morsko dno

Na priljubljeni plaži blizu Brisbana morski pes ubil 17-letnico
03. 02. 2025 15.21V napadu morskega psa v avstralski zvezni državi Queensland je umrla 17-letnica. Kot poročajo tamkajšnji mediji, je najstnica plavala blizu obale, ko jo je nenadoma ugriznil morski pes. Poškodbe so bile tako hude, da je na kraju umrla.

Eden največjih gradbenih poslov tega desetletja: na razpisu nobene konkurence
08. 11. 2024 19.12Enega največjih gradbenih poslov tega desetletja, dodatno širitev kontejnerskega pomola v Luki Koper - si je, kot kaže, zagotovil Kolektor Koling, ki ga obvladuje Stojan Petrič. Na razpis, v katerem so kar trikrat podaljšali rok, je namreč prispela le ena ponudba. Kolektor bi za izgradnjo novega pomola ter poglobitev morskega dna in kanala za tovorne ladje zaračunal nekaj manj kot 190 milijonov evrov. Kako pa je mogoče, da na tako velikem razpisu ni bilo nobene konkurence?

Rožnate plavutke v muljasti vodi
13. 10. 2024 19.00Ko pomislimo na potapljanje, se nam pred očmi najpogosteje prikažejo podobe elegantnih črnih senc, ki drsijo skozi kristalno modrino, obrkoža pa jih pisan morski svet, poln barvitih koral in nenavadnih rib. Toda potapljaški začetki so običajno precej bolj monotonih barv. Marsikdo, ki je potapljaški izpit naredil v morju, se nikoli ne potopi v sladko vodo. Ko pa se, ugotovi, da je tam povsem drug svet. S tal se lahko hitro dvigne mulj in voda postane tako motna, da se lahko tudi izgubiš. "Dejansko nimaš orientacije, ne veš, kaj je gor in dol, kaj je levo in desno," nam je nevarnost opisal izkušen inštruktor potapljanja.

Ukrajinka iz morja izvleka strogo zaščitene školjke, grozi ji kazen
20. 08. 2024 11.34Hrvaška policija je kazensko ovadila 36-letno ukrajinsko državljanko, ki je na otoku Krk iz morja izvlekla tri školjke strogo zaščitene vrste veliki leščur. Sumijo jo kaznivega dejanja uničevanja zaščitenih delov narave. Ta vrsta školjke je tudi v Sloveniji doživela tragično usodo, ko je bila zaradi 'morske pandemije', katere vzroke še preučujejo, v Sredozemlju uničena skoraj celotna populacija te velike školjke.

Potapljači ob škotski obali našli razbitine vojaške ladje iz prve svetovne vojne
17. 08. 2024 10.06Pretekli teden so potapljači ob škotski obali odkrili razbitine vojaške ladje HMS Hawke, ki je bila torpedirana leta 1914. Potapljači so nad najdbo navdušeni, saj so jo našli v neverjetno dobrem stanju.

Turista iz morja vzela nekaj lupin leščurjev, kazen: 1800 evrov
08. 08. 2024 09.20Policija je v Umagu in na območju Rovinja "ujela" turista, ki sta iz morja vzela leščurje. Prvi tri, drugi pa dva. Čeprav ni šlo za žive živali, sta kršila zakon, saj je vrsta zaščitena, prepovedano pa je tako nabiranje živih primerkov kot njihovih lupin. Proti njima so sprožili prekrškovni postopek, plačati bosta morala več kot 1800 evrov kazni.

Japonska 5000 metrov globoko našla zaklad: velike zaloge ključnih mineralov
26. 06. 2024 19.29Japonska je na oddaljenem pacifiškem otoku našla dovolj rudnin, da bi lahko več kot desetletje poganjala svojo industrijo električnih vozil.

Velika arheološka najdba na Mljetu: Odisejev otok
26. 05. 2024 16.44Prvič po 50 letih podrobneje opazujejo morsko dno v Polačah na otoku Mljet. Arheologi so namreč odkrili najdišče, podobno Dioklecijanovi palači.

Sanacija vodotokov: Strah, da se bo dogodek pozabil
04. 03. 2024 06.00Država oziroma ministrstvo za naravne vire ima pred seboj hud izziv. Lotiti se mora prenove zastarelega sistema in hkrati sanirati 1,3 milijarde evrov škode na vodotokih. Po interventnih delih namreč sledi naslednja faza, to so sanacijska dela oz. povrnitev vodne infrastrukture v prvotno stanje pred poplavami. Koliko časa bo program skrit javnosti? Za zaprtimi vrati so ga videli župani. Kakšni so načrti?

Skrivnosti globočin Baltskega morja: odkrili zid iz obdobja ledene dobe?
13. 02. 2024 12.41Raziskovalci verjamejo, da so našli najstarejšo konstrukcijo na območju Baltskega morja, ki jo je ustvaril človek. Kamniti zid, ki se je skrival v globinah tega morja na severni polobli, naj bi bil star več kot 10.000 let. Znanstveniki ugotavljajo, da bi lahko šlo za starodavno lovsko stezo, ki je lovcem pomagala pri lovu divjadi.

Slovenska raziskovalca našla življenje pod zemeljsko skorjo na dnu oceana
14. 10. 2023 08.21Tisti dan, ko smo prvič odprli pokrov zemeljske skorje, se je iz kontrolne sobe robotskega vozila zaslišalo vpitje. Bilo je res izjemno, še vedno z navdušenjem v glasu pripoveduje dr. Tinkara Tinta. Skupaj s Tihomirjem Makovcem sta prva slovenska raziskovalca, ki sta se odpravila na mednarodno odpravo iskanja življenja v čisto temo, 2500 metrov pod morsko gladino Tihega oceana. Tam so pod zemeljsko skorjo v ekstremnih pogojih s pomočjo robotskega vozila odkrili nov ekosistem, ki kar buhti od življenja. Slovenija je tako prvič sodelovala v družbi najelitnejših raziskovalnih institucij pri odkrivanju skrivnosti globokega morja.

Na morskem dnu beležimo rekorden vročinski val
14. 09. 2023 16.01Iz Morske biološke postaje Piran opozarjajo o alarmantnem pojavu, ki mu znanstveniki pravijo "pridneni morski vročinski val". Temperature morja na dnu Tržaškega zaliva so namreč dosegle rekordne vrednosti. Povišane pridnene temperature pa so lahko zelo stresne za organizme, ki živijo na morskem dnu. Za zdaj še ni jasno, kakšne bodo posledice za ekosistem.

'Upali smo, da bomo lahko storili čudež, a na dnu so nas čakale razbitine'
01. 09. 2023 09.53Svetovni mediji so bili junija preplavljeni z novicami o iskanju pogrešanega podvodnega plovila Titan, ki je s petimi potniki na krovu izginilo med potopom do razbitin Titanika. Za reševalno in iskalno akcijo so takrat stali posamezniki, ki vse do zadnjega niso izgubili upanja, da bodo plovilo naposled le našli in uspeli rešiti. "Načrtovali smo, da bomo peterico rešili z morskega dna. Morali smo premagati uro," se začetka iskanja spominjata reševalca Jesse Doren in Edward Cassano. A kljub začetnemu optimizmu je misijo na koncu čakala tragedija. "Smo profesionalci, a tudi mi smo potrebovali trenutek. To nas je prizadelo," so povedali.

Bo Japonska kljub kritikam izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime v ocean?
05. 07. 2023 15.35Japonska bo prav kmalu začela z izpuščanjem obdelane radioaktivne vode v ocean, potem ko je jedrski nadzorni organ Združenih narodov odobril ta sporni načrt, ki se bo izvajal 12 let po jedrski nesreči v Fukušimi.

Med iskanjem razbitin podmornice Titan izgubili daljinsko vodeno plovilo
02. 07. 2023 16.20Vodja reševalne ekipe, ki je odkrila razbitine implodirane podmornice Titan, Ed Cassano je razkril, da so med iskanjem globoko v morju izgubili eno od daljinsko vodenih vozil. Prejšnji teden so sicer na obalo Kanade prepeljali razbitine podmornice, ki jih bodo analizirali.

Nove fotografije globokomorskega robota: proti razbitinam plul s hitrostjo 35 m/min
27. 06. 2023 06.00Podjetje Pelagic Research Services, ki je poslalo svoje plovilo Odysseus 6K v lov na iskanje za izginulo podmornico Titan, je objavilo nove fotografije zmogljivega globokomorskega robota, ki je proti morskemu dnu plul s hitrostjo 35 metrov na minuto. Podjetje sicer sodeluje v okviru enotnega poveljstva z Upravo za varnost prometa Kanade in Obalno stražo ZDA.

Podvodni robot odkril razbitine podmornice: 'Posadka je umrla'
22. 06. 2023 08.01Ameriška obalna straža je sporočila, da je daljinsko vodeno podvodno plovilo v bližini Titanika na območju iskanja odkrilo "polje razbitin". Eden od strokovnjakov je razkril, da naj bi bili med odkritimi ostanki tudi deli podmornice, kar je pozneje na tiskovni konferenci potrdila tudi obalna straža. Odkrili so pet večjih kosov podmornice, takoj po odkritju pa so stopili v stik z družinami potnikov na krovu Titana. Podjetje OceanGate, ki upravlja z izginulo podmornico, je tik pred tem sporočilo, da je posadka umrla, družinam pa izreklo sožalje.

Iskanje pogrešane podmornice se širi v globoke vode, kisika je vse manj
20. 06. 2023 06.04Ameriške in kanadske iskalne ekipe bijejo bitko s časom, da bi našle turistično podmornico, ki je izginila med nedeljskim potapljanjem do razbitin Titanika. Reševalna akcija se je nadaljevala celo noč, vendar zaenkrat o plovilu ni še nobenega znaka. Na krovu je pet ljudi, kisika pa je vedno manj. Med ujetimi potniki sta potrjeno tudi britanski poslovnež in 'gospod Titanik'. Popoldan pa so strokovnjaki sporočili, da je na območje priplula ladja za polaganje cevi. Iskanje se zdaj širi tudi v globine morja.

Titanik na pokopališču kovine, čevljev in steklenic penine
20. 05. 2023 14.57Svet lahko prvič po potopu najbolj znane ladje na svetu, Titanika, znova v celoti uzre njegovo razbitino. In ne, plovila niso dvignili na površje, so pa raziskovalci prvič v zgodovini napravili digitalno repliko potopljene velikanke v naravni velikosti. Upajo, da bo natančen posnetek razkril več kot sto let stare skrivnosti, ki se počasi izgubljajo na dnu oceana.

'Pozabljena' morska mina ob Korčuli: jo bodo po več letih le odstranili?
09. 04. 2023 09.23Na Hrvaškem so ob Korčuli našli 'novo' morsko mino, ki se nahaja 30 metrov globoko. Župan je dejal, da ga je novica močno presenetila, lokalni potapljači pa pravijo, da so mino prvič videli že pred leti, a da se oblasti na najdbo takrat niso odzvale.

Sistem kroženja morskih tokov v Atlantskem oceanu bi lahko kolapsiral
30. 03. 2023 09.24Hitro taljenje antarktičnega ledu povzroča izjemno upočasnitev globokih oceanskih tokov, kar bi lahko imelo katastrofalne posledice za podnebje, opozarja novo poročilo.

Ali se pod Jadranskim morjem skrivajo starodavne naselbine?
26. 03. 2023 12.27V hrvaški Split bosta prispela dva britanska arheologa s posebno misijo: da s pregledom dna Jadrana odkrijeta skrivnosti pokrajine, ki jo je pred več tisoč leti prekrila morska voda. Odprava je posebna tudi zato, ker bosta prva, ki bosta morsko dno opazovala več kot 500 metrov stran od jadranske obale.

Po podvodni mini na Reki odkrili še letalsko bombo iz druge svetovne vojne
18. 03. 2023 09.49Na Reki so v petek med gradbenimi deli odkrili še eno neeksplodirano letalsko bombo iz druge svetovne vojne, je sporočila policijska uprava Primorsko-goranske županije. Nova najdba se je sicer pojavila le dva dni pred načrtovano odstranitvijo protiladijske podvodne mine, zaradi katere bodo evakuirali dele središča mesta.

Kdo je kriv za eksplozije na Severnem toku? Ukrajina ne, pravi Putin
15. 03. 2023 07.49Ruski predsednik Vladimir Putin je trditve, da naj bi za eksplozijami, ki so lani poškodovale plinovod Severni tok v Baltskem morju, stali Ukrajinci, označil za nesmiselne in znova s prstom pokazal na ZDA.

Od začetka vojne na obale Črnega morja naplavilo na tisoče mrtvih delfinov
08. 01. 2023 12.25Na obale Črnega morja v nenavadno velikem številu naplavlja mrtve delfine. Znanstveniki, ki preiskujejo vzroke za pogine, s prstom kažejo na povečano aktivnost ruske mornarice zaradi vojne v Ukrajini.

Potopljena ladja iz druge svetovne vojne močno toksična za okolje
22. 10. 2022 11.15V belgijskem delu Severnega morja se nahaja več tisoč ladijskih razbitin iz časa druge svetovne vojne. Med njimi je tudi 80-letna bojna ladja, ki s svojimi eksplozivi in drugimi nevarnimi elementi že več kot tri četrtine stoletja močno onesnažuje okoliški habitat. Belgijski raziskovalci so se odločili, da jo podrobneje raziščejo, ob tem pa opozorili, da se ljudje sploh ne zavedamo, kako močno lahko potopljene ladje vplivajo na morsko življenje.

Asteroid, ki je s sveta izbrisal dinozavre, je sprožil tudi uničujoč cunami
05. 10. 2022 11.18Ko je pred 66 milijoni let v Zemljo trčil asteroid v velikosti mesta, je z obličja zemlje izbrisal dinozavre. Nove raziskave kažejo, da je trk sprožil tudi pošastni cunami, ki je z valovi rušil po vsem svetu. Asteroid, širok okoli 14 kilometrov, je v bližini mehiškega polotoka Jukatan za sabo pustil udarni krater, širok približno 100 kilometrov. Ne le, da so po trku izumrli dinozavri, udarec je sprožil tudi množično izumrtje, saj je izginilo okoli 75 odstotkov živalskih in rastlinskih vrst.

Ali segrevanje oceanov prinaša več srečanj z morskimi psi na Novi Zelandiji?
02. 09. 2022 10.11Znanstveniki raziskujejo porast videnj velikega belega morskega psa na priljubljeni novozelandski počitniški točki Bay of Plenty. Z vsako novo interakcijo med ljudmi in tem morskim plenilcem pa se zdi, da se strah in tesnoba povečujeta, so zapisali v izjavi Univerze Waikato, ki izvaja raziskavo. "Veselimo se, da bomo izvedeli več o njihovem vedenju in številu ter razblinili nekatere mite o njih," je dejal Reon Tuanau iz Otawhiwhi Marae. Raziskava bo sicer povezala znanstvenike in tudi maorsko skupnost, prav tako pa raziskovalci zagotavljajo, da nobena aktivnost projekta ne bo škodljiva za te morske plenilce.

Potapljač pri otoku Susak našel protiladijsko mino iz druge svetovne vojne
13. 08. 2022 15.34Potapljač je med potapljanjem na otoku Susak našel "kovinski predmet, ki po svoji obliki in videzu spominja na protiladijsko mino iz 2. svetovne vojne". Ležala je na nizki globini odprtega sidrišča. Podvodni raziskovalec Vladimir Vrzič je sicer na morskem dnu našel že številne protiladijske mine, blizu Krka pa celo ladjo.

Na globokomorskem dnu odkrili 30 novih vrst živali
28. 07. 2022 06.00Na dnu Pacifika so znanstveniki britanskega prirodoslovnega muzeja odkrili predvidoma 30 novih vrst živali. Za odkrivanje so uporabili vozilo na daljinsko upravljanje z oddaljenim dostopom. Raziskave so se lotili v luči napovedanega začetka globokomorskega rudarjenja.