musek

Več kot 60 mednarodnih psihologov, ekonomistov, inovatorjev na konferenci DOBA Fakultete v Mariboru

21. 11. 2024 00.15

Maribor je te dni v središču pozornosti akademskega in poslovnega sveta, saj gosti izjemen dogodek – prvo konferenco v Sloveniji, ki povezuje psihologijo in poslovni svet. Na 12. mednarodni znanstveni konferenci DOBA Fakultete, ki velja za enega najpomembnejših dogodkov tega leta, se bo zbralo več kot 150 udeležencev z uglednih domačih in tujih univerz, raziskovalnih inštitucij ter vodilnih podjetij. V dveh intenzivnih dnevih bo predstavljenih kar 60 strokovnih prispevkov, ki so plod raziskovalnega dela mednarodno priznanih strokovnjakov.

'Oskrba otroku po postavitvi diagnoze omogoča čim bolj kakovostno življenje'

13. 06. 2024 15.14

Pred evropskim dnevom paliativne oskrbe, ki ga obeležujemo v soboto, so članice paliativnega tima na pediatrični kliniki UKC Ljubljana poudarile pomen paliativne oskrbe za otroke. Poudarjajo, da ne gre le za oskrbo neposredno ob koncu življenja, ampak se začne čim prej po postavitvi diagnoze in otroku omogoča čim bolj kakovostno življenje.

'Če bi bil virus bolj smrtonosen, bi bilo manj dilem'

24. 03. 2021 20.22

Širjenje novega koronavirusa omogoča omrežje 5G, ki slabi imunski sistem. Za vsem stoji ameriški milijarder Bill Gates, ki želi s cepljenjem ljudem vstaviti mikročip, da bi zasužnjil svet, pandemija je zarota farmacevtske industrije, virus sploh ne obstaja. Gre le za nekaj od številnih teorij zarot, ki se v zadnjem letu množijo skoraj tako hitro kot virus. Vzrok za to je preprost. Ljudje ob negotovosti, v kakršno nas je pahnila pandemija, izgubijo nujno potreben občutek varnosti. Zato iščejo odgovore, na katere bi se oprli, čeprav gre za zelo poenostavljene teorije zarote. V ozadju je že več desetletij trajajoč razkroj zaupanja v naši družbi, ki ga je virus samo še poglobil.

Stiske zaradi pouka na daljavo: 'Posledice za celotno družbo bodo zelo velike'

17. 03. 2021 13.59

Šolanje na daljavo je na osnovnošolcih, dijakih in študentih pustilo velike posledice, tako socialne kot tudi psihofizične. Ker je, kot so pri stranki LMŠ zapisali, pomembno, da se s temi posledicami kot družba soočimo čim učinkoviteje, so organizirali okroglo mizo, v sklopu katere so različni akterji iz šolstva naslovili omenjene težave. Govorniki so se strinjali, da se je znanje mladih občutno poslabšalo, naloga politike pa bo v prihodnosti zaznati vse te težave in v sodelovanju s stroko čimprej zaznati izzive.

Musek Lešnik: Ocenjevanje v šolah ni priporočljivo, ni pa povsem prepovedano

27. 11. 2020 15.58

Ministrstvo je v četrtek šolam poslalo spremembe pri izvedbi šolskega leta, pri čemer pa ni bilo povsem jasno, ali je v času pouka na daljavo ocenjevanje povsem odsvetovano ali ne. Predsednik strokovnega sveta za splošno izobraževanje Kristijan Musek Lešnik spremembe razume v smislu, da ocenjevanje ni priporočljivo, ni pa povsem prepovedano.

Za otroke, ki v času šolanja od doma ohranjajo rutino, bo vrnitev v šolo lažja

30. 10. 2020 19.38

Šolanje od doma, podaljšane počitnice, starši, ki krmarijo med sproščenim družinskim življenjem in poučevanjem ... Letošnja epidemija bo gotovo vplivala tudi na otroke in družine. Kako torej najti ravnovesje in zakaj je za otroke pomembno, da tudi na tako stresne stvari gledamo z optimizmom?

Otroci s posebnimi potrebami: šolanje in terapije ne morejo potekati po video klicih

30. 05. 2020 19.20

Epidemija in zaprtje šol sta prinesla staršem otrok s posebnimi potrebami veliko težav. Po več kot dveh mesecih bi se morali že ta teden vrniti v šole, vendar jih je zaradi različnih interpretacij in informacij večina ostala doma. Starši so na robu moči in poročajo o precejšnjih težavah svojih otrok, zato si želijo, da bi se tudi oni čim prej vrnili v šole. Prepričani so, da so bili njihovi otroci popolnoma spregledani, saj šolanje in terapije za njih ne morejo potekati po video klicih.

Končna odločitev glede vrnitve v šolo vseh šolarjev in dijakov predvidoma v četrtek

26. 05. 2020 06.19

V Sloveniji v zadnjih 24 urah niso potrdili nobene nove okužbe s koronavirusom, zaradi bolezni covid-19 se v bolnišnici zdravi le še devet ljudi. Kdaj se bodo v šolske klopi vrnili vsi šolarji, tudi srednješolci, se ob vse večji normalizaciji življenja sprašujejo starši, pa tudi dedki in babice, ki tudi čuvajo vnuke. Psiholog Kristijan Musek Lešnik meni, da bi morala država težiti k temu, da se to zgodi čim prej. Sestanek na ministrstvu za izobraževanje glede morebitne vrnitve v šole sicer še ni prinesel končne odločitve.

'Ljudje, ki kopičijo zaloge, niso norci ali blazneži, pač pa tako uravnavajo stopnjo tesnobe'

14. 03. 2020 13.58

Musek Lešnik poudarja, da v trenutni situaciji zagotovila oblasti 'ne bodite anksiozni' niso dovolj. Pojasnil je, da je eden od ključnih virov tesnobe povezan z občutkom izgube nadzora nad situacijo. Virusa namreč ne vidimo, je pa očitno vsepovsod naokrog. Ne vemo, kje se mu lahko skrijemo in kje nismo varni pred njim. Delanje zalog hrane in zanikanje resnosti situacije pa sta dva načina, kako ljudje uravnavajo stopnjo tesnobe ob trenutni situaciji. Tretji pa po njegovih besedah tesnobo kompenzirajo "z zaupanjem v oblasti".

Včasih za občutek, kako agresivni smo, zadostuje le kratka vožnja

23. 01. 2020 16.20

Jezni na druge, na rdečo luč, na policiste in še na svoje vozilo, če ugasne ravno takrat, ko bi morali odpeljati. Naše ceste so lani terjale 102 smrtni žrtvi, glavni vzroki za prometne nesreče s smrtnim izidom pa so bili neprilagojena hitrost, alkohol, nepravilna smer vožnje in izsiljevanje prednosti. A obnašanje na cesti je le odraz tistega, kar v resnici doživljamo, kajti vsak človek pelje za volanom tudi svoje življenje.

Ko je panda opica, 'stop znak' omejitev 70 km/h, YouTube pa vas 'prilepi' nase

30. 11. 2019 07.00

"Homo sapiens se v 40.000 letih ni zelo spremenil, moč procesorjev pa raste eksponentno. Moramo se vprašati, kakšno prihodnost si želimo. Zdaj smo na točki, ko se še lahko odločimo," pravi antropolog Dan Podjed. Če na področju umetne inteligence ne bomo delovali etično in transparentno, ljudje pa tej tehnologiji ne bodo zaupali, bodo velike težave, svarijo strokovnjaki.

'Kul bi bilo, da bi starši nehali kaditi in piti alkohol'

17. 11. 2018 07.00

'Kul bi bilo, da bi starši nehali kaditi in piti alkohol. Kul je, če imaš prave prijatelje, ne pa tiste fejk virtualne.' To je le nekaj sporočil, ki so jih otroci ob otvoritvi projekta 'Bodi dober, bodi kul' prenesli odraslim. Prav je, da se ti zavedajo, da jih vsak trenutek opazujejo bodoči ustvarjalci družbe naše prihodnosti in da ni nepomembno, kakšen vzor jim dajejo.

Kaj pa šolstvo? Politiki se radi pohvalijo z uspehi, glede težav pa so tiho

24. 05. 2018 14.29

Z dosežki učencev in dijakov se politiki radi pohvalijo, ne komentirajo pa nezadovoljstva učencev, učiteljev in staršev s šolo, tega, da je naš šolski sistem en od tistih v Evropi, ki so najmanj socialno pravični, pa tudi tega ne, da naraščajo psihične težave med otroki in mladimi. S peticijo zdaj šolniki pozivajo kandidate, naj se vendarle opredelijo do odprtih izzivov slovenskega šolstva.

Kakšna bi morala biti psihologija za prihodnost?

26. 03. 2015 18.45

Slovenija je na poti v lepšo prihodnost nekoliko zašla. Zdi se, da smo izgubili temeljne vrednote. Da bi to ugotovili, ni treba biti ravno strokovnjak, težava pa je najti način, kako spet najti pravo pot. Psiholog Janek Musek je poskusil prav to in nastala je zanimiva knjiga.

Za skladen razvoj otrok nista nujno potrebna starša obeh spolov

21. 03. 2012 14.18

V Društvu psihologov Slovenije (DPS) ugotavljajo, da se razvoj otrok staršev različnega in istega spola v nobenem ključnem vidiku ne razlikuje. V DPS zato zavračajo ideološko presojanje in upajo, da bo potrditev družinskega zakonika prinesla širše sprejemanje drugačnosti.

Finskega veleposlanika je nasprotovanje družinskemu zakoniku presenetilo

19. 03. 2012 20.25

Svetovni slovenski kongres je predstavil svoje nasprotovanje družinskemu zakoniku, ki gre na referendum. Menijo, da bo ta razvrednotil tradicionalno slovensko družino in ogrozil demografsko rast Slovencev. Kaj pa o tem pravi veleposlanik Finske - države, v kateri tak zakonik velja že desetletje?

Ali veste, kaj sanjate?

21. 07. 2011 06.31

Mar veste, da v letu dni vsak od nas odsanja približno 2000 sanj? V njih povprečno preživimo šest let svojega življenja, ženske sanjajo o prijateljstvu, moški pa se srečujejo z nasiljem in agresijo.

'Preveč je odličnih ocen, ki ne odražajo dejanskega znanja'

14. 04. 2011 14.10

Člani Strokovnega sveta za splošno izobraževanje so kritični do nekaterih rešitev v osnutku nove Bele knjige o vzgoji in izobraževanju. Največja hiba naj bi bila ta, da so osnutek pripravljali isti ljudje kot prejšnjo knjigo.

'Svoboda ravnanja ima svoje meje'

22. 04. 2010 21.14

Zakonodajalec je šel z možnostjo posvojitve otrok s strani istospolnih predaleč, meni dekan pravne fakultete Pirnat. Tudi ostali pravniki in psihologi, ki so sodelovali na okrogli mizi, so izrazili nestrinjanje z zakonikom.

Slovenka Nina, dekle na poziv

01. 10. 2009 11.02

Končno bomo tudi pri nas spoznali Slovenko. Gre za dekle, ki študira v Ljubljani, preživlja pa se s prostitucijo. Slovenka je njena šifra v malih oglasih, kjer ponuja svoje usluge.

Kako stresno je delo politikov?

23. 02. 2003 00.00

Pred kratkim si je zunanji minister Dimitrij Rupel vzel nekaj dni oddiha oziroma časa za premislek. Delo politikov spada med najbolj stresna in psihično najbolj zahtevna. Politiki so navadno ljudje, ki se morajo dobro znajti v kriznih situacijah. Pa se res?