modernizacija

Ocena pripravljenosti SV za delovanje v miru tri od štiri, kaj pa v vojni?
27. 03. 2025 08.33Obrambni minister Borut Sajovic in načelnik Generalštaba SV Robert Glavaš sta predsednici države in vrhovni poveljnici Nataši Pirc Musar predstavila poročilo o pripravljenosti SV za leto 2024. Po oceni Glavaša ocena izkazuje še določena neskladja, ki pa jih je mogoče z vlaganji ublažiti. Predsednica pa je ocenila, da bo Slovenija morala izpolniti zaveze glede sredstev za obrambo. Kot smo izvedeli, je vojska dosegla napredovanje na vseh področjih in po naših informacijah dosegla oceno tri na lestvici s štirimi stopnjami napredka.

Vojaški letalci praznovali dan slovenskega vojaškega letalstva
15. 01. 2025 09.58V Vojašnici Jerneja Molana v Cerkljah ob Krki so s slovesnim postrojem pripadnikov 15. brigade vojaškega letalstva in zračne obrambe Slovenske vojske praznovali dan slovenskega vojaškega letalstva v spomin na prvi bojni polet pilotov ljubljanske letalske stotnije 12. januarja 1919. Slovesnosti so se udeležili državni sekretar na ministrstvu za obrambo dr. Damir Črnčec, poveljnik sil Slovenske vojske brigadir Boštjan Močnik, župani občin Brežice, Krško in Sevnica ter predstavniki lokalnih skupnosti in organizacij.

35 let po akciji Sever: 'To je bil prelomni trenutek'
30. 11. 2024 19.42Na predvečer 35. obletnice akcije Sever, ki je z enotnim in odločnim odzivom Slovencev 1. decembra leta 1989 preprečila napovedan "miting resnice", ki so ga v Ljubljani želeli izvesti srbski nacionalisti, se je v Cankarjevem domu odvila osrednja slovesnost. Takratni organi za notranje zadeve so s pomočjo gasilcev, zdravstvenih delavcev, celo železničarjev, ki so se uprli, da bi v Ljubljano prevažali udeležence mitinga – Slovenijo zavarovali pred nasilnim posegom in morebitnim vojaškim udarom ter s tem zaščitili demokratične procese v Sloveniji.

Spremembe pri oddajanju sob turistom: 'Gre za uničevanje slovenskega turizma'
21. 11. 2024 12.10Na predlagane spremembe pri kratkotrajnem oddajanju nepremičnin turistom so se v odprtem pismu gospodarskemu ministru Hanu odzvali v Združenju sobodajalcev. Prepričani so, da ne gre za iskanje rešitev, niti kompromisa, temveč za uničevanje slovenskega turizma.

Ostali boste brez besed: Kmalu odpira svoja vrata salon z najmodernejšimi kuhinjami
14. 11. 2024 09.09"Ljubljana, tukaj smo!": Pridružite se nam na slovesnem odprtju v Ljubljani, 21. novembra ob 16. uri v BTC City Ljubljana, Ameriška 13, vhoda A5 in A6.

Ne več na 30, oddajanje sob bi omejili na 60 dni na leto
13. 11. 2024 15.52Pozno spomladi je ministrstvo v javnost posredovala osnutek zakona, s katerim bi kratkotrajno oddajanje nepremičnin turistom omejili na največ 30 dni na leto. Po javni obravnavi pa so stroge omejitve vendarle nekoliko omilili. Oddajanje bi dovolili 60 dni na leto, a s soglasjem sosedov. V eno- in dvostanovanjskih stavbah pa kar 150 dni.

Quo vadis lex cannabis?
10. 11. 2024 19.05Državljani smo oddali glas na posvetovalnem referendumu, naša volja je jasna, kje pa je novi zakon o konoplji? Od referenduma je minilo že nekaj mesecev, mandat trenutne koalicije se počasi izteka, a o konoplji še vedno ne duha ne sluha. Ključno je, da ukrepamo hitro, vendar premišljeno. Zagotoviti moramo takšne spremembe, ki bodo bolj primerne za današnji čas in družbo ter bodo ponudile rešitve za težave, nastale v zadnjih desetletjih zaradi prohibicije.

Po počitnicah naj bi bilo znano ime novega obrambnega ministra
11. 07. 2024 06.39Premier Robert Golob in obrambni minister Marjan Šarec sta v Washingtonu, kamor sta odšla na vrh zveze Nato, opravila poglobljen pogovor o delu ministrstva, ki ga s Šarčevim odhodom v evroposlanske klopi začasno prevzema premier. Uradna primopredaja poslov bo sledila, ko bo Šarcu zaradi nezdružljivosti funkcij prenehal mandat.

Kdo so haredi in zakaj nočejo služiti v izraelski vojski?
02. 07. 2024 08.20Ultraortodoksni Judje, Haredi, so nedavno zavzeli ulice Jeruzalemu in ostro protestirali proti nedavni odločitvi oblasti, da se morajo prijaviti na služenje vojske. Šlo je tako daleč, da je prišlo do spopadov med protestniki in policijo, jezo so usmerili tudi v predstavnike v izraelskem parlamentu. In kdo sploh so Haredi in zakaj so bili do zdaj izvzeti iz služenja vojske v prvi vrsti?

Pirc Musarjeva ponosna na naše vojake: Varnost je temelj našega obstoja
14. 05. 2024 19.23Predsednica republike in vrhovna poveljnica obrambnih sil Nataša Pirc Musar je na slovesnosti ob dnevu Slovenske vojske v Mariboru izpostavila, da je varnost temelj našega obstoja. Prebivalci, odločevalci in politiki moramo zaupati SV ter celotnemu nacionalnovarnostnemu sistemu in jima zagotavljati podporo za njihovo delo, je dejala.

Pirc Musarjeva posvarila: Današnjem svetu pretijo mnoge grožnje
28. 03. 2024 07.19Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na Brdu pri Kranju na državni proslavi ob 20. obletnici vstopa Slovenije v zvezo Nato poudarila, da brez varnosti ne morejo delovati druge družbene dejavnosti. Pri tem je posvarila, da današnjem svetu pretijo mnoge grožnje, ki so večplastne, hibridne in povezane z napredno tehnologijo.

'Opazen je pozitiven napredek na nekaterih področjih'
25. 03. 2024 07.15Minister za obrambo Marjan Šarec in načelnik Generalštaba Slovenske vojske (SV) Robert Glavaš sta predsednici republike Nataši Pirc Musar predstavila letno poročilo o pripravljenosti Slovenske vojske v letu 2023. Kot je o pripravljenosti SV strnila po predstavitvi: "Opazen je pozitiven napredek na nekaterih področjih."

Ljubljanska občina želi 23 vrtcev združiti v en javni zavod, stroka nasprotuje
17. 12. 2023 15.55Ljubljanski mestni svetniki bodo v ponedeljek med drugim odločali o nameri reorganizacije javnih vrtcev v Mestni občini Ljubljana (Mol), po katerem bi se 23 vrtcev s 1. januarjem 2025 združilo v en javni vzgojno-izobraževalni zavod. Stroka združevanju sicer nasprotuje.

Oboroževanje Srbije: modernizacija vojske ali priprave na vojno?
20. 09. 2023 11.05"Zakaj se Srbija tako oborožuje, ali se pripravlja novo vojno na Balkanu?" so nedavno spraševali pri nemškem časniku Deutsche Welle. "Ne, Srbija se pripravlja na prihodnost," odgovarja Beograd. Kaj pa menijo analitiki? Odvisno, iz katere države prihajajo.

Jan Oblak: Zadnji meseci so bili precej težki
02. 08. 2023 09.07Jan Oblak je na novinarski konferenci pred pripravljalno tekmo z Real Sociedadom ob boku trenerja Diega Simeoneja pokomentiral in analiziral trenutno stanje, ko se je po več mesecih neigranja znova vrnil na nogometne zelenice. Vratar Atletica je tako spregovoril o občutkih, ki jih ima v ekipi, in tudi o tem, kako težki so bili zadnji meseci zanj. Kako je preživljal čas poškodbe in kakšna je njegova trenutna fizična pripravljenost. Kapetan Atletica ja mrežo zopet branil na tekmi proti Cityju.

'Modernizacija' železnice na ceste poslala (pre)več tovornjakov
08. 07. 2023 16.39Promet je v primerjavi z minulim letom za skoraj desetino bolj gost in vse pogosteje hromi državo ter 'kravžlja' živce tistim ujetim v dolge zastoje, ki smo jim v zadnjem času vse pogosteje priča. Zaradi nevzdržnih razmer v prometu pa nastaja tudi ogromna gospodarska škoda. Najmanj 120 evrov naj bi po ocenah gospodarstvenikov stala vsaka ura, ki jo voznik tovornega vozila izgubi ujet v prometnem zamašku. In te ure nabirajo in nabirajo. Škodo lahko tako preračunavamo v milijonih, celo milijardah, opozarjajo. Državi pa očitajo, da je pri iskanju rešitev povsem zaspala.

Slovenija razvija nov dron, daljinsko voden protizračni top in mitraljez
07. 06. 2023 13.11Letos bodo na ministrstvu za obrambo za področje raziskav in razvoja namenili 12,5 milijona evrov, naslednje leto pa 23. Tako so podpisali dve pogodbi, cilj pa je modernizacija Slovenske vojske in spodbuda slovenske obrambne industrije ter domačih raziskovalcev. Ministrstvo si tako do avgusta 2024 obeta komplet sistema brezpilotnega letalnika z usposobljenimi piloti in operaterji, v roku dveh let pa še daljinsko voden sistem zračne obrambe, ki bo lahko na taktično vozilo integriran v kupoli. Poimenovali so ga Mangart 25.

Nasa: Od 800 videnj NLP je okoli 40 sumljivih
31. 05. 2023 15.24Znotraj ameriške vesoljske agencije že leto dni deluje posebni odbor, ki se ukvarja le s preučevanjem t. i. neidentificiranih zračnih pojavov oziroma pojavov z 'neznanimi letečimi predmeti'. Prej so se take raziskave izvajale v strogi tajnosti, dodeljene pa so bile vojski ali obveščevalnim službam. Nasa je v nasprotju z njimi javno spregovorila o svojem delu.

Vlada potrdila obrambni program: Večje število pripadnikov SV na misijah
31. 05. 2023 17.47Vlada je na seji potrdila srednjeročni obrambni program 2023–2028, ki med prednostne naloge uvršča izgradnjo več vojaških zmogljivosti in povečanje števila pripadnikov Slovenske vojske (SV) na misijah v tujini. Program predvideva tudi uveljavljanje kibernetskega prostora kot domene delovanja obrambnega ministrstva, so sporočili iz Ukoma.

KuZle: Če oblast pretirava, jih dobi po nosu!
01. 05. 2023 07.00Po dobrih štiridesetih letih, odkar so KuZle leta 1982 za vedno utihnile, čeprav ne povsem, smo člane prevprašali o zadnjih in prednjih časih. Je Idrija še vedno Kuzlograd, so Kuzle še vedno relevantne po vseh teh desetletjih? Možje so bili več kot jasni in glasni.

Bo Ši Džinping postal kitajski predsednik z najdaljšim stažem?
05. 03. 2023 07.49V Pekingu se začenja letno zasedanje kitajskega ljudskega kongresa, na katerem bo približno 3000 delegatov po pričakovanjih Ši Džinpingu podelilo tretji petletni mandat na čelu države. Po napovedih Pekinga bodo na zasedanju, ki bo potekalo do 13. marca, potrdili novo vlado, cilj petodstotne gospodarske rasti ter povečanje izdatkov za obrambo.

Glavaš Bauerju predstavil načrte za modernizacijo Slovenske vojske
20. 02. 2023 15.01Načelnik generalštaba Slovenske vojske generalmajor Robert Glavaš se je v Ljubljani sestal s predsednikom vojaškega odbora Nata admiralom Robom Bauerjem, s katerim sta govorila o varnosti v Evropi in razvoju Slovenske vojske. Strinjala sta se, da sta za varnost v evroatlantskem prostoru nujna razvoj in modernizacija vojsk članic Nata.

Sindikati stopnjujejo pritisk na vlado, ministrica vse skupaj označuje za folkloro
17. 01. 2023 14.28Zaposleni v javnem sektorju stopnjujejo pritisk na vlado. Kot pravijo, imajo dovolj čakanja na prenovo plačnega sistema, ki ga za prihodnje leto napoveduje ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik. Ta odgovarja, da naj bi podobo nove plačne lestvice koalicijski partnerji oblikovali na sredinem vrhu, če jim bo uspelo, bo sindikate za skupno mizo povabila že prihodnji teden. Ministrica prav tako zavrača navedbe o privilegirani obravnavi posameznih skupin in pojasnjuje, da gre za realizacijo dogovorov iz preteklosti, pri sodnikih pa na nek način za odpravo neustavnega stanja.

Ruski generali o uporabi jedrskega orožja, v Evropo nove ameriške bojne glave
02. 11. 2022 14.57Več neimenovanih višjih ameriški uradnikov je za The New York Times razkrilo, da naj bi ruski generali, sicer v Putinovi odsotnosti, razpravljali o uporabi jedrskega orožja v Ukrajini. V Bidnovi administraciji zato pozorno spremljajo dogajanje v Kremlju in resno jemljejo Putinova opozorila ter grožnje. Toda uradniki hkrati pravijo, da za zdaj ni videti znakov, da bi se Rusija pripravljala na uporabo jedrskega orožja. Bodo pa v Evropo (hitreje) prispele nove ameriške bojne glave. Ob tem je nekaj držav – Švedska, Finska in Poljska – že izrazilo pripravljenost za nastanitev ameriškega jedrskega orožja na njihovem ozemlju. V Washingtonu za zdaj to možnost izključujejo.

Prešernov Povodni mož dobil svoj prvi muzikal
24. 08. 2022 20.08Povodni mož je eno Prešernovih najbolj znanih del in bilo je le vprašanje časa, kdaj bomo doživeli muzikal, ki si bo za osnovo vzel to klasično slovensko balado in jo moderniziral. To so storili slovenski umetniki, med njimi tudi Neisha in Raiven. Torej, kje sta Urška in Povodni mož v letu 2022?

Zeleni kapitalizem in podnebni zlom
16. 07. 2022 07.00Vprašanje okolja, njegove zaščite in boj zoper podnebne spremembe nikoli niso bili bolj v ospredju, saj je jasno, da klimatske spremembe niso fenomen, ki se bo zgodil enkrat v prihodnosti, temveč so postale del naše vsakdanjosti. Zato so različne države sprejele številne zaveze k zmanjšanju izpustov CO2 in k prehodu na obnovljive vire energije. Na ravni EU sta tudi ne tako zeleni plin in bolj "zelena", toda potencialno tudi izjemno nevarna jedrska energija postali zeleni. Oblikujejo se tudi vedno novi koncepti – zeleni dogovor, krožno gospodarstvo ipd. – ki naj bi naslavljali obstoječe nevzdržne razmere in tudi ponujali nove poglede za prihodnost. Toda ključno vprašanje je, ali so ti ukrepi in koncepti zadostni za preprečitev podnebnega zloma.

Slovenci z milijonskim poslom v Savdski Arabiji
17. 06. 2022 00.15Slovensko start-up podjetje 4-Soft je prvo na svetu, ki preučuje možnost enkripcije podatkovnih baz s pomočjo decentralizacije. Ustanovitelji podjetja so v Savdski Arabiji podpisali pogodbo v letni vrednosti več kot 1.300.000€. Pogodba zajema vključitev razvitega sistema, podjetje 4-Soft pa jo bo implementiralo v 130 podjetjih in pri 130.000 uporabnikih v že obstoječi ekosistem v lasti stranke.

Putin: Evropska energetska politika je gospodarski samomor
17. 05. 2022 19.44Ruski predsednik Vladimir Putin je evropsko energetsko politiko označil za "gospodarski samomor". Tako je dejal na videokonferenci na temo aktualnega dogajanja v naftni industriji, na katerem so bili prisotni ruski ministri in predstavniki velikih energetskih podjetij. Po Putinovih besedah bo opuščanje ruskih energentov privedlo do tega, da bo Evropa postala regija z najvišjimi energetskimi stroški na svetu. V EU sicer še vedno skušajo najti soglasje glede naftnega embarga, ki mu najglasneje nasprotuje Madžarska.

Kulturniki pogrešajo konkretne rešitve: 'Kdor nima vizije, piše splošne stvari'
16. 05. 2022 13.16Kulturniki v koalicijski pogodbi pogrešajo vizijo in konkretne rešitve. "Kdor nima vizije, piše splošne stvari," je ponazoril predsednik Društva slovenskih pesnikov (DSP) Dušan Merc. Predsednik Glose Mitja Šuštar se boji, da bo kultura spet zadnja luknjica na piščalki, direktorica zavoda Evropska prestolnica kulture (EPK) Kaja Širok pa pozdravlja vračanje kulture v javno sfero.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.