mutacije

Kamere v poljskem gozdu ujele redka črna volkova

10. 02. 2025 09.37

Naravovarstvena organizacija, ki si prizadeva za ohranjanje divjih živalskih vrst na Poljskem, je s svojimi kamerami ujela zanimiv prizor. V enem od poljskih gozdov so posneli dva črna volkova, kar je v Evropi redkost.

Pomoč za Loro: 'Bolečina ob takšni diagnozi je neizmerna'

23. 01. 2025 09.41

Dveletna Lora je bila ob rojstvu popolnoma zdrav otrok, po treh mesecih pa so se začele pojavljati težave. Malo pred drugim rojstnim dnevom so ji postavili diagnozo: mutacija gena GATAD2B. Genska terapija je za Loro edina možnost, da zaživi bolj polno življenje, za razvoj zdravila pa starša potrebujeta milijon evrov. Kako lahko pomagate?

Analizirali DNK psov iz Černobila in odkrili presenetljive mutacije

29. 11. 2024 09.37

Nova študija, v kateri so analizirali DNK več kot 300 divjih psov, ki so živeli na območju Černobila, je pokazala, da ti psi doživljajo hitrejše evolucijske spremembe kot živali v drugih regijah. Gre za pomemben prispevek k razumevanju vpliva sevanja na živa bitja. V preteklosti so na primer ugotovili, da so žabe na območju Černobila počrnele.

Se je najstnik v Kanadi okužil z novo različico mutirane ptičje gripe?

20. 11. 2024 14.07

V Kanadi so hospitalizirali najstnika, ki se je okužil s ptičjo gripo, pri prvih analizah pa so ugotovili, da ima različica, s katero je okužen, lahko mutacijo, zaradi katere je virus lahko veliko bolj prenosljiv med ljudmi. V Kanadi se strokovnjaki bojijo večjih izbruhov, ki bi jih pojav te mutacije lahko povzročil, skrbi pa jih tudi nedoslednost sosednjih ZDA pri testiranju in sledenju morebitnim novim primerom.

Damjan: 'Ladu bom dokazal, da je nastop lahko še boljši'

09. 10. 2024 12.03

Žiranti šova Slovenija ima talent so imeli glede njegovega nastopa različne poglede. Lado ga je označil za imitatorja Elvisa in ni videl potenciala za naprej, medtem ko so ga Ana, Marjetka in Andrej zasuli z lepimi komentarji. Ampak Damjanu Pöršu to ni vzelo volje: odločen je, da bo Ladu v naslednjem krogu pokazal, da je lahko še boljši.

Sol – belo zlato ali tihi ubijalec

07. 09. 2024 07.00

Na svetu letno pridelamo 240 milijonov ton soli. Evaporirane, kamene in morske. Med njimi, pravijo kemiki in prehranski strokovnjaki, ni večjih razlik, razlika je zgolj v načinu pridobivanja. Natrij je za normalno delovanje našega telesa nujno potreben. Prevelike količine soli pa lahko vodijo v številne zdravstvene zaplete – predvsem v povišanje krvnega tlaka, srčno žilne bolezni ter z njimi povezane številne smrti – v Sloveniji približno 4500 letno.

BLOG: Prostaglandini: Ključni igralci v telesu in njihov vpliv na zdravje

18. 08. 2024 07.00

Prostaglandini so izjemno pomembne spojine, ki jih telo naravno proizvaja in imajo hormonom podobne učinke. Čeprav niso tako poznani kot nekateri drugi hormoni, igrajo ključno vlogo v številnih telesnih procesih. V današnjem prispevku bomo raziskali, kaj so prostaglandini, kakšna je njihova vloga, kako vplivajo na naše zdravje, kakšni so simptomi in vzroki težav z njimi ter kako lahko uravnavamo njihovo proizvodnjo. Prav tako bomo obravnavali nekatere zanimivosti in manj znane vidike teh fascinantnih molekul.

Iman Helif po zmagi pritekle solze, množica jo je glasno podprla

04. 08. 2024 09.50

Glasna množica je alžirsko boksarko Iman Helif med sobotnim dvobojem na olimpijskih igrah v Parizu zasula s podporo. Na tribuni, kjer se je v razgretem ringu soočila z Madžarko Anno Luco Hamori, so odmevali vzkliki 'Iman! Iman!' Športnico, ki se je v zadnjih dneh soočala z napadi in lažnimi trditvami o svojem spolu, so po zmagi oblile solze.

(Pre)močan udarec, ki je stresel Pariz

03. 08. 2024 09.34

Alžirska boksarka Iman Helif slovi po neverjetno močnem udarcu, ki bolj spominja na moškega boksarja. Mnogi mislijo, da je Helifova trans ženska, ki se je rodila kot moški. Toda to ne drži. Helifova ni trans oseba in primer, ki je povzročil škandal na letošnjih olimpijskih igrah, je v resnici precej bolj zapleten.

Dobrodelni koncert Viljem Julijan za male borce

05. 07. 2024 00.15

Za male borce - otroke z redkimi boleznimi bodo 12. oktobra tudi letos združili moči glasbeniki, ki bodo nastopili na tradicionalnem velikem dobrodelnem koncertu Viljem Julijan v Cankarjevem domu. Hkrati so v Društvu Viljem Julijan ob tem začeli tudi s poletno zbiralno akcijo za male borce, s katero želijo skupaj s koncertom zanje zbrati čim več sredstev.

Kaja je prva oseba, ki so ji v Sloveniji preventivno odstranili želodec

23. 06. 2024 16.45

"Zakaj bi vse življenje živela v strahu, če pa lahko nastanek raka z operacijo preprečiš?" Po smrti očeta je vedela, da ima v resnici le eno izbiro. Vedela je, da v nasprotnem primeru ne bo mirna. Po očetu je namreč podedovala redko genetsko mutacijo, ki v 80 odstotkih povzroči nastanek difuznega raka želodca. V Sloveniji preventivne odstranitve želodca sicer pred njo še niso izvedli, a zaupala je kirurgu, ki je nalogo nato tudi uspešno opravil. Njeno življenje se je zdaj obrnilo na glavo. "To je nek nov način življenja, na katerega se bo treba navaditi," pravi. Vendar pa svoje odločitve ne obžaluje.

Gost dim gozdnih požarov v Kanadi je v meglo zavil New York

07. 06. 2023 14.27

Dim več sto gozdnih požarov na vzhodu Kanade se je razširil proti jugu in v megleno kopreno zavil New York, je poročal časnik New York Times. V ameriškem velemestu so izdali opozorilo o slabi kakovosti zraka, enako pa so med drugim storili tudi v zveznih državah Minnesota in Massachusetts ter v kanadskih metropolah Ottawa in Toronto.

Tetovaže – miti in resnice

28. 05. 2023 09.39

Med Slovenci je vse več zanimanja za tetovaže, opažajo naši sogovorniki tetoverji. Koliko se jih v Sloveniji ukvarja s to obrtjo, ne ve nihče. Zakonodaja je, številnim pozivom navkljub, (še vedno) nedorečena, zato mnogi pozivajo k njeni ureditvi. Kako torej izbrati pravega tetoverja, če se odločite za trajno poslikavo telesa?

Napredki v zdravstvu: rodil se je prvi evropski otrok s tremi starši

10. 05. 2023 07.16

Na Otoku se je rodil prvi otrok s tremi starši oz. z DNK-jem treh oseb. Britanski zdravniki pravijo, da gre za revolucionarni postopek izven telesne oploditve, s katerim poskušajo preprečiti dedovanje neozdravljive bolezni.

Slovenski raziskovalci odkrili spremembo na proteinu, povezano z demenco

09. 05. 2023 14.13

Mednarodna skupina raziskovalcev iz Slovenije, Nemčije in Nizozemske je odkrila spremembo proteina FUS, ki je udeležen pri zgodnjem razvoju obolenja frontotemporalne demence (FTD). Izsledki raziskave, ki so jih objavili v ugledni znanstveni reviji Brain, omogočajo nov pomemben vpogled v vzroke nastanka FTD in razvoj novih strategij za zdravljenje te bolezni.

'V petih letih bomo dobili cepivo proti raku'

11. 04. 2023 13.36

Do leta 2030 bi lahko imeli cepiva proti raku, kardiovaskularnim in avtoimunskim boleznim. Sliši se kot znanstvena fantastika, a raziskovalci pri farmacevtski družbi Moderna – pri nas jo še najbolj poznamo po cepivu proti covid-19 – so prepričani, da je cilj dosegljiv.

Genska mutacija, ki veča tveganje za raka, povezana z Orkneyjskimi otoki

17. 03. 2023 07.38

Pri osebah z "orkneyjsko" zapuščino so škotski raziskovalci ugotovili gensko različico, za katero je znano, da povečuje tveganje za raka dojke in jajčnikov. Nova študija namreč kaže, da ima kar eden od 100 oseb, katerih stari starši prihajajo iz Orkneyjskih otokov, specifično mutacijo gena BRCA1.

Uspešno ozdravili rakavega bolnika z virusom HIV

20. 02. 2023 20.39

Po podobnih primerih v Berlinu in Londonu zdaj tudi iz Düsseldorfa poročajo, da je posebno zdravljenje rešilo rakavega bolnika z virusom HIV. Čeprav gre za zelo pomemben dosežek, pa metoda žal ni primerna za širok nabor bolnikov.

19-letnik najmlajši pacient z Alzheimerjevo boleznijo

14. 02. 2023 10.45

Kitajski znanstveniki trdijo, da je 19-letnik najmlajši bolnik z Alzheimerjevo boleznijo. Šlo naj bi za edinstven primer, saj pri njem niso odkrili nobene znane genetske mutacije. "To je najmlajši primer, o katerem so poročali, da izpolnjuje diagnostična merila za verjetno Alzheimerjevo bolezen brez priznanih genetskih mutacij," so povedali avtorji študije.

UV lučke mini solariji za vaše nohte: ali lahko povečajo tveganje za raka?

30. 01. 2023 21.01

So nohti iz salona vredni tveganja? Sevanje iz UV lučk namreč lahko poškoduje DNK in povzroči mutacije v človeških celicah, ki povzročajo raka, kaže nova raziskava. A zaenkrat še ni trdnih dokazov, da obisk salona privede do povečanega tveganja za kožnega raka, dermatologi pa vseeno svetujejo previdnost.

V resnici obstaja: varčen, naraven in učinkovit način čiščenja

07. 11. 2022 00.15

Za najboljše čistilo razkužilo se je izkazala vodna para – dragi kemični detergenti pa so po izsledkih raziskav za zdravje lahko celo nevarni.

V laboratoriju 'frankensteinski covid' z 80-odstotno smrtnostjo. Meje za znanost?

19. 10. 2022 11.31

Raziskava znanstvenikov v Bostonu je poskrbela za vir ogorčenja in spet odprla vprašanja, ali morda znanost potrebuje dodatne omejitve. Na univerzi, kjer so eksperiment izvedli, se branijo, da so kritiki vse skupaj le narobe razumeli, a tudi nekateri pristojni menijo, da bi morali o takšnih eksperimentih z virusi bolj natančno poročati nadzornim organom, poskusi pa bi morali biti podvrženi veliko strožjemu nadzoru.

Po prenosu okužbe opičjih koz na psa WHO poziva k previdnosti

18. 08. 2022 07.00

Svetovna zdravstvena organizacija je ljudi, ki so okuženi z opičjimi kozami, pozvala, naj živali ne izpostavljajo virusu. Njihov poziv je prišel po tem, ko je v javnost prišla informacija o primeru prenosa virusa s človeka na psa. Ob tem sicer opozarjajo, da cepljenje proti opičjim kozam ni popolna rešitev za virus in ne bo izpolnilo vseh pričakovanj, prav tako pa ni 100-odstotno učinkovito.

Slovo Olivie Newton John: 30 let je bila simbol zmag in upanja

09. 08. 2022 07.32

Olivia Newton John je po več desetletjih izgubila bitko z rakom dojk. Bila je simbol boja z boleznijo, s katero se sooča ogromno žensk. Kaj pa lahko ženske storijo same, da bi bilo zgodnje odkrivanje rakavih bolezni uspešno in s tem posledično tudi zdravljenje.

Golob: Vlada bo regulirala tudi cene plina, razliko v ceni bo pokrila država

14. 07. 2022 21.52

Vlada je sprejela paket ukrepov proti prehranski in energetski draginji in tako po 13 letih prvič regulirala cene elektrike in določila najvišjo ceno elektrike za gospodinjstva in male poslovne odjemalce. Predsednik vlade je po seji vlade napovedal, da bo Slovenija napolnila svoje kašče in podvojila prehrambene blagovne rezerve ter napolnila skladišča z gorivom. V oddaji 24ur zvečer je povedal, da bo vlada nadalje regulirala tudi cene plina. Bo treba sprejeti še kakšne ukrepe, da nas to zimo ne bo zeblo?

Glavkom – bolezen, za katero vsak drugi oboleli ne ve, da jo ima

24. 05. 2022 00.15

Bolezen je običajno asimptomatska in ljudje se je sploh ne zavedajo, dokler ni znatno napredovala. Zato ji pravimo "tihi uničevalec vida".

ECDC: Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične

23. 05. 2022 08.31

Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične, svari ECDC. WHO medtem miri, da naj bi bilo tveganje za splošno populacijo za zdaj izjemno nizko in da je situacija obvladljiva. Do zdaj so primere opičjih koz potrdili v 15 državah zunaj Afrike. V Evropi so potrdili že več kot 80 primerov, okužbe se pojavljajo tudi v ZDA, Kanadi, Avstraliji in Izraelu. Gre za zelo stabilen virus, zato so mutacije malo verjetne, vseeno pa strokovnjaki WHO zdaj preiskujejo, ali je pri trenutnih izbruhih morda prišlo do mutacije virusa.

BLOG: Kaj je avtofagija?

22. 05. 2022 07.00

Avtofagijo si lahko predstavljate kot obliko samoprehranjevanja. To se morda sliši precej strašljivo, vendar je pravzaprav običajen način vašega telesa za izvajanje procesov celične obnove. Z avtofagijo celica dejansko obnovi svojo vsebino, nezdrave dele popravi ali izloči. Vedno več govora je o njej, ko tema nanese na razne diete in načine prehranjevanja, ki prispevajo k upočasnjevanju staranja.

Infektologinja o akutnem hepatitisu: zaenkrat ni razlogov za pretirano skrb

25. 04. 2022 12.09

V več evropskih državah so potrdili že več primerov skrivnostnega hepatitisa pri otrocih, potrdili pa so ga tudi v ZDA. Nam najbližje primere so za zdaj odkrili v sosednji Italiji, najnovejše podatke o akutnem hepatitisu pri otrocih pa je predstavila Mojca Matičič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, ki je dejala, da zaenkrat ni razloga za paniko. Vse starše poziva, da pozorno spremljajo svoje otroke, če bi pri njih opazili katerega od znakov, kot so akutno bruhanje, rumenica kože ali sluznic, svetlo obarvano blato ali temno obarvan urin, pa naj o tem opozorijo otrokovega pediatra.

Znanstveniki odkrili nove 'skrivnosti' nastanka raka

22. 04. 2022 08.47

Britanski znanstveniki so opravili veliko raziskavo o raku, pri čemer so analizirali celotno genetsko sestavo tumorjev pri približno 12.000 bolnikih. Z novimi namigi, ki jih je dalo 'arheološko preiskovanje' raka, kot so raziskavo ponazorili znanstveniki, upajo, da bodo v prihodnosti izboljšali diagnozo in zdravljenje te bolezni.