moderne tehnologije

Z najstarejšim še delujočim dvigalom pri nas smo se spustili 157 metrov pod zemljo

13. 04. 2025 18.30

Tradicija industrijskega pridobivanja premoga je v Šaleški dolini dolga že 150 let. Da se v nedrjih te takrat odmaknjene in "nepomembne" doline nahajajo bogate zaloge "črnega zlata" so vedeli že vsaj stoletje prej. Industrijsko pridobivanje premoga pa je za vselej spremenilo tok razvoja doline, njeno podobo, ritem življenja in tamkajšnje ljudi. Pod Šaleško dolino se skriva še okoli 300 milijonov ton premoga, v 150 letih so ga izkopali 266 milijonov ton. A tudi v velenjskem rudniku se zavedajo, da se čas izkoriščanja premoga izteka. Rudarji ga bodo v Velenju odkopavali predvidoma le še do leta 2033.

Zakaj bi razbijali digitalna vrata, če lahko nekoga prepričate, da vam podari ključ?

01. 03. 2025 19.04

Prejšnji teden se je zgodil največji digitalni rop v zgodovini kripto valut: 21. februarja je prišlo do vdora v Bybit, glavno borzo kripto valut. Hekerji so ukradli približno 401.000 žetonov Ethereum (ETH), ki so bili v času napada ocenjeni na skoraj 1,5 milijarde dolarjev. Za njim je stal severnokorejski državni akter Lazarus Group. Kdo so ti in drugi razvpiti "državniki" ter kako delujejo?

'Vojna' umetne inteligence: Se moramo kitajske bati bolj kot ameriške?

10. 02. 2025 06.08

Presenečenje leta, ki je zatreslo. Kitajski DeepSeek. Poceni klepetalni robot, ki pa prinaša nekaj dobrih izboljšav, ocenjuje strokovni direktor Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco Marko Grobelnik. Z njim smo se pogovarjali o tem, kako hitro se dogaja spopad na področju umetne inteligence med ZDA in Kitajsko ter zakaj Evropa zaostaja. Kot meni, sta glavna krivca, zakaj ne pridemo v prvo ligo, evropejska investicijska konservativnost in razvajenost. Kaj pa varnost kitajske umetne inteligence? Nas ogroža bolj od tiste, ki nastaja v ZDA?

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti

11. 01. 2025 07.00

Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

Petra Majdič: Vidnih je vedno več tekačev, smučarski tek je v vzponu

01. 11. 2024 11.23

Konec novembra se bo začela nova sezona svetovnega pokala v smučarskem teku. Slovenska reprezentanca v zadnjih dveh sezonah ni posegala po najvišjih mestih, a po mnenju najboljše slovenske smučarske tekačice vseh časov Petre Majdič, vse ni slabo; kot je dejala za STA, smo v času, ko je ta šport spet v vzponu.

Razcvet 'deepfake' posnetkov slavnih zdravnikov, ki tržijo nevarne 'čudeže'

14. 09. 2024 13.18

Družbena omrežja so preplavili digitalno ustvarjeni "deepfake" posnetki (op. p. globoki ponaredek), ki uporabljajo identitete zaupanja vrednih slavnih zdravnikov za promocijo nevarnih čudežnih "zdravil". Kot opozarjajo strokovnjaki, pa lahko ti izdelki povzročijo resne zdravstvene težave.

Redarji iščejo lastnike psov, ki ne pobirajo njihovih iztrebkov

23. 01. 2024 06.00

DNK analiza pasjih kakcev kot najnovejše orodje za pregon nevestnih lastnikov štirinožcev. Prav ste slišali. In ne, ne gre za komedijo. Pač pa novo realnost za prebivalce kraja na jugu Francije, kjer so redarji dobili precej nenavadno zadolžitev: ne le, da pišejo kazni lastnikom psov, ki ne pobirajo pasjih iztrebkov. Ampak jih lahko s pomočjo moderne tehnologije tudi izsledijo. Kazen pa – 122 evrov.

Slikovita vasica z grozljivo zgodbo: kje je živel ugrabljeni deček Alex?

16. 12. 2023 10.19

Francoska vasica Quillan, ki je ugnezdena ob vznožju Pirenejev in ob kateri teče reka Aude, bi lahko terjala naziv ene najbolj slikovitih pokrajin v Franciji. A prav ta vasica je več let skrivala grozljivo zgodbo. Šest let je namreč v njej bival tudi ugrabljeni britanski deček Alex Batty. Danes 17-letni fant je bil pogrešan vse od leta 2017, ko sta ga ugrabila njegova mama in dedek.

Citroën C5 X - eleganca limuzine, dinamičnost karavana in privzdignjeni položaj terenca

07. 12. 2023 00.15

Na slovenskih cestah Citroëna C5 X ni mogoče spregledati prav zaradi njegove dovršenosti in elegance v kombinaciji z vrsto inovacij v vozilu, ki omogočajo mirno, brezskrbno in sproščeno vožnjo.

Nekemične zasvojenosti med mladimi: 'Občudujejo tisto, kar je skrajno'

04. 05. 2023 20.18

Mladi pravijo, da je glavna težava medvrstniško zbadanje in ne splet. A z dostopnostjo do interneta in razvojem modernih tehnologij ter družbenih omrežij so med osnovnošolci in dijaki v porastu nekemične zasvojenosti. Kako pa vemo, da je nekdo odvisen od sodobne tehnologije? Kako pomagati mladim, ki več časa preživijo v virtualnem svetu? Sami se težave ne zavedajo, pomoč običajno poiščejo njihovi obupani starši, ki ne vedo, kako naj se spopadejo s svojimi zasvojenimi otroki.

Mednarodna racija proti mafiji: V Sloveniji prijeli državljana Italije

03. 05. 2023 10.57

Kriminalisti v Novi Gorici so prijeli državljana Italije, ki je bil po ugotovitvah tujih varnostnih organov vpet v kriminalno dejavnost na področju prepovedanih drog, so potrdili na policijski upravi Nova Gorica. Preiskava je sicer potekala v okviru obsežne operacije proti italijanski mafiji 'Ndrangheta v osmih evropskih državah.

Informativni dan je priložnost, da spoznate tudi 'drugo plat' šole

17. 02. 2023 06.00

Verjetno ste že slišali za pregovor 'kdor jezika špara, kruha strada'. To še posebej velja za informativne dneve, ko mnogi bodoči dijaki in študentje doživite prvi stik s šolo. Ne skoparite z vprašanji, ki jih imate. Eno je uradna predstavitev šole, drugo pa je priložnost, da skrbno izprašate dijake in študente o vsem, kar vas zanima in vam je lahko v pomoč pri izbiri izobraževanja.

Liverpool ubežal izpadu iz pokala FA zaradi slabo nameščenih kamer za VAR

08. 01. 2023 11.34

Sinoči je bil na Otoku odigran del tekem 1/32 finala pokala angleške nogometne zveze. Najbolj kontroverzno je bilo na Anfieldu, kjer je Liverpool po mnenju številnih gledalcev nepravično izvlekel remi proti Wolverhamptonu.

Citroën C5 X - Za vse, ki si želite udobja in brezskrbne vožnje

14. 11. 2022 00.15

Na slovenskih cestah Citroën-a C5 X ni mogoče spregledati saj spaja eleganco limuzine, dinamičnost karavana in privzdignjeni položaj terenca.

Ne drži, da ima soprog Pirc Musarjeve vsa podjetja v Sloveniji

27. 09. 2022 06.16

V nizu predvolilnih soočenj, ki jih med predsedniško kampanjo pripravlja naša medijska hiša, sta se sinoči v oddaji 24UR ZVEČER najprej srečala dosedanja favorita za zmago po anketah javnega mnenja, odvetnica Nataša Pirc Musar in poslanec SDS Anže Logar. Oba kot neodvisna kandidata s podporo strank. Kako točna sta bila pri navajanju podatkov? Ali podpirata posel z oklepniki nekdanje vlade Janeza Janše? Ali držijo trditve Pirc Musarjeve o podjetjih njenega moža?

Zahodna liberalna tradicija in prihajajoča doba umetne inteligence

11. 06. 2022 14.06

Vprašanja okrog umetne inteligence in nove dobe človeške zgodovine, na katero bo imela le-ta nedvomno močan vpliv, vedno bolj prodirajo v splošni diskurz. Nastop umetne inteligence in njena eksponentna rast sta sprožila porast različnih filozofskih, političnih, etičnih strahov, hkrati pa tudi navdušenja nad prihajajočo novo dobo. Toda, če želimo holistično razumeti umetno inteligenco, njen nastop in dobo, ki jo bo (so)oblikovala, moramo razumeti širši politični, družbeni in filozofski kontekst, v katerem se je le-ta rodila in v katerem se (še vedno njen dobršen del – poleg vzpenjajoče se Kitajske) razvija.

Kako slediti digitalnemu napredku in drugim izzivom prihodnosti?

06. 05. 2022 07.00

"Vsaj 40 odstotkov vseh podjetij bo v naslednjih desetih letih propadlo, če ne bodo ugotovila, kako spremeniti celotno podjetje v smeri prilagajanja na nove tehnologije," je znana napoved nekdanjega izvršnega direktorja podjetja Cisco Johna T. Chambersa. Zaradi novega koronavirusa, ki je naše delo in družabno življenje preselil v digitalni prostor, se je digitalnih premikov treba lotiti hitreje, meni strokovnjak Vladimir Vulić, ki bo nastopil na konferenci Diggit v Ljubljani. Z njim smo se pogovarjali o potrebnih preskokih k novemu načinu upravljanja za digitalno dobo, ki je ključ za preživetje podjetij. Poleg Vulića bodo na Diggitu svoja znanja o trendih prihodnosti delili tudi drugi govorci.

Z elektronskimi sporočili zaobšli rusko cenzuro: 'Svet obsoja napad na Ukrajino'

12. 03. 2022 10.06

Norveški računalniški strokovnjak je ustvaril spletno stran, preko katere lahko vsakdo na do 150 ruskih e-poštnih naslovov pošlje sporočilo o vojni v Ukrajini. V le nekaj dneh je v ruskih e-poštnih nabiralnikih pristalo že več kot 22 milijonov sporočil z naslovom: "Ya vam ne vrag (op. p. Nisem vaš sovražnik)." Na ta način želijo zaobiti rusko cenzuro in informacije spraviti do tamkajšnjih prebivalcev, nekateri med njimi so se na sporočilo že odzvali in ostajajo v stiku s pošiljatelji sporočil.

'Zunanji izvajalci životarimo za slovenske državne gozdove'

14. 02. 2022 06.00

Sečnjo dreves in spravilo s traktorjem v državnih gozdovih, s katerimi upravlja družba Slovenski državni gozdovi (SiDG), izvajajo večinoma zunanji izvajalci. Kriterij za oddajo del je najnižja cena na javnem naročilu, zato izvajalci, čeprav se že več kot deset let ukvarjajo z gozdarstvom, ne bodo preživeli, opozarjajo nekateri med njimi. Kako na očitke odgovarja SiDG?

Cepljenje z mRNK-cepivi ne predstavlja tveganja za nosečnice

18. 01. 2022 19.31

Cepiva proti covidu-19, izdelana na podlagi tehnologije mRNK, med nosečnostjo ne predstavljajo tveganja za bodoče matere in nerojene otroke, je sporočila Evropska agencija za zdravila (EMA). V Evropski uniji sta trenutno za uporabo odobreni cepivi proizvajalcev Pfizer/BioNTech in Moderne, ki temeljita na tehnologiji mRNK. Raziskave po cepljenju niso pokazale znakov večjega tveganja za zaplete pri nosečnosti, kot sta denimo splav ali prezgodnji porod.

Afganistan: nikoli končana vojna

04. 09. 2021 07.00

Afganistan je že desetletja, morda celo stoletja, prizorišče krvavih spopadov in merjenja moči velesil. Že leta 1919 je potekala angleško-afganistanska vojna. 27. decembra 1979 je z namestitvijo 40. armade v ospredje prišla Sovjetska zveza, ki je z vojaško intervencijo želela utrditi komunistično oblast v Afganistanu. Sovjetski zvezi kljub vojaški premoči v deset let trajajoči vojni ni uspelo vzpostaviti nadzora nad celotnim ozemljem Afganistana.

Evropska komisija v nakup dodatnih 150 milijonov odmerkov cepiva Moderne

22. 06. 2021 13.58

Evropska komisija je odobrila nakup dodatnih 150 milijonov odmerkov cepiva v okviru druge pogodbe z ameriško farmacevtsko družbo Moderna. Dobava naj bi se začela v tretjem četrtletju tega leta in nadaljevala v prihodnjem letu, so pojasnili v komisiji.

Ema članice EU poziva k uporabi vseh razpoložljivih cepiv proti covidu-19

17. 06. 2021 20.48

Države članice Evropske unije morajo uporabiti vsa razpoložljiva cepiva v boju proti pandemiji covida-19, je dejal Marco Cavaleri, vodja strategije Evropske agencije za zdravila (Ema) za cepljenje. Izpostavil je, da še ni mogoče povedati, kateri tip cepiva je najboljši.

Brata sta se po 70 letih našla s pomočjo moderne tehnologije

10. 06. 2021 06.00

Američani točijo solze sreče zaradi ganljive in neverjetne zgodbe dveh bratov, ki se nikoli nista videla. Še več, kar 70 let nista vedela drug za drugega, našla pa sta se s pomočjo moderne tehnologije. A ta pravljica za zdaj še čaka srečni konec. Izgubljenima bratoma je namreč pandemija več kot leto dni preprečevala dolgo želeno snidenje. A nič več. Po sedmih desetletjih si bosta Bill in Brent še ta mesec končno segla v roko.

Ob pojavu krvnih strdkov EMA odsvetuje drugi odmerek cepiva

21. 05. 2021 17.45

Evropska agencija za zdravila je sporočila, da osebe, pri katerih so po prvem odmerku cepiva AstraZenece zaznali pojav krvnih strdkov z nizko ravnijo trombocitov, ne bi smele prejeti drugega odmerka. Evropski regulator ob tem svetuje, da vsi, ki so prejeli prvi odmerek, spremljajo svoje zdravstveno stanje tri tedne po cepljenju, v primeru zdravstvenih težav pa se naj obrnejo na svojega zdravnika.

AstaDot za imunski sistem, kožo in oči

04. 05. 2021 00.15

Nova generacija slovenskih prehranskih dopolnil: Astaksantin z vitaminom D3 v inovativnih podjezičnih lističih

Bodo imeli prebolevniki, cepljeni z enim odmerkom, težave pri prehajanju meja?

26. 04. 2021 15.14

Glede na priporočila posvetovalne skupine za cepljenje bodo v Sloveniji prebivalce, ki so že preboleli covid-19 in so izrazili interes za cepljenje, cepili le z enim odmerkom. Pri tem je NIJZ izdal navodilo, da se prebolevnikov ne cepi s cepivom podjetja Johnson & Johnson, pri katerem je sicer predvidena le ena doza. A ker bi prejeli le en odmerek cepiva, bi lahko imeli težave pri prehajanju državnih meja. Sosednja Hrvaška na primer za vstop brez karantene ali testa zahteva cepljenje z dvema dozama cepiva. Se bodo tako prebolevniki znašli v neenakopravnem položaju?

Kako je bilo videti maševanje na daljavo? 'Občutek ni isti'

04. 04. 2021 19.31

Že drugo leto zapored je najpomembnejši krščanski praznik minil v luči koronskih ukrepov. Odpovedane so bile vse procesije, namesto v živo so verniki velikonočne maše spremljali na daljavo. Dovoljena je bila le delitev svetega obhajila, a se ga je ob upoštevanju vseh ukrepov udeležila le peščica vernikov. Kako pa je videti maševanje na daljavo? Občutek ni isti, vsi močno potrebujemo bližino in občutek sprejetosti, razlaga koseški župnik Igor Dolinšek, ki pa mu je s pomočjo moderne tehnologije to vseeno uspelo, pravijo verniki.

Štrukelj: Imeti bi morali kopico klicnih centrov za obveščanje ljudi o cepljenju

23. 03. 2021 06.00

V tem trenutku cepiv ne moremo izbirati, vendar prihajajo na trg nova cepiva in večja, kot bo izbira med njimi, lažje bomo izbirali tudi mi. Ema trenutno preverja še tri cepiva proti covidu-19: CureVac, Sputnik in Novavax. Po odobrenem četrtem cepivu podjetja Johnson & Johnson pa bi lahko bil najverjetneje naslednji registriran nemški CureVac. Slovenija v solo akcijo za dobavo ruskega cepiva Sputnik ne bo šla, pa na nekatere pobude odgovarja premier Janša.

'Če se opiramo na stroko, ji moramo verjeti takrat, ko zdravi infarkt, in takrat, ko cepi'

16. 03. 2021 06.00

Z novim koronavirusom se je okužilo več kot 120 milijonov ljudi, 355 milijonov se jih je cepilo. V Sloveniji se je doslej z dvema odmerkoma cepilo skoraj 84 tisoč prebivalcev, z enim pa nekaj več kot 174 tisoč. Največjo nevarnost ta hip predstavljajo nove različice virusa in odpor ljudi do cepljenja. Prav zato so ključne točne informacije, ki smo jih skozi serijo 21 člankov tokratnega projekta rubrike Dejstva - "Odpikajmo korono" zbrali, analizirali in podkrepili s strokovnimi mnenji. Pred vami je epilog ključnih vsebin, posodobljenih z novimi dognanji in vladnimi spremembami – o delovanju cepiv, njihovem bliskovitem razvoju, novih sevih, nacionalni strategiji cepljenja, o vplivu na plodnost in stranskih učinkih po cepljenju, cepilnih potnih listih in odgovorih na vprašanja, zakaj cepivom ne zaupamo.