morski led

Edmonton skrbi poškodba zvezdnika McDavida

29. 10. 2024 12.12

Hokejisti Toronto Maple Leafs so sinoči v kanadskem obračunu v severnoameriški poklicni hokejski ligi NHL premagali Winnipeg Jets s 6:4. John Tavares se je izkazal s tremi zadetki, Toronto pa je s tem končal niz osmih zaporednih zmag v uvodu sezone Winnipega. Na tekmi med Columbus Blue Jackets in Edmonton Oilers je poškodbo utrpel kapetan naftarjev Connor McDavid.

Iz globin morja na površje 'priplavala' več stoletij stara razbitina

30. 01. 2024 09.08

Prebivalec skupnosti na rtu Cape Ray na jugozahodnem koncu otoka Nova Fundlandija je v morju, prav zraven obale, odkril nekaj neverjetnega. Tam je namreč ležala več stoletij stara ladijska razbitina.

Leto 2023 bo najbolj vroče leto: izgubljamo tekmo s časom za reševanje ledenikov

30. 11. 2023 13.07

Leto 2023 bo najverjetneje najbolj vroče leto v zgodovini meritev, je sporočila Svetovna meteorološka organizacija (WMO) in zahtevala nujno ukrepanje mednarodne skupnosti za zajezitev globalnega segrevanja. Prav tako je organizacija opozorila na porast toplogrednih plinov ter rekordne temperature morske površine in dvig morske gladine.

Dvanajsta zmaga v sezoni aktualnih prvakov iz Las Vegasa

11. 11. 2023 08.11

Prvaki severnoameriške hokejske lige NHL Vegas Golden Knights so prišli do nove zmage, 12. v novi sezoni. Zlati vitezi so povsem prevladovali na tekmi proti razglašeni ekipi San Jose Sharks, dosegli so pet golov, morski psi pa niso niti enkrat zatresli mreže.

Morski led na Antarktiki dosegel rekordno nizko raven

26. 09. 2023 08.19

Led, ki prekriva ocean okoli Antarktike, je dosegel rekordno nizko površino, kaže analiza satelitskih podatkov ZDA, znanstveniki pa se zdaj bojijo, da se bo vpliv podnebnih sprememb na južnem polu še povečeval.

Ključni podnebni sistem, ki oblikuje vreme po svetu, vse bližje zlomu

29. 07. 2023 07.00

Najpomembnejši sistem oceanskih tokov, katerega del je tudi zalivski tok, ki uravnava podnebje na Zemlji, slabi. Danski znanstveniki v najnovejši študiji pa ugotavljajo, da bi se lahko povsem ustavil že sredi tega stoletja ali še prej. Katastrofalni dogodek bi "prizadel vse ljudi na planetu" in je kot posledica globalnega segrevanja ena ključnih prelomnih točk, ki "se ne sme zgoditi".

Rekordi, ki jih poganjajo podnebne spremembe

25. 07. 2023 19.00

Ekstremne temperature so zajele velike dele severne poloble. Čeprav so tovrstni pojavi za poleti običajni, je neobičajna njihova trdoživost. Nad Južno Evropo, ZDA in Kitajsko vztrajajo tako imenovane toplotne kupole, suha in vroča območja visokega zračnega tlaka. Temperaturne rekorde v Sredozemlju pa spremljajo tudi nevarni vremenski ekstremi, ki so najbolj izraziti ravno na območju Severne Italije, Avstrije in Slovenije.

Fotografinja v ZDA naletela na mrtvega in zamrznjenega morskega psa

07. 02. 2023 12.05

Na plažo v Cape Codu v Massachusettsu je konec tedna naplavilo mrtvega, delno zamrznjenega morskega psa. Nanj je naletela lokalna fotografinja, posnela fotografijo in jo delila na družbenih omrežjih.

'Skupnost se sooča z izgubo pokrajine in kulturne identitete"

30. 10. 2022 15.54

Vas Shishmaref na otoku Sarichef na zahodni Aljaski je v veliki nevarnosti, da preprosto "pade" v ocean oziroma da jo voda pogoltne. Domorodna skupnost, ki tam živi brez dostopa do glavnih cest ali tekoče vode, pa je na robu izginotja. Za naraščajoče morje, poplave, erozijo in izgubo ledu in zemlje so v večini krive podnebne spremembe.

Morski led izginil, nekateri polarni medvedi so se prilagodili

17. 06. 2022 10.23

Polarni medvedi že dolgo veljajo za simbol škodljivega vpliva globalnega segrevanja na naravni svet in znanstveniki opozarjajo, da so na poti do izumrtja. A zdaj so odkrili vrsto, ki že vsaj nekaj sto let živi ločeno od drugih populacij polarnih medvedov in se je prilagodila na drugačno podnebje.

Po treh mesecih našli psa, ki je izginil med dirko po Aljaski

06. 06. 2022 13.16

Marca je na Aljaski potekala dirka vlečnih psov Iditarod. Pes Leon je izginil okoli 241 kilometrov od kontrolne točke, prizadevanja organizatorjev, da bi ga izsledili, pa niso obrodila sadov. Zdaj so vlečnega psa po treh mesecih le našli.

50-odstotna verjetnost, da se bo do 2026 naš planet segrel za 1,5 stopinje Celzija

10. 05. 2022 09.23

Verjetnost, da bomo presegli ključno mejo pri globalnem segrevanju, se je znatno povečala. Nova analiza je pokazala, da ima Zemlja zdaj skoraj 50-odstotno verjetnost, da se do leta 2026 segreje za več kot 1,5 stopinje Celzija. Raziskovalci so tudi prepričani, da bomo skoraj zagotovo v naslednjih petih letih zabeležili najbolj toplo leto v zgodovini meritev.

So nas ekstremni vremenski dogodki v zadnjih tednih pripeljali do točke brez vrnitve?

02. 08. 2021 07.30

V letošnjem letu ekstremnega vremenskega dogajanja po svetu zares ne manjka. Medtem ko se v zahodni in srednji Evropi že več tednov soočajo s hudimi neurji in poplavami, na Češkem je ob koncu junija pustošil celo tornado, se le kakšnih 1000 kilometrov južneje, v Turčiji in na Siciliji spopadajo z obsežnimi požari, ki so posledica hude suše in vročine na tem območju. Še v mnogo večjem obsegu požari divjajo v Sibiriji, medtem ko se je na Grenlandiji po nekaterih podatkih v preteklem tednu stalila rekordna količina snega. Taki dogodki so zelo zaskrbljujoči, saj lahko pripeljejo do t. i. pozitivne povratne zanke ali učinka domin, ki podnebne spremembe le še pospeši.

'Zadnje zatočišče' polarnih medvedov občutljivo na podnebne spremembe

03. 07. 2021 20.39

Nova študija ugotavlja, da območje Arktičnega oceana, ki je ključnega pomena za preživetje polarnih medvedov in tudi drugih živali, hitro postaja zelo občutljivo na podnebne spremembe. Raziskovalci pravijo, da je bilo rekordno taljenje ledu v lanskem letu v 80 odstotkih posledica vremenskih dejavnikov, kot so vetrovi, 20 odstotkov pa so doprinesle podnebne spremembe.

V Jadranu opazili nevarne meduze, ki ob dotiku povzročijo hude bolečine

14. 06. 2021 10.50

V Jadranskem morju so opazili nevarne meduze, ki ob dotiku povzročijo hude bolečine in poškodbe, ki jih je zelo težko zaceliti. Pogosto na mestu stika ostane pigmentacija kože ali celo brazgotine. Mesečinke so razmeroma majhne meduze, ki jih prepoznamo po rožnatih lovkah in drobnih vijoličastih pikah na klobuku.

Zaradi taljenja ledu arktično plovbo prvič izvedli tudi februarja

22. 02. 2021 17.24

Zaradi taljenja ledu na Arktiki je bila ruskemu tankerju plovba po severni morski poti prvič omogočena tudi v februarju, s tem pa so zabeležili najdaljšo sezono plovbe do zdaj, saj ta običajno traja od junija do oktobra. Okoljevarstveniki poudarjajo, da je to še en znak, da se podnebne spremembe v najsevernejših predelih Zemlje dogajajo čedalje hitreje.

Zemlja izgublja led hitreje kot sredi devetdesetih let

26. 01. 2021 08.57

Led na Zemlji se danes topi hitreje kot sredi devetdesetih let, kažejo nove raziskave, saj so zaradi podnebnih sprememb globalne temperature vedno višje. Ocenjujejo, da se je od sredine devetdesetih let stopilo približno 28 bilijonov ton svetovnega morskega ledu, ledenih plošč in ledenikov.

Satelitski posnetki odkrili 11 novih kolonij ogroženih cesarskih pingvinov

05. 08. 2020 10.13

Znanstveniki so s pomočjo satelitskih posnetkov odkrili 11 novih in do zdaj še neznanih kolonij cesarskih pingvinov na Antarktiki. Eno od kolonij so našli 112 kilometrov stran od celine. Populacija omenjenih živali je tako po novih izračunih okoli 10 odstotkov večja, kot je bilo do zdaj znano.

Zakaj se Slovenija segreva dvakrat hitreje od svetovnega povprečja?

06. 03. 2020 07.00

Podnebje se zaradi človekove dejavnosti v zadnjih 150 letih spreminja bistveno hitreje, kot se je nekoč. Skupaj z naraščajočo temperaturo zraka narašča tudi število izrednih vremenskih dogodkov, a podnebne spremembe se ne dogajajo v vseh delih sveta enako hitro. Nasini podatki kažejo, da se je povprečna temperatura zraka v zadnjih 150 letih najbolj dvignila na širšem območju Alp, v osrednji Aziji, Braziliji, Kanadi in na Arktiki. Zakaj ravno na teh območjih?

Kjer je dan dolg 20 ur, čudoviti, a brutalni naravi pa kljubuje le 250 ljudi

31. 08. 2019 08.36

Bujna, divja, neizprosna narava, pridih skrivnostnosti – tudi zaradi mitoloških bitij, ki naj bi tukaj bivala – in način življenja, tako drugačen od tistega, ki ga pozna večina izmed nas. Vse to so norveški fjordi. V odročnih vaseh sredi neokrnjene narave vztraja peščica prebivalcev, ki jih vsako leto obišče na tisoče turistov. "Tukaj lahko zbolite samo v torek, ko je v vasi zdravnik," razkrijejo o svojem odmaknjenem življenju, ki pa ga vseeno nikoli ne bi zamenjali za (vele)mestni vrvež.

Veste, kaj storiti, če stopite na morskega ježka ali vas opeče meduza?

25. 06. 2019 12.47

Morski ježek, meduze, komarji, ose … to so minusi poletnih dni, ki se iz prijetnih lahko hitro spremenijo v boleče. Vas je že kdaj opekla meduza ali pičila osa? Znate pravilno odstraniti bodice morskega ježka? Za vas smo zbrali nekaj koristnih nasvetov.

Morski psi dobili sedmo tekmo za finale zahodne konference

09. 05. 2019 08.22

Hokejisti San Jose Sharks so si priigrali zadnjo vstopnico za polfinale končnice lige NHL, potem ko so odločilno, sedmo tekmo proti Colorado Avalanche na domačem ledu dobili s 3 : 2 ter v boju na štiri zmage slavili s 4 : 3.

Beluge in tjulnji se prilagajajo na podnebne spremembe. Slednji manj uspešno

06. 03. 2019 17.04

Tjulnji in kiti na Arktiki so zaradi podnebnih sprememb, ki spreminjajo njihovo naravno okolje, primorani spremeniti svoje prehranjevalne navade. Od učinkovitosti prilagoditve pa bo odvisno njihovo preživetje, so zapisali strokovnjaki v nedavni raziskavi.

Neverjetna tekma v Washingtonu: Morski psi 'odplavali' z zmago 7 : 6

23. 01. 2019 07.36

Branilci naslova v ligi NHL, Washington Capitalsi, so na domačem ledu utrpeli še en boleč poraz. Tokrat po podaljšku proti San Jose Sharksom (6 : 7), potem ko so v zadnji sekundi rednega dela uspeli gostje izsiliti dodatek igralnega časa prek Evanderja Kana, so s tretjim golom Tomaša Hertla nato odnesli še zmago.

Kako taljenje arktičnega ledu vpliva na vreme po svetu?

04. 10. 2018 19.00

Temperatura na Zemlji je vse višja, kar je posledica toplogrednih plinov, ki jih spuščamo v ozračje. Eden najbolj očitnih pokazateljev globalnega segrevanja ozračja je arktični morski led, ki se vsako zimo poveča in vsako poletje skrči v odzivu na spremembe temperature, sončno obsevanje in veter. Krčenje arktičnega ledu ima velik vpliv na vremenske vzorce po svetu.

Žalostna usoda Arktike in njenega življenja: posledice bomo čutili vsi

17. 12. 2017 06.30

Nič ne kaže, da se stanje na Arktiki izboljšuje. Še naprej beležijo dvigovanje temperatur, zmanjšanje površine morskega ledu, taljenje grenlandskih ledenikov ... Posledice bodo tako lokalne kot globalne. Na udaru so severni medvedi, tjulnji, pa tudi tamkajšnji prebivalci. Zakaj pa bi morale spremembe na Arktiki še kako skrbeti tudi nas?

VIDEO: Tako naša Zemlja diha in se spreminja

19. 11. 2017 09.07

Pri Nasi so objavili vizualizacijo podatkov, ki so jih o našem planetu zbirali sateliti zadnjih 20 let. Jasno je videti, kako se spreminja v letnih časih. ''Glavno sporočilo posnetka je, da imamo samo en planet, na katerem živimo. In ta planet diha, ta planet je živ.''

Kolonija Adelijskih pingvinov zaradi hude lakote ostala brez mladičev, preživela sta le dva

13. 10. 2017 14.09

Kolonija Adelijskih pingvinov na vzhodu Antarktike je doživela hud udarec - zaradi lakote so namreč pogini vsi mladiči, razen dveh. Raziskovalci menijo, da sta za pogin kriva dva dejavnika - rekordna površina poletnega morskega ledu in obdobje še posebej obilnih padavin. To je sicer že drugič v le štirih letih, da je prišlo do tolikšnega pogina mladičev.

Ruski tanker prvič preplul Arktični ocean brez pomoči ledolomilca

25. 08. 2017 09.15

Medtem ko strokovnjaki svarijo pred hudimi posledicami globalnega segrevanja ozračja, pa si nekateri manejo roke, saj na ta račun hitro povečujejo dobičke. Tanker ruskega ladjarja Sovcomflot je preplul severno morsko pot v rekordnem času, saj je ledu vedno manj oziroma je vedno tanjši, zato za pot skozi led ni potreboval pomoči ledolomilca.

Zvin ali zlom gležnja? 'Če nismo prepričani, je bolje obiskati zdravnika'

13. 08. 2017 08.16

Nesreča nikoli ne počiva in pripeti se lahko tudi pri brezskrbnem uživanju na morju ali v hribih. Marsikatero poškodbo lahko v hribih preprečimo z ustrezno obutvijo. Če pademo in sumimo, da smo si zvili gleženj, je treba mesto zvina imobilizirati, poviti z dolgoelastičnim povojem, nogo pa dvigniti, saj se s tem zmanjšuje oteklina.