mutiranje

Direktor WHO optimističen, da bo svet leta 2022 premagal pandemijo covida-19

31. 12. 2021 18.18

Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, je v novoletni poslanici dejal, da bo pandemija covida-19 premagana leta 2022, če bodo države sodelovale pri zajezitvi širjenja novega koronavirusa. Posvaril je pred nacionalizmom in kopičenjem cepiv proti covidu-19.

Rusija odobrila prvo cepivo proti covidu-19 za živali

31. 03. 2021 13.33

Rusija je odobrila prvo cepivo proti covidu-19, ki je namenjeno za cepljenje živali. Testirali so ga na več živalskih vrstah in pri vseh je sprožil imunski odziv. Cepivo za živali je pomembno, saj bi lahko preprečilo nadaljnje mutiranje virusa, kar se najpogosteje zgodi, ko ta preskakuje med živalskimi vrstami.

Bodo mutantske miši postale 'super vohljačke'?

12. 07. 2016 11.08

Podgane, miši, morda celo pse bi ameriški znanstveniki radi gensko spremenili, da bi postali bolj izurjeni v prepoznavi določenega vonja, kot sta razstrelivo in prepovedana droga. Raziskave na miših so že pokazale, da je to morda celo mogoče.

Ebola mutira - se bo začela prenašati po zraku?

29. 01. 2015 08.09

Francoski znanstveniki so ugotovili, da je virus ebole v Gvineji od zadnjega izbruha mutiral. Zdaj ugotavljajo, ali postaja bolj nalezljiv, predvsem pa so zaznali več primerov okužb, pri katerih ni bilo videti simptomov bolezni. Bojijo se, da bi se lahko začel prenašati po zraku.

Vam usiha spolna sla? Namažite se s testosteronom!

18. 03. 2010 09.19

Eno od avstralskih kozmetičnih podjetij je razvilo sila nenavaden dezodorant za moške. V njem je namreč testosteron in je namenjen tistim, ki jim je nivo tega spolnega hormona začel usihati.

Nič več mučenja živali v imenu lepote?

31. 08. 2009 14.08

Pozivi k bojkotu kozmetike, ki jo testirajo na živalih, so vedno glasnejši in očitno se je opozarjanje izplačalo. Evropska komisija je namreč objavila razpis za predloge metod testiranja, ki ne bodo temeljile na mučenju živali.

Staranje zaradi samomora celic

15. 07. 2005 00.00

Raziskovalci so s pomočjo eksperimentov na miših odkrili dejavnik, ki povzroči staranje telesa.

Mutiranje amazonskega pragozda zaradi onesnaženosti

24. 10. 1998 09.44

Amazonski pragozd, ki mu onesnaževanje in učinek tople grede očitno prija, vpijajoč ogromne količine oglikovega dioksida raste hitreje in višje, piše revija Science. To so ugotovili znanstveniki z univerz v angleškem Leedsu in škotskem Edinburghu, ki so preučevali rast 100.000 dreves amazonskega pragozda, zlasti v Braziliji. ''Upoštevaje vse vire onesnaževanja, izgorevanja goriva in gozdne požare bi moralo biti v zraku danes dvakrat več ogljikovega dioksida, kot ga je zdaj. Zdi se, kot da nekaj vpije milijone ton ogljikovega dioksida iz ozračja vsako leto,'' pravi dr. Jadviner Malhi. To so po mnenju znanstvenikov verjetno drevesa. Rastline potrebujejo ogljikov dioksid za rast in če ga je v zraku več, bi lahko rastle hitreje, kot pognojene, pravi dr. Malhi. Amazonski pragozd naj bi po izračunih znanstvenikov vpil pol milijarde tone ogljikovega dioksida letno. Britanski znanstveniki pa so ugotovili, da se je biomasa pragozda v preteklih treh desetletjih povečala za 17 ton na hektar, kar pomeni, da je vsake pol hektara gozda vpilo še 20 ton ogljikovega dioksida več, je dodal znanstvenik Oliver Philips.