montažne hiše

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst
18. 10. 2024 08.58Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Popoplavna gradnja: pripravlja se katalog s petimi tipskimi hišami
03. 04. 2024 17.48Vlada bo predvidoma še ta mesec odločala o odstranitvi prvih objektov po lanskih ujmah. Gre za 36 stanovanjskih objektov, ki nikakor niso primerni za nadaljnje življenje, je povedal državni sekretar Boštjan Šefic. Skupaj je kot mogoče ogroženih evidentiranih skoraj 350 objektov, številka pa še ni dokončna.

Hiša v dveh dneh?
16. 03. 2024 08.44Gradnja lastnega doma je za večino družin enkraten življenjski dogodek, ki za mnoge pomeni zadolževanje in porabo vseh življenjskih prihrankov. Je hitra in okoljsko trajnostna montažna gradnja boljša od počasnejše, zidane gradnje? Kakšne so cene, hitrost gradnje in življenjska doba?

Hišni sejem Lumar – inovativna trajnostna gradnja v živo
29. 02. 2024 00.15V podjetju Lumar, med 6. in 9. marcem 2024,pripravljajo številne aktivnosti in predstavitve trajnostne tehnologije montažne lesene gradnje na prvi slovenski certificirani aktivni hiši v Dragomlju.

Teden, ko so na ulicah kraljevali šeme, študentje, navijači in kmetje
17. 02. 2024 18.16Pustno rajanje v Sloveniji in pri naših zahodnih sosedih, čarobni ples zelenih luči na severu, polet proti skrivnostnemu južnemu polu Lune in zmagoslavje v rdeče odetih navijačev čez lužo, ki pa se je naposled spremenilo v pravo nočno moro. Grozljivi prizori trpljenja pa se še naprej širijo tudi z Bližnjega vzhoda in iz Ukrajine, kjer še vedno divjata vojni. Ruski predsednik Vladimir Putin je o tem prvič spregovoril s kontroverznim ameriškim komentatorjem. Katere fotografije so ovekovečile pretekli teden? Morda kar prizori traktorjev na slovenskih (in svetovnih) ulicah? "Ko kmeta ne bo več, boste praznih ust zrli v nebo," je bilo sporočilo razočaranih kmetov pri nas.

V Slovenj Gradcu 'raste' hiša za družino, ki je v poplavah izgubila vse
12. 02. 2024 13.55V Slovenj Gradcu so začeli postavljati montažno hišo, ki jo je za eno od družin, prizadetih v avgustovski ujmi, doniralo podjetje Pergola s partnerji. Pod streho bo v le nekaj dneh, vseljiva pa predvidoma maja. Medtem na občini, ki je prispevala zemljišče, še nimajo informacije, katera družina bi se lahko vanjo vselila.

Gradbena dela dražja za 35 odstotkov
16. 09. 2023 14.44Če ste si pred kratkim uredili dom, bodisi prenovili staro stanovanje, gradili novo hišo ali kupovali montažno, veste, da gre za enega najbolj stresnih in najdražjih izzivov v življenju. Če o tem razmišljate, pa so pred vami težke odločitve. Cene so šle v nebo, izvajalce je zelo težko dobiti, pojavljajo se prevare, zaplete se lahko na vsakem koraku. Gradbeništvo še vedno poka po šivih, povpraševanje se kljub dvigu cen in visokim obrestnim meram ni kaj bistveno zmanjšalo.

V Sneberjah 20.000 evrov na bivanjsko enoto, Janković državo opozarja na Savo
05. 09. 2023 15.48Ljubljanski župan Zoran Janković od države pričakuje, da se bo prednostno lotila urejanja Save. Za sanacijo objektov in infrastrukture po poplavah pa bo občina poskrbela sama. Prebivalci 56 objektov so praktično že sklenili dogovore z izvajalci, je dejal. V Ljubljani so sicer komisije že opravile popis škode, te je za sedem milijonov evrov, od tega štiri milijone na bivalnih objektih. Do zdaj so se v Sneberjah izselili prebivalci iz 11 objektov, ki niso primerni za bivanje.

Kakšna usoda čaka prebivalce ljubljanskih Sneberij?
27. 08. 2023 19.56Ljubljanski župan Zoran Janković je prebivalcem uničenih Sneberij predstavil občinski načrt obnove. Vpoklical je devet gradbincev, s katerimi sodeluje občina, ki bodo po enotni ceni - 20 tisoč evrov na hišo - obnavljali zidove, tla in inštalacije. Del sanacijskih stroškov bo pokrila Zveza prijateljev mladine, in sicer glede na osebne prejemke lastnikov. Ti se bodo prenove lahko lotili tudi sami in bodo še vedno upravičeni do delnega povračila stroškov. Janković, ki je napovedal, da je pripravljen začasno zaustaviti kakšno občinsko gradbišče, je namignil, da bi bilo dobro, če bi to storila tudi vlada.

Kako obvarovati Sneberje pred morebitnimi novimi poplavami?
25. 08. 2023 18.40Šlo je za izreden dogodek. Do zdaj se še ni zgodilo, da bi Sava na tem območju tako visoko narasla, je po ogledu Tacna in Sneberij povedal gradbeni inženir in hidrolog Rok Fazarinc. Tam je, kot je znano, voda poplavila 80 montažnih hiš, za katere lastniki pravijo, da bodo veseli, če bodo v njih še lahko živeli. In kaj je treba storiti, da se kaj takega ne bi ponovilo?

Sava odnesla kajakaški klub v Tacnu, prostovoljci zavihali rokave
07. 08. 2023 19.32V kajakaškem centru v Tacnu so poplave odnesle praktično vse. Škoda je ogromna, montažnega objekta, kjer so bile materialne zadeve, ni več, odneslo je montažni most, pa tudi zaslon ob progi za potrebe velikih tekmovanj, razbilo je montažne zabojnike. Tudi tribune bodo potrebne popolne obnove.

Lumarjeve sodobne arhitekturne rešitve montažnih hiš
01. 08. 2023 00.15Pri načrtovanju novega doma je ključno biti premišljen, saj gre za največjo življenjsko investicijo. Poleg funkcionalnosti, oblike in upoštevanja prostorskih aktov moramo upoštevati tudi svoj življenjski slog ter uporabnost hiše v prihodnosti.

V hrvaški Istri, na Hvaru in Braču bodo spet rušili nelegalne objekte
13. 05. 2023 11.20V istrski županiji bodo naslednji teden znova začeli odstranjevati nezakonito zgrajene objekte. V hrvaški Istri je po nekaterih ocenah 50.000 nezakonitih gradenj, med lastniki so tudi Slovenci. V Istri rešitev vidijo tudi v visokih denarnih in celo zapornih kaznih.

Koliko denarja potrebujemo za gradnjo lastne hiše ali nakup stanovanja?
08. 07. 2022 17.08Dvig cen energentov in prekinitev dobavnih poti dvigujeta tudi cene surovin in materialov. Posledično je gradnja hiš zato veliko dražja, prav tako v nebo rastejo cene vseh nepremičnin. Če je bila v 90. letih izgradnja hiše nekaj normalnega, je danes to s povprečno plačo, brez kredita ali celo z njim skorajda nemogoče. Če pogledamo ceno stanovanja v Ljubljani, ki je danes na kvadratni meter torej malo manj kot 3.400 evrov, bi bilo v 90. letih to okrog 400 do 500 evrov na kvadratni meter. Koliko bi torej potrebovali na bančnem računu, da bi lahko danes začeli graditi hišo, in za koliko se je le v enem letu povišala cena stanovanja v Ljubljani?

Čeprav cene drvijo v višave, Slovenci še kar gradimo
14. 06. 2022 19.43Strma rast cen in pomanjkanje materialov je situacija, ki je v svet zarezala globalno. Sprva zaradi korone, zdaj svoje dodaja še vojna v Ukrajini. Ena izmed najbolj prizadetih panog pa – gradbeništvo. Kaj to pomeni za povprečnega človeka, družino, ki se je morda že spustila v gradnjo ali prenovo svojega doma, ali pa o tem še razmišlja? Je vredno počakati na stabilizacijo cen?

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa
15. 02. 2022 06.00Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'
04. 02. 2022 06.00Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Hiše za 50.000 evrov – upanje za mlade, a še veliko neznank
01. 02. 2022 12.52Namero Inštituta Back to the Village, da za mlade družine in pare postavi hiše za 50.000 evrov, pozdravljajo tako mladi kot župani nekaterih občin. A čeprav naj bi prve montažne hiše stale že letos, je nejasnosti glede projekta še veliko.

Na Ravnah na Koroškem načrtujejo gradnjo cenovno dostopnih hiš
24. 01. 2022 14.44Inštitut Back to the village v sodelovanju z Občino Ravne na Koroškem snuje načrte za ureditev naselja na območju Čečovja, kjer bi zgradili več manjših in cenovno dostopnih hiš za mlade družine. Načrte so že predstavili, pozdravlja jih tudi direktor Stanovanjskega sklada RS Črtomir Remec, ki pa je izrazil dvome glede predstavljene cene hiše.

Cene drv, energenta podeželja, so najvišje v zadnjih desetih letih
29. 11. 2021 06.00Polovica slovenskih gospodinjstev se najraje ogreva na lesna goriva. Tisti, ki za ogrevanje uporabljajo drva ali pelete, bodo letošnjo kurilno sezono plačali več. Drugače je pri sekancih, tam je cena celo upadla. V primerjavi s kurilnim oljem so peleti 45 odstotkov cenejši, sekanci pa kar 82 odstotkov. Podjetja, ki uporabljajo les kot primarno surovino, opozarjajo, da je cena trikrat narasla.

Prva slovenska hiša s certifikatom Active House
05. 05. 2020 00.15Podjetje Lumar je v Dragomlju, ki leži le nekaj kilometrov oddaljen od Ljubljane, postavilo hišo Lumar Primus-R 150 iEDITION. »To je daleč več kot zgolj hiša, saj so v okviru koncepta LUMAR ZERO EMISSION LIVING® vključene tehnološke rešitve, ki na celovit način obravnavajo ključne trajnostne vidike gradnje; bivalno ugodje, energijo in vpliv na okolje.«

'Ko pride rušilni tornado, ne izbira, ali so hiše dobro grajene ali ne'
04. 03. 2019 14.57Po uničujočih tornadih, ki so pustošili v ameriški Alabami in za seboj pustili 23 smrtnih žrtev, smo se pogovarjali s slovenskim lovcem na nevihte in fotografom Markom Korošcem, ki je že bil priča tako obsežnim tornadom: "Ko rušilni tornado pride v mesto, ne izbira, ali so hiše dobro grajene ali ne. Ko veter doseže hitrosti 300 kilometrov na uro ali več, ni objekta, ki to preživi."

Pokojni naj bi požar namenoma zanetil s pomočjo plinske jeklenke
04. 02. 2019 13.44Novogoriški kriminalisti so z ogledom hiše v naselju Žaga, v kateri so po požaru našli deloma zoglenelo truplo, ugotovili, da gre za 55-letnega moškega, ki je (najverjetneje namenoma) s pomočjo plinske jeklenke zanetil požar v prvem nadstropju hiše in pri tem umrl. Škoda po grobih ocenah znaša približno 50 tisoč evrov.

Na Hrvaškem neznanci ukradli celo 'hišo'
18. 12. 2018 17.29Hrvaški policisti se ukvarjajo z nenavadnim primerom kraje. Neznanci so v desetih dneh razstavili celotno montažno hišo in jo odpeljali neznano kam. Kot trdijo vaščani, naj bi hišo ukradli nekdanji lastniki, v zgodbo pa naj bi bila vključena nekdanja poslovna partnerja.

Rima Hiše na letošnjem Sejmu DOM s številnimi novostmi
25. 02. 2012 06.00V podjetju Rima Hiše so za letošnji Sejem DOM pripravili številne novosti, ki jih bodo predstavili na svojem novem razstavnem prostoru.

Sanjska hiša za 60 tisoč evrov
14. 09. 2010 08.17Če je nekoč veljalo, da se montažne hiše razlikujejo od 'navadnih' – torej zidanih, danes ni več tako. Pravzaprav imajo kar nekaj prednosti.

Marsikoga sanje so lastno stanovanje
15. 05. 2009 10.41Ne bodimo malenkostni, postavimo si lastno hišo! Če imate nekaj pod palcem in le malo časa oziroma potrpljenja, potem vam lahko hišo postavijo že v nekaj tednih!

Montažne hiše Rihter
14. 08. 2006 12.46Montažna gradnja je v tujini poznana že vrsto let, v Sloveniji pa se povečuje v zadnjih letih.

Sejem Dom odprl vrata
05. 03. 2001 00.00Sejem Dom, ki bo na ljubljanskem razstavišču odprt od danes do nedelje, 11. marca, bo s svojim programom zaznamoval prihajajočo pomlad tako, da bo ponudil vse, kar je potrebnega za gradnjo, obnovitvena dela ali pa posodabljanje domov. Zavzemal bo več kot 8000 kvadratnih metrov razstavnih površin, v njegovem okviru pa se bo predstavilo 281 neposrednih razstavljalcev oz. 397 z zastopanimi vred, so sporočili iz Ljubljanskega sejma.

Uspela prisilna poravnava
22. 12. 2000 00.00Sredina prisilna poravnava v podjetju Lumar hiše Gomilsko, ki se ukvarja s proizvodnjo montažnih elementov za montažne hiše, je uspela. Po besedah prokurista podjetja Milana Lukiča je bilo v prisilni poravnavi prijavljenih 2,2 milijarde tolarjev terjatev, vrednost priznanih terjatev pa je znašala približno dve milijardi tolarjev. Po prisilni poravnavi, za katero se je izreklo skoraj 80 odstotkov navzočih upnikov, je prišlo do spremembe lastniške strukture Lumar hiš Gomilsko, saj je Unior Zreče prevzete terjatve SKB banke spremenil v 65-odstotni lastniški delež. V rokah podjetja Lumar iz Maribora pa je 35 odstotkov gomilskega Lumarja, je še dejal Lukič.