morje študija

Zgodbe ljudi, ki so desetletja preživeli za zidovi 'norišnice' gradu Cmurek
17. 11. 2024 18.42Eden bolj zanimivih muzejev v Sloveniji je gotovo Muzej norosti. Sprehod čez grad Cmurek, v katerem je več desetletij deloval Zavod za duševno in živčno bolne Hrastovec – Trate, vas ne bo pustil ravnodušnih. Ustanova je namreč prepletena z neverjetnimi zgodbami tistih, ki jih je usoda spravila za obzidje gradu. O tem, da za marsikaterega človeka sploh niso vedeli, zakaj in kako je pristal na oddelku, o tem, da je prihajalo do hudih zlorab zdravil in o tem, kakšna "sredstva za umirjanje" so uporabljali, so spregovorili nekdanji zaposleni, stanovalci in njihovi svojci.

Nazaj dobil prstan, ki je v valovih izginil leta 1977
08. 11. 2024 06.00Morgan Perigo ni nikoli verjel, da bo še kdaj videl svoj prstan, ki ga je izgubil pred skoraj petimi desetletji, in ki je simboliziral njegov zaključek študija naravoslovja. Leta 1977 je namreč prstan izginil v valovih ob obali Barbadosa med družinskim potovanjem. Kljub prepričanju, da je za vedno izgubljen, je ta izjemen kos nakita po 47 letih našel pot nazaj k svojemu lastniku – ravno prav za njegov 83. rojstni dan.

Nemški ladjarji se bojijo vnovične Trumpove izvolitve
12. 10. 2024 08.55Vnovična izvolitev republikanca Donalda Trumpa za predsednika ZDA bi predstavljala velik izziv za nemške ladjarje, kaže raziskava družbe PricewaterhouseCoopers (PwC). Delež sodelujočih predstavnikov te industrije, ki v tem primeru pričakujejo negativne posledice, je 78-odstoten.

Morski psi ob obali Brazilije pozitivni na kokain
23. 07. 2024 08.44Znanstveniki so testirali morske pse v vodah ob brazilski obali in ugotovili, da so pozitivni na kokain. Raziskovalci sicer že dolgo domnevajo, da bi lahko droge, ki jih tihotapci odvržejo v morje, vplivale na življenje morskih živali.

Aipa v štirih kategorijah nagradila domača avdiovizualna dela
25. 05. 2024 16.59Kolektivna organizacija Aipa je tudi letos nagradila domača avdiovizualna dela. Sedem zvezd oriona je podelila tistim, ki so bila lani najbolj gledana v kabelskih sistemih, izmed teh je strokovna žirija nagradila tri igralske dosežke. Prvo od sedmih zvezd je prejela nadaljevanka Primeri inšpektorja Vrenka. Nagrade so podelili v Švicariji.

Kljub veliki pestrosti njihovo stanje slabše kot pred desetletji
06. 02. 2024 10.33Jadransko morje je eno najbolj obremenjenih sredozemskih območij. Po eni strani je pestrost vrst kitov in delfinov v tem morju večja, kot si verjetno marsikdo predstavlja, saj tukaj stalno živi kar pet vrst, še dve pa se občasno pojavljata, po drugi pa je naše morje izpostavljeno mnogim človeškim dejavnikom, ki negativno vplivajo na stanje morskih ekosistemov in neposredno ogrožajo tudi jadranske kite in delfine.

'Ni najbolj pametno, da hiše in mostove znova zgradimo na istem mestu'
08. 08. 2023 12.46Klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj opozarja, da so krivec za škodo, ki jo je za seboj pustila ujma, poleg moči narave tudi pretekle napake v prostorskem načrtovanju. V Sloveniji ima vsaka občina svoj prostorski načrt. In tu ni širšega pogleda na to, da lahko ena občina dela škodo drugi, opozarja. Potreben bi bil bolj centraliziran pogled in manj občinske samovolje. Kot poudarja, nas pri obnovi ne smejo voditi čustva, ampak se moramo obrniti h klimatsko varni gradnji. Tu je pomembno, kje gradiš, na nekaterih mestih namreč ni pametno znova postavljati domov, in kako gradiš. Zdi se, da je bila velika korelacija med poceni gradnjo in škodami, opozarja. Vsak most, ki je bolj utrjen, je namreč dražji, izpostavlja. Ključno je, da bomo v istem paketu reševali tako suše in požare kot povodenj – vse je namreč del iste zgodbe.

V Sloveniji so najugodnejši pogoji za nastanek neviht
29. 07. 2023 11.17Narava je v zadnjih tednih pokazala vso svojo moč: silovit veter, padala je 12-centimetrska toča, na severu države pa je julija veliko uradnih merilnih postaj namerilo več kot 300 litrov dežja na kvadratni meter. V zadnjih dneh pa nižja temperatura, na Kredarici je denimo včeraj snežilo. Kaj je razlog za tako ekstremne vremenske pojave?

Prihaja nova oddaja Najlepši kotički Hrvaške
16. 05. 2023 13.48Večina od nas je že velikokrat uživala v lepotah hrvaškega morja ali kje drugje. A gotovo ne poznamo vseh skritih in najlepših kotičkov Hrvaške. Zato nam bodo v oddaji odkrivali naravne lepote, ki jih še ne poznamo, začinili pa jih bodo še s pustolovskim pridihom, gastronomskimi okusi in sproščujočim uživanjem. Hrvaško kulturo nam bodo predstavili na nekoliko drugačen način in morda dobimo koristno idejo za dopust.

Znanstvenik, ki namerava na dnu Atlantskega oceana preživeti 100 dni
11. 04. 2023 12.27Joseph Dituri, 55-letni vojni veteran in profesor s Floride, upa, da bo s 100-dnevnim bivanjem pod vodo naredil več, kot samo postavil svetovni rekord. S pomočjo ekipe znanstvenikov, zdravnikov in psihologov preučuje, kako se človeško telo odziva na dolgotrajno izpostavljenost ekstremnemu pritisku v majhnem okolju. Prepričan je, da lahko človek s tem podaljša svojo življenjsko dobo in prepreči bolezni, povezane s staranjem. "Sumimo, da bom postal nadčlovek!" je dejal, preden se je lotil medicinskega eksperimenta.

'Srce parajoči' podatki: zaradi vojne delfinom v Črnem morju grozi izumrtje
06. 04. 2023 11.27Vojna v Ukrajini ne terja le človeških žrtev. Vse bolj je zaradi spopadov grožen tudi živalski svet. Zaradi vojaških operacij, ki že več kot leto dni potekajo v v vodah Črnega morja, je poginilo več deset tisoč kitov in delfinov. Situacija je kritična, izpostavljajo raziskovalci, saj delfinom v regiji grozi izumrtje.

Sistem kroženja morskih tokov v Atlantskem oceanu bi lahko kolapsiral
30. 03. 2023 09.24Hitro taljenje antarktičnega ledu povzroča izjemno upočasnitev globokih oceanskih tokov, kar bi lahko imelo katastrofalne posledice za podnebje, opozarja novo poročilo.

Ali južnomorske slone v zgodnjo smrt vodi (pre)velik spolni nagon?
26. 03. 2023 19.01Nove raziskave kažejo, da bi samce južnomorskih slonov lahko v prezgodnjo smrt vodila (pre)velika želja po parjenju. Cilj samcev je, da bi imeli čim večji harem samic. Harem samic pa lahko imajo le tako, da so najmočnejši in postanejo "šefi plaže". Preden se iz morja preselijo na obalo, kjer stražijo svoje samice, morajo dobiti dovolj maščob, zato se številni nespametno na lov podajajo v nevarne vode, kjer pa sami postanejo plen.

Sežigalnica odpadkov tudi v neprevetreni Ljubljani?
27. 05. 2022 06.00Janševa vlada je tik pred koncem mandata z uredbo omogočila podeljevanje 30-letnih koncesij za sežigalnice in sosežigalnice odpadkov in to kar brez predhodne presoje njihovega vpliva na okolje. Ne le dolgoročne okoljske posledice, zapostavljen je tudi neposredni zdravstveni vpliv sežigalnic na zdravje ljudi, so ostri na zdravniški zbornici. Naraste lahko število rakavih obolenj in prezgodnjih smrti. Strokovnjaki opozarjajo tudi na možnost, da se v sežigalnicah kot surovina ne bi uporabljali samo slovenski odpadki, ampak bi jih uvažali tudi iz tujine.

Sanjski moški je Blaž Kričej Režek
17. 05. 2022 12.51Blaž Kričej Režek je 23-letni moški, ki bo letos v oddaji Sanjski moški topil ženska srca. Za njegovo ljubezen se bo boril šopek srečnih izbrank, ki bodo z njim hodile na romantične zmenke, divje avanture in glamurozne zabave.

Projekcija rekorderja med nevarnimi valovi: dosegel velikost štirinadstropne stavbe
14. 02. 2022 10.51Ob obali Vancouvra so opazili nevarno visok val, ki je meril več kot 17 metrov in je bil kar trikrat večji od ostalih na tem območju. "Verjetnost za takšen dogodek je eden na 1300 let," pravi raziskovalec nevarnih valov na Univerzi v Viktoriji Johannes Gemmrich. Val se je sicer pojavil že novembra 2020, a je bila študija, ki je to potrjevala, objavljena šele 2. februarja letos.

Na območju Aleksandrije našli potopljeno ladjo in pokopališče
19. 07. 2021 20.31Egipčansko-francoska arheološka misija Evropskega inštituta za potopljeno arheologijo (IEASM) je v potopljenem mestu Heraklion, v zalivu Abi Qir v Aleksandriji, odkrila razbitino vojne ladje iz drugega stoletja pr. n. št. in ostanke pogrebnega območja iz začetka četrtega stoletja pr. n. št.

'Zadnje zatočišče' polarnih medvedov občutljivo na podnebne spremembe
03. 07. 2021 20.39Nova študija ugotavlja, da območje Arktičnega oceana, ki je ključnega pomena za preživetje polarnih medvedov in tudi drugih živali, hitro postaja zelo občutljivo na podnebne spremembe. Raziskovalci pravijo, da je bilo rekordno taljenje ledu v lanskem letu v 80 odstotkih posledica vremenskih dejavnikov, kot so vetrovi, 20 odstotkov pa so doprinesle podnebne spremembe.

Med plastiko v oceanih največ odpadne embalaže za hrano in pijačo
13. 06. 2021 17.02Deset plastičnih izdelkov predstavlja kar 75 odstotkov vseh plastičnih odpadkov v morju. Glede na najobsežnejšo študijo je to plastična embalaža za hrano in pijačo za "take-out", na odprtem morju pa je več tudi materiala za ribolov, kot so mreže in vrvi. Znanstveniki opozarjajo, da je treba onesnaževanje ustaviti že pri samem viru.

Tigrasti morski psi pred orkanom ne bodo pobegnili na odprto morje
06. 06. 2021 11.19Ena od študij je pokazala, da se bo večina morskih psov med nevihtami izognila plitvinam, v katere se pogosto ujamejo, in zatočišče poiskala na odprtem morju, vendar pa to ne velja tudi za tigraste morske pse. Ta razvpita vrsta namreč uživa v nemirnem morju in ob močnem vetru. "Število teh morskih psov se je po nevihti celo povečalo," je dejal eden izmed raziskovalcev, ki je sodeloval v študiji.

Malezijsko letalo je pred izginotjem za seboj pustilo lažne sledi
05. 05. 2021 09.22Nova študija nesreče leta MH370 ugotavlja, da je pilot letala pred strmoglavljenjem v morje opravil vrsto obratov, da bi se izognil zaznavanju. Nesreča, v kateri je življenje izgubilo 239 ljudi, se je zgodila leta 2014. Malezijski Boeing 777 je izginil med letom iz Kuala Lumpurja v Peking.

Prva kapitanka v Egiptu: Mene so krivili za blokado Sueškega prekopa
04. 04. 2021 14.44Ko je prejšnji mesec izbruhnila novica o veliki tovorni ladji Ever Given, ki se je "zagozdila" v Sueškem prekopu in blokirala eno glavnih mednarodnih tovornih poti, je 29-letna kapitanka iz Egipta z grozo spremljala, kako so se širile lažne novice. Tokrat je bila v središču teh prav sama.

Rok Kunaver presenetil z novim videzom: brada ostaja
22. 09. 2020 07.00Slovenski igralec Rok Kunaver, ki ga lahko spremljate v seriji Najini mostovi, se je odločil za spremembo. Na začetku si je puščal brke in brado bolj iz lenobe, zdaj pa mu novi videz pride še kako prav, saj kot nalašč ustreza njegovemu novemu projektu.

Kdo so vzgojitelji, ki v kolonijah skrbijo za zabavo vaših otrok?
15. 08. 2020 17.09Otroci poletje pogosto preživijo na raznih taborih in kolonijah. Med večjimi organizatorji je tudi Zveza prijateljev mladine Moste-Polje, ki poskrbi, da se na počitnice lahko odpravijo tudi otroci iz socialno šibkejših okolij. Poleg več kot tri tisoč otrok pa se v kolonije vsako leto odpravi tudi več kot 200 vzgojiteljev, ki prihajajo iz vseh koncev in strok.

Po rojstvu drugega otroka je mož ugotovil, da ga družinsko življenje utesnjuje
05. 07. 2020 07.00"Sram me je prositi, veste. Ampak moja otroka hrepenita po jogurtu in mleku. Jočem, ker jima ne morem privoščiti niti tega. Tudi do vas sem se pripeljala z avtoštopom, saj ne zmorem kupiti niti avtobusne vozovnice. Sem pa v tem času, ko ni zares ničesar za v lonec, z otrokoma raziskala naravo in ugotovila, da so travne bilke odlične za pripravo zelenjavnih juh. Od tega živimo.

Led na Grenlandiji od leta 2003 izginja štirikrat hitreje
22. 01. 2019 10.07Led na Grenlandiji se tali hitreje kot pričakovano, razkriva nova študija. Od leta 2003 se je hitrost izginjanja ledu povečala kar za štirikrat. Z globalnim segrevanjem izginjajo vedno večje količine ledu, kar pa prispeva k dvigu morske gladine.

Dvigovanje morske gladine se pospešuje: do konca stoletja že 60 cm višja gladina svetovnih morij
13. 02. 2018 15.30Na podlagi satelitskih podatkov zadnjih 25 let je študija pokazala, da se hitrost dvigovanja morja povečuje. Gladina svetovnih morij se zvišuje zaradi vse toplejše vode in zaradi taljenja ledenikov in ledenih ploskev.

Svetlobno onesnaževanje: v nekaterih državah prave noči sploh ne poznajo več
23. 11. 2017 12.18Svetlobno onesnaževanje je eden najbolj škodljivih učinkov, ki ga je človek prinesel naravi in tudi sebi. Znanstveniki so upali, da se bo svetlost noči zaradi novih tehnologij zmanjšala, raziskave kažejo, da smo Zemljo še bolj razsvetlili. Razsvetljene noči vplivajo na obnašanje živali, moteče pa so tudi za naše spanje.

Narava je odgovorna za od 30 do 50 odstotkov izgube arktičnega morskega ledu. Za ostalo človek
13. 03. 2017 19.35Naravne spremembe nad Arktiko so ''lahko odgovorne za od 30 do 50 odstotkov celotne izgube septembrskega morskega ledu od leta 1979,'' kaže nova študija. Za 50 do 70 odstotkov pa lahko pripišemo dejanjem ljudi. Znanstveniki menijo, da kljub vsemu je to, da bo Arktika poleti kmalu povsem brez ledu, le še vprašanje časa.

Zaradi taljenja ledu bo število polarnih medvedov upadlo za tretjino
07. 12. 2016 14.29Število polarnih medvedov naj bi do srede 21. stoletja upadlo za tretjino, kar je posledica taljenja ledu na Arktičnem morju, ugotavljajo strokovnjaki. V študijah so ocenili, da trenutno živi približno 26.000 polarnih medvedov.