muzej vojaške zgodovine pivka

Najboljši slovenski obveščevalec, ki je razbesnel Hitlerja

06. 04. 2025 12.52

1. aprila 1941 je iz Berlina vlado v Beogradu obvestil o točnem dnevu in uri bombardiranja Jugoslavije. Ker je za operacijo s kodnim imenom Direktiva št. 25 takrat vedel le ozek krog ljudi, je Hitler menda pobesnel. Polkovnik Vladimir Vauhnik ni bil zgolj vohun. Bil je prvovrsten diplomat, izjemen analitik in eden najboljših vojaških atašejev preteklega stoletja z visokimi vezami v samem vrhu nacistične Nemčije. Še danes ni jasno, kdo so bili viri, ki so mu omogočili, da je tako dobro poznal nemški vojaški stroj. Večino skrivnosti je namreč pred 70 leti odnesel s seboj v grob.

Kako v alpsko dolino brez cest spraviti 500 ton materiala na dan

09. 02. 2025 09.30

Kolosalni napori vojaškega transporta med soškimi bitkami prve svetovne vojne so na eni strani dokaz trdoživosti neke generacije, na drugi pa posledica ambicioznih planov vojaških načrtovalcev, ki so iskali inovativne rešitve za oskrbovanje hrane, streliva in ostale opreme lačnih armad. In medtem ko je večina drugih vojska v Veliki vojni bojevala bitke na bolj dostopnih območjih, sta avstro-ogrska in italijanska vojska krvavo bitko bili v slovenskem visokogorju, kjer je bilo oskrbovanje prava nočna mora. Veliki izzivi pa vedno privedejo do genialnih rešitev. In ena od teh tiči v Rabeljskem rudniku pod Mangartom.

'Na trgu razbita opeka, črepinje, raztrgani venci in slovenske zastave'

08. 02. 2025 07.00

Tretjina poškodovanih hiš, več kot 100 mrtvih in precej več ranjenih civilistov ter večkratno razdejanje mestnega jedra. Vse to je med leti 1941 in 1945 doživelo Novo mesto. Prizanašal mu ni nihče. Po njem so najprej padale predvsem nemške, proti koncu vojne pa tudi zavezniške in partizanske bombe. Dolenjska prestolnica je potrebovala več kot 10 let, da si je povsem opomogla od posledic letalskih napadov.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Top v zraku, hudournik na nebu in filmska zvezda med tanki

16. 09. 2024 14.30

Že pogled na nabito polno parkirišče in množica obiskovalcev pred vhodom sta v nedeljo dala vedeti, da se v Parku vojaške zgodovine Pivka dogaja nekaj posebnega. Ob vstopu pa – policisti, vojaki, gasilci, pripadniki civilne zaščite, konji in psi. Vozila, orožje, tanki, roboti. Pokanje in streljanje, hrumenje in brnenje, dimna zavesa, preleti letal, pristanek helikopterja ... Tretji dan ZgodoVikenda, prireditve ob zaključku sezone, je navdušil starejše, najmlajše pa pustil odprtih ust.

Pogled s palube in v notranjost mogočne 'stoenajstke'

14. 09. 2024 07.33

Novembra 2021 smo Slovenci napeto opazovali, kako so 40-tonsko 'stoenajstko', najstarejši in največji policijski čoln P-111, po 26 letih uporabe upokojili in ga s "prevozom stoletja" pospremili v zasluženi pokoj – svoj poslednji pristan je našel v Parku vojaške zgodovine Pivka. Ne samo, da so tam plovilo rešili pred razrezom, v zadnjem letu so ga restavrirali do te mere, da lahko obiskovalcem omogočijo, da se povzpnejo nanj in si ogledajo njegovo notranjost. Slovesna otvoritev bo na t. i. ZgodoVikendu, ki obiskovalcem ponuja še marsikaj.

'Če ne bi letel s tem avionom, bi bil čisto povprečen pilot'

13. 07. 2024 07.00

Pri njegovem snovanju so sodelovali Slovenci, prav tako pri poskusnih letih. Prva enota jugoslovanskega vojnega letalstva, ki ga je sprejela v oborožitev, je bila nastanjena v Cerkljah ob Krki. Jurišnik Soko J-22 Orel ni bil zgolj paradni simbol domače vojaške industrije in prijateljstva s Socialistično republiko Romunijo. Bil je dobro letalo, z napredno zahodno avioniko, ki se je, kljub nekaterim pomanjkljivostim, izkazalo tudi v praksi, pred romunsko verzijo orla s številko 206, ki se nahaja v Pivki, pripoveduje preizkusni pilot prvega orla Zvonko Knaflič. Upokojeni polkovnik je s tvegano, a premišljeno odločitvijo leta 1990 rešil novo letalo in za to prejel red za hrabrost.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija

02. 06. 2024 07.00

Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

Od 'kazenske' vojašnice prek ruševin do enega največjih vojaških muzejev v Evropi

26. 05. 2024 07.00

Nekdanja italijanska vojašnica, arhitekturno impozantni kompleks z vojaškim muzejem, katerega pobudnik je neko noč umrl v skrivnostnih okoliščinah. Pozneje, v jugoslovanskem obdobju, "kazenska vojašnica", izjemno nepriljubljena pri vojakih in častnikih. Iz nje 26. junija 1991 ob 11.10 na ceste zapeljejo prvi tanki JLA, da bi v kali zatrli slovensko osamosvojitev. Propadajoč objekt, ki ga Slovenska vojska uporablja kot poligon za treniranje in v katerem leta 2001 posnamejo celovečerni film Zvenenje v glavi. Danes pa največji muzejski kompleks pri nas in eden največjih vojaških muzejev v Evropi, v katerem lahko vidite tudi podmornico.

Štiri desetletja na dnu morja, danes buri duhove v muzeju

25. 05. 2024 11.56

Nobena naprava, povezana z drugo svetovno vojno, skoraj 80 let po njenem koncu, ne vzbuja tolikšnega zanimanja in ne razburja toliko domišljije kot nemški šifrirni stroj enigma. Ker so nemški vojaki storili vse, da ne bi prišla v sovražnikove roke, je ohranjenih relativno malo. Ena od njih je 40 let ležala potopljena na dnu morja med Umagom in Savudrijo, nato pa se je po spletu naključij znašla v zbirki Parka vojaške zgodovine v Pivki. Tam so njeno zgodbo raziskali in dobili veliko odgovorov, ne pa še vseh. Enigma enigme je, kaj je ta sofisticirana naprava sploh počela na skromnem minolovcu? Njeno zgodbo pripoveduje razstava, ki je pred dnevi prejela veliko priznanje.

Ob dvojnem jubileju zveze Nato razstava v Parku vojaške zgodovine

27. 03. 2024 15.52

Ob 75. obletnici nastanka zveze Nato in 20-letnici priključitve Slovenije tej vojaški organizaciji so v Parku vojaške zgodovine v Pivki pripravili razstavo in okroglo mizo o pomenu in prihodnosti Nata. Sogovorniki so se strinjali, da je imela zveza pomembno vlogo pri ohranjanju miru v Evropi in tako bo ostalo tudi v prihodnje.

Jurišnik Soko J-22 Orel spet sije kot včasih

15. 09. 2023 14.35

Jugoslovansko-romunsko jurišno letalo Soko J-22 Orel oz. IAR-93 Vultur je nastalo zaradi potreb po zamenjavi zastarelih jurišnikov F-84 Thunderjet in SOKO J-1 Jastreb. Danes ga aktivno uporablja le še srbska vojska, in sicer modificirano različico. Slovenija je od Romunije letalo pridobila leta 2014. Letalo je nato načel zob časa, zato ga je bilo treba restavrirati. Obnova se je zavlekla, a po 250 delovnih urah je restavratorjem uspelo.

JGZ Brdo: Trenutna postavitev kipov v Pivki je začasna

12. 05. 2022 20.08

V JGZ Brdo pravijo, da je trenutna postavitev kipov iz parka Brdo v Parku vojaške zgodovine Pivka začasna. Vendar za zdaj nimajo informacij, kdaj naj bi se restavratorska dela končala. Prav tako ni v njihovi pristojnosti to, kdaj, če sploh, se bodo skulpture vrnile na svojo lokacijo. Restavratorski posegi se očitno še niso začeli, saj strokovnjaki Zavoda za varstvo kulturne dediščine izvajajo šele preliminarne raziskave.

Upokojeni policijski helikopter z izrednim prevozom prepeljali v muzej v Pivki

05. 04. 2022 08.26

Helikopterje običajno opazujemo na nebu, a tokrat je bilo nekoliko drugače – enega od njih ste lahko srečali kar na cesti. Policijski helikopter, ki se je zapisal v zgodovino po številu rešenih življenj, konec marca pa se je po natanko 9.993 urah letenja upokojil, je svoj novi dom našel v Parku vojaške zgodovine Pivka. Tja je potoval z izrednim prevozom. Zaradi poti so mu odstranili motorje, tekočine, glavni in repni krak.

Nenavaden gost na cesti: po devetih urah je najstarejši policijski čoln dosegel ciljno ravnino

21. 11. 2021 10.17

Promet je na cestah občasno oviral izredni prevoz mogočne stoenajstke, ki po 26 letih odhaja v zaslužen pokoj. Postaja del zbirke Muzeja slovenske policije in bo kot največji policijski eksponat razstavljen v Parku vojaške zgodovine Pivka. Kot XXL eksponat se pridružuje ostalim velikim razstavnim predmetom: nemški vojaški lokomotivi iz druge svetovne vojne, podmornici P-913 Zeta, helikopterju Mi-8 in drugim tamkajšnjim muzejskim eksponatom. Po deveturnem potovanju pa je čoln končno prispel tudi do svojega poslednjega pristana.

Za krmili virtualnega Spitfireja nad Slovenijo

24. 04. 2021 08.29

Verjetno bi večina ljudi rada kdaj letela in upravljala z letalom, a nas ovirajo številni strahovi in omejitve. Najboljši približek so simulatorji in enega najboljših pri nas so dobili tudi v Muzeju vojaške zgodovine v Pivki. Kabina in inštrumenti skoraj popolne replike, navidezna resničnost pa vsakega od nas posede v sedež enega najbolj legendarnih lovskih letal druge svetovne vojne, legendo bitke za Britanijo - letalom Spitfire.

Muzej norosti za iskanje rešitve za grad Cmurek na ravni vlade

09. 04. 2021 11.08

V Muzeju norosti ocenjujejo, da bi namesto podaljšanja roka za njihovo izselitev iz prostorov na gradu Cmurek na Tratah morala biti sprejeta odločitev o ustavitvi postopka izselitve. Po drugi strani pa jim odločitev sveta SVZ Hrastovec vliva upanje na rešitev, ki naj se poišče na ravni vlade.

Hitlerjeve železniške 'zveri' na Slovenskem

22. 07. 2020 06.00

Slovenija je bila v času druge svetovne vojne pomembno vojaško območje, tudi zato, ker nikoli ni bilo pokorno. Vse tri okupatorske vojske so imele težave s partizani, leta 1944 pa je grozilo tudi izkrcanje zavezniških enot na območju Jadrana. Ta strah je prešel v ukaz, da se aktivirajo Eisenbahngeschütz – železniški topovi in pošljejo na območje Slovenije. Teh je bilo kar pet, verjetno pa gre za največjo koncentracijo železniških topov na svetu.

V Pivko prispel helikopterski težkokategornik Mi-8

30. 11. 2019 15.23

Park vojaške zgodovine v Pivki je bogatejši za nov, atraktiven eksponat. Iz Poljske so namreč pripeljali jurišno-transportni vojaški helikopter Mil Mi-8. Gre za 25 metrov dolg in 5,6 metra visok helikopter sovjetske proizvodnje. Gre za izmenjavo eksponatov med vojaškima muzejema slovenske in poljske vojske.

Iz Ljubljanskega barja potegnili zgodovinski ponos britanskega vojnega letalstva

11. 09. 2019 16.22

V Parku vojaške zgodovine Pivka so predstavili najdbo, ki je pritegnila pozornost mnogih ljubiteljev letalstva in zgodovine druge svetovne vojne. Avgusta so namreč na Ljubljanskem barju izkopali ikonično lovsko letalo Spitfire, ki so ga septembra 1944 nad Ljubljano sestrelili Nemci.

FOTO: Lupingi, ostri zavoji, letenje na glavi – kako je leteti s sovjetskim nadzvočnim lovcem MiG-21?

29. 03. 2018 14.36

Si predstavljate, kako je leteti z nadzvočnim vojaškim letalom, tik nad tlemi, ostro zavijati in izvajati akrobacije? Del teh občutkov lahko doživite v Parku vojaške zgodovine Pivka, kamor se je iz Vesoljskega muzeja v Vitanju, v nadgrajeni obliki, preselil simulator legendarnega lovca MiG-21 bis. Pri sestavljanju je sodeloval nekdanji pilot MiG-21 Vojko Gantar, ki je poskrbel, da se je simulator kar najbolje približal izvirniku.

Pivka: po cesti je popotovala 'žepna' podmornica

03. 08. 2015 17.37

Slovenci imamo eno samo podmornico, pa še ta je upokojena. 60-tonsko podmornico so v okviru celovite ureditve kompleksa Parka vojaške zgodovine v Pivki selili na novo lokacijo. Selitev je trajala več ur, svoje dokončno domovanje pa je našla v pokritem paviljonu, kjer je ne bo več načenjal zob časa.

'To je en takšen občutek smrti'

18. 09. 2011 19.38

V Parku vojaške zgodovine v Pivki so znova krstili popolnoma prenovljeno podmornico P-913 zeta. Podmornica, ki je nekoč sprejela največ 10 vojakov, bo tako sedaj sprejemala množice radovednežev.

FOTO: Med eksponati v Pivki tudi podmornica

17. 04. 2011 15.53

Podmornica, ki je prispela v Park vojaške zgodovine Pivka, je neke vrste spomenik slovenskim podmorničarjem in priznanje njihovemu delu, saj so Slovenci v velikem številu služili v avstro-ogrski, italijanski in jugoslovanski kraljevi mornarici.

Ste na cesti videli podmornico? Da!

16. 04. 2011 18.50

Podmornica, darilo črnogorske vlade Sloveniji oziroma muzeju vojaške zgodovine v Pivki, je v Slovenijo prišla čez mejni prehod Fernetiči, muzeju pa jo bodo slovesno predali v nedeljo.

Tankovski muzej

19. 09. 2006 20.39

V stari vojašnici v Pivki je vrata odprl prvi del tankovske in artilerijske zbirke, ki jo še dopolnjujejo.