motnje srčnega ritma

Plenković v zagrebški bolnišnici prestal poseg na srcu

15. 03. 2025 08.48

Hrvaškega premierja Andreja Plenkovića so v petek zvečer sprejeli v Klinični center v Zagrebu, kjer so mu zdravniki opravili poseg na srcu zaradi občasne motnje srčnega ritma. Poseg je bil načrtovan že prej, Plenković pa ga je dobro prestal, so sporočili iz vlade.

Spalna apneja: V Sloveniji kmalu nova metoda zdravljenja?

08. 03. 2025 06.00

Bo slovenskim bolnikom s spalno apnejo - motnjo dihanja med spanjem - res že kmalu na voljo nova metoda zdravljenja? Gre za čip, ki s stimulacijo podjezičnega živca odpira dihalne poti. Obstruktivno spalno apnejo, ki je najpogostejša, ima pri nas približno 150.000 odraslih, zdravljenih pa je le okoli desetina. Zaradi zapore žrela nekateri bolniki nehajo dihati tudi po 50, 70-krat na uro, lovijo sapo, se dušijo. Spalna apneja je pogostejša pri moških, pomemben dejavnik tveganja je debelost, vodi pa v utrujenost, težave s koncentracijo, tudi motnje srčnega ritma, celo kap in infarkt.

Sindrom prazničnega srca: Poskrbite za svoje zdravje med prazniki

28. 12. 2024 07.00

Božič je za nami, pred nami pa proslavljanje novega leta. V teh dneh so polne mize in kozarci, toda pretiravanje z mastno, slano, sladko hrano in alkoholom lahko precej obremeni naše telo. Poznate sindrom prazničnega srca? Ne govorimo o dobrosrčnosti ali dobrodelnosti, ampak o sindromu, ki pogosto nastopi po obdobjih hudega popivanja. Zanj so denimo značilne motnje srčnega ritma. Kaj pa zimska depresija, zimski blues? V tem letnem času namreč marsikoga pesti tudi to.

Prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma

19. 11. 2024 16.10

Na kliničnem oddelku za kardiologijo v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so konec oktobra prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma s pomočjo elektroporacije. Metoda je primerna za zdravljenje atrijske fibrilacije, ki je najpogostejša obstojna aritmija, so strokovnjaki pojasnili na novinarski konferenci.

Prebojno zdravljenje bolnikov s tveganjem za motnje srčnega ritma

28. 05. 2024 15.32

Kardiologi in kirurgi Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so v sodelovanju s kardiologi splošnih bolnišnic v Izoli in Celju s študijo kot prvi na svetu uspeli potrditi, da je preventivna katetrska ablacija koristna strategija zdravljenja za bolnike z visokim tveganjem za nastanek življenjsko ogrožajočih motenj srčnega ritma.

Zdravilni učinki Aloe Arborescens, ki mejijo na čudež narave

07. 12. 2017 08.08

Legenda pravi, da je Aleksander Veliki po nasvetu Aristotela osvojil otok Socotra PRI Jemnu ravno zaradi nasadov aloe, da je z njo lahko zdravil svoje ranjene vojake.

Kot bi se zdravili 15 metrov pod morjem

20. 01. 2024 10.59

Od dekompresijske bolezni, zastrupitev z ogljikovim monoksidom, tinitusa in long covid sindroma – zdravljenje s hiperbarično kisikovo terapijo, ki naj bi celo imela 'antiaging učinek', je vse bolj priljubljeno in daje pozitivne rezultate. Potrebe so velike, a žal je iz obveznega zdravstvenega zavarovanja plačanih bolj malo stanj, pri katerih se hiperbarična medicina lahko uporablja kot adjuvantna oblika zdravljenja. Kako deluje, za koga vse je primerna in zakaj moramo biti previdni pri tem, katerega ponudnika izberemo?

Uporaba hidroksiklorokina med pandemijo morda povzročila 17.000 smrti

09. 01. 2024 10.30

Zdravilo hidroksiklorokin, ki se uporablja za zdravljenje malarije, so med pandemijo nekateri priporočali in uporabljali za zdravljenje covida-19. Zdaj pa je nova študija pokazala, da bi lahko uporabi tega zdravila med prvim valom pandemije covida-19 pripisali skoraj 17.000 smrti v šestih državah.

Kako reagirati ob bližnjem srečanju s kačo strupenjačo?

11. 07. 2023 16.16

Med tujimi turisti so te dni priljubljene tudi slovenske gore, kar se žal kaže tudi v številu intervencij. Kar dvanajstkrat je moral v zadnjem tednu dni na pomoč poleteti policijski helikopter, ponedeljkova intervencija pa je bila manj običajna. Mladoletnega tujega turista je namreč ugriznil navadni gad. S helikopterjem so ga odpeljali v ljubljanski klinični center, na srečo pa ni kazal težjih znakov zastrupitve. Čeprav smrtni primeri zaradi ugriza kače v Sloveniji veljajo za izjemo, pa so simptomi ugriza zelo neprijetni. Kaj torej lahko naredimo, če v naravi naletimo na eno izmed naših treh kač strupenjač?

Svetovni dan brez tobaka: 'ZA Slovenijo brez tobaka in nikotina 2040'

31. 05. 2023 06.09

Vsako leto 31. maja obeležujemo svetovni dan brez tobaka, ki letos v Sloveniji poteka pod geslom "ZA Slovenijo brez tobaka in nikotina 2040". S strani Vlade RS potrjena Strategija za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022–2030 vključuje dolgoročno vizijo, da bo Slovenija v letu 2040 družba brez tobaka.

Vpliv kave: več gibanja, manj spanja, večje tveganje za motnjo srčnega ritma?

28. 03. 2023 10.18

Kava je ena izmed najbolj konzumiranih pijač na svetu. V raziskavo njenega učinka na zdravje so se spustili že številni raziskovalci. Ali pitje kave prinaša več prednosti ali slabosti? Odgovori na to vprašanje v študijah običajno nihajo. Kaj pa kaže ena zadnjih študij na tem področju? Skodelica kave lahko vpliva na več gibanja, manj spanja in morda tudi večje tveganje za motnje srčnega ritma.

Možganska kap prizadene okoli 10 Slovencev na dan

23. 02. 2023 11.24

V Sloveniji vsako leto za posledicami možganske kapi umre več kot 2000 ljudi, medtem ko možganska kap letno prizadene okoli 4400 Slovencev. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je možganska kap tako v Sloveniji kot v svetu na tretjem mestu glede na vzrok smrti.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva

10. 11. 2021 07.44

Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Možganska kap – ko o življenju in smrti odloča vsaka minuta

23. 09. 2021 00.15

Srčno-žilne bolezni so tako v Sloveniji kot po svetu najpogostejši vzrok smrti, veliko preživelih pa, sploh po možganski kapi, tudi zelo težko okreva. Pri možganski kapi je življenjsko pomembno predvsem hitro ukrepanje, kako nevarna je, pa pričajo tudi podatki, da brez dolgoročnih posledic po njej živi le tretjina bolnikov, kar tretjina pa jih umre.

BLOG: Anoreksija, resna telesna in čustvena bolezen

26. 09. 2021 21.45

Anoreksija je motnja hranjenja, za katero je značilno moteno zaznavanje podobe in teže svojega telesa (dismorfija). Spremlja jo pretiran strah pred pridobivanjem telesne mase, zato si oseba s to motnjo kljub izredno nizki telesni teži skrajno omejuje vnos hrane oz. sama sebe strada. Omejevanje količine zaužite hrane lahko pogosto spremljata tudi čezmerna telesna vadba in uporaba odvajal ali diuretikov.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi

04. 09. 2021 07.00

Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

Kako dobro poznamo droge, ki krožijo po naših ulicah?

03. 09. 2021 20.30

Kdo bi znal našteti sestavine prepovedanih drog? Verjetno vas ni veliko. Morda tisti, ki se s tem službeno ukvarjate in verjetno še uživalci drog. Zdravilo proti živalskim parazitom v prepovedanih drogah in nevarna ponarejena zdravila, to sta zadnja dva primera, ki so ju zaznali v okviru sistema za zgodnje opozarjanje za prepoznavo novih psihoaktivnih snovi. To je sistem, kjer preverjajo vsebino drog, ki krožijo po naših ulicah. Namen je, da preprečijo še hujše posledice uživanja drog.

Komisija potrdila povezavo smrti ženske s cepljenjem s cepivom Janssen

09. 07. 2021 13.00

Komisija, ki je pregledovala primer smrti po cepljenju proti covidu-19 s cepivom proizvajalca Johnson & Johnson, je ocenila, da je povezava smrti s cepljenjem gotova, je razvidno iz poročila NIJZ o spremljanju neželenih učinkov po cepljenju proti covidu-19. V tem primeru je prišlo do smrti zaradi tromboze v povezavi z nizko vrednostjo trombocitov. NIJZ je medtem objavil novo poročilo o neželenih učinkih po cepljenju proti covidu-19. Največ prijav se je nanašalo na splošne težave in spremembe na mestu aplikacije.

V ponedeljek 220 okužb, zaenkrat 113 prijav resnih neželenih učinkov po cepljenju

08. 06. 2021 11.33

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje smo v ponedeljek v Sloveniji opravili 3048 PCR-testov in potrdili 220 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 7,2 odstotka. Hospitaliziranih je 195 bolnikov s covidom-19, umrla je ena oseba. Na NIJZ so po besedah Nadje Šinkovec Zorko prejeli 113 prijav resnih neželenih učinkov, po cepljenju pa je nastopilo 26 smrti, vendar "le" za dve od teh ugotavljajo, da je bila smrt mogoča posledica cepljenja.

Cepljenje naj bi lajšalo tudi tegobe dolgega covida

22. 05. 2021 11.14

V Veliki Britaniji so prosili osebe, ki trpijo za tako imenovanim dolgim covidom, naj ocenijo, ali so se njihovi simptomi po cepljenju izboljšali ali poslabšali. Dobra polovica se je počutila bolje, vsak četrti ni opazil spremembe, ostalim pa se je stanje poslabšalo. Spodbudne ugotovitve so sicer šele prvi korak, saj je treba ugotoviti, koliko časa dobrodejni učinki trajajo, pa tudi, ali lahko izboljšanje zdravstvenega stanja zanesljivo pripišemo cepljenju.

Polovica predvidene pošiljke cepiva AstraZenece ta teden preložena

09. 04. 2021 11.58

Britansko-švedska farmacevtska družba AstraZeneca je sporočila, da bo dostava polovice predvidene pošiljke njihovega cepiva za Evropsko unijo ta teden preložena. Tako bodo namesto 2,6 milijona odmerkov dostavili le 1,3 milijona. Prihodnji teden bo medtem v Slovenijo prišlo 7000 odmerkov cepiva podjetja Johnson & Johnson. NIJZ je doslej prejel 3816 poročil o neželenih stranskih učinkih cepljenja proti covidu-19.

Zakonca zaradi zastrupitve pristala v bolnišnici

07. 12. 2020 09.56

V naselje Grgarske Ravne so v nedeljo poklicali reševalce, saj sta se zakonca, sicer državljana Nemčije, zastrupila z ogljikovim monoksidom. Ko so reševalci prišli, je bila ženska še pri zavesti, moški pa ne. Oba so odpeljali v šempetrsko bolnišnico na zdravljenje.

Na infekcijski kliniki sprejeli tri osebe s sumom na tetanus

13. 08. 2020 16.25

Na infekcijski kliniki Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so v zadnjih dveh dneh sprejeli tri starejše osebe, ki so najverjetneje zbolele za tetanusom, je v izjavi za medije dejala Tatjana Mrvič s klinike. Takšna situacija je neobičajna, saj se je pojavnost tetanusa, ki je sicer smrtno nevarna bolezen, zaradi cepljenja močno znižala.

Zaradi nepravilno vgrajenega kamina se je ena oseba zastrupila s plinom

08. 10. 2019 08.28

V Gorenji vasi je v večstanovanjski stavbi uhajal ogljikov monoksid. Ugotovili so, da je do uhajanja prišlo zaradi nepravilno vgrajenega kamina. Ena oseba se je zastrupila, še tri pa so evakuirali. Gasilci so bivanje v stavbi prepovedali, dokler ustrezne službe niso preverile delovanja kurilne naprave.

Zaradi vročine že nekaj zdravstvenih težav

25. 07. 2019 15.26

Visoke temperature zadnjih dni predvsem pri starejših povzročajo nekaj težav. Pomoč v zdravstvenih ustanovah poiščejo predvsem zaradi omotičnosti, utrujenosti ali vrtoglavice. Hujše težave ali zapleti, zaradi katerih bi bila potrebna hospitalizacija, niso pogosti. Težave ob poletni vročini omilimo z zadrževanjem na hladnem in hidracijo.

Odpoklic zamrznjenega stročjega fižola: možnost akutnih zastrupitev

11. 03. 2019 12.04

Hipermarket E.Leclerc Maribor je iz prodaje odpoklical zelo droben zamrznjen stročji fižol v kilogramskem pakiranju (Marque repere Notre jardin haricots verts tres fins) francoskega dobavitelja Scamark zaradi morebitne prisotnosti rastline datura (navadni kristavec) v izdelku. Rastlina je izjemno strupena in lahko povzroči hude zdravstvene težave.

Strokovnjaki: soboški gibalni park zdravju bolj škodi kot koristi

12. 02. 2019 13.00

Gibalni park ob Soboškem jezeru, ki so ga odprli oktobra, je zaradi obremenjenosti s hrupom in škodljivimi emisijami na neprimernem mestu in zdravju bolj škodi kot koristi, ker je v neposredni bližini avtoceste, ugotavlja Nacionalni inštitut za javno zdravje. V Murski Soboti se sicer trudijo zmanjšati škodljive emisije, predvsem delce PM10.

Hitro prepoznavanje in pomoč lahko preprečita marsikatero smrt

29. 10. 2018 06.00

Možganska kap je tretji najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji. Vsako leto prizadene več kot 4.000 ljudi, kar je več kot 10 dnevno. Kako jo prepoznamo in kako ukrepamo, da bi imel prizadeti več možnosti za preživetje? Kako jo ločimo od srčnega zastoja in ali so osnovni postopki oživljanja enaki v obeh primerih?

BLOG: Tudi zelenjava je lahko zdravju škodljiva

16. 09. 2018 07.00

Razhudnike, kot so paradižnik, krompir, paprika, čili, feferoni, jajčevci, goji jagode in ašvaganda, zelo dobro poznamo in se z njimi redno prehranjujemo. Le redko pa se zavedamo njihove nevarnosti za zdravje. Da, tudi zelenjava je lahko zdravju škodljiva.

Smrtonosni mikroskopski delci v zraku: zakaj so delci PM tako škodljivi?

28. 01. 2018 07.00

Onesnažen zrak je med najpomembnejšimi okoljski problemi, čeprav so se emisije številnih onesnaževal v Evropi v zadnjih nekaj desetletjih precej zmanjšale. Prispeva namreč k nastanku številnih bolezni in skrajšuje življenjsko dobo ljudi. Med najbolj nevarnimi so delci PM2,5 in PM10.