motnja

Življenje po vojni: ketamin kot rešitev za travmatizirane ukrajinske vojake?

03. 04. 2025 19.25

Travmatizirani ukrajinski vojaki se soočajo z oteklimi možgani, hernijami, jecljanjem, eksplozivnim temperamentom in drugimi težavami, ki jih ovirajo pri vsakdanjem življenju. 23-letna Katja, ki se je marincem pridružila pri 19 letih, je na vsaki misiji utrpela pretres možganov. Zaradi fizičnih in psihičnih poškodb je postala zmedena, vzkipljiva in agresivna. Na kliniki je zdaj začela s poskusno ketaminsko terapijo, droga, ki jo jemlje pod nadzorom, pa ji, kot pravi, precej pomaga.

Z zdravilom za sladkorno bolezen do zanositve: kdo so 'Ozempic dojenčki'?

15. 03. 2025 09.05

Številne ženske na družabnih omrežjih objavljajo zgodbe o tem, kako so po dolgih letih boja z neplodnostjo zanosile s pomočjo zdravila Ozempic, ki se uporablja za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 in klinične debelosti. Ali je Ozempic oziroma njegova učinkovina semaglutid res čudežno zdravilo za zdravljenje neplodnosti ali pa lahko nepremišljeno jemanje celo škodi plodu?

Funkcijska nevrološka motnja: pot do diagnoze traja več let

14. 03. 2025 20.36

Motnje gibanja, tresenje, težave z vidom, spominom. Vse to doživljajo bolniki s funkcijsko nevrološko motnjo, ki pa so bili v zgodovini pogosto deležni različnih diagnoz. V antičnih časih so bolezen povezovali z nadnaravnimi silami, kasneje so ji rekli histerija in jo zdravili s psihoanalizo. Sodobna medicina ve, da je funkcijska nevrološka motnja resna in precej pogosta nevrološka bolezen, ki je posledica nepravilnega delovanja živčnega sistema. A ker so izvidi slikovnih in drugih preiskav teh bolnikov povsem normalni, tudi danes prepogosto hodijo od zdravnika do zdravnika, pot do diagnoze pa lahko traja več let.

Spalna apneja: V Sloveniji kmalu nova metoda zdravljenja?

08. 03. 2025 06.00

Bo slovenskim bolnikom s spalno apnejo - motnjo dihanja med spanjem - res že kmalu na voljo nova metoda zdravljenja? Gre za čip, ki s stimulacijo podjezičnega živca odpira dihalne poti. Obstruktivno spalno apnejo, ki je najpogostejša, ima pri nas približno 150.000 odraslih, zdravljenih pa je le okoli desetina. Zaradi zapore žrela nekateri bolniki nehajo dihati tudi po 50, 70-krat na uro, lovijo sapo, se dušijo. Spalna apneja je pogostejša pri moških, pomemben dejavnik tveganja je debelost, vodi pa v utrujenost, težave s koncentracijo, tudi motnje srčnega ritma, celo kap in infarkt.

Do leta 2050 bo pretežek vsak tretji otrok in vsak drugi odrasel

04. 03. 2025 12.48

Prekomerna telesna teža in debelost predstavljata vse bolj pereč javnozdravstveni problem, napovedi pa kažejo, da se bodo razmere še slabšale. Do leta 2050 bo tovrstne težave imela polovica odraslih ter tretjina otrok po svetu, ugotavlja nova analiza, objavljena v reviji Lancet. Slovenija ni izjema, po oceni strokovnjakov je pri nas debelih že 400.000 ljudi, ob tem pa beležimo še 800.000 oseb s prekomerno telesno težo, kar pomeni, da se z odvečnimi kilogrami bori že 1,2 milijona prebivalcev.

Žena Aleca Baldwina: Moževo duševno stanje se je po incidentu poslabšalo

21. 02. 2025 16.59

Žena Aleca Baldwina je potrdila, da se je moževo duševno stanje po tem, ko je leta 2021 na snemanju s pištolo ustrelil direktorico fotografije, poslabšalo. Ob tem naj bi se mu poslabšala obsesivno-kompulzivna motnja, diagnosticirali pa naj bi mu tudi posttravmatsko stresno motnjo. "Srečnejši sem, ko spim, kot ko sem buden," je v resničnostni oddaji dejal Baldwin.

Zimska depresija: kakšni so znaki in kdaj poiskati pomoč?

16. 02. 2025 18.30

Od štiri do šest odstotkov populacije se v teh mesecih sreča s takoimenovano sezonsko razpoloženjsko motnjo, znano tudi kot zimska depresija. Zanjo je značilno vsakoletno doživljanje depresivne epizode v zimskih mesecih, ki pa se ponavadi konča spomladi ali poleti. Najpogostejša je v skandinavskih državah, kjer za njo trpi kar desetina ljudi.

Hči Brucea in Demi se po razhodu zgleduje po ločenih zvezdniških starših

04. 02. 2025 19.04

Rumer Willis, hči nekdanjih zakoncev Brucea Willisa in Demi Moore, se zgleduje po svojih starših. 36-letnica se je namreč kmalu po rojstvu prvorojenke razšla s svojim partnerjem, vendar to ni vplivalo na njuno skupno vzgojo hčerke. Igralka pravi, da sta ji bila v zgled oče in mati, ki sta kljub ločitvi vedno poskrbela, da so bile njune hčerke na prvem mestu.

Od maničnega nerealističnega optimizma do hude depresije

19. 01. 2025 13.39

Z diagnozo bipolarne motnje živi okoli 40 milijonov ljudi. Gre za psihično bolezen s skrajnim izmenjevanjem razpoloženja. Na eni strani maničnega, ki pomeni pretirano energičnost, dobro počutje, nerealističen optimizem in skrajno vznesenost, ter na drugi depresivnega, za katerega je značilno izrazito pomanjkanje volje in življenjskih ciljev.

Boj z duševno motnjo: 23-letnica o svoji bolezni odkrito tudi na TikToku

11. 01. 2025 09.00

Veliko poguma je potrebnega, da človek javno spregovori o svoji bolezni, še toliko bolj, ko gre za duševne motnje, ki jih še vedno spremlja velika stigma. 23-letna Anja Križmančič na družbenem omrežju TikTok deli svoj boj s shizoafektivno motnjo. Gre za redko kombinacijo shizofrenije in bipolarne motnje. Kot pravi, ji to pomaga pri soočanju z boleznijo. S svojo zgodbo pa bi rada pomagala tudi drugim, saj se o tem še vedno premalo govori, čeprav je mentalno zdravje enako pomembno kot fizično.

Psihopatske poteze od malih nog: mali odstotek otrok, ki je izjemno nevaren

26. 12. 2024 15.25

V populaciji jih je od enega do treh odstotkov. Že od malih nog so lahko izjemno kruti, brezčutni, manipulativni, pogosto je eden izmed znakov mučenje živali. Otroci s psihopatskimi lastnostmi so že od nekdaj med nami, tudi če si pred tem zatiskamo oči. V kakšne osebe bodo odrasli, pa je odvisno od tega, ali jih pravočasno prepoznamo in jim pomagamo na prosocialno pot. Takšni otroci niso nepopravljivi, a brez pomoči je lahko ta mali odstotek izredno nevaren za celotno družbo, saj lahko en takšen otrok zruši celoten sistem, opozarja dr. Leonida Zalokar, ena izmed redkih, ki pri nas upa takšnim otrokom in mladostnikom zreti v oči.

Na južnem obrobju Alp nastal zanimiv valovni oblak, ki sega tudi v Slovenijo

16. 12. 2024 14.44

Na agenciji za okolje so na satelitskih posnetkih zaznali zanimiv oblak, poimenovan tudi valovni oblak. Ta je nastal na južnem obrobju Alp ponoči ob močnem višinskem severozahodnem vetru.

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol

12. 12. 2024 06.33

Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'

11. 12. 2024 06.00

V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

Je kje kdo, ki si s 2Nitom ne deli malo vedenjske motnje?

10. 11. 2024 11.00

Ko Leyre zaupa edino popotniku skozi čas.

Po povratku iz vojne: 'Odšel je iz Gaze, vendar Gaza ni odšla iz njega'

21. 10. 2024 19.14

V Gazi so trpljenju priča tudi mnogi izraelski vojaki, ki se domov vračajo povsem drugačni. Eden izmed takih je tudi 40-letni Eliran Mizrahi, ki se je iz Gaze vrnil z velikimi posledicami. Šest mesecev po tem, ko se je vrnil, se je boril s posttravmatsko motnjo, takih je še mnogo. A kaj naj na to rečejo Palestinci v Gazi? Za njih posttravmatska stresna motnja sploh ne obstaja.

Leon in Andreja odkrito spregovorila o boju z depresijo

08. 10. 2024 19.22

Kdaj vas je nazadnje kdo vprašal, kako ste? Kako se imate v službi? In kdaj ste iskreno odgovorili, da niste v redu? Da ste žalostni, da se borite z občutki brezupnosti, krivde in ničvrednosti? Dejstvo je, da služba precej vpliva na naše duševno zdravje. Stres, preobremenjenost, strah pred izgubo službe, za piko na i pa še slabi odnosi med sodelavci. Vse to so dejavniki, ki lahko vodijo v depresivne motnje, te pa do manjše produktivnosti in dolgotrajne bolniške odsotnosti. Zdi se kot začarani krog, iz katerega je nemogoče izstopiti. Pa vendar se da, kar dokazujeta Andreja in Leon, ki sta premagala depresijo.

Paris Hilton o svoji diagnozi ADHD: To je moje skrivno orožje

07. 10. 2024 10.00

Paris Hilton je bila včasih prepričana, da je diagnoza bolezni ADHD etiketa, ki jo bo zaznamovala za vse življenje. Po eni strani jo tudi je, a zvezdnica jo je obrnila v svojo korist. Kot je razkrila za tuje medije, je to namreč njeno skrito orožje, ki ji je pomagalo do uspešne kariere oziroma podjetniške poti, saj jo spodbuja h kreativnosti. Čeprav je bila v otroštvu zaradi svoje motnje v internatu, je danes zanjo hvaležna.

Temna stran vrhunskega športa: Boj z depresijo in tesnobo

27. 09. 2024 16.28

Caroline Garcia, nekdanja četrta teniška igralka sveta, je zaradi hudih napadov tesnobe in panike predčasno končala sezono. Njena izkušnja ni osamljen primer – v preteklosti sta o podobnih težavah spregovorila tudi olimpijski plavalec Michael Phelps in gimnastična prvakinja Simone Biles, ki sta se soočala z depresijo, tesnobo in paničnimi napadi. Duševna stiska med vrhunskimi športniki je velik problem, nič manjši, kot je tudi nasplošno v družbi.

Colin Farrell o sinu: 'Želim si, da bi bil svet prijazen do Jamesa'

07. 08. 2024 20.15

Colin Farrell je delil redek in čustven vpogled v svoje življenje s starejšim sinom Jamesom, ki ima Angelmanov sindromom. Po poročanju klinike Mayo je to nevrogenetska motnja, ki povzroča zapozneli razvoj, težave z govorom in ravnotežjem, duševno prizadetost in včasih epileptične napade. Mnogi ljudje z Angelmanovim sindromom se pogosto smejijo in so večinoma srečni.

Bliža se avgustovski vročinski val, pred tem še pestro nevihtno dogajanje

06. 08. 2024 11.05

Po krajši osvežitvi, katere so bili nekateri deli države deležni med vikendom, vročina tudi v avgustu, kot kaže, ne bo popustila. Po najbolj vročem juliju v zgodovini meritev, se nam obeta tudi prvi avgustovski vročinski val, napovedujejo na Agenciji za okolje (ARSO). Pred tem nas v sredo čaka še pestro nevihtno dogajanje, največ težav bi zopet lahko povzročali močnejši sunki vetra in nalivi.

'Iščemo saboterje, odgovorne za ohromitev železniških povezav'

27. 07. 2024 07.44

Francoska železniška družba SNCF je opozorila, da bi motnje zaradi petkove sabotaže v železniškem omrežju v državi lahko trajale vse do konca tedna. Tudi danes so tako odpovedani trije tri od desetih hitrih vlakov. V tem času pa bi bilo lahko zaradi težav prizadetih tudi več sto tisoč potnikov. Odpovedana je bila tudi okoli četrtina mednarodnih vlakov, med prizadetimi potniki pa je bil tudi britanski premier Keir Starmer. Francoski premier pa je sporočil, da še vedno intenzivno iščejo saboterje, ki os odgovorni za to ohromitev.

Celine Dion se je zmagoslavno vrnila na odprtju olimpijskih iger

27. 07. 2024 10.36

Vse oči so bile uprte v Céline Dion, ko se je na otvoritveni slovesnosti olimpijskih iger v Parizu leta 2024 vrnila nazaj na oder. 56-letnica je zaključila celodnevni dogodek z osupljivo izvedbo pesmi Édith Piaf "Hymne à l'amour", ki jo je zapela v živo s podnožja Eifflovega stolpa. Legendarna izvajalka je blestela od glave do pet v beli Diorjevi obleki z dolgimi rokavi, ko je čustveno odpela pesem ob klavirskem aranžmaju.

Konec tedna se vrača vročina, a jutra bodo sveža

23. 07. 2024 14.21

Slovenijo je z območja Alp prešla vremenska motnja, zaradi katere so že popoldne nastale posamezne krajevne nevihte predvsem na goratem območju julijskih in Kamniško-Savinjskih Alp in v osrednji Sloveniji. Nekaj padavin bo tudi v sredo, vendar jih ne bo veliko, ker bo ozračje že bolj suho.

Slovenijo prešla nevihtna sistema, tudi z debelo točo

12. 07. 2024 09.32

Soparen in vroč petek sta Slovenijo presenetila dva nevihtna sistema. Prvi je nastal nad Furlanijo-Julijsko krajino in se pomaknil nad zahodno Slovenijo, trenutno pa je že oslabel. Zaradi neviht so za del države na Arsu izdali oranžno opozorilo. Na Goriškem in Dolenjskem se je danes ogrelo na okoli 35, v Lendavi so namerili celo 36 stopinj Celzija. Vročina bo vztrajala do naslednjega tedna. Ob vse višjih temperaturah zraka v zadnjih dneh počasi narašča tudi vlaga, zato vročino še težje prenašamo, kot bi jo sicer.

Vrhunec vročine v petek, temperature vse do 36 stopinj

09. 07. 2024 11.05

Agencija RS za okolje (Arso) je za prihodnje dni izdala oranžno opozorilo zaradi visokih temperatur. Kot je dejala Veronika Hladnik Zakotnik z Arsa, vrhunec vročine v tem tednu pričakujemo v petek, ko se bodo temperature po nižinah gibale vse do 36 stopinj Celzija. Najbolj vroče bo na območju Bele krajine in na Goriškem.

Zdravnik zapeljal s pečine, da bi ubil družino, a v zapor ne bo šel

28. 06. 2024 17.01

Okrožni tožilec kalifornijskega okrožja San Mateo, Steve Wagstaffe, čigar urad je vložil obtožnico proti Dharmeshu Patelu, ki je želel ubiti svojo družino, a je bila zavrnjena, je "razočaran nad odločitvijo sodišča". Njegovi somišljeniki pa pravijo, da gre le za zadnji dokaz o škodljivi spremembi kazenske zakonodaje v ameriški zvezni državi Kalifornija, kjer ima niti v rokah demokratski guverner Gavin Newsom.

Učinek domin: kako je del Balkana ostal brez elektrike?

22. 06. 2024 10.40

Obsežen kolaps elektroenergetskega sistema, kot ga na območju še ne pomnijo, je prizadel dele Hrvaške, Črno goro, Bosno in Hercegovino ter Albanijo. Za to, da je bil udarec še toliko hujši, sta poskrbela vreme in začetek turistične sezone, ko je poraba energije že precej visoka. Za zdaj uradnega epiloga, zakaj se je zgodil zlom omrežja vzdolž štirih držav, še ni, odprtih možnosti pa je veliko. Kaj je torej sprožilo verižni učinek?

Kako se spopasti z vročino? Poiščite senco, pijte dovolj vode, omejite aktivnosti

19. 06. 2024 08.36

Slovenijo je zajel prvi vročinski val, zato je Arso za vso državo od 14. do 21. ure izdal rumeno opozorilo. Na NIJZ opozarjajo, da lahko vročina škodljivo vpliva na zdravje, zlasti občutljivejših skupin prebivalstva. Z upoštevanjem napotkov za ravnanje v obdobju visokih temperatur lahko škodljive vplive omilimo ali preprečimo.

Lipedem: bolezen, ki jo pogosto zamenjujejo z debelostjo ali celulitisom

08. 06. 2024 18.15

Lipedem pogosto zamenjujejo z debelostjo ali celulitisom, čeprav je ta kronična bolezen, ki povzroča nenormalno kopičenje maščobnega tkiva, prisotna pri vsaki deseti ženski. Te kljub dieti in telovadbi v predel nog in zadnjice, lahko tudi rok, nikakor ne morejo shujšati. Ko motnja napreduje pomaga le liposukcija. In kot pravi Vesna, ki se je odločila za to in nam zaupala svojo zgodbo, se zdaj končno počuti samozavestno.