mumificirana trupla

Prtljaga vzbudila zanimanje službenega psa: našli mumificirane opice
12. 02. 2024 09.55Nenavaden vonj v prtljagi potnika, ki se je vračal iz Afrike, je na letališču v Bostonu ujel pozornost psa ameriške carinske in mejne službe. Moški se je sicer skliceval, da se v torbi skriva le posušena riba. A cariniki so v podrobnejšem pregledu odkrili nekaj precej bolj bizarnega, še bolj šokanten pa je bil razlog, ki ga je potnik podal za svoj nenavaden tovor. Dejal je namreč, da je mumificirane opice v ZDA prinesel za lastno prehrano.

Zgodovinsko zaslišanje, 'vesoljski mumiji' in dolgo pričakovano poročilo Nase
01. 01. 2024 17.27V minulem letu so "na svoj račun" prišli tudi navdušenci nad vesoljem in lovci na Nezemljane. Od skrivnostnih krogel in kupol, ki jih je naplavilo na plaže, do vohunskih balonov. In čeprav so slednje novice kmalu postregle s povsem logičnimi zemeljskimi razlagami, pa so bile tu tudi tiste zgodbe, ki so včasih sicer postavile več vprašanj kot odgovorov, a so kljub temu burile duhove o življenju zunaj našega planeta. Mehiškim politikom so pokazali v kongresu "trupli Nezemljanov", ameriške kongresnike so povezale priče nezemeljskih pojavov, Nasa pa je objavila dolgo pričakovano poročilo o raziskavi videnj nenavadnih pojavov. Izkupiček pa: preučiti moramo še marsikaj in stavke zaključiti s piko, ne z vprašajem.

5300 let stara mumija razgrnila zgodovino tetovaž
24. 10. 2021 19.10Ledeni mož Ötzi je bil tisoče let skrit svetu, dokler ga nista odkrila nemška turista pred 30 leti v ledeniku v italijanskih Alpah. Ta 5300 let stara mumija ni le najbolj znana mumija v Evropi, ampak je tudi ena najpomembnejših najdb za tiste, ki preučujejo svetovno zgodovino tetovaž. Ötzija je krasilo 61 tatujev, ki so se zaradi ledeniških razmer neverjetno dobro ohranili.

'Kakor da žrtve, ki so padle na 'nepravi strani', ne smejo imeti mesta za dostojen pokop'
26. 07. 2020 07.56Mineva 75 let od konca druge svetovne vojne in tistih usodnih tednov, ko je v kraških jamah, rudniških in protitankovskih jarkih končalo več deset tisoč ljudi. Povojni poboji in grobišča, ki se jih je desetletja prikrivalo, ostajajo tema, ki razdvaja slovensko politiko in javnost. "Res je zavrženo dejanje, če usodo teh žrtev izrabljaš v politične namene in za nabiranje političnih točk," pravi prof. dr. Mitja Ferenc, zgodovinar in izredni profesor za sodobno zgodovino na Filozofski fakulteti v Ljubljani ter dolgoletni član vladne komisije za reševanje vprašanja prikritih grobišč.

'Prvi korak k spravi je dostojen pokop vseh mrtvih'
03. 03. 2013 07.48Minevajo štiri leta od odkritja množičnega grobišča v rovu sv. Barbare v rudniku Huda Jama pri Laškem. Doslej so v Hudi Jami našli posmrtne ostanke 800 žrtev povojnih pobojev, v rovu pa naj bi jih bilo še več kot 2000.

Mučno stradanje japonskih duhovnikov
22. 10. 2010 06.00Sokushinbutsu je obred japonskih budističnih duhovnikov, ki so jih na njihovo željo žive zaprli v grobnico. Sami so pred usodnim korakom storili vse potrebno, da so njihova trupla ostala mumificirana.

Mumificirana trupla v rudniškem jašku
03. 03. 2009 18.54Zgodovinarji so v Hudi Jami pri Laškem odkrili množično grobišče. Žrtve naj bi bile pobite na mestu, kjer so jih našli, od kod so jih pripeljali, pa še ni znano.