morski organizmi

Nekoč so jih selili v globlje morje, danes so srečni, če kakšnega najdejo
22. 08. 2024 19.47Številne je šokirala novica o tem, da so tuji turisti na Hrvaškem, tako v Umagu kot na Krku plačali zelo zasoljene kazni – kar 1.800 evrov – ker so iz morja potegnili tri velike leščurje. Gre za največje školjke v Sredozemskem morju, ki pa so tik pred izumrtjem. Tako pri naših južnih sosedih, kot tudi v Italiji in pri nas se strokovnjaki trudijo, da bi rešili te tudi 1,2 metra velike školjke, ki imajo v morskem ekosistemu zelo pomembno funkcijo.

Modro morje postalo barve bele kave: Istro spet zajelo sluzenje
08. 08. 2024 16.12Modrino je v marsikaterem zalivu v okolici Pulja, pa tudi proti severu, izpodrinila rjava barva. Morje je namreč spet "zacvetelo". Pojav sicer ni nevaren, čeprav se lahko v plast sluzi ujame tudi kaj neprijetnega. Več težav pa imajo ribiči, ki se z neprijetnostjo ubadajo prav v času, ko se začenja visoka sezona lova na sardele in sardone.

Zdravje Jadranskega morja: katere nevarnosti mu pretijo?
13. 07. 2024 07.00Slovensko morje se kuha. Pred kratkim sluz, tropikalizacija. Tujerodne ribe, tujerodni nevretenčarji, tujerodne alge. Kako morski biologi gledajo na to, kako zdravo je Jadransko morje, kakšna bo njegova prihodnost?

Morje prekrila sluzasta koprena, ki se v nočnih urah lahko modro svetlika
20. 06. 2024 18.40Namesto modrine debela plast rjave sluzi. Pogled na slovensko morje v teh dneh ni nič kaj prijeten, podobne težave pa imajo tudi pri naših sosedih. Želatinaste prevleke so naraven pojav in same po sebi niso nevarne za zdravje, vendar pa se vanje lahko ujamejo številni, tudi patogeni organizmi, na primer fekalne bakterije, za katere ni ravno zaželeno, da zaidejo v telo. Morje bo očistil močnejši veter ali nevihta, do takrat pa se lahko tolažimo, da sluz skriva tudi očesu prijetnejše presenečenje v obliki modro-vijoličnega svetlikanja.

V slovenskem morju nastaja zatočišče za morske organizme
20. 03. 2024 19.38V slovenskem morju prav te dni nastaja prva umetna oaza, struktura iz kamenja in betona, ki bo namenjena zatočišču za morske organizme. Sestavljena je iz šestih modulov, ki jih postavljajo v Seči na 12 metrih globine v ribolovnem rezervatu, približno kilometer od obale. Novost v Sloveniji pa ni novost v svetu, na Japonskem imajo takšnih umetnih podvodnih struktur več kot 20 tisoč. Jih bomo tudi pri nas v bodoče postavili še več?

Slovenska raziskovalca našla življenje pod zemeljsko skorjo na dnu oceana
14. 10. 2023 08.21Tisti dan, ko smo prvič odprli pokrov zemeljske skorje, se je iz kontrolne sobe robotskega vozila zaslišalo vpitje. Bilo je res izjemno, še vedno z navdušenjem v glasu pripoveduje dr. Tinkara Tinta. Skupaj s Tihomirjem Makovcem sta prva slovenska raziskovalca, ki sta se odpravila na mednarodno odpravo iskanja življenja v čisto temo, 2500 metrov pod morsko gladino Tihega oceana. Tam so pod zemeljsko skorjo v ekstremnih pogojih s pomočjo robotskega vozila odkrili nov ekosistem, ki kar buhti od življenja. Slovenija je tako prvič sodelovala v družbi najelitnejših raziskovalnih institucij pri odkrivanju skrivnosti globokega morja.

Na morskem dnu beležimo rekorden vročinski val
14. 09. 2023 16.01Iz Morske biološke postaje Piran opozarjajo o alarmantnem pojavu, ki mu znanstveniki pravijo "pridneni morski vročinski val". Temperature morja na dnu Tržaškega zaliva so namreč dosegle rekordne vrednosti. Povišane pridnene temperature pa so lahko zelo stresne za organizme, ki živijo na morskem dnu. Za zdaj še ni jasno, kakšne bodo posledice za ekosistem.

'V ribiške mreže se zaplete tudi do ene tone klobučnjakov'
15. 04. 2021 07.00Tako v slovenskem kot v morju Tržaškega zaliva se je v zadnjih dveh tednih pojavilo ogromno klobučnjakov. Razmnožili so se zaradi obilice hrane, ki jim je na voljo. Spadajo med ožigalkarje, kar pomeni, da vsebujejo različne strupe v svojem telesu in so zato lahko nevarni za ljudi. Veliko težav in škode povzročajo ribičem, zato te dni niti ne hodijo na ribolov.

V čoln istrskega ribiča trčil morski pes: 'Meril je okoli osem metrov'
05. 03. 2021 17.18So dogodki, ob katerih človeku zastane dih in ki se morda zgodijo le enkrat v življenju. Enega takšnih si bo najverjetneje za vekomaj zapomnil ribič iz Koromačnega v Istri, ki je doživel bližnje srečanje z morskim psom, dolgim približno osem metrov. Ribiču je kljub začetnemu šoku uspelo fotografirati žival, ki je, kot pravi, celo trčila v njegov čoln.

Globoko pod antarktično ledeno polico odkrili sledi življenja
15. 02. 2021 10.34Znanstveniki so globoko pod antarktično ledeno polico po naključju odkrili morske organizme. Ti so pritrjeni na skalo na morskem dnu, odkritje pa po njihovem mnenju znova zastavlja vprašanje o življenju v ekstremnih pogojih na Zemlji. 900 metrov pod ledeno polico, v popolni temi in pri minus dveh stopinjah Celzija živijo vsaj dve vrsti spužev in vitičnjaki. "Ne vemo, ali gre za novo vrsto. A definitivno živijo na kraju, kjer jih ne bi nikoli pričakovali," pravi biolog Huw Griffiths.

Slovenski vinogradnik iz morja po petih letih potegnil steklenice vina
21. 11. 2020 19.38Vinogradnik iz Jarenine Silvo Črnko kljub težkim časom, v katerih so se znašli tudi vsi, ki pridelujejo vino, piše zgodbo o uspehu. Pred dnevi so iz morja v slovenski Istri potegnili zaboje s steklenicami penine in rumenega muškata. Pet let je vino na globini dvajsetih metrov zorelo, morski organizmi pa so steklenice spremenili v unikatne umetnine. To je v desetih letih že drugi Črnkov poskus, kako pridelano vino oplemenititi.

Višanje temperature in dvigovanje gladine morja
23. 08. 2020 07.00Poplave v Piranu. Dvig gladine morja, ki prestopa bregove. Zaliva mesto, gostilne, stanovanja. Takšne posnetke bomo vse pogosteje gledali in živeli. Matjaž Ličer, doktor fizike in filozofije, že leta preučuje vpliv podnebnih sprememb na Jadransko morje. "Po letu 1990 do danes opažamo izrazit trend – dvig za pet mm na leto. Podobno opažajo tržaški kolegi z neodvisnimi meritvami, tako da tej številki lahko zaupamo. 5 mm na leto je prišlo v zadnjih 30 letih pretežno na račun taljenja ledenikov," pojasnjuje Ličer (Nacionalni inštitut za biologijo).

Kako se spreminja življenje v Jadranskem morju?
22. 08. 2020 07.08Po nekaterih ocenah je vsak drug naš vdih v resnici kisik, ki so ga proizvedli fitoplanktoni, ki živijo v morju, pravi dr. Danijela Marić Phannkuchen iz rovinjskega Centra za raziskovanje morja. Že iz tega podatka lahko razberemo, kako zelo pomembno je to, kar se dogaja v morju, za življenje na kopnem in vse nas. Dr. Robert Turk z Zavoda za varstvo narave opozarja, da se je v zadnjih letih človekova aktivnost zelo intenzivirala in da tudi v morju izginjajo življenjski prostori, denimo morski travniki, območja trdega tla z algami. Zaradi antropogenega učinka so določene vrste izginile, pa poudarja biolog z morske biološke postaje, redni profesor, predavatelj na Univerzah v Ljubljani, Mariboru in Kopru, dr. Lovrenc Lipej.

Hrvati prosijo za pomoč pri odkrivanju leščurjev, na slovensko obalo naplavilo njihove lupine
29. 07. 2020 06.00Morski školjki veliki leščur grozi izumrtje po celem Sredozemlju. Zato so se na hrvaškem ministrstvu za varstvo okolja in energetiko lotili akcije 'Ali ste jih videli'. Javnost želijo vključiti v odkrivanje lokacij, kje je leščur prisoten. Pozivajo ljudi, naj jim sporočijo, če školjke v morju opazijo. Na slovensko obalo pa je morje naplavilo njihove lupine, a kot ugotavljajo strokovnjaki, so odmrle po naravni poti.

Ob slovenski obali za zdaj niso opazili pomora leščurjev
13. 02. 2020 09.22Medtem ko s hrvaške obale in severnega Jadrana poročajo o pomorih leščurjev zaradi napada zajedavca, pa raziskovalci iz Morske biološke postaje Piran ob slovenski obali do zdaj pomorov niso opazili. So pa že novembra lani preventivno preselili 75 leščurjev iz Portoroškega zaliva v Škocjanski zatok, je povedal raziskovalec Borut Mavrič.

Ob dnevu delfinov možnost posvojitve slovenske velike pliskavke
10. 08. 2019 14.56V Piranu bo dan minil v znamenju delfinov, saj društvo za morske sesalce Morigenos že 13. leto zapored pripravlja dan za te morske sesalce, s čimer želijo javnost opozoriti na njihov pomen za ohranjanje morskega okolja in njegove biotske raznovrstnosti. Lahko se odločite tudi za enoletno posvojitev delfina ali si ogledate prikaz iskanja teh živali s kopnega.

Invazija strupenih meduz v Avstraliji, opečenih več tisoč oseb
07. 01. 2019 13.50Severovzhodno obalo Avstralije je zajela invazija strupenih meduz, vrste portugalska ladjica, ki so ožgale okoli 5000 ljudi, nekateri so doživeli anafilaktični šok. Čeprav so te meduze v Avstraliji nekaj povsem običajnega, pa je njihovo število letos enormno. Pri nas, v severnem Jadranu, jih strokovnjaki še niso zasledili.

BLOG: Prehranjevanje in zdrava kmečka pamet
10. 06. 2018 09.04Sol ubija, moka in sladkor sta tiha ubijalca, zelenjava in sadje sta polna pesticidov, jajca so krivec za povišan holesterol, mlečni izdelki škodujejo zdravju, rdeče meso povzroča raka, ribe so polne težkih kovin, morski sadeži največji alergeni, ogljikovi hidrati, krompir in na splošno ves škrob redi ... Kaj nam potem sploh še ostane za jesti?

Morja se spreminjajo v strupeno juho: zakisanost oceanov je smrtna grožnja morskemu življenju
24. 10. 2017 06.30Plastični odpadki, prekomerni ribolov, globalno segrevanje in zakisanost pomenijo, da so oceani vse bolj sovražno okolje za živa bitja. Oceani vse hitreje postajajo zakisani povsod po svetu, je pokazala nova raziskava. Najbolj na udaru zaradi tega so predvsem rakci in drugi organizmi z apnenčastim oklepom.

Arso: Slovensko morje v relativno dobrem stanju
14. 05. 2017 12.08Na podlagi podatkov ekološkega in kemijskega monitoringa lahko rečemo, da je slovensko morje v relativno dobrem stanju, je pa še vedno prisoten problem s povišanimi koncentracijami tributil kositrovih spojin, ki so se v preteklosti uporabljale pri ladijskih premazih, ocenjuje Elizabeta Gabrijelčič z Arsa.

FOTO in VIDEO: Plastike v morju že skoraj toliko kot rib: zaradi naših odpadkov poginjajo ptice, želve, kiti ...
02. 03. 2017 06.30Če se vam zdi, da so plastika in smeti sredi oceanov nek oddaljen problem, pomislite še enkrat. Vse se vrača, vse se plača, pravi slovenski pregovor in to še kako velja za plastiko, ki jo odvržemo. Živali jo pojedo, mi pojemo njih. Po drugi strani pa veliko živali umira v strašnih mukah - zaradi zastrupitev, zadušitev, prebodenih želodcev, lakote kljub občutku sitosti ...

So tam zunaj tudi planeti kot iz Vojn zvezd?
17. 12. 2016 06.30Seveda so, pravijo pri Nasi. Nekateri so v naši soseski, denimo puščavski Mars in ledena Jupitrova luna Evropa, obstajajo tudi planeti, na katerih bi imeli dve senci ... A obstaja pomembna razlika - izmišljeni planeti so naseljeni z inteligentnimi oblikami življenja. No, tudi enega takega lahko najdemo v resničnosti.

V Jadranu invazija nevarnega plenilca
08. 09. 2016 09.45V Jadranskem morju so opazili nevarnega plenilca, meduzi podobno Mnemiopsis leidyi, ki je pred tridesetimi leti močno zdesetkala morski živelj v Črnem morju. Po mnenju strokovnjakov se podoben scenarij v Jadranu sicer ne more zgoditi, saj ekosistem ni tako zelo ranjiv, kljub vsemu bodo populacijo nevarnih rebrač pozorno spremljali.

Podvodni hrup resno ogroža morske organizme
01. 02. 2016 14.50Prvi zemljevid gostote in virov podvodnega hrupa v Sredozemlju je pokazal, da je v Sredozemlju zelo glasno, hrup pa zadnja desetletja še narašča. S tem je resno ogroženo življenje v morju, saj živali hrup ovira pri orientaciji, hranjenju in komunikaciji.

FOTO: Slovenci zaradi strupenih alg ne bomo obešali rdečih zastav, v Istri budno spremljajo koncentracije
19. 08. 2015 12.51Po pojavu strupenih mikroalg na plažah hrvaške Istre, tudi slovenski strokovnjaki spremljajo dogajanje v Jadranskem morju, a rdečih zastav ne bomo obešali, pravijo. Biologinjo Morske biološke postaje v Piranu smo povprašali o izvoru, preteklem pojavljanju in učinkih teh alg na človeka.

Ruski kozmonavti na ISS našli plankton, Nasa zgodbe ni potrdila
22. 08. 2014 06.30Ruski kozmonavt je zatrdil, da so na zunanji strani mednarodne vesoljske postaje našli morski plankton. Ni pa jim jasno, kako ga je prineslo tja: ali prek kontaminiranih modulov ali prek zračnih tokov. Nasa zgodbe ni potrdila.

Pri Pulju opazili meduze
17. 07. 2013 12.54Ob plažah pri Pulju so se pojavile meduze, domnevno kompasne, ki lahko močno opečejo. Včasih so se pojavljale vsakih pet let, zdaj jih opazijo večkrat. Bralka je poslala fotografijo kompasne meduze, ki so jo na začetku julija našli pri Fažani.

Številne meduze motijo kopalce
05. 07. 2011 11.09Uhati klobučnjaki, ki množično plavajo v Severnem Jadranu, niso nevarni, njihov ožig je za človeka namreč skoraj nezaznaven. Življenjski ciklus klobučnjakov se končuje, zato oslabljene pridejo na površino, kjer jih lažje opazimo.

Čez severni prehod ne le ladje, ampak tudi morska bitja
26. 06. 2011 12.17Drobne alge in vrsta kitov, ki sicer domuje v Pacifiku, so prečkale vedno toplejši Arktični ocean. Znanstveniki opozarjajo, da bo morska invazija ogrozila ribji stalež v Atlantiku in odprla ''Pandorino skrinjico''.

FOTO: Meduze v našem morju niso smrtonosne
27. 05. 2011 12.15V Severnem Jadranu je pet različnih vrst meduz, nobena pa ni smrtonosna, pojasnjuje geologinja Tjaša Kogovšek. Ker se življenjska sezona za uhatega klobučnjaka končuje, lahko na obalo naplavi več koščkov, ki pa ne povzročajo opeklin.