monika erjavec bizjak

Osnutek zakona za psihoterapijo: vključenih več resorjev in zbornica

29. 01. 2025 08.00

Kaj se dogaja s težko pričakovanim zakonom o psihoterapiji? Po naših informacijah osnutek zakona, ki je v medresorskem usklajevanju, psihoterapijo poleg zdravstva vključuje še v socialo, šolstvo in druge resorje, prav tako pa je v igri ponovno psihoterapevtska zbornica, ki bo pregnala šarlatane. O trenutnem osnutku smo govorili z eno največjih organizacij, ki se ukvarja s pomočjo ljudem v stiski pri nas. Na Zvezi Anita Ogulin in ZPM tak zakon pozdravljajo, saj je po njihovi oceni narejen tako, da vključuje tudi najšibkejše, ki potrebujejo največ pomoči.

Osamljenost. Tekmovalnost. Primerjanje. Izključenost ...

19. 10. 2024 13.42

Kaj mislite, so največje težave, ki jih imajo mladi danes? S čim vse se morajo boriti, kaj vse je drugače, kot je bilo v "naših" časih?

Najstniki: 'Razočarani smo, če ne pridete za nami in hkrati jezni, če pridete'

13. 10. 2024 10.03

Pogosto razmišljamo in govorimo o tem, kaj bi bilo najbolje za naše otroke in za nove generacije, a zdi se, da po mnenju premalokrat vprašamo njih. Pri Zvezi Anita Ogulin in ZPM so zato besedo dali prav mladim, ki pravijo, da je duševno zdravje žal še vedno tabu tema. Zakaj večkrat rečejo, da so okej, čeprav niso? Zakaj se lažje zaupajo sovrstnikom kot staršem? Kako pogosto se srečujejo z nasilneži? Kako so si pomagali, da so okrepili svoje duševno zdravje?

Kako otroku pomagati pri uvajanju v vrtec?

13. 09. 2024 17.40

Prvi dnevi v novem okolju z nepoznanimi ljudmi so za otroke, včasih pa še bolj za starše, lahko zelo stresni. Uvajanje v vrtec je za mnoge starše dogodek, ki ga ne pozabijo niti desetletja pozneje. Če ste po dveh tednih otroka pustili v vrtcu ali šoli rdečega od joka ali pa trdega od strahu, ste se verjetno vprašali, kaj delate narobe. Nekaj nasvetov, kako otroku pomagati premagati stisko, je podala Monika Erjavec Bizjak, magistrica zakonskih in družinskih študij in vodja projekta Dobro sem pri Zvezi Anita Ogulin in ZPM.

10 tednov počitnic, draga varstva in premalo denarja

21. 06. 2024 17.40

Čedalje bolj ustvarjalni morajo biti starši med poletnimi počitnicami, ko otroci za več kot dva meseca ostanejo doma. Draga počitniška varstva spravijo mnoge družine v še globlje stiske, a misel o brezskrbnem družinskem dopustu na morju je za čedalje več družin misija nemogoče, poudarjajo iz Zveze Anite Ogulin in Zveze prijateljev mladine Moste Polje.

Kdaj je čas za ločitev? Kako to sporočiti otroku?

01. 05. 2024 07.00

V letu 2022 se je poročilo okoli 7000 parov, okoli 2000 pa se jih je ločilo. Čeprav ločitev ni tako malo, je vprašanje, ali se o njih dovolj govori. Kako veš, da odnosu ni več pomoči in da je čas za ločitev? Kako o ločitvi spregovoriti z otrokom in kako mu zadevo čim bolj olajšati? Kako ohraniti dobre odnose? Kako lahko osebi, ki se ločujeta, poskrbita za svoje mentalno zdravje? Kako otroku predstaviti novega partnerja? Na vse to in še več sta v Popkastu odgovarjala družinska mediatorka Monika Erjavec Bizjak in doktor zakonske in družinske terapije Andrej Omulec.

Pogovor z otroki: bodimo iskreni, ne minimalizirajmo in ne prikrivajmo informacij

09. 04. 2024 08.51

V življenju se bomo večkrat srečali s strahovi, stresom in neželenimi situacijami. Svoja čustva moramo znati prepoznati in jih tudi regulirati – učiti pa se začnemo že, ko smo še čisto majhni. Prav zato je zelo pomembno, da se tudi z otroki pogovorimo o njihovih strahovih, pravi magistrica zakonskih družinskih študij Monika Erjavec Bizjak. Ključno je, da smo iskreni, da zadeve ne minimaliziramo in da pred otroki informacij ne skrivamo. "Če jim bomo informacije prikrivali in jih bodo dobili drugje, nam ne bodo zaupali," pravi terapevtka.

'Ko ostaneš sam, je vsaka majhna stvar dobrodošla'

06. 01. 2024 16.44

Že od nekdaj velja, da je januar eden težjih mesecev, ko govorimo o čustvenem doživljanju. Kako tudi ne, saj se dolgo obdobje veseljačenja in pričakovanja prehoda v novo leto naenkrat konča. Za družine v stiskah pa je januar pravzaprav mesec, ko si lahko oddahnejo. Za marsikoga je december namreč mesec prikrajšanosti, družinskih stisk in nasilja. S pomočjo dobrih ljudi smo ga številnim vendarle uspeli polepšati. "Ko se znajdete v situaciji, ko ste sami, je vsaka majhna stvar dobrodošla," je povedala ena od mam, ko smo ji prinesli škatlo dobrot.

'Večkrat smo fascinirani nad tem, kaj vse zmorejo ljudje preživeti'

31. 12. 2023 09.57

2023 nam je najprej postreglo z draginjo, nato pa so udarile še poplave. Na Zvezi prijateljev mladine Moste - Polje so tako v preteklem letu pošteno zavihali rokave. Pomagali so okoli 650 družinam, ki so se znašle v stiskah, opravili okoli 530 obiskov na terenu, od tega jih je bilo kar 400 povezanih s poplavami. Nudili so tudi 2300 ur psihosocialne pomoči, brezplačno pravno pomoč pa v 614 primerih. "Večkrat smo bili fascinirani nad tem, kaj vse zmorejo ljudje preživeti," so med drugim povedale naše sogovornice.

'Otroci so (pre)pogosto obremenjeni s tem, kako bodo drugi gledali nanje'

29. 07. 2023 16.00

Vsi se želimo počutiti sprejete, občutek, da ne pripadamo skupini, pa še posebej prizadene otroke. Na vrstnike se otroci pogosto spravijo, ker so drugačni, čeprav za to pogosto niso sami krivi. Krivično je, da je otrok izločen zgolj zato, ker prihaja iz socialno šibkejšega okolja in mu starši ne morejo privoščiti šolskega izleta ali pa celo osnovnih šolskih potrebščin. "Predvsem se nam zdi pomembno, da otrokom, ki nimajo enakih možnosti kot njihovi vrstniki, omogočimo, da niso izpostavljeni stigmi revščine," pravijo na ZPM Moste - Polje.

'Čutimo vsi, razlikujemo se po tem, kako svoja občutja izražamo'

23. 06. 2023 10.53

V tokratnem popkastu smo govorili s terapevtoma, ki delata z otroki v stiski. Monika Erjavec Bizjak in Andrej Omulec sta spregovorila o tem, kako lahko prepoznamo, da je otrok v stiski in kako mu lahko pomagamo. Pa tudi o tem, kako otroku pomagati krepiti občutek lastne vrednosti, kako se odzvati v primerih nasilja, kakšna je vloga šole in da ne sme biti tabu tem. "Otroke je treba naučiti, kako naj ravnajo, ko se jim zgodi krivica," je povedal Omulec. Erjavec Bizjakova je med drugim izpostavila tudi, kako pomembno je, da imamo nadzor nad vsebinami, ki jih spremljajo naši otroci. "Pravica do tega, da starš poskrbi za varnost otroka, je nad pravico otrokove zasebnosti," pravi. Predstavila pa sta tudi vajo, s pomočjo katere se otroci učijo regulirati svoja čustva.

Prostovoljci dobrodelnih društev: Naša skladišča, police in hladilniki so prazni

19. 10. 2022 06.00

Da nismo zgolj v primežu energetske, temveč tudi humanitarne krize, te dni pričajo prazne police in hladilniki v skladiščih humanitarnih društev. Prvič se soočamo s tem, da se že do popoldneva izpraznijo, pripovedujejo prostovoljci. Polovica vseh uporabnikov za pomoč prosi prvič v svojem življenju. Številni že zdaj tehtajo med plačilom položnic in nakupom osnovnih živil, kaj bo šele pozimi, ko bodo položnice še višje in stiske še večje? Medtem pa ogromne količine neoporečne hrane, ki je tik pred iztekom roka ali pa ima zgolj poškodovano embalažo, ali pa hrane v menzah, še vedno pristane v smeteh, namesto, da bi jo namenili ljudem v stiski.

'Mladostniki sploh nimajo besed, s katerimi bi opredelili svoje počutje'

17. 06. 2022 07.51

Praznina. To je občutek, ki se danes zajeda v vse več najstnikov, mladostnikov, celo otrok. Kdo sem, kaj imam rad, kaj si želim, kaj čutim, kaj vidim – to so vprašanja, ob katerih njihova usta ostanejo zaprta, ker ne najdejo besed, ki bi opredelile njihov notranji in zunanji svet.

Dan z Anito Ogulin: Nekoč klicali za počitnice, danes za kruh in upanje

23. 02. 2022 15.46

S snemalno ekipo Preverjenega smo se odločili, da preživimo dan z Anito Ogulin. Tudi zato ker so zgodbe na papirju velikokrat napisane drugače, kot jih družine živijo v resnici. In ker se ljudje teh zgodb včasih ne zavedamo, pa v njih morda živijo družine poleg nas, v sosednji hiši, stanovanju ali bloku. Družine, ki se znajdejo v stiski, jo namreč raje zamolčijo. Ohranjajo fasado, ki jo zahtevata njihov ponos in družba.

Nasilje moramo prijaviti: 'Vsi alarmi se morajo prižgati že, ko prvič udari'

03. 02. 2022 11.13

Število družinskih tragedij se je v času epidemije povečalo. Žrtve so največkrat ženske, mame, storilci pa možje, očetje. Marsikateri umor bi lahko preprečili, če bi se kot družba odzvali na nasilje in ga prijavili, a lažje je dati televizijo bolj na glas in se delati, da nič ne slišimo. Do kdaj bo tako? Terapevtka v Verigi dobrih ljudi, Monika Erjavec Bizjak je pojasnila, da je treba takoj ukrepati. "Vsi alarmi se morajo prižgati že, ko prvič udari. Saj ko enkrat udari, to ni zadnjič."

Število oseb, ki iščejo pomoč zaradi čustvenih stisk, se je potrojilo

29. 11. 2021 09.52

Stiske mladostnikov so se v obdobju epidemije zelo poglobile. Velik del stisk je povezan s prekomerno uporabo zaslonov, zaskrbljujoče pa je, da je alkohol vse bolj prisoten že pri mlajših najstnikih v tretji triadi osnovne šole.

Biti brez službe je nekaj najhujšega v življenju

19. 10. 2021 11.27

"Samo jokaš na začetku. Navajen si bil delati, potem pa – konec. In potem iščeš in iščeš, vsi gledajo nate, kot da si len, nezainteresiran za službo, ti pa dobivaš samo negativne odgovore delodajalcev." To je le ena izmed zgodb in stisk brezposelnih ljudi, ki nočejo živeti na plečih države, ki bi radi bili koristni, a se jim vrata delodajalcev nenehno zapirajo pred nosom. Brezposelnost se pri nas sicer zmanjšuje že deveti mesec, kažejo podatki Zavoda RS za zaposlovanje. Se pa povečuje dolgotrajna brezposelnost. Statistika pa ne zajame množice ljudi, ki so lani in letos prejemali protikoronsko pomoč, kar je prikrita brezposelnost. Ne zajame niti tistih, ki so izgubili zaupanje v zavod in iščejo svoje možnosti za preživetje, niti ne zajame prekarnih delavcev. In teh navsezadnje ni malo, razlaga Tjaša Razpotnik Tomažin iz Verige dobrih ljudi. Na Zvezo prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje se namreč od začetka epidemije zgrinja vse več ljudi, ki so izgubili službo, ali pa delajo v nemogočih razmerah.

'Želim si, da bi me manj kregal in večkrat objel'

08. 10. 2021 06.00

Kaj otroci potrebujejo in želijo od staršev? Največkrat ne najdražjih igrač, ampak čas, ki ga preživijo skupaj. Želijo tudi, da bi se manj kregali in večkrat objeli in bi jih starši tudi poslušali, čeprav so še majhni. Zato apel vsem staršem – vzemite si čas za pogovor ne le ob tednu otroka, ampak vsak dan.

Ker nimajo varstva, ostajajo brez službe in prihodkov

13. 09. 2021 10.21

Koronakriza je številne družine porinila v hudo stisko, tako na finančnem kot duševnem področju. Najhuje je tistim, ki so do izrednih ukrepov zaradi epidemije zmogli sami. Gre za družine, ki so funkcionalne, kjer sta bila starša zaposlena in sta zmogla sama plačevati redne stroške. Zmogla sta sama skrbeti za zdrav otrokov razvoj in njihov napredek, potem pa sta se znašla v hudi stiski.

Naj šola kot varovalni dejavnik ne postane dejavnik tveganja

03. 05. 2021 08.24

Vrnitev v šolske klopi je s seboj prinesla tudi preverjanje znanja, ki so si ga šolarji nabrali v času šolanja na daljavo. Stiska otrok in mladostnikov iz šibkejših družin, ki niso imeli enakih možnosti, primernega prostora ali opreme ter pomoči za kvalitetno šolanje, se je tako še povečala in hkrati bistveno poglobila že prej prisotno družbeno razslojenost.

Prostovoljci, ki poleg boljših ocen otrokom vračajo motivacijo in zaupanje vase

14. 04. 2021 06.00

Med epidemijo covida-19 je pri nas na samomor pomislilo desetkrat več otrok oziroma mladostnikov kot v letu 2015, s težavami v družini se jih je soočalo dvakrat več, s psihičnimi težavami pa štirikrat več kot pred petimi leti, kaže statistika klicev na TOM-telefon za otroke in mladostnike pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije.

Vedno več psihosocialnih stisk: ljudje so v čedalje hujših težavah

31. 03. 2021 19.32

Službe in organizacije, ki pomagajo ljudem v psihosocialnih stiskah opažajo, da so ljudje v čedalje hujših težavah in da jih vedno več potrebuje strokovno pomoč. Mnogi v kriznem času epidemije izgubljajo službe in s tem sredstva za preživetje, predvsem pa upanje, da bo kmalu bolje, kar jih vodi v malodušje in depresijo in načenja njihove družine. V stiski je tudi čedalje več mladih.

Med bolj prizadetimi v epidemiji so otroci, ki jim je treba pomagati

26. 03. 2021 08.03

Strokovni delavci v izobraževanju opažajo, da je znanje šolarjev zaradi šolanja na daljavo, ki je potekalo med poskusom zajezitve epidemije covida-19, pomanjkljivo. A dejstvo je, da to ni edina posledica epidemije, ki je pustila pečat na otrocih. V stiskah so se znašle številne družine, nekatere zaradi izgube službe, v drugih se je povečalo družinsko nasilje, tretje imajo težave z medsebojnimi odnosi. Vse to pa se najbolj odraža na otrocih, ki so najranljivejši člani naše družbe.

'Pokličite nas, stiske se ne smete sramovati'

26. 05. 2020 17.53

Koronavirus ni zahteval le žrtev v zdravstvenem smislu. Zaradi ustavitve življenja in s tem številnih delovnih mest je v Sloveniji skoraj 15.000 ljudi ostalo brez službe. To so tudi ljudje, ki so prej pomagali drugim, zdaj pa morajo za pomoč prositi sami. V nekaterih družinah sta oba starša ostala brez dela in je izziv že to, kaj dati na mizo. Mnogi so se zatekli k Verigi dobrih ljudi Zveze prijateljev mladine Moste - Polje, ki družine v stiski spodbuja: pokličite nas, stiske se ne smete sramovati.

Starši – izpišite se iz šole, zdaj so na vrsti otroci!

21. 09. 2019 07.49

"Šola je otrokova odgovornost, in ko jo starši prevzamejo na svoja ramena, se pogosto ne obnese," poudarja Monika Erjavec Bizjak, šolska in družinska mediatorka, prostovoljka v Zvezi prijateljev mladine, specializirana za mediacijo z družinami im mladimi.