več razkriva posebna muzejska zbirka, ki pa ni prosto dostopna.

'Na trgu razbita opeka, črepinje, raztrgani venci in slovenske zastave'

08. 02. 2025 07.00

Tretjina poškodovanih hiš, več kot 100 mrtvih in precej več ranjenih civilistov ter večkratno razdejanje mestnega jedra. Vse to je med leti 1941 in 1945 doživelo Novo mesto. Prizanašal mu ni nihče. Po njem so najprej padale predvsem nemške, proti koncu vojne pa tudi zavezniške in partizanske bombe. Dolenjska prestolnica je potrebovala več kot 10 let, da si je povsem opomogla od posledic letalskih napadov.

Velenje žaluje: 'Obljubimo, da vas ne bomo nikoli pozabili. Srečno, kamerati!'

24. 01. 2025 07.22

V spomin na tri žrtve ponedeljkove nesreče v Premogovniku Velenje je danes dan žalovanja. Besede v slovo kameratom je izrekel generalni direktor Premogovnika Velenje Marko Mavec. "Bili so več kot sodelavci – bili so bratje, kamerati, ljudje, ki so si med seboj zaupali in delili najtežje trenutke v teminah globin. In skupaj so tam tudi ostali. Razumeli so, da njihovo delo pomeni več, kot zgolj izkopavanje premoga. S svojo predanostjo in vztrajnostjo so zagotavljali energijo, toplino in stabilnost za tisoče domov in družin."

Direktorica Louvra se zavzema za temeljito prenovo muzeja

24. 01. 2025 18.38

Prva direktorica na čelu Louvra, najznamenitejšega francoskega muzeja, Laurence des Cars je v zabeležki ministrici za kulturo Rachidi Dati opozorila na nezavidljive razmere v muzeju. Zavzela se tudi za temeljito prenovo muzeja. Iz Elizejske palače so medtem sporočili, da bo francoski predsednik Emmanuel Macron Louvre obiskal v torek popoldan.

Rudarji: Zavedamo se, da smo dolžni poskrbeti za svojce preminulih

24. 01. 2025 16.19

Rudarji iz Premogovnika Velenje, kamor je zarezala tragedija, se čutijo dolžne poskrbeti za svojce preminulih, zato bodo prispevali prostovoljne prispevke, sporočili pa so tudi naslov organizacij, prek katerih lahko pomagajo tudi drugi.

Obrazi ljudi, ujetih v vrtinec vojne vihre

28. 11. 2024 09.22

Groza na obrazu ženske, ki ob prihodu domov ugotovi, da je njen mož mrtev. Tolažba starostnikov, katerih okrvavljeni telesi sta povsem prekriti s povoji. Balerina, ki svojo rutino vadi na podzemni železnici, ker je edino tam varna pred bombami. Solze v očeh zaljubljencev na železniški postaji, ki ob slovesu ne vesta, ali se bosta še kdaj srečala. To je le nekaj surovih in realnih trenutkov, ki jih je na svojih obiskih frontnih črt in zaledja Ukrajine posnel priznani nizozemski vojni fotograf Eddy van Wessel. Kot izraz sočutja in podpore ukrajinskemu ljudstvu, pa tudi kot apel k miru v svetu, so jih razstavili v Parku vojaške zgodovine Pivka.

Odkrijte Biaystok: Potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo

23. 11. 2024 00.15

Vabimo vas, da se skupaj podamo na potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo dragulja severovzhodne Poljske – Biaystok. To mesto skriva številne zaklade.

Sarajevski atentat: krogla, ki je začela prvo svetovno vojno

16. 11. 2024 20.24

11. 11. 1918 ob 11. uri je začelo veljati premirje, ki ga je Nemčija podpisala z antantnimi silami in končala se je prva svetovna vojna. Skupno naj bi na bojiščih umrlo deset milijonov vojakov, ranjenih naj bi jih bilo še vsaj dvakrat toliko. Vojna sicer ni bila presenečenje, napetosti med državami so naraščale že več let, bilo je le vprašanje časa in dogodka, ki bi bil povod za to. Ta je prišel v obliki atentata na avstrijskega prestolonaslednika Franca Ferdinanda in njegovo ženo Sofijo. Obiskali smo kraj, kjer se je to zgodilo.

Arčon: Dan reformacije s simbolno močjo sega v bistvo slovenstva

30. 10. 2024 21.36

V Cankarjevem domu je potekala osrednja državna slovesnost na predvečer dneva reformacije. Podpredsednik vlade ter minister za Slovence po svetu in v zamejstvu Matej Arčon je kot slavnostni govornik poudaril, da dan reformacije s svojo simbolno močjo sega v srce in bistvo slovenstva in v tisti skupni temelj, ki ga čutimo in nosimo vsi s seboj.

Top v zraku, hudournik na nebu in filmska zvezda med tanki

16. 09. 2024 14.30

Že pogled na nabito polno parkirišče in množica obiskovalcev pred vhodom sta v nedeljo dala vedeti, da se v Parku vojaške zgodovine Pivka dogaja nekaj posebnega. Ob vstopu pa – policisti, vojaki, gasilci, pripadniki civilne zaščite, konji in psi. Vozila, orožje, tanki, roboti. Pokanje in streljanje, hrumenje in brnenje, dimna zavesa, preleti letal, pristanek helikopterja ... Tretji dan ZgodoVikenda, prireditve ob zaključku sezone, je navdušil starejše, najmlajše pa pustil odprtih ust.

Pogled s palube in v notranjost mogočne 'stoenajstke'

14. 09. 2024 07.33

Novembra 2021 smo Slovenci napeto opazovali, kako so 40-tonsko 'stoenajstko', najstarejši in največji policijski čoln P-111, po 26 letih uporabe upokojili in ga s "prevozom stoletja" pospremili v zasluženi pokoj – svoj poslednji pristan je našel v Parku vojaške zgodovine Pivka. Ne samo, da so tam plovilo rešili pred razrezom, v zadnjem letu so ga restavrirali do te mere, da lahko obiskovalcem omogočijo, da se povzpnejo nanj in si ogledajo njegovo notranjost. Slovesna otvoritev bo na t. i. ZgodoVikendu, ki obiskovalcem ponuja še marsikaj.

V 33 sekundah pobegnili iz zapora

18. 06. 2024 13.24

Zgodilo se je natanko tako, kot to prikazujejo v hollywoodskih filmih. In bili so tako dobro organizirani, kot to prikažejo z oskarji nagrajeni igralci. Težko si je predstavljati, da se lahko zgodi tudi v resnici. Trojici obsojencev je namreč uspelo na drugo stran visokega zidu našega največjega zapora na Dobu priti v pičlih 33 sekundah.

Od 'kazenske' vojašnice prek ruševin do enega največjih vojaških muzejev v Evropi

26. 05. 2024 07.00

Nekdanja italijanska vojašnica, arhitekturno impozantni kompleks z vojaškim muzejem, katerega pobudnik je neko noč umrl v skrivnostnih okoliščinah. Pozneje, v jugoslovanskem obdobju, "kazenska vojašnica", izjemno nepriljubljena pri vojakih in častnikih. Iz nje 26. junija 1991 ob 11.10 na ceste zapeljejo prvi tanki JLA, da bi v kali zatrli slovensko osamosvojitev. Propadajoč objekt, ki ga Slovenska vojska uporablja kot poligon za treniranje in v katerem leta 2001 posnamejo celovečerni film Zvenenje v glavi. Danes pa največji muzejski kompleks pri nas in eden največjih vojaških muzejev v Evropi, v katerem lahko vidite tudi podmornico.

Štiri desetletja na dnu morja, danes buri duhove v muzeju

25. 05. 2024 11.56

Nobena naprava, povezana z drugo svetovno vojno, skoraj 80 let po njenem koncu, ne vzbuja tolikšnega zanimanja in ne razburja toliko domišljije kot nemški šifrirni stroj enigma. Ker so nemški vojaki storili vse, da ne bi prišla v sovražnikove roke, je ohranjenih relativno malo. Ena od njih je 40 let ležala potopljena na dnu morja med Umagom in Savudrijo, nato pa se je po spletu naključij znašla v zbirki Parka vojaške zgodovine v Pivki. Tam so njeno zgodbo raziskali in dobili veliko odgovorov, ne pa še vseh. Enigma enigme je, kaj je ta sofisticirana naprava sploh počela na skromnem minolovcu? Njeno zgodbo pripoveduje razstava, ki je pred dnevi prejela veliko priznanje.

Vabila na prestižni Met Gala že prejele Rihanna, Kendall Jenner in Gisele Bündchen

15. 04. 2024 07.00

Zvezdniški seznam za letošnjo prireditev Met Gala, znano tudi kot modni oskarji, se že oblikuje in dopolnjuje. Poleg tistih, ki se bolj ali manj že tradicionalno pojavijo na rdeči preprogi Metropolitanskega muzeja v New Yorku, kjer gala dogodek poteka, pa so vabila že dobili tudi 'novinci', med katerimi sta igralki Lily Gladstone, ki je zaigrala v filmu Morilci cvetne lune, in Ayo Edebiri, zvezdnica serije The Bear.

Na Bolhi odkrito delo Ivane Kobilce na dražbi ni bilo prodano

08. 03. 2024 07.09

Nedavno odkritega dela Ivane Kobilca na dražbi, ki je potekala v ljubljanski Galeriji Kos v pasaži Nebotičnika, niso prodali. Kot je pojasnil galerist Leon Pogelšek, je bil ponujen znesek za sliko 25.000 evrov, kar pomeni, da dražitelji niso dosegli t. i. rezervne cene oziroma pričakovanega zneska zanjo, ki je bil 29.000 evrov. Izklicna cena za sliko je bila sicer 16.000 evrov.

Znani zvezdniški gostitelji Met Gale 2024

16. 02. 2024 09.50

6. maja se bo v New Yorku odvila tradicionalna Met Gala. Dogodek bodo letos poleg vsakoletne gostiteljice Anne Wintour gostili še glasbena zvezdnica Jennifer Lopez, hollywoodska zvezdnica Zendaya, uspešen glasbenik Bad Bunny in priljubljen igralec Chris Hemsworth.

Švedska pošta že več kot stoletje zbira pisma Božičku

25. 12. 2023 09.30

Švedsko pošto vsako leto preplavi na tisoče pisem, naslovljenih na Božička. Nanje ne le odgovarja, temveč že več kot stoletje tudi hrani tista, ki izstopajo. Samo lani so pri poštni službi PostNord našteli približno 16.000 pisem, namenjenih Božičku, na katerih so bili naslovi Laponska, Dežela severnih jelenov ali Božičkov iglu.

Na Novi Zelandiji po uničenju razstave več aretiranih protestnikov

11. 12. 2023 10.13

V novozelandskem Narodnem muzeju Te Papa v Wellingtonu so zaradi uničenja razstave o temeljnem državnem dokumentu, pogodbi iz Waitangija, aretirali 12 protestnikov iz maorske aktivistične skupine. Protestniki so bili iz skupine Te Waka Hourua in se imajo za zagovornike pravic za Maore, staroselsko prebivalstvo Nove Zelandije.

Zvezdniško obarvan tretji gala dogodek Muzeja filmske akademije

04. 12. 2023 14.59

V Los Angelesu se je odvil letni gala dogodek Muzeja filmske akademije. Na rdeči preprogi so se zvrstila največja imena sveta filma in glasbe, odeta v prestižne toalete. Na dogodku so priznanje za svoje individualne prispevke h kinematografiji in pripovedovanju zgodb prejeli igralca Meryl Streep in Michael B. Jordan, televizijska voditeljica Oprah Winfrey in režiserka Sofia Coppola.

Znanstveniki našli starodavnega sesalca, ki naj bi izumrl

10. 11. 2023 15.54

Znanstveniki so navdušeni, saj jim je v objektiv uspelo ujeti vrsto starodavnega sesalca, kljunatega ježka, ki so ga poimenovali po priljubljenem naravovarstveniku Davidu Attenboroughu. Doslej so se bali, da je žival, ki je sicer klasificirana kot skrajno ogrožena, že izumrla. Nazadnje so ga namreč opazili pred več kot 60 leti.

'Šverckomerc': 60 kilogramov kave za volkswagen golfa

04. 11. 2023 10.46

Ko danes govorimo o tihotapljenju, najprej pomislimo na droge, mamila in ilegalne migrante. Ampak še ne tako dolgo nazaj so ljudje na tihotapljenje gledali precej drugače. "Takrat je bil manjši šverc oz. tihotapljenje za osebne potrebe razumljeno kot nekaj sprejemljivega," se strinja etnolog Rok Bavčar. Vsak je kaj tihotapil, še zlasti, če je živel ob meji, ali pa je vsaj poznal nekoga, ki je kaj tihotapil. Večkrat slišimo tudi, da je bil "šverc" slovenski nacionalni šport.

V Pivki je spet hrumelo, brnelo in pokalo

18. 09. 2023 15.51

V Parku vojaške zgodovine je minuli konec tedna kar brbotalo od pestrega muzejskega dogajanja. Ekipa Parka je v sodelovanju s partnerji pripravila ZgodoVikend, večdnevni muzejski dogodek, namenjen intenzivnemu spoznavanju in doživljanju zgodovine. Letošnjega dogodka se je udeležilo več kot 4000 obiskovalcev.

Škandal na prelomu stoletja in spanje v Ljubljani

10. 09. 2023 16.44

Če ne bi bilo njega, bi vsi govorili francosko, pravijo za enega najslavnejših mornariških poveljnikov v zgodovini. Številni pa ne vedo, da se je po tem, ko je razbil mit o Napoleonovi nepremagljivosti, Lord Nelson med vračanjem v Britanijo ustavil v Ljubljani. Z njim je potovala njegova velika (ne)sojena ljubezen, poročena Lady Emma Hamilton, ki se je domov vrnila noseča. O tem škandalu bi se danes razpisal ves rumeni tisk. Tudi na naših tleh so se tako prepletla življenja, ki so jih zaznamovale ljubezen, dolžnost, ambicije in usoda.

Meryl Streep in Oprah med nagrajenci Muzeja filmske akademije

18. 08. 2023 18.28

Muzej filmske akademije se bo 14. oktobra na gala dogodku poklonil legendarni igralki Meryl Streep, voditeljici Oprah Winfrey, igralcu Michaelu B. Jordanu in režiserki Sofii Coppoli. Omenjeni posamezniki bodo na dogodku, namenjenem zbiranju sredstev za filmski muzej v Los Angelesu, nagrajeni za uspešno kariero v industriji, ki se sicer zadnje mesece sooča z dvema resnima stavkama.

Podzemlje Pece spet odpira vrata, kopališče v Vodnem parku Radlje zaprto

17. 08. 2023 15.49

Muzejski rudnik Podzemlje Pece se po ujmi, v kateri večje neposredne škode ni utrpel, v petek znova odpira za obiskovalce. Je pa zaradi posledic poplav za letos vrata zaprlo kopališče v Vodnem parku Radlje ob Dravi. Kot pojasnjujejo odgovorni, bo škoda zaradi izpada obiska velika. Zaradi zemeljskega plazu je zaprta tudi Snežna jama na Raduhi.