moderni človek

Kako slabo živimo v Sloveniji in po svetu?

28. 09. 2024 09.27

Večina v razvitih in razvijajočih se državah zmotno verjame, da se je v zadnjih 20 letih svetovna ekstremna revščina povečala, kaže Ipsosova anketa Perils of perception (slo. nevarnosti čutnega dojemanja) iz leta 2017. Le petina jih je vedela, da se je v resnici občutno zmanjšala.

'To je prava Sepulturaaa!!!'

18. 07. 2024 17.31

Od leta 1984 oz. kot pravita brata Max in Iggor Cavalera, že od leta 1983, obstaja kultna brazilska zasedba Sepultura, ki sicer v neki drugi postavi še vedno deluje. A Max in Iggor, zdaj v svojih petdesetih, sta zakopala stare spore in se združila v Cavalera Conspiracy, s katero po Evropi obeležujeta 40-letnico njihovih začetkov. V ekskluzivnem intervjuju sta nam zaupala več o skupni zgodovini, o odnosu do obletnic in predvsem – o sedanjosti!

Slovenec je svojo kmetijo spremenil v laboratorij veganskih inovacij

13. 10. 2023 13.24

Nova sezona priljubljene podjetniške oddaje "Štartaj, Slovenija!" prinaša svež veter na POP TV. Z novim naslovom in zagnanimi podjetniki se oddaja vrača kot "Štartaj, Slovenija: na podeželju". Tokrat bomo spoznali sedem kmetov, ki s svojimi inovativnimi izdelki vstopajo na slovenski trg, kaj kmalu pa bodo pričeli osvajati tudi police Intersparov po vsej državi.

Torul: Pesmi kot žig občutij, ki so katarzično usmerjene v prihodnost

24. 02. 2023 09.32

Ljubljanska sintpop zasedba Torul po ustvarjalnem koronskem obdobju ponuja že sedmi studijski izdelek, album End Less Dreams. Napovedali so ga singli Resonate, Now I Die Inside ter Hero Material. "Treba se je potruditi priti do neke releativne magičnosti izdelka," je prepričan vodja zasedbe Torulsson.

Indira o Maticu: Vsak dan mi reče, da sem najlepša ženska na svetu

22. 02. 2023 06.00

Za novopečena zaročenca Indiro in Matica bi marsikdo rekel, da sta že skoraj preveč zaljubljena. Simpatična vplivnica in nasmejani osebni trener, ki sta se pred leti spoznala v resničnostnem šovu, po koncu katerega sta hitro postala par, sta sedaj pred novim izzivom. Svoje spretnosti bosta preizkusila v šovu Super par, v najnovejši epizodi POPkasta pa sta spregovorila o moderni pravljici, ki je njuno življenje.

Pismo mladega specialista UKCL: Zdravniško poslanstvo je prisotno in močno

07. 12. 2022 06.00

V medijih vsak dan spremljamo prispevke o odhodu zdravnikov, zapiranju zdravstvenih ustanov, (neuspešnem) iskanju tujih zdravnikov, o izgorelosti zdravnikov in podobno. Zasledim tudi članek Sare Volčič z naslovom "Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?", ki v prvem delu predstavi osebno izkušnjo pacientke, v drugem pa naslavlja delo zdravnika v Sloveniji. Medtem ko je prvi del napisan korektno, lahko glede drugega dela povem, da se z vsakim takim prispevkom le še poglablja kriza zdravstvenega sistema. In zato vam pišem – ker še večje krize zdravstva ne smemo dopustiti!

Prepoved splava v moderni disfunkcionalni družbi – lekcije ameriških staroselcev

15. 10. 2022 16.46

Napadi na reproduktivno zdravje in pravico do telesne avtonomije so danes vse drznejši, še posebej po tem, ko je vrhovno sodišče ZDA konec meseca junija ovrglo 50 let staro razsodbo Roe proti Wade in s tem odpravilo ustavno zagotovljeno pravico do splava v ZDA. Ta odločitev je povsod po svetu povzročila močan odziv; opogumila je tako krščanske fundamentaliste, ki želijo uveljaviti nadzor nad različnimi vidiki družbenega in zasebnega življenja, kot tudi borce za pravice do svobodnega odločanja o lastnem telesu, aktivirala pa je tudi tiste družbene skupine, ki se nahajajo na nasprotnem bregu obeh ponujenih opcij.

Nobelova nagrada za medicino za odkritja v povezavi z evolucijo človeka

03. 10. 2022 07.12

Letošnja Nobelova nagrada za fiziologijo ali medicino gre v roke švedskemu genetiku Svanteju Pääbu za odkritja v povezavi z genomi izumrlih praljudi in evolucije človeka, je danes sporočil švedski inštitut Karolinska.

Odzivi na trk: 'To je za T-Rexa'

27. 09. 2022 11.02

Prvo namerno trčenje človeško izdelanega plovila v 160-metrsko vesoljsko skalo so Nasini znanstveniki in drugi astronomi ter vesoljski navdušenci lahko spremljali v živo. O fotografijah, ki jih je ujel v svoj objektiv, so se nekateri celo pošalili. "Za T-Rexa," je na Twitterju ob eni zapisal planetarni evangelist in profesor Paul Byrne.

Je svet v zadnjih nekaj stoletjih res postal manj nasilen – in zakaj?

23. 07. 2022 16.33

Nathan Robinson, urednik popularne socialistične revije Current Affairs, v eni od svojih kolumn izpostavlja, da se strinja z "verjetno okoli 80 odstotki" dejstev in argumentov, ki jih je Steven Pinker leta 2018 predstavil v svoji knjigi Razsvetljenstvo zdaj. Toda kljub temu večinskemu strinjanju je Robinson svoji kolumni o Pinkerju pomenljivo nadel naslov Najbolj nadležen moški na svetu.

Napredek kot moralni imperativ modernega človeka

05. 03. 2022 07.00

Človeštvo je v času pisanja tega članka doseglo svoje največje materialno izobilje. Znatno je zmanjšalo in včasih celo eliminiralo glavne tegobe zgodovinske človeške izkušnje, kot so bolezni, naravne katastrofe, vojne ipd. Toda ves ta "napredek" se je zgodil pod okriljem določenih idej, ki so ob specifičnem filozofskem razvoju sprva obsedle Zahod, zaradi njegovega kulturnega imperializma in svetovne hegemonije ter želje ostalih kulturnih enot po posnemanju njegovega čudežnega "razvoja" pa nato še preostali svet. 

Potrdili 1116 okužb, po mnenju Ihana z vidika zaščite idealna 'hibridna imunost'

05. 12. 2021 09.54

V soboto so pristojni opravili 2986 PCR-testiranj, s katerimi so potrdili 1116 novih okužb na novi koronavirus. Delež pozitivnih testov je tako znašal 37,4 odstotka. Aktivnih primerov okužbe v državi je tako po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 29.311. V bolnišnicah se zdravi 1034 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je 271. Umrlo je 13 oseb. Ob tem se nova različica omikron pojavlja v vse več državah, v fazi potrjevanja je tudi pri naših južnih sosedih. "Kako učinkovita so cepiva na novo različico še ni znano. Pfizer in Moderna se pripravljata na tri možne odzive," pravi imunolog Alojz Ihan.

Preiskava pri Počivalšku: Kriminalisti naj bi pri njem našli listek z navodili

13. 10. 2021 07.35

Kriminalisti naj bi pri gospodarskem ministru Zdravku Počivalšku med preiskavo našli listek z navodili, kaj storiti ob morebitni hišni preiskavi. Vodja preiskav na NPU Igor Kekec tega na zaslišanju pred preiskovalno komisijo državnega zbora ni ne potrdil ne ovrgel. Je pa potrdil, da Počivalšek ni želel odkleniti svojega telefona.

'Ko pomisliš na nedolžne žrtve, surovost napadalcev, te zmrazi'

12. 09. 2021 08.00

Posledice grozljivega terorističnega napada v ZDA, ki je pred dvajsetimi leti 11. septembra 2001 pretresel ves svet, še danes močno odmevajo. Pogovarjali smo se z nekaterimi znanimi osebnostmi, ki imajo živ spomin na ta tragičen dan – zaradi svojega poklica, korenin ali pa kariere v Ameriki.

ODDAJE IZ ARHIVA: Kako je najdaljši dan zaznamoval našo medijsko hišo

11. 09. 2021 09.10

11. september je bil dan, ki je spremenil svet in tudi novinarstvo. Tisti dan so nekateri novinarji, uredniki in voditelji, ki smo jih spremljali še dolga leta, v nejeveri, skupaj z vami, spremljali največje teroristične napade v moderni zgodovini. Na spodnjih štirih posnetkih si lahko ogledate oddaje 24UR 11. septembra in še tri naslednje dni ter vtise novinarjev o tem, kako so preživljali tisti dan.

43-letna onkološka bolnica ne more do cepiva, čeprav cepijo že zdrave mlajše

13. 03. 2021 07.00

Nič nimam proti strategiji cepljenja, ampak naj se je tudi držijo! To so besede 43-letne onkološke bolnice, ki še vedno ni prejela prvega odmerka cepiva, medtem ko denimo v Hrastniku že cepijo mlajše od 40 let, pa niso na prioritetnem seznamu. Po drugi strani se je le dobra polovica srednješolskih učiteljev pripravljena cepiti, manj kot polovica v osnovnih šolah, v vzgojiteljskih vrstah pa je prepričanih le 30 odstotkov. Kaj na to pravita vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović in dr. Štrukelj s Fakultete za farmacijo?

Nazaj k Platonu

20. 02. 2021 08.55

V zraku je čutiti precej pesimizma in negotovosti glede naše prihodnosti. Govori se o koncu sveta, kot ga poznamo – na eni strani se soočamo z grožnjo človeštvu v obliki potencialne ekološke apokalipse, na drugi strani se liberalne demokratične družbe na Zahodu začenjajo sesedati same vase.

V jami na Sulavesiju našli najstarejšo jamsko poslikavo na svetu

14. 01. 2021 20.15

V jami na indonezijskem otoku Sulavesi so arheologi odkrili najstarejšo jamsko poslikavo živali na svetu. Gre za upodobitev divjega prašiča, ki je nastala pred 45.500 leti, in predstavlja najstarejši dokaz o človeški poselitvi tega območja.

Zvezdniki, ki so v letošnjem letu izdali knjige

26. 12. 2020 08.00

Čas, ki smo ga v letošnjem letu večinoma preživljali doma, smo si lahko krajšali z literarnimi deli, ki so jih izdali slovenski in tuji zvezdniki. Biografije, slikanice za otroke, priročniki in druge knjige so nam dale vpogled v drugo ustvarjalno plat imen iz sveta zabave, nekatere izdane stvaritve pa so se zavihtele celo na same vrhove lestvic najbolj branih knjig tega leta.

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji

21. 12. 2020 06.06

Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.

Od udarcev in aretacij do župana: kdo je mladenič, ki je Dodiku zadal največji poraz?

17. 11. 2020 09.21

Glasen, pogumen, provokatorski. Javnosti znan kot goreč podpornik skupine Pravda za Davida, zaradi izražanja svojih stališč večkrat v rokah policije, človek, ki je v skupščini Republike Srbske prejel celo udarec notranjega ministra. Tisti, ki ga poznajo, pravijo, da ne dela drugega, kot spi in se ukvarja s politiko. Kdo je mladenič, ki bo v prihodnje vodil Banjaluko in zaradi katerega bo Milorad Dodik ustavil vso finančno pomoč temu mestu?

Pljuča sveta znova v plamenih: 'Lanskoletna tragedija se ponavlja'

02. 09. 2020 13.09

"Lansko leto so prizori amazonskega gozda v plamenih zakrožili po naslovnicah svetovnih medijev. Letos se tragedija ponavlja," opozarjajo okoljevarstveniki. Podatki brazilskih oblasti kažejo, da se je julija letos število požarov povečalo za 28 odstotkov v primerjavi z istim obdobjem lani. Letošnjega avgusta pa je v Amazoniji izbruhnilo 29.307 požarov, kar predstavlja drugo največje število v zadnjem desetletju.

Morilec 51 ljudi bo do smrti v zaporu

27. 08. 2020 06.07

Sodišče v Novi Zelandiji je terorista, ki je med molitvijo v dveh mošejah hladnokrvno ubil 51 neoboroženih in nezaščitenih ljudi, med njimi triletnega fantka, obsodilo na najvišjo možno kazen, dosmrtni zapor brez možnosti pomilostitve. Izjemno čustveno sojenje je trajalo zgolj nekaj dni, pričali so preživeli in družinski člani prijateljev. Pred razglasitvijo sodbe je sodnik povedal nekaj besed o vsakem ubitem in bil medtem večkrat na robu solz.

Razumeti Kitajsko

30. 05. 2020 13.35

Vedno bolj trdna so prepričanja, da bo 21. stoletje pripadlo Ljudski republiki Kitajski. Po Veliki Britaniji, ki je svetu kraljevala v 19. stoletju, in ZDA, ki so vzpostavile svoj globalni imperij v 20. stoletju, naj bi Kitajska v naslednjih letih prevzela položaj svetovnega hegemona. ZDA so se tej vlogi bolj ali manj prostovoljno odpovedale pod predsedovanjem Donalda Trumpa, a med tema svetovnima velesilama vseeno napovedujejo nekakšno hladno vojno, katere zametke že lahko opazujemo v trgovski in tehnološki tekmi.

Več smrti kot na Kitajskem: V Italiji v zadnjih 24 urah umrlo 427 ljudi, ozdravelo jih je 415

19. 03. 2020 07.41

V Italiji je potrjenih več smrtnih primerov zaradi covida-19 kot na Kitajskem. Italija je sicer podaljšala obdobje karantene in drugih ukrepov tud po 3. aprilu. Na Hrvaškem so zabeležili prvi primer smrti zaradi koronavirusa. Število smrti v Španiji je medtem skokovito naraslo. Francija napoveduje podaljšanje samoizolacije in osamitve. Kitajska pa prvič po izbruhu epidemije koronavirusa na dnevni ravni ni zabeležila novega domačega primera okužbe.

Plastični paradoks: brez materiala, ki duši svet, si težko predstavljamo življenje

22. 01. 2020 07.00

Plastika. Do leta 2050 je bo po napovedih v svetovnih morjih plavalo več kot rib. ’Glavobol’ za naravo in ekosisteme. Material, ki ga je izumil človek in je vdrl v vsak kotiček našega življenja. Material, ki ga želimo izkoreniniti, a si brez njega ne predstavljamo življenja. Ironično pa je, da smo ga izumili zato, da bi rešili nekatere okoljske probleme. So pozivi k prenehanju uporabe plastike upravičeni ali obstajajo načini, kako učinkovito upravljati z njo?

Politične živali – 2. del

22. 12. 2019 07.23

Liberalizem je v prejšnjem stoletju iz spopada velikih ideologij izšel zmagoslavno. Najprej je leta 1945 “porazil” fašizem, nato pa leta 1990 še komunizem. Nekateri javni intelektualci in zagovorniki modernega liberalizma so v zanosu zmagoslavja razglasili konec zgodovine, s tem pa tudi konec politične filozofije.

10 pesmi o smrti in minevanju

01. 11. 2019 15.44

Ob dnevu spomina na mrtve je prav, da se spomnimo nekaterih pesmi, ki tako ali drugače opevajo smrt, minevanje, depresijo in vse, kar je povezano s tem. Pesmi niso vedno samo temačne, nekatere nudijo tudi žarek upanja, vse pa so pomenljivo globoke ali pretresljivo neposredne.

Ste se kdaj vprašali, kdo ste – Štajer'c, Primor'c ali preprosto Sloven'c?

19. 10. 2019 07.00

Ko se vračamo domov s potovanja, se nam vsem odpre drugačen pogled. Morda je to pogled na domače hribe, smaragdno reko ali neskončno ravnico. Nekateri so bolj, drugi manj navezani na svojo regijo, a kljub temu vsakršen predlog delitev pokrajin izzove močne čustvene odzive in sproža polemike. A kaj za vas označuje dom? Je to mesto? Športni klub ali država?

Najstarejši prednik človeka dobil obraz in pod vprašaj postavil teze o evoluciji človeka

29. 08. 2019 08.59

Najstarejši prednik današnjega človeka je končno dobil obraz z odkritjem kar 3,8 milijona let stare lobanje, ki so jo našli na območju današnje Etiopije. Odkritje pa pod vprašaj postavlja dolgoletna prepričanja o evoluciji človeka in njegovih prednikov.