motnje delovanja

Vrhunec kampanje: kako zapravljiv je rektor Univerze v Ljubljani?

25. 03. 2025 16.55

Pred vrati so nove volitve za rektorja Univerze v Ljubljani, kjer ponovno kandidira dosedanji rektor Gregor Majdič, poleg njega pa še Irena Mlinarič Raščan in Metka Tekavčič. Na vrhuncu kampanje, teden dni pred volitvami, pa v javnosti krožijo informacije o domnevni potratnosti Majdičevega rektorata. Predvsem so pod drobnogledom stroški rektorata, Majdičeva potovanja v tujino in stroški za reprezentanco.

Funkcijska nevrološka motnja: pot do diagnoze traja več let

14. 03. 2025 20.36

Motnje gibanja, tresenje, težave z vidom, spominom. Vse to doživljajo bolniki s funkcijsko nevrološko motnjo, ki pa so bili v zgodovini pogosto deležni različnih diagnoz. V antičnih časih so bolezen povezovali z nadnaravnimi silami, kasneje so ji rekli histerija in jo zdravili s psihoanalizo. Sodobna medicina ve, da je funkcijska nevrološka motnja resna in precej pogosta nevrološka bolezen, ki je posledica nepravilnega delovanja živčnega sistema. A ker so izvidi slikovnih in drugih preiskav teh bolnikov povsem normalni, tudi danes prepogosto hodijo od zdravnika do zdravnika, pot do diagnoze pa lahko traja več let.

Navadne 'gatke' so postale 'za babice', v modernih pa so nevarne kemikalije

11. 01. 2025 17.50

Kar težko je verjeti, ampak dandanes imajo igrače, recimo barbike, za zdravje varnejša oblačila kot otroci, ki se z njimi igrajo. Evropske potrošniške organizacije so namreč ugotovile, da kar tretjina vzorcev spodnjega perila vsebuje bisfenole – nevarne kemikalije, ki vplivajo na hormonski sistem. In to tiste med dražjimi. Ker so nevarne kemikalije še vedno premalo regulirane, smo potrošniki prepuščeni sami sebi, da se zaščitimo pred škodljivimi učinki na naše zdravje.

Veliko je ugank: letalo pristalo brez koles, velika hitrost, zidovi preblizu steze

29. 12. 2024 11.05

Preiskava letalske nesreče, ki se je zgodila v Južni Koreji, še vedno poteka. Na uradni vzrok bo treba počakati, dokler se preiskava ne zaključi, se pa že pojavljajo številna ugibanja in namigovanja o možnih vzrokih. Kaj vse bi lahko šlo narobe, nam je pojasnil strokovnjak za letalsko varnost Jure Griljc. Predvsem se zdi nenavadno, da letalo ni imelo spuščenih pristajalnih koles, nekatere priče pa navajajo tudi trk letala z jato ptic, ki naj bi ga pilot pred klicem v sili tudi javil kontrolnemu stolpu.

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'

11. 12. 2024 06.00

V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh

20. 09. 2024 05.36

Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

Prizadeta so tudi slovenska podjetja, težave pa še niso odpravljene

19. 07. 2024 10.53

Pri tehničnih težavah, s katerimi se trenutno soočajo organizacije po vsem svetu, gre glede na javno dostopne podatke za izpad zaradi tehnične napake in ne za kibernetski napad, so navedli na nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT. Težave se pojavljajo tudi v slovenskih podjetjih, kot je povedal direktor Urada za informacijsko varnost, je prizadetih več podjetij v različnih sektorjih.

Predstavniki psihoterapevtov demantirali izjave ministrstva

12. 07. 2024 10.23

Ministrstvo za zdravje je v sredo v sporočilu za javnost glede novega zakona o psihoterapiji zapisalo, da z regulacijo psihoterapije povečujejo dostopnost, varnost, kakovost in preglednost storitev. Na njihovo sporočilo so se odzvali predstavniki psihoterapevtskih združenj in organizacij in nekatere izjave ministrstva demantirali.

Hekerji napadajo Slovenijo, napad potrdil tudi Fraport

30. 03. 2024 10.42

Med tarčami hekerskih napadov v zadnjih dneh je bil tudi Fraport. Kot so potrdili za 24ur.com, so njihovi varnostni sistemi napad zaznali v noči s četrtka na petek: "Podatki niso bili v nobenem trenutku ogroženi. Napad smo prijavili pristojni inštituciji v skladu s protokolom." Ruska hekerska skupina Cyber Army Russia Reborn, ki naj bi imela tesne vezi z ruskimi obveščevalnimi službami, je v tem tednu na omrežju X napovedala kampanjo proti Sloveniji.

Policija in Telekom novi tarči ruskih hekerjev

29. 03. 2024 10.28

Seznam spletnih strani, ki so bile tarča hekerskih napadov, je vse daljši. Hekerji so napadli tudi spletno stran Policije, kar so na Generalni policijski upravi potrdili, prav tako sta bili nedostopni spletni strani Telekoma in Krke. Po naših informacijah so bili tarča napada tudi časnik Delo, državni center za storitve zaupanja SI-TRUST na Ministrstvu za digitalno preobrazbo, Letališče Ljubljana, spletno mesto državne uprave gov.si in Holding Slovenskih elektrarn. Minulo noč je bila za krajši čas nedostopna tudi spletna stran RTV Slovenija. Za napadi naj bi stala skupina ruskih hekerjev.

Več napadov na spletne strani državnih organov: 'Ne gre za klasičen incident'

28. 03. 2024 11.42

Po sredinem napadu na spletno stran predsednice Republike Slovenije so minulo noč hekerji napadli več drugih spletnih strani državnih organov. Nekaj časa je bila nedostopna tudi spletna stran Slovenske vojske, vendar na Mors pravijo, da se v njihovem primeru ni zgodil hekerski napad. Na ministrstvu je šlo za zaplet pri posodobitvi sistema.

Obtoženi za poskus umora v mariborskem parku nima psihične motnje

13. 03. 2024 15.04

V nadaljevanju sojenja Luki Gašpariču, obtoženemu poskusa umora dekleta septembra 2022 v mariborskem mestnem parku, je predstavil svoje mnenje izvedenec psihiatrije Peter Pregelj. Pri obtoženem ni zaznal kakšne psihične motnje, ki bi v času obravnavanega dogodka bistveno vplivala na njegovo sposobnost razumevanja in obvladovanja dejanj.

Brat in odvetnika žvižgača: Veselil se je pričanja na sodišču

13. 03. 2024 08.49

Oblasti še vedno preiskujejo smrt žvižgača Johna Barnetta, ki je opozarjal na nepravilnosti v proizvodnji letal Boeing. Barnetta so našli mrtvega v avtomobilu, preliminarni vzrok smrti pa je "samopoškodovanje s strelnim orožjem". Njegova odvetnika sta povedala, da pred njegovo smrtjo nista opazila nobenih indicev o tem, da bi si želel vzeti življenje. Na drugi strani pa njegov brat pravi, da je John dolgo časa psihično trpel, kar je načelo njegovo zdravje.

'Sovražni govor na spletu je vidni vrh ledene gore nestrpnosti in etnocentrizma'

12. 11. 2023 15.48

Eden od dejavnikov, ki negativno vplivajo na duševno zdravje – predvsem mladih, je sovražni govor. Da se ta v družbi pojavlja vse pogosteje, kaže tudi veliko zanimanje zaposlenih v šolstvu za izobraževanje na tem področju. Strokovnjaki poudarjajo, da je pomembno, da se na sovražni govor senzibilizira celotna družba. Ta se namreč pojavlja na spletu, v družbenih medijih, politiki, pa tudi na naših ulicah in v grafitih. V ta namen so nevladne organizacije že pred časom ustvarile spletno stran in aplikacijo DekontRaminacija, preko katere lahko vsakdo opozori na sovražne grafite.

Bi stanje na področju psihoterapije uredila Psihoterapevtska zbornica?

08. 10. 2023 15.18

Psihoterapevti, ki delujejo zunaj zdravstva, so v okviru Slovenskega združenja za psihoterapijo in svetovanje (SZPS) pripravili predlog zakona o psihoterapiji, ki bi področje psihoterapije pri nas uredil tako, da bi opredelil psihoterapijo kot samostojni poklic. Še ena ključnih sprememb, za katero si prizadevajo psihoterapevti, pa je ustanovitev Psihoterapevtske zbornice. Klinični psihologi in psihiatri medtem ideji o zbornici nasprotujejo.

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?

04. 10. 2023 08.00

V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

Politika od spodaj

24. 09. 2023 07.00

Koliko možnosti bi pri nas na lokalnih volitvah imeli politiki, ki bi vsak mesec del plače namenili prebivalcem in zagotavljali dostojna stanovanja za vse?

Upravne enote s težavami v informacijskem sistemu: registri niso delovali

28. 08. 2023 10.40

Na upravnih enotah po vsej Sloveniji so se pojavile težave v delovanju informacijskega sistema. Kot so nam pojasnili na več upravnih enotah, gre za generalno napako, zaradi katere so nekaj 8. uri zjutraj prenehali delovati registri, ki so povezani z izdajo osebnih dokumentov. Sistem naj bi sicer po okoli dveh urah težav znova vzpostavili, kot so nam potrdili na Upravni enoti Izola, trenutno poslujejo brez težav.

V Luki Koper počepnil informacijski sistem

31. 07. 2023 19.09

V Luki Koper je zaradi napake na informacijskem sistemu za nekaj časa obstalo delo na kontejnerskem terminalu, v pristanišče niso mogla niti tovorna vozila, zato so ponekod nastali zastoji na bertoški in ankaranski vpadnici. Interni informacijski sistem so kasneje znova zagnali in vzpostavili delovanje vseh procesov na kontejnerskem terminalu.

Zakaj je to še vedno tabu tema med Slovenci?

17. 07. 2023 00.15

V zadnjem desetletju smo priča neverjetnemu napredku tehnologije, ki je vplival na skoraj vsa področja našega življenja. Ena izmed najbolj revolucionarnih in vseprisotnih novosti v sodobnem času so pametni izdelki za dom.

Han: Magna bo državi vrnila 22,1 milijona evrov in ostaja v Sloveniji

30. 05. 2023 10.21

Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je sporočil, da bo koncern Magna vrnil celotno finančno spodbudo za lakirnico v Hočah. Skupaj z obrestmi bo v državni proračun vrnil dobrih 22,1 milijona evrov. Pogovori po njegovih besedah niso bili enostavni, so bili pa zelo konstruktivni in korektni. Ministrstvo je zdaj z Magno v pogovorih glede njenih nadaljnjih aktivnosti. "Želimo si, da Magni uspe najti poslovno priložnosti in v tovarni v Hočah zagnati celovito proizvodnjo vozil."

BLOG: Eterična olja lahko izboljšajo naše življenje

21. 05. 2023 07.00

Eterična olja so stoletja uporabljali za zdravljenje različnih težav in ohranjanje dobrega počutja. Predstavljajo zmesi raznovrstnih hlapnih, močno dišečih spojin, pridobljenih iz botanično definirane rastlinske vhodne snovi (cvetovi, listi, plodovi, semena, korenine, skorja) z destilacijo ali z ustreznim mehanskim postopkom brez segrevanja.

Civilna družba: Salonit ne izvaja ustreznih meritev

12. 05. 2023 12.45

Družba Salonit Anhovo se srečuje z novimi očitki civilne družbe glede spoštovanja okoljskih zahtev pri sosežigu odpadkov v anhovski cementarni. Društvo Eko Anhovo in dolina Soče je na inšpektorat za okolje in prostor podalo prijavo suma kršitve okoljevarstvenega dovoljenja, saj da Salonit ne zagotavlja ustreznih meritev temperature sosežiga. Salonit je očitke zavrnil. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, delujejo po veljavnih predpisih in v celoti spoštujejo okoljevarstveno dovoljenje.

Deklica z Dravetovim sindromom: ministrstvo obljublja spremembe zakona

20. 04. 2023 08.44

Oblikovan je predlog sprememb Zakona o osnovni šoli, v katerem bi na novo opredelili možnosti za fleksibilne oblike izobraževanja za otroke s posebnimi potrebami, ki imajo življenjsko ogrožujoče zdravstvene težave oziroma zdravstvene omejitve in zaradi teh ne morejo redno sodelovati pri pouku v šoli, starši pa jih ne želijo vključiti v zavod za vzgojo in izobraževanje otrok ter mladostnikov s posebnimi potrebami ali v socialno-varstveni zavod, obljubljajo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje – potem ko smo pisali o deklici, ki zaradi zdravstvenih težav ne more v šolo.

'Trendovsko se je identificirati z duševno motnjo'

11. 04. 2023 18.53

TikTok je družbeno omrežje, ki hitro pridobiva nove uporabnike. Pri nas jih je bilo v 2021 že več kot 100.000, globalno naj bi jih bilo dnevno približno 30 milijonov. Cilj ustvarjalcev? Ustvariti viralen video. S tem ni nič narobe, dokler gre za neškodljivo zabavo, a težava postaja, da je omrežje postalo neusahljiv vir dezinformacij o duševnem zdravju, ki lahko uničujoče vplivajo na mlade. Kaj ima pri tem algoritem?

Normalizacija femicidov: 'Opeva se jih z enako ležernostjo kot ljubezen'

08. 04. 2023 08.00

Medijski teksti o femicidih in nasilju nad ženskami imajo lahko močno vlogo pri tem, kako bomo te pojave razumeli. Če bodo torej medijske vsebine – bodisi v obliki filma, pesmi ali denimo vloga – sporočali, da z umorom (bivše) intimne partnerke ni nič narobe, se ta sporočila lahko prenesejo na gledalca oziroma bralca. "Besedila pesmi so posledica družbenih vzorcev, ki tovrstne oblike femicidov razumejo kot nekaj normalnega, kot nekaj, kar si moški lahko privošči. Z opevanjem takšnih pesmi se zvišuje toleranca do tovrstnih oblik nasilja," je izpostavila sociologinja dr. Jasna Podreka.

Svetloba, čustva sprožajo napade, Ariana ne more v šolo: 'Sami delajte z njo'

30. 03. 2023 06.00

Po nekaterih podatkih je v Sloveniji le šest otrok z redkim Dravetovim sindromom. Med njimi je 8-letna Ariana. Deklica, ki s starši in bratom živi družinsko življenje, ki ga je močno zaznamovala njena bolezen. A kot da bolezen nje in družine ni že dovolj zaznamovala, ji ovire na pot postavljajo še tisti, od katerih bi družina upravičeno pričakovala pomoč – pristojni. Starši namreč poudarjajo, da je deklici onemogočen dostop do izobraževanja.

Svetovni dan spanja: Slovenci premalo spimo

17. 03. 2023 06.02

Spanje je naravno stanje sprostitve. Poleg zdrave prehrane in telesne dejavnosti je tudi eden od ključnih gradnikov posameznikovega telesnega, duševnega in socialnega blagostanja. Vpliva na vsa področja človekovega delovanja in kakovost življenja v vseh starostnih obdobjih. In ker imamo ponavadi vsi spanca malce premalo, se poskusimo danes vsaj malo bolj naspati. Praznujemo namreč svetovni dan spanja.

Psihološko blagostanje ljudi: modna muha ali neizbežna prihodnost?

28. 01. 2023 07.00

V trenutni družbi se vse bolj ukvarjamo s trajnostjo, predvsem z vidika odgovornega ravnanja z okoljem, a pri tem pozabljamo na trajnost človeka. Kaj nam pomaga ohranjanje našega planeta in dolgo življenje (tj. dolgoživost), če ne znamo poskrbeti za dobro počutje ljudi skozi celotno življenjsko obdobje?

Hrvaške težave ob uvedbi evra: nedelujoči bankomati in bančne kartice

31. 12. 2022 12.08

Hrvaška bo postala 20. članica evroobmočja, kar predstavlja vrhunec procesa, ki so ga naši sosedje začeli pred nekaj več kot petimi leti. A v zadnjih urah pred uvedbo evra se na Hrvaškem zaradi uvajanja nove valute vrstijo težave.