mokrišča

Kdo je 'Fotograf divjih živali leta'? Od paglavcev do risa in anakonde

13. 10. 2024 21.24

Letos je stekel že 60. natečaj 'Fotograf divjih živali leta', ki ga organizira Naravoslovni muzej v Londonu. Nagrado "grand title" za fotografa divjih živali leta je prejel Shane Gross, in sicer za njegovo, kot so jo opisali sodniki, "očarljivo" sliko paglavcev, ki plavajo po ribniku. Naziv 'Mladega fotografa divjih živali leta' je medtem prejel Alexis Tinker-Tsavalas. Njegova unikatna fotografija prikazuje sluzasto plesen in zanimivo makroskopsko žival. V članku si lahko ogledate še zmagovalne fotografije posameznih kategorij.

Kolikšno škodo Tina Gaber s svojim aktivizmom povzroča Golobovi vladi?

27. 07. 2023 18.42

"Nestrokovno, nedopustno, škodljivo." S temi besedami se je na navedbe aktivistke in premierjeve partnerke Tine Gaber, ki avtorju študije o vplivu nutrij Hubertu Potočniku očita sistemsko korupcijo, odzvala Biotehniška fakulteta. Ta opozarja, da so nutrije ne le pri nas, temveč po vsem svetu ena najbolj škodljivih vrst za mokrišča, pa tudi prenašalke številnih, celo za človeka nevarnih patogenov in parazitov. Kolikšno škodo s svojim aktivizmom Tina Gaber sicer povzroča vladi Roberta Goloba? Filozof Boris Vezjak meni, da bi se tako ona kot premier morala najmanj opravičiti, a premier jo brani, da ima vsak lahko svoje mnenje.

Vroče poletje in drugi ekstremi(zmi)

15. 07. 2023 07.00

Te dni preživljam dopustniško. A ne brezskrbno. Spremljam vedno nove, žal nič kaj športne – ampak temperaturne – rekorde. Ko si že zaželim vsaj rahle ohladitve, me do kosti zmrazi ob fotografijah, ki že od jutra polnijo vsa možna družbena omrežja – podrta drevesa, zaliti domovi, odkrite strehe, uničen pridelek ... Dan prej že za trenutek slavim neko zmago narave, a me realnost takoj spomni, da smo do zmage še kako daleč. Minuli teden zasledim izjavo, kako bo za predsednika vlade to najbolj vroče poletje do sedaj. Pa ne samo zanj. In (žal?) ne samo politično. In če morda odstopitev zdravstvenega ministra upravičeno dviguje politično temperaturo in polni strani medijev, imamo na drugi strani probleme, ki ravno tako potrebujejo nujno (medicinsko) pomoč. Začnimo s planetom.

'Politika dela nerazumne poteze, skregane s tradicionalno kmečko prakso'

24. 03. 2023 09.51

Zaradi nezadovoljstva, vrste zahtev do kmetov in perečih težav v kmetijstvu je Sindikat kmetov Slovenije ob 13. uri na več lokacijah po Sloveniji organiziral opozorilni protestni shod. Kmetje so se v Ljubljani s traktorji zapeljali tudi mimo poslopja državnega zbora, kjer so s hupanjem izrazili svoje nezadovoljstvo. Pred tem so predstavniki sindikata prebrali svoje zahteve, podporo pa so jim izrazile tudi druge nevladne organizacije s področja kmetijstva. "Danes bomo vse te zahteve poslali vladi, predsednici države in vsem pristojnim ministrom. Pričakujemo, da nas bodo sprejeli v desetih dneh, sicer bomo aktivnosti stopnjevali," je opozoril Medved.

Na dan sežgemo 15 milijonov štruc kruha in 19 milijonov steklenic olja

06. 09. 2022 10.14

Cene hrane, ki so bile že prej zaskrbljujoče visoke, so zaradi dogajanja v Ukrajini poletele v nebo. Rekordne suše po Evropi in v drugih delih sveta bodo to krizo še dodatno poglobile. Milijoni dodatnih ljudi so potisnjeni na rob lakote, še veliko več pa v veliko prehransko revščino. Kljub temu v Evropi vsak dan sežgemo ekvivalent 15 milijonom štruc kruha ter 19 milijonom steklenic sončničnega in repičnega olja za gorivo za naše avtomobile in tovornjake, na absurde spodbujanja pridelave sežiganja poljščin za gorivo opozarjajo nevladne organizacije.

Omejitev krčenja gozdov in zaščita tal: 70 odstotkov tal v EU ni v dobrem stanju

17. 11. 2021 16.20

Evropska komisija je predstavila zakonodajni predlog za omejitev krčenja gozdov. V skladu z novimi pravili naj bi zagotovili, da proizvodi, ki se uporabljajo na trgu EU, denimo iz soje ali palmovega olja, ne prispevajo h krčenju in degradaciji gozdov po svetu. Predlaga tudi novo strategijo za tla s konkretnimi ukrepi za varstvo in obnovo tal. Do leta 2050 naj bi bila na podlagi predlagane strategije vsa evropska tla obnovljena, odporna in ustrezno zavarovana.

'Vsak dan bi v naših glavah moral biti dan okolja'

05. 06. 2021 07.33

Preobrazi, preustvari, obnovi – generacija za obnovo, je geslo letošnjega svetovnega dneva okolja. Okoljski minister Andrej Vizjak je prepričan, da bi moral biti vsak dan v naših glavah dan okolja. Z okoljsko odgovornim obnašanjem lahko tudi prihranimo, je spomnil.

Za zaščito mokrišča v Strunjanskih solinah 1,2 milijona evrov

13. 04. 2021 19.38

Vlada bo za ukrepe za preprečitev negativnih vplivov na mokrišče v Strunjanskih solinah namenila nekaj več kot 1,2 milijona evrov. V solinah bodo zvišali nasipe, s čimer bodo pripomogli k ohranitvi biodiverzitete mokrišč in s tem ohranitvi njihove vloge, ki jo imajo kot območja Natura 2000 pri blaženju podnebnih sprememb.

Nekoč iztrebljeni bober se vrača v Slovenijo

07. 04. 2021 15.27

V aprilu, natančneje 7. aprila, obeležujemo dan bobrov, ko po vsem svetu potekajo delavnice o teh živalih in njihovi vlogi v ekosistemu. Na območju Slovenije je bil bober v preteklosti iztrebljen, zdaj pa se nanj počasi ponovno privajamo. Je zavarovana vrsta, opozarjajo na Zavodu RS za varstvo narave.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode

11. 10. 2020 09.36

Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

'Vredna' 42 bilijonov evrov, zagotavljajo pitno vodo, uničili pa smo jih skoraj 90 odstotkov

02. 02. 2020 08.23

Se zavedate vseh razlogov, zaradi katerih moramo narediti vse, da ohranimo svetovne zakladnice biodiverzitete? Mokrišča namreč niso le oaze za ljubitelje narave, ampak je njihova zaščita pomembna s strateškega vidika države. Bogata vegetacija v mokriščih čisti vodo in omogoča rabo pitne vode. V mnogih predelih sveta so mokrišča ob rekah, jezerih in morju vir preživetja lokalnih prebivalcev. Mangrove in koralni grebeni denimo varujejo obalne skupnosti pred hurikani, neurji in cunamiji.

Varujejo nas pred poplavami in sušo, mi pa jih uničujemo

02. 02. 2019 15.25

V času ekstremnih vremenskih pojavov je vedno pomembneje, da ohranjamo naravno zaščito pred neurji in poplavami. V Sloveniji so izjemnega pomena mokrišča, ki zmanjšujejo posledice neurij in blažijo sušna obdobja, ki so ena največjih podnebnih groženj v Sloveniji. Strokovnjaki opozarjajo, da moramo poskrbeti, da bodo naša mokrišča ostala zdrava. Še vedno jih namreč uničujemo in spreminjamo.

Drvimo v katastrofo: podnebne spremembe ne prizanašajo najlepšim zakladom našega planeta

13. 11. 2017 12.44

Podnebne spremembe ogrožajo četrtino območij svetovne naravne dediščine, med drugim koralne grebene, ledenike in mokrišča. Število ogroženih območij se je v minulih treh letih podvojilo. "Podnebne spremembe delujejo hitro in ne prizanašajo najlepšim zakladom našega planeta," opozarja direktor Mednarodne zveze za ohranitev narave.

Varstvo narave ne sme biti le črka na papirju

09. 02. 2017 16.18

Več kot polovica naravnih območij v Evropi je zavarovana samo na papirju, predvsem zaradi zamud pri financiranju držav članic, odkriva novo poročilo Svetovnega sklada za naravo. Edinstvene naravne znamenitosti, kot so mokrišča, gore in reke ter morska območja, so ogrožene zaradi pravnih vrzeli, pomanjkanja ustrezne presoje vplivov na okolje in neustreznih načrtov upravljanja.

Se sploh zavedamo pomena mokrišč?

02. 02. 2017 06.40

Svetovni dan mokrišč letos še posebej opominja na dejstvo, da mokrišča zmanjšujejo tveganja naravnih nesreč, ki so posledica podnebnih sprememb, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor.

VIDEO: Delfin zašel in ostal ujet v plitvem morju

28. 04. 2012 12.29

Reševalci se trudijo sicer zdravega delfina spraviti nazaj na odprto morje, potem ko je priplaval v plitve vode mokrišča ob kalifornijski obali. Delfin že kaže znake stresa, v plitve vode pa naj bi zašel, ker je lovil ribe.

Ogroženo mokrišče?

01. 08. 2008 11.23

Okoljski minister Janez Podobnik protestira. Hrvaška je namreč zemljišče ob Dragonji razglasila za odprto lovišče.

Podobnik zahteva pojasnila

26. 02. 2007 16.59

Okoljski minister je v pismu hrvaškemu kolegu izrazil presenečanje, da je Hrvaška postavila table za lovišča v Sečovljah.

Bled: LDS za razveljavitev odloka

12. 08. 2004 00.00

Občinski odlok, ki so ga sprejeli na pobudo zagovornikov potopitve kanjona Save Dolinke, želijo politiki vladne stranke razveljaviti.

HE Moste: Nasprotniki niso pomirjeni

23. 07. 2004 00.00

Po predstavitvi projekta, na podlagi katerega nameravajo potopiti večino mokrišča Save Dolinke, ostajajo nasprotniki tega posega na svojem.

Turizem ogroža vodne vire

17. 07. 2004 00.00

Razcvet množičnega turizma v Sredozemlju uničuje dragocena mokrišča in močno izčrpava vodne vire, od katerih je odvisna turistična industrija.

Izšla je knjiga Vodno bogastvo Slovenije

19. 09. 2003 00.00

V letu, ki ga je Generalna skupščina Združenih narodov razglasila za mednarodno leto celinskih voda, so na <a href="http://www.arso.gov.si/" target="blank">Agenciji RS za okolje</a>, kjer izvajajo monitoring slovenskih voda, izdali knjigo Vodno bogastvo Slovenije.

Danes svetovni dan mokrišč

02. 02. 2003 00.00

Svetovni dan mokrišč, ki ga vsako leto obeležujemo ob obletnici sprejetja konvencije o mokriščih v iranskem mestu Ramsar, 2. februarja, letos poteka pod geslom "Mokrišča - vode za življenje".

Na Bledu o varstvu okolja

15. 10. 2001 00.00

Na Bledu se začenja uradni del evropske regionalne konference pogodbenic Ramsarske konvencije o ohranjanju in trajnostni rabi mokrišč.

Svetovni dan varstva mokrišč

02. 02. 2001 00.00

"Svet mokrišč - svet, ki ga odkrivamo" je moto letošnjega svetovnega dneva varstva mokrišč, ki poteka vsako leto 2. februarja, ob obletnici podpisa konvencijo o mokriščih. Letos poteka 30 let od podpisa t. i. Ramsarske konvencije, ki je začela veljati leta 1975, podpisalo pa jo je 18 predstavnikov držav v iranskem mestu Ramsar na obali Kaspijskega morja. Države pogodbenice so se obvezale izvajati takšno politiko razvoja, ki ne bo ogrožala obstoja mokrišč, ampak bo zagotovila njihovo smotrno rabo in varstvo ter trajnostno ohranjala biotsko raznovrstnost in številne funkcije vseh mokrišč, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor.