mop

'Sprejeti je treba zakon nad zakoni, ki bi omogočal izvedbo prioritetnih projektov'

27. 09. 2024 18.17

Projekt izgradnje 3. razvojne osi jug, ki bi Belo krajino končno povezal z Novim mestom in avtocesto A2, že več kot desetletje vztraja v primežu zapletenih birokratskih postopkov, pritožb in infrastrukturnih izzivov. Kljub obljubam, dokumentom in resolucijam prebivalci in gospodarstvo regije še vedno čakajo na začetek gradnje tega za razvoj ključnega projekta. Kdaj bi se torej lahko kaj premaknilo? Odgovor so iskali na dogodku Koliko časa še – 3. razvojna os jug, ki so ga pripravili na Otočcu v gradu Otočec.

Obnova strehe: težave pri pridobivanju soglasij lastnikov, končana naj bi bila aprila

15. 12. 2023 10.10

Potem ko se je v stari Ljubljani vdrla streha ene od večstanovanjskih hiš, so v Zavodu za varstvo kulturne dediščine pojasnili, da so pozitivno mnenje k prenovi strehe izdali že leta 2018 in ponovno januarja letos. Na SPL pa pojasnjujejo, da se je obnova zavlekla zaradi težav pri pridobivanju soglasij lastnikov, gradbeno dovoljenje pa so dobili v juniju letos. Obnova naj bi se zaključila v aprilu naslednje leto.

V Sloveniji neznano kam izgine 80 odstotkov izrabljenih vozil

18. 05. 2023 18.05

Sekcija avtoserviserjev pri Obrtno-podjetniški zbornici je organizirala okroglo mizo, na kateri so razpravljali o problematiki izrabljenih vozil. V Sloveniji jih neznano kam izgine okoli 40.000, kar škodi okolju in zdravju ljudi. OZS bi težavo naslovil v okviru delovne skupine, inšpektorji pa so opozorili, da zaradi pomanjkanja kadra ne morejo pokriti vseh odlagališč.

KOMENTAR: Medvedi so z nami od nekdaj

14. 05. 2023 10.40

Del moje družine izhaja iz Notranjske. Včasih, zelo redko, smo šli tja na obisk, izlet. Spomnim se, da so nas nekoč številne očetove tete peljale nabirat divje maline. Preden smo začeli, so se malo zafrkavale iz mestnih otrok in nas v prijetno zvenečem notranjskem narečju opozorile, da lahko skozi gosto malinovo grmovje pogleda tudi kakšna kosmata šapa, ki pa naj jo raje kar pustimo pri miru. Sobivanja z medvedi so bili tam vsi navajeni in se niso preveč sekirali. Seveda je bilo to leta nazaj in zdaj je medvedov več, več pa je tudi ljudi, ki zasedajo območja, ki so nekoč pripadala samo gozdu, divjim malinam in medvedom.

Pirc Musarjeva Jankovića znova poziva k začasni prekinitvi gradnje kanala C0

11. 05. 2023 10.03

Predsednica republike Pirc Musarjeva je odgovorila na pojasnila in dokumentacijo glede gradnje CO, ki jo je pred dobrim mesecem prejela iz urada ljubljanskega župana. V svojem odgovoru županu je izpostavila kar nekaj vprašanj, na katera ni dobila zadovoljivega odgovora. Ker je, kot pravi, pomembno, da se umakne vsak dvom v to, da bi gradnja povezovalnega kanala C0 lahko kakor koli posegala ali celo trajno ogrožala človekovo pravico do pitne vode, je župana znova pozvala k začasni prekinitvi gradnje in čimprejšnji pridobitvi neodvisno izvedene presoje vplivov na okolje in okoljevarstvenega soglasja. Janković bo najprej odgovoril predsednici, predvidoma prihodnji teden pa bo njen poziv javno komentiral.

Zastoji na primorski avtocesti: 'Ustanovili smo delovno skupino'

10. 05. 2023 10.44

Ministra za infrastrukturo in notranje zadeve Alenka Bratušek in Boštjan Poklukar sta se z deležniki sestala glede težav v prometu, zlasti tistih na primorski avtocesti glede prevozov tovornjakov v Luko Koper in iz nje. Poklukar je pojasnil, da se bodo najprej lotili kratkoročnih ukrepov, in povedal, da so ustanovili novo delovno skupino. Vodila jo bo Bratuškova, ki je dodala, da se nameravajo sestati že prihodnji teden.

Zakaj ministrstva v primeru razlastitve zemljišča za Magno ni bilo na obravnavi?

23. 04. 2023 12.08

Potem ko je Upravno sodišče razveljavilo odločitev o razlastitvi, s katero je Občina Hoče - Slivnica kmetu vzela skoraj 18.000 kvadratnih metrov zemljišča in ga prodala Magni, zadevo pa vrnilo v ponovni postopek, so se odzvali tako na mariborski upravni enoti kot na Ministrstvu za naravne vire in prostor. Slednje je v postopku tožena stranka, a se obravnave na sodišču sploh ni udeležilo. Ker da v zadevah, kjer je stališče o relevantnih dejstvih in pravnih vprašanjih jasno izoblikovano že v prvostopenjski odločbi in potrjeno v odločbi ministrstva v pritožbenih postopkih, to ni potrebno, odgovarjajo. Medtem pa na UE zatrjujejo, da so za izdajo odločbe potrebovali precej več kot zgolj pet dni.

Države na COP15 sprejele zgodovinski dogovor za zaščito narave

19. 12. 2022 11.25

"Končno začenjamo sklepati mirovni sporazum z naravo," je dejal generalni sekretar ZN Guterres. Predstavniki več kot 190 držav so namreč na srečanju pogodbenic Konvencije o biološki raznovrstnosti v Montrealu sprejeli zgodovinski dogovor za zaščito svetovnih vrst in ekosistemov. Dogovor predvideva, da bodo države do leta 2030 zaščitile 30 odstotkov planeta in zagotovile 30 milijard dolarjev (okoli 28 milijard evrov) pomoči za ohranjanje narave v državah v razvoju.

Pred kurilno sezono: že en neozaveščen kurjač lahko zadimi celotno naselje

27. 09. 2022 12.46

Mnogi, ki so se pred kurilno sezono spraševali, kako se bodo ogrevali na mrzle zimske dni v času, ko vlada huda energetska negotovost, so sprejeli odločitev, da se preusmerijo na trdo gorivo. To pa pomeni, da bi se to zimo lahko še poslabšala kakovost zraka. Zaskrbljujoča je predvsem koncentracija trdnih delcev. Da bi se izognili onesnaženju, je treba redno čistiti kurilne naprave in pravilno kuriti.

Kako bodo romsko problematiko reševale stranke?

14. 09. 2022 10.37

Po pričevanju več prebivalcev Dolenjske, ki zaradi, kot pravijo, groznih izkušenj z nekaterimi Romi živijo v strahu, smo vprašanja glede konkretnih rešitev romske problematike naslovili na politične stranke. V Gibanju Svoboda so tako izpostavili zagotavljanje intervencij, krepitev policijskega dela in boljšo integracijo Romov, v SD menijo, da je treba vzpostaviti ravnovesje med pravicami in dolžnostmi slehernika, NSi je že v začetku leta želela spremeniti zakonodajo, da bi morali biti upravičenci do socialne pomoči dolžni otroke pošiljati v šolo, v Levici pa so prepričani, da je revščina tista, ki ljudi potisne v razna protizakonita ravnanja.

Vlada imenovala 13 državnih tožilcev in zamenjala več funkcionarjev

02. 06. 2022 19.20

Nova vlada je tudi na drugi seji opravila več razrešitev in imenovanj funkcionarjev na ministrstvih, imenovala je 13 državnih tožilcev ter vladno pogajalsko skupino za pogajanja in usklajevanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja. Vlada je spremenila tudi sestavo koordinacijskega odbora za državne proslave in prireditve. V odboru sta znova oba predstavnika Koordinacije veteranskih in domoljubnih organizacij.

'Primer Inštituta Lutra je simbol vsega, kar je narobe z našo državo'

28. 03. 2022 12.14

V več nevladnih organizacijah so se odzvali na našo zgodbo o tem, da Inštitut Lutra še vedno čaka na podpis okoljskega ministra Andreja Vizjaka, čeprav bi ta moral biti zgolj formalnost, sredstva v višini 124.000 evrov za zaščito bobrov od države so jim bila namreč že obljubljena. Zdaj je ogrožen obstoj nevladne organizacije, ki je med drugim Vizjaku, ko je bil ta zaposlen v HESS, s tožbo na upravnem sodišču preprečila gradnjo hidroelektrarne Mokrice. V nevladnih organizacijah, ki so sklicale novinarsko konferenco, so prepričani, da gre zato za ministrovo osebno maščevanje.

Bo morala Lutra, ki ščiti bobre in vodo, zapreti svoja vrata, ker Vizjak ne da podpisa?

25. 03. 2022 09.23

Evropska komisija je za projekt slovenske naravovarstvene organizacije Lutra namenila 491.674 evrov, ob pogoju, da sami zagotovijo 124.000 evrov. Ta denar jim je obljubilo ministrstvo za okolje in prostor, pripravili so že pogodbo o sofinanciranju, ki so jo z ministrstvom uskladili že februarja 2021. A pogodba je, medtem ko je projekt že globoko v teku, ostala v predalu, čakajoč na ministrov podpis. Zato je ogrožen obstoj nevladne organizacije, ki je med drugim Vizjaku, ko je bil ta zaposlen v HESS s tožbo na upravnem sodišču preprečila gradnjo hidroelektrarne Mokrice. Upajo, da ji bo uspelo 124.000 evrov, ki jih morajo zdaj zagotoviti s svojega žepa, od ministrstva iztržiti na sodišču, saj kot pravijo, lahko v nasprotnem primeru zaprejo svoja vrata.

V Dakarju in Dubaju izpostavili slovenska prizadevanja na področju vodnih virov

22. 03. 2022 15.38

Zaradi vse večje konkurence za vodo med različnimi uporabniki, sektorji in državami, je pritisk na vlade, da zagotovijo varnost preskrbe z vodo, vse večji. Pogosto tudi na škodo čezmejnega sodelovanja na področju voda, so opozorili na svetovnem forumu o vodi, ki poteka v Dakarju. Pomen zaupanja med državami je na forumu izpostavil tudi predstavnik slovenskega ministrstva. Ob svetovnem dnevu voda pa je okoljski minister Vizjak v Dubaju vodil okroglo mizo na visoki ravni. Na njej je poudaril prizadevanja Slovenije v smeri trajnostnega in učinkovitega upravljanja vodnih virov na vseh ravneh.

Kamere na Gradišču nad Pijavo Gorico ujele medvedko z mladičema

04. 02. 2022 11.47

Prebivalci Gradišča nad Pijavo Gorico v večernih urah opažajo medvedko, ki se po ulicah sprehaja z dvema mladičema in prevrača smetnjake. Ujele so jih tudi kamere. V zadnjih dneh januarja sta se sicer zgodila dva napada, ob tem pa so pri lovski zvezi opozorili, da je v Sloveniji več kot tisoč medvedov, kar je veliko preveč.

Revizija: Ministrstvo za infrastrukturo neučinkovito pri vodenju projekta 3. razvojne osi

28. 12. 2021 09.58

Računsko sodišče je izvedlo revizijo učinkovitosti ministrstva za infrastrukturo ter ministrstva za okolje in prostor pri vodenju in prostorskem načrtovanju projekta 3. razvojne osi. Ugotovili so, da je bil MZI pri vodenju projekta neučinkovit, medtem ko je bil MOP delno učinkovit. Ocenjeni stroški celotnega projekta znašajo 4,2 milijarde evrov, sodišče pa je ugotovilo, da je gradnja posameznih odsekov finančno neupravičena, nekatere investicije pa so upravičene šele ob upoštevanju posrednih družbenih koristi.

Med Goricama se je sprehajal medvedji mladič, z drevesa so ga spravili italijanski gasilci

17. 11. 2021 08.20

Na območju Gorice so večkrat opazili medvedko z mladičema, v ponedeljek zvečer pa so nekateri prebivalci obeh Goric opazili medvedjega mladiča. Ta je pobegnil na drevo, na pomoč pa so priskočili italijanski gasilci.

Glede prevlade javne koristi nad javno koristjo ohranjanja narave prakse še ni

15. 11. 2021 08.11

Društvo za preučevanje rib je prepričano, da je sodba upravnega sodišča razgalila nedopustne in pomanjkljive prakse odločevalcev pri odločanju o posegih v naravo. Izpostavili so tudi, da je minister Vizjak s svojimi izjavami vršil nedopusten pritisk nad strokovnimi službami. Na okoljskem ministrstvu odgovarjajo, da ne gre za nobeno nedopustno prakso, saj prakse na tem področju Slovenija še nima, zavračajo pa tudi očitke na Vizjakov račun in poudarjajo, da se je minister iz zadeve izločil.

Vrh voditeljev na COP26: Nove zaveze Indije, Kitajska znova razočarala

01. 11. 2021 14.35

Presenečenje drugega dneva podnebne konference je oznanilo indijskega premierja, ki je podal zavezo, da bo tretja največja onesnaževalka postala podnebno nevtralna do leta 2070. Gre za pomemben korak, ocenjujejo svetovni mediji. Znova pa je razočarala največja onesnaževalka na svetu. Njen predsednik kljub ostrim kritikam glede podnebnega načrta ni prišel v Glasgow, v zgolj pisni izjavi pa ni podal nobene nove zaveze, ki bi vzbujala upanje za naš planet. Kot je izpostavil Attenborough, starešina boja za okolje, nas naša odvisnost od fosilnih goriv potiska čez rob. Poudaril je, da moramo, dokler še imamo čas, sprejeti priložnost in tragedijo spremeniti v zmago, pri tem pa nas naj vodi upanje, in ne strah.

Začel se je svetovni podnebni vrh: 'Lahko ukrepamo ali pa sprejmemo trpljenje in visoko gospodarsko škodo'

31. 10. 2021 14.30

V škotskem Glasgowu se začenja svetovni podnebni vrh. COP26 bo trajal dva tedna, svetovni voditelji pa bodo poskušali najti skupni jezik glede številnih odprtih vprašanj za reševanje podnebne krize. Kot svarijo znanstveniki in okoljski aktivisti, bo, če svet zamudi to zadnjo priložnost, da ustavi globalno segrevanje nad 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo, človeštvo priča katastrofalnim posledicam: "Izberemo lahko ukrepanje in podpremo podnebne cilje, da preprečimo vremenske katastrofe v prihodnosti ali pa sprejmemo, da bodo ljudje umirali, družine trpele, vse to pa bo spremljala še večja gospodarska škoda," je bilo slišati ob začetku konference, od katere ima svet visoka pričakovanja.

Zaradi izdaje energetskega soglasja za JEK 2 tožba zoper ministrstvo

08. 10. 2021 10.11

Tri okoljevarstvene orgaizacije so vložile tožbo proti Ministrstvu za infrastrukturo zaradi izdaje energetskega dovoljenja za jedrsko elektrarno Krško 2 (JEK 2). Zaradi odločitev o načrtovanju dolgoročne rabe jedrske energije v Resoluciji o Dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 je tožena stranka tudi Ministrstvo za okolje in prostor.

Podpisali pogodbo za pripravo na odvoz odpadkov iz Zaloga

30. 08. 2021 16.14

Okoljsko ministrstvo je z družbo Dolinšek Transport podpisalo pogodbo v vrednosti 80.000 evrov za izvedbo pripravljalnih del za sanacijo odlagališča odpadkov v ljubljanskem Zalogu. Sledil bo javni razpis za odvoz odpadkov, ki bi lahko po sedanjih ocenah stal še dodaten milijon evrov. Denar bodo izterjali od odgovornih, zatrjuje ministrstvo.

V Sloveniji letos iz narave odvzeli 130 rjavih medvedov

13. 08. 2021 17.27

V Sloveniji je bilo letos do 11. avgusta iz narave odvzetih 130 rjavih medvedov. 121 jih je bilo odstreljenih na podlagi dovoljenj Arso, devet medvedov pa so našli poginjenih, so pojasnili na okoljskem ministrstvu. Za medvedko, ki je nedavno napadla pri Pivki, Arso za zdaj ni izdal dovoljenja za odstrel.

Medvedka moškega hudo poškodovala po obrazu. Kakšna usoda zdaj čaka žival?

10. 08. 2021 15.17

Usoda medvedke, ki je v Zagorju pri Pivki napadla 30-letnega domačina, še ni znana. Po prvih informacijah okoljskega ministrstva je 30-letnik med večernim tekom presenetil samico z mladiči, ki ni imela drugega izhoda. Da se je medvedka najverjetneje počutila ogroženo in je napadla, ker je branila mladiče, pravijo tudi na Zavodu za gozdove. Moškega, ki je utrpel hude poškodbe obraza, zdaj zdravijo v UKC Ljubljana. "Menim, da ga je rešila dobra telesna kondicija. Pred medvedko je namreč zbežal, ta mu je še nekaj časa sledila, nato pa odnehala," pa pravi zdravnica Gordana Živčec Kalan, ki je poškodovanega oskrbela na postojnski urgenci.

Uredba o prepovedi prodaje plastike za enkratno rabo: globe do 15.000 evrov

18. 07. 2021 13.59

Ministrstvo za okolje in prostor je za sprejem na vladi pripravilo uredbo o prepovedi dajanja nekaterih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo na trg in o označevanju nekaterih plastičnih proizvodov. Prepoved plastičnih proizvodov določa tudi predlog zakona SAB, ki je v prvi obravnavi v DZ prejšnji teden dobil zeleno luč.

Zmaga za nasprotnike: izdaja gradbenega dovoljenja za HE Mokrice ostaja zamrznjena

16. 07. 2021 11.24

Vrhovno sodišče je zavrnilo pritožbo družbe HESS – Hidroelektrarne na Spodnji Savi, ki je kot stranka z interesom, skupaj s soinvestitorskima družbama Infra in Eles, skušala izpodbiti zamrznitev izdaje gradbenega dovoljenja za HE Mokrice. Gre za nov pomemben korak v prizadevanjih proti začetku gradnje novega energetskega objekta, ki je škodljiv za reko Savo, življenje v in ob njej oziroma je naravovarstveno in okoljevarstveno nesprejemljiv, poudarjajo v Društvu za preučevanje rib.

Tri osebe v priporu zaradi odlaganja komunalnega blata

21. 06. 2021 19.15

Zaradi odlaganja komunalnega blata v naravo v Pivolah v Hočah so tri osebe od šestih ovadenih v priporu. Tožilstvo je pripor predlagalo zaradi ponovitvene nevarnosti za po neuradnih informacijah direktorja ljubljanskega prevozniškega podjetja Lazas Mirana Zupančiča, za enega od zaposlenih v tem podjetju in 36-letnega domačina, ki je pokazal, kam bi lahko blato odložili. Tožilstvo je pripor predlagalo, saj so osumljeni že v preteklosti kršili predpise v zvezi z obdelavo odpadkov.

Tone odvrženega blata: prelaganje odgovornosti in čakanje na sanacijo

11. 06. 2021 09.33

Čeprav kriminalistična preiskava glede nelegalno odvrženega mulja v občini Hoče še poteka, pa naj bi isti dan, ko so blato pripeljali na tri lokacije v Pivoli, čistili čistilno napravo Komunalnega podjetja Ptuj. To zanika odgovornost, direktor Janko Širec pa je v izjavi za javnost dejal, da dejanje strogo obsojajo in pozval h kaznovanju storilcev. Blato je sicer prevzela Družba CEP, kjer so povedali, da jim je zbiralec zagotovil, da je ves mulj iz čistilne naprave prevzel v skladu z okoljevarstveno zakonodajo in njihovim dovoljenjem.

'Spremembe zakona bodo zagotovile dovolj dostopnih najemnih stanovanj'

27. 05. 2021 12.22

Državni zbor je sprejel spremembe in dopolnitve stanovanjskega zakona, ki vključujejo rešitve za vzpostavitev delujoče stanovanjske politike. Novi zakon naj bi med drugim pospešil stanovanjsko gradnjo in skozi javno najemniško službo povečal število najemnih stanovanj ter na ta način zagotovil, da jih bo dovolj dostopnih. Neprofitne najemnine se bodo postopoma dvignile, a se bo subvencija zanje povečala, tako da dvig cen ne bo prizadel socialno najbolj ranljivih, so zatrdili z okoljskega ministrstva.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?

10. 05. 2021 07.05

Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?