multinacionalke

Slovenija, periferija Hrvaške?

10. 04. 2025 06.00

Poslovanje velikih korporacij prek družb s sedežem na Hrvaškem, zapiranje družb ter premiki managerjev iz Slovenije v Zagreb. Je razlog davčna optimizacija ali boljša reorganizacija v dobro strank, kupcev, kar poudarjajo v družbah, v katerih združujejo slovensko in hrvaško upravo? Vsekakor občutljiva tema, o kateri nekatera podjetja niso želela govoriti z nami.

Podpisana 150-milijonska pogodba za 30 novih električnih lokomotiv

21. 03. 2025 12.12

Predstavniki družbe SŽ-Tovorni promet in nemške enote francoske multinacionalke Alstom so v Ljubljani podpisali pogodbo za nakup 30 novih večsistemskih električnih lokomotiv za tovorni promet. Pogodba je z rezervnimi deli vredna nekaj nad 152 milijonov evrov brez davka in pomeni največjo pomladitev tovrstnega voznega parka v 20 letih.

Brezplačnega cepljenja proti bolezni modrikastega jezika ne bo

20. 02. 2025 17.42

Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je zavrnil sklep, s katerim bi poslanci pristojnemu ministrstvu predlagali, da rejcem zagotovi brezplačno cepljenje živali proti bolezni modrikastega jezika. Za to so se zavzemali predvsem v poslanski skupini NSi, kjer so tudi zahtevali sklic današnje nujne seje odbora na to temo.

Kolumbijski predsednik: 'Legalizirajte kokain. Ni nič slabši od viskija'

06. 02. 2025 12.46

Predsednik Kolumbije, največje svetovne proizvajalke in izvoznice prepovedanega kokaina, je na seji vlade izjavil, da bi morali to drogo legalizirati, saj da ni "nič slabša od viskija". Gustavo Petro meni, da je kokain po svetu nezakonit le zato, ker ga izdelujejo v Latinski Ameriki.

'Kar se zgodi v Ameriki, nikoli ne ostane v Ameriki'

22. 01. 2025 16.33

Vrnitev Donalda Trumpa v Belo hišo bo po mnenju bruseljskih analitikov vplivala tudi na politično podobo Evrope, in sicer predvsem prek dodatne okrepitve skrajno desnih sil. To krepi dvome analitikov v evropsko enotnost pri odzivanju na poteze nove ameriške administracije, tako da bo treba poiskati alternativne oblike sodelovanja voljnih.

V gorah umrl milijarder Isak Andic: po strmem pobočju zgrmel v jamo

14. 12. 2024 17.23

Ustanovitelj španskega modnega podjetja Mango Isak Andic je umrl v gorski nesreči v Collbatóju. Andic je umrl po padcu na strmem pobočju v bližini jam Salnitre, ki pripadajo masivu Montserrat. Andic, star 71 let, je bil sicer navdušen pohodnik in plezalec.

'Delavstvo je bilo porinjeno ob rob, nadaljevanje vojn je od volitev odvrnilo mlade'

06. 11. 2024 20.34

Kljub soglasnim napovedim o izjemno izenačenem boju, je na ameriških volitvah prepričljivo zmagal Donald Trump. Po razglasitvi zmage je obljubil zlato dobo za Ameriko in končanje vojn po svetu. Kaj bo torej z vojno v Ukrajini, in kaj z vojno v Gazi? V prvem Trumpovem mandatu tudi odnos z Evropo ni bil najboljši, kaj se bo spremenilo tokrat?

Afere na trgu mesa: 'Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem'

18. 09. 2024 06.00

Kaj vse pretresa trg mesa? Afere, odpoklici izdelkov, tudi zavajanje kupcev. Zaupanje kupcev je težko pridobiti in zelo enostavno izgubiti. Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem, opozarja direktor državne skupine Farme Ihan Matej Resnik. Zakaj pa razburja vladna košarica? Kako inšpekcija kaznuje trgovce, ki lažno oglašujejo izdelke kot slovenske, čeprav kdaj to niso?

Kmetje v šoku: posadili 200 hektarjev koruze, a storži so prazni

25. 08. 2024 20.01

Kmetje širom Slovenije, ki so sadili točno določeno sorto koruze, ugotavljajo, da so sicer na pogled lepi in veliki storži prazni. Brez zrnja. Doslej je potrjenih že približno 200 hektarjev s praznimi storži, kmetje, v glavnem gre za živinorejce, ki koruzo uporabljajo za krmo živine, pa v šoku. Škode pri posameznih rejcih, ki bodo zdaj koruzo morali kupiti, pa je tudi do 50 tisoč evrov. Podjetje iz Murske Sobote, ki jim je koruzno seme prodalo, pa vsakršno odgovornost zanika.

EU predlaga nekoliko nižje dodatne carine za e-avtomobile iz Kitajske

20. 08. 2024 12.30

Evropska komisija je v najnovejšem osnutku predlagala nekoliko nižje dodatne carine za uvoz električnih avtomobilov iz Kitajske. Začasne dodatne carine je uvedla 5. julija, potem ko je v sklopu preiskave preliminarno ugotovila, da izdelovalci v azijski velesili uživajo koristi nepoštenih subvencij v okviru dobavne verige.

'Selfie' Serčiča in Sheerana: Trenutek, ki si ga bom za vedno zapomnil

11. 08. 2024 10.34

Na zagrebškem koncertu angleškega glasbenega zvezdnika Eda Sheerana je bilo tudi veliko Slovencev, med njimi tudi naš priljubljeni glasbenik Žan Serčič. Ne samo, da je užival v njegovi glasbi, z Angležem se mu je uspelo tudi fotografirati. "Duet pa enkrat drugič," je pod fotografijo na Instagramu zapisal Serčič. Kako pa je do srečanja prišlo in o čem sta govorila?

Bruselj zagrozil z dodatnimi carinami za uvoz električnih avtomobilov iz Kitajske

12. 06. 2024 13.18

Evropska komisija je v sklopu preiskave uvoza električnih avtomobilov iz Kitajske preliminarno ugotovila, da izdelovalci v azijski velesili uživajo koristi nepoštenih subvencij v okviru dobavne verige in s tem ogrožajo interese podjetij, ki ta vozila izdelujejo v Evropski uniji. Zagrozila je z dodatnimi carinami, začasne bi lahko uvedli 4. julija.

Finančni komentar: Trg po kapitulaciji medvedov

04. 06. 2024 08.06

Tržna kapitalizacija družbe Nvidia se do leta 2030 lahko potroji in preseže 10 tisoč milijard evrov, je prepričana Beth Kinding, ki upravlja investicijski sklad I/O. Tretje največje podjetje na svetu Nvidia še vedno nima resnega konkurenta na področju razvoja umetne inteligence.

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?

29. 05. 2024 06.00

V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

'Obdavčitev najpremožnejših bi pomagala pri zmanjšanju neenakosti'

27. 05. 2024 18.20

Stranki SD in Vesna podpirata vseevropsko pobudo "Tax The Rich". Ki opredeljuje, obdavčitev najpremožnejših, po mnenju strank bi s pobudo lahko omogočili pravičnejšo obdavčitev in zmanjšali neenakosti.

EU proizvajalcu Toblerona in Orea naložila 337,5 milijona evrov kazni

23. 05. 2024 13.57

EU je ameriškemu proizvajalcu sladkarij Mondelez, pod okrilje katerega med drugim sodita blagovni znamki Toblerone in Oreo, zaradi kršenja evropske zakonodaje s področja varstva konkurence odredila 337,5 milijona evrov kazni. Kot so pojasnili v Bruslju, je podjetje neupravičeno omejevalo prodajo svojih izdelkov v EU.

Predelava konoplje v medicinske namene: 'Ena od več možnosti v onkologiji'

03. 05. 2024 18.37

Ne le glede datuma posvetovalnih referendumov, ki se bodo bržkone odvili na dan evropskih volitev, politične stranke bodo na različnih bregovih tudi glede vsebine teh referendumov. Eden teh bo tudi o uporabi konoplje, mnenja glede legalizacije pa niso deljena le na političnem parketu. Medtem ko stroka pravi, da o učinkih konoplje vemo premalo, da bi posameznikom dovolili, da bi na svojih balkonih ali vrtovih gojili rastline in iz njih potem izdelovali pripravke, Janko Pirc, obsojen in nato oproščen, ker je gojil konopljo, da bi pomagal hudo bolnemu sinu in partnerici, pravi, seveda je potreben nadzor, ni pa prav, da bi rastlino ugrabile farmacevtske multinacionalke.

Je Slovenija vstop v EU dobro izkoristila ali zapravila priložnost?

02. 05. 2024 19.32

Vstop Slovenije v EU pred dvema desetletjema je bil velika prelomnica tudi za gospodarstvo, podjetja. Prej omejena predvsem na slovenski trg in države nekdanje Jugoslavije, so podjetja dobila veliko priložnost: vstop na velik evropski trg in to brez carin, z manj birokracije. Ob številnih priložnostih, ki jih je odprlo članstvo, pa jih je Slovenija očitno več zapravila kot izkoristila. Statistika življenjskih standardov namreč razkriva, da je naša država med deseterico, ki se je evropski družini priključila pred dvema desetletjema, v tem času napredovala najmanj. Slovenijo prepogosto zapuščajo najbolj perspektivni kadri, na drugi strani pa se zdi, da smo, ko gre za privabljanje tujega kapitala, še vedno razmeroma neuspešni. Zakaj?

Po pakete na pošto brezplačno le še v osmih namesto 15 dneh

13. 02. 2024 08.11

Ko ste denimo nakupovali v spletni trgovini, vas je paket z naročenimi izdelki v poštni poslovalnici čakal 15 dni. Po novem vas bo pošiljka tam avtomatično čakala le še osem dni, nato pa se jo bo vrnilo pošiljatelju. Če bo naslovnik želel podaljšanje roka za prevzem pošiljke na pošti, lahko zanj zaprosi z naročilom storitve Hramba na pošti. Ta bo rok za prevzem podaljšala za dodatnih sedem dni, bo pa za to treba odšteti dva evra. Na Pošti Slovenije sicer zagotavljajo, da večina naslovnikov pošiljke prevzame v prvih dneh po dostavi. Takih, ki tega ne storijo, je po njihovih navedbah le pet odstotkov. Kot pravijo, so se za spremembo odločili, da bi poenotili roke prevzema tovrstnih pošiljk na vseh prevzemno-oddajnih mestih po Sloveniji.

Bobinac: Olimpijske igre v Parizu so izjemna priložnost za Slovenijo

14. 01. 2024 10.57

Predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) Franjo Bobinac je ob vstopu v drugo leto mandata osredotočen na priprave krovne slovenske športne zveze na poletne olimpijske igre v Parizu. V njih vidi izjemno priložnost za Slovenijo, ki bo v Parizu ciljala na odmeven nastop tako na športnem kot tudi na poslovno-diplomatskem področju.

Avstrijska dedinja bo razdelila 25 milijonov evrov

11. 01. 2024 09.21

31-letna Marlene Engelhorn, potomka ustanovitelja multinacionalke Basf, se je odločila razdeliti 25 milijonov evrov, ki jih je podedovala po smrti bajno bogate babice. "Ta denar imam, ker ni obdavčen. Ta denar imam, ker vlada ni izpolnila svoje naloge zagotoviti, da se bogastvo v družbi porazdeli tako, da ne konča neenakopravno v mojih rokah samo zato, ker sem del določene družine z določenim priimkom," je dejala. Kdo bo dobil denar, bo odločilo 50 naključno izbranih posameznikov, sama pa na to ne bo imela nikakršnega vpliva.

Kitajska naj ne bi prodajala orožja Rusiji, koliko pa je v tem resnice?

25. 07. 2023 06.12

Čeprav Kitajska vztrajno zagotavlja, da Rusije nikakor ne oskrbuje z vojaško opremo in je niti ne namerava, pa so se v zadnjem času pojavile informacije o tem, da naj bi na Kitajskem Rusi naročili po 100.000 neprebojnih jopičev in čelad. Kdo so torej kupci in bo kdo odgovarjal za to?

Švicarji izglasovali minimalno obdavčitev multinacionalk

18. 06. 2023 18.26

Švicarji so na referendumu odločali o zakonih o zaščiti podnebja in o minimalni obdavčitvi multinacionalk. Volivci so oba zakona podprli. Nov podnebni zakon je podprlo dobrih 59 odstotkov volivcev, medtem ko jih je skoraj 80 odstotkov podprlo vpeljavo minimalne obdavčitve multinacionalk.

'Naftna družba našla pot v organizacijo, ki je zadolžena za opuščanje fosilnih goriv'

07. 06. 2023 16.30

Priprave na podnebno konferenco Združenih narodov COP28, ki bo letos v Združenih arabskih emiratih, minevajo v škandalozni luči. Predsedujoči konferenci je namreč vodja državne nacionalne naftne družbe. In kot razkriva britanski Guardian, je ta delil elektronsko pošto, namenjeno za Cop28, z naftno družbo, katere vodja je. Z naftno družbo pa naj bi se tudi posvetovali, kaj naj odgovorijo na novinarska vprašanja.

Prva farma hobotnic na svetu vznemirja znanstvenike

18. 03. 2023 15.52

Španska multinacionalka na Kanarskih otokih načrtuje gradnjo prve farme za gojenje hobotnic na svetu. Načrti podjetja Nueva Pescanova so naleteli na neodobravanje znanstvenikov, ki jih skrbi dobrobit teh inteligentnih bitij. Najbolj sporna in kruta je predlagana metoda zakola hobotnic.

ZDA obljubile bonbončke, prestrašena EU bi multinacionalke zasipala z denarjem

17. 03. 2023 17.13

Velika podjetja unovčujejo strahove Evrope pred industrijskim nazadovanjem. ZDA so namreč z načrtom IRA sprožile tekmo med ZDA in EU o tem, kdo bo dal več subvencij v tekmi za zeleni prehod. Ob tem pa naraščajo strahovi, da bo evropski davkoplačevalski denar na koncu koristil vsem – le EU ne.

Delavci hoške Magne na čakanju

06. 03. 2023 06.13

Devetdeset od skupaj okoli 150 zaposlenih v Magnini hoški lakirnici je od danes na čakanju, a se tja na delo ne bodo več vrnili, potem ko se je vodstvo kanadsko-avstrijske avtomobilske multinacionalke pred nekaj dnevi odločilo proizvodnjo preseliti v njihovo graško tovarno. Na lokaciji ostaja nekaj tistih, ki bodo za zdaj skrbeli za objekt.

Od ideje, ki je spreminjala zakone, do osovraženega projekta, ki ni izpolnil obljub

01. 03. 2023 17.12

Kanadsko-avstrijska avtomobilska skupina Magna s prihodnjim tednom ustavlja proizvodnjo v hoški lakirnici. Od velikopoteznih načrtov in obljubljenih delovnih mest – načrtovali so 3.000 novih zaposlitev – ter navdušenja politike, ki je poskrbela za državne subvencije in urejala bližnjice okrog okoljske in prostorske zakonodaje ter bila boj z zaskrbljenimi okoljevarstveniki, bodo tako ostale zgolj prazne tovarniške hale.

'Nezaslišanih' 180 milijard dobička: naftna podjetja se kopajo v denarju

10. 02. 2023 11.02

Naftne multinacionalke od BP do Shell so leta 2022 zabeležile dobrih 180 milijard evrov dobička – to je približno toliko, kot je BDP Madžarske. Okoli 124 milijard od tega velja za presežne dobičke, a korporacije vseeno ne spustijo cen goriva. Pozivov k temu, da je treba njihov pohlep korenito omejiti, zato ne manjka. Pa družbe? Trdijo, da denar potrebujejo za naložbe in skušajo zmanjšati pomen dejstva, da veliko teh sredstev porabijo za nagrade in zadovoljne lastnike.

Iz nekdanjega Etola iztekla manjša količina odpadne vode v reko Hudinjo

13. 01. 2023 18.04

Iz celjskega podjetja Tastepoint Slovenija, nekdanjega Etola, je med čiščenjem delovne opreme v jašek za odpadne vode iztekla manjša količina vode, ki se je zaradi proizvodnje osnove za multivitaminsko brezalkoholno pijačo, ki vsebuje surovine in živilska barvila, namenjena prehrani ljudi, obarvala v rumeno. Poškodovano cev so sanirali.