močila

Dva milijona donacij za šolstvo, komunalo in promet v Kanalu ob Soči

03. 12. 2024 13.56

Župan občine Kanal Miha Stegel in predsednik uprave podjetja Alpacem Cement Tomaž Vuk sta podpisala donatorsko pogodbo v višini dva milijona evrov, ki jih bo občina namenila za projekte s področja šolstva, komunale in prometa. Stegel donacijo cementarne razume kot poplačilo njenih obveznosti po pogodbi, ki je bila sicer letos prekinjena.

Voda v Močilah in Gorenjem Polju znova pitna

23. 08. 2024 17.45

Občina Kanal ob Soči je 23. avgusta 2024 prejela rezultate analiz pitne vode za naselji Močila in Gorenje Polje. Rezultati so pokazali, da je voda neoporečna in zato primerna za pitje, s čimer je prenehala veljati prepoved uporabe pitne vode iz vodovoda za prebivalce teh dveh naselij. V industrijski coni Anhovo je uporaba pitne vode iz vodovoda še vedno prepovedana.

Na izredni seji v Kanalu sprejeli sklep o ločitvi od vodarne Močila

07. 08. 2024 07.42

Na izredni seji občinskega sveta v Kanalu so se v torek seznanili z aktivnostmi in razmerami zaradi kemičnega onesnaženja pitne vode v vodarni Močila. Med drugim so sklenili, da naselij Močila in Gorenje Polje ne bodo več oskrbovali z vodo iz vodarne Močila. Dogodek preiskuje policija, zato nihče od vpletenih za zdaj ne želi prevzeti odgovornosti.

Znan vzrok za onesnaženje vode, ta še vedno ni neoporečna

06. 08. 2024 17.03

Vzrok onesnaženja pitne vode iz vodarne Močila so bili hlapi, ki so nastajali pri odpravi garancijskega zahtevka in se prek praznega povezovalnega cevovoda prenašali naprej v zrak nad pitno vodo, so sporočili iz podjetja Kolektor Sisteh (prej Salonit Anhovo). Voda na tem območju še vedno ni pitna.

Meritve potrdile onesnaženje vode v občini Kanal ob Soči, prepoved uporabe ostaja

31. 07. 2024 17.40

Končni rezultati analize vzorcev vode iz vodarne Močila v občini Kanal ob Soči so potrdili onesnaženje s stirenom, katerega koncentracija je bila več kot 30-krat večja od priporočenih mejnih vrednosti, so sporočili z občine. Uporaba vode iz vodovodnega omrežja v naseljih Močila in Gorenje Polje ter industrijski coni Anhovo ostaja prepovedana.

Voda v dveh naseljih v občini Kanal ob Soči onesnažena s stirenom

27. 07. 2024 14.24

Pitna voda iz vodarne Močila v občini Kanal ob Soči je po prvih analizah onesnažena s stirenom, so sporočili z občine. Prepoved uporabe vode iz vodovodnega omrežja velja za naselji Močila in Gorenje Polje, kar skupno vpliva na 160 ljudi. Začasna oskrba z gasilskimi cisternami bo po ocenah občine potrebna vsaj še nekaj dni.

Mobilne telefone odklepali kar z nosovi

07. 01. 2024 21.00

"Letošnja Lisica je bila ena izmed napornejših do sedaj," so jasni tisti, ki so se v nemogočih vremenskih razmerah spopadli s pripravo proge za najboljše smučarke na svetu. V dežju in snegu, ki sta od petka močila Kranjsko Goro, so morali zaslone na mobilnih telefonih pogosto odklepati kar z nosovi, saj so v premrlih prstih izgubili ves občutek.

Zasajena prva lopata za gradnjo priključka na vodovod Mrzlek

21. 09. 2023 20.11

Več kot tri leta od tedaj, ko je prebivalcem Anhovega iz domačih pip pritekla umazana voda, kot so kasneje ugotovili, celo industrijska odpadna voda, ki je tja zašla zaradi napake pri obratovanju Eternita, so danes slavnostno zasadili prvo lopato za gradnjo priključka na vodovod Mrzlek. Tako 1200 prebivalcev ne bo več odvisnih od vodarne Močila, kjer vodovod poteka skozi obrtno cono Anhovo. A kljub temu še ne bodo mirno zadihali, poudarjajo.

Presušena tudi Severna Primorska: poziv k skrajnemu varčevanju s pitno vodo

29. 07. 2022 17.06

Težave z vodno preskrbo se v sušnem času pojavljajo tudi v občinah na Severnem Primorskem. Ponekod so vodni viri praktično presahnili. Od dovoza vode so tako že dlje časa odvisni nekateri občani občin Kanal, Kobarid, Tolmin in Ajdovščina, skoraj povsod pa so vodni viri na zelo nizki ravni. Zaradi tega so tudi tu v veljavi določeni ukrepi, večinoma prepoved nenamenske uporabe pitne vode, denimo za zalivanja ali pranje avtomobilov, in vklopov rezervnih črpališč. Redukcije vode sicer za zdaj še niso bile potrebne.

V Anhovem in Robidnem Bregu znova onesnaženje vode

16. 05. 2022 11.49

Krajani Anhovega in Robidnega Brega morajo prekuhavati vodo iz pip, potem ko je prejšnji teden prišlo do novega onesnaženja vode. Ta je smrdela po fekalijah, nekaj dni so jih zato oskrbovali z vodo iz gasilske cisterne. Režijski obrat občine Kanal trdi, da je šlo za človeško napako pri priklopu črpalk v vodarni Močila, krajani pa so ogorčeni.

'Človeška napaka' zapenila Sočo, v reko več ton snovi

21. 04. 2022 11.38

Uprava za zaščito in reševanje je ob 6.43 dobila obvestilo o onesnaženju Soče med Srpenico in Kobaridom. Šlo je za izlitje iz TKK Proizvodnje kemičnih izdelkov v Srpenici. Do izlitja je prišlo med prečrpavanjem snovi, potrebne za proizvodnjo cementa. Po zagotovilih poveljnika Civilne zaščite Bovec, Edija Melinca, gre po doslej znanih podatkih za nenevarno snov. Enako je zatrdil tudi direktor omenjenega podjetja. V okolje naj bi se “zaradi človeške napake” razlili najmanj dve toni t. i. polikarboksilatnega polimera. Izlita snov, ki je vidna kot pena na površini vode, se je razširila proti Tolminu. Civilna zaščita izvaja intervencijo in je Sočo zaprla za plovbo.

V gibanju za pitno vodo pozivajo poslance k podpori krajanov Anhovega

15. 11. 2021 09.35

1100 prebivalcev Anhovega od dostopa do čiste pitne vode loči politična volja. Poslanke in poslanci lahko v proračunu namreč zagotovijo sredstva za nov neodvisen vir pitne vode, kar bi omogočili s podporo že vloženemu amandmaju. Na novinarski konferenci so v Združenju za pitno vodo uvodoma povedali, da je amandma v soboto na odboru za finance padel. O amandmaju bodo poslanci uradno glasovali v četrtek, gibanje pa jih poziva, naj podprejo krajane in krajanke Anhovega in jim zagotovijo ustavno pravico do pitne vode.

Poziv poslancem: čista pitna voda za vse, tudi za krajane Anhovega

08. 11. 2021 11.22

Referendumski boj za čisto pitno vodo se nadaljuje. Tokrat s konkretnim primerom. Namreč, 1100 prebivalcev Anhovega še vedno nima dostopa do čiste pitne vode. A to lahko poslanke in poslanci popravijo že prihodnji teden in v proračunu zagotovijo sredstva za nov neodvisen vir pitne vode. K tem so jih pozvali predstavniki različnih civilnih iniciativ, s podpisom pod peticijo pa lahko čisto pitno vodo za prebivalce Anhovega zahtevajo tudi državljani.

'Čas je, da zaradi stvari, ki se dogajajo v Anhovem, ljudje začnejo odhajati v zapor'

20. 08. 2021 12.36

Več kot leto dni po onesnaženju pitne vode z industrijskimi odplakami morajo prebivalci Anhovega, Deskel in okoliških zaselkov ob večjem deževju vodo še vedno prekuhavati. Ekološka združenja so ponovno pozvala k takojšnemu priklopu na vodni vir Mrzlek. Županjo Kanala Tino Gerbec so ob razkritju obremenilnih dokumentov pozvali k odstopu.

Očitki Salonitu Anhovo: 'Voda iz črpališča se uporablja tudi za druge namene'

23. 04. 2021 15.01

Družba Salonit Anhovo je pretekli teden ponovno pridobila podaljšanje vodnega dovoljenja za tehnološko vodo, ki ji je poteklo decembra lani. V civilni iniciativi Danes so prepričani, da se voda iz črpališča uporablja tudi za druge namene. V družbi to zanikajo in poudarjajo, da se dovoljenje nanaša izključno na tehnološko (hladilno) vodo. Na direkciji za vode tudi pravijo, da je bilo dovoljenje izdano zgolj za neposredno rabo vode za tehnološke namene.

'Če želimo zdravo pitno vodo, potem morajo biti naši vodni viri zaščiteni'

08. 03. 2021 12.25

V društvu Eko krog, civilni iniciativi Danes ter društvu Eko Anhovo in dolina Soče so se odzvali na predlagane spremembe zakona o vodah, ki naj bi ga spreminjali po skrajšanem postopku. Po prepričanju naštetih bi spremenjen zakon zaradi "parcialnih ekonomskih koristi naše vodne vire, vključno s pitno vodo, izpostavil posegom z negativnim vplivom na naravo, okolje in zdravje ljudi".

Svetnike pozivajo k odstopu: Občina se je postavila v bran zasebnemu podjetju in ne svojim občanom

05. 03. 2021 09.30

"Bilo bi korektno, da odstopijo vsi svetniki, ki so glasovali za sklep o novinarki Mojci Dumančič," pravijo v civilni iniciativi Danes. "Žal so sprejeti sklepi občinskega sveta le vrhunec dlje trajajoče kampanje, katere cilj je diskreditacija in utišanje vseh, ki izpostavljajo težave s podjetjem Salonit Anhovo," še dodajajo.

Civilna iniciativa na državno tožilstvo zaradi onesnažene vode

19. 02. 2021 12.50

Civilna iniciativa bo v ponedeljek pristojno državno tožilstvo seznanila s svojimi ugotovitvami glede oskrbe s pitno vodo v Anhovem. Po lanskem onesnaženju pitne vode na črpališču Močila so namreč ugotovili, da je imelo črpališče le dovoljenje za črpanje tehnične vode, poteklo pa je konec lanskega leta. Medtem pa so iz občine Kanal ob Soči kritični do nekaterih trditev civilne iniciative.

Prebivalci Anhovega ostali brez novega vodnega vira: 'Te vode ne bomo pili'

16. 12. 2020 19.49

Prebivalci Anhovega in okolice so kljub peticiji, s katero od županje zahtevajo alternativni vodni vir, dobili hladen tuš. Tako od občine kot občinskih svetnikov. Na zadnji izredni seji so namreč svetniki na pobudo županje potrdili, da bo občina obnovila vodarno Močila, ki pitno vodo zajema iz reke Soče. Podpisniki peticije in člani civilne iniciative pa vztrajajo, da te vode ne bodo pili.

Prebivalci Anhovega zahtevajo nov vodni vir. 'Obnova vodarne ne pride v poštev'

07. 12. 2020 19.49

Kljub sporočilu, da je vodooskrba iz vodarne Močila zdaj varna, prebivalci Anhovega še niso mirni. Pomirilo jih ni niti zagotovilo sodnega cenilca, da sta podjetji Eternit in Salonit izvedli ukrepe, ki preprečujejo onesnaženje pitne vode. "Vode iz vodarne ne pijemo, saj ji ne zaupamo," pravijo in zahtevajo nov vodni vir.

Civilna iniciativa: Občina ne sme biti odvisna od Salonita

16. 10. 2020 13.16

Pogodba med občino Kanal ob Soči in Salonitom Anhovo o opravljanju storitev na vodarni Močila je po oceni civilne iniciative Danes sporna, saj občini ne omogoča infrastrukturne neodvisnosti od Salonita. V civilni iniciativi namreč menijo, da bi morala biti oskrba pitne vode neodvisna od zasebnih podjetij. Člani matičnega odbora DZ pa so vlado medtem pozvali, naj preveri razpoložljiva evropska sredstva za zagotovitev pitne vode v Kanalu ob Soči.

Prebivalci Anhovega še vedno ne zaupajo vodovodu

07. 10. 2020 20.20

Prebivalci Anhovega dva meseca in pol po onesnaženju pitne vode, ko jim je iz pip pritekla voda, pomešana z industrijskimi odplakami, še vedno ne zaupajo vodovodu. Obupani so, ker si v kratkem ne morejo obetati rešitve svojih težav. Vode, ki se črpa iz reke Soče in je večkrat motna, namreč nikakor ne želijo več piti. Prenovljena vodarna Močila pa naj bi prešla v last Salonita Anhovo. Prebivalci s 600 podpisi pod peticijo od županje zahtevajo, da zagotovi drug neoporočen vodni vir.

Penasta, po kemikalijah smrdeča voda presenetila prebivalce Anhovega

28. 07. 2020 14.26

Organizacija Eko Anhovo in dolina Soče je na družbenem omrežju objavila informacijo, da je pretekli petek prebivalcem Anhovega pritekla v vodovod penasta sivo-rjavo umazana voda, ki je smrdela po apnu, kemikalijah ali cementu. Občina Kanal ob Soči do včeraj prebivalcem ni pojasnila, kaj se je zgodilo, trdijo z organizacije. Z občine odgovarjajo, da so danes zjutraj na svoji spletni strani sporočili, da je izvor onesnaženja vodovodni priključek industrijske čistilne naprave Eternit Slovenija, voda v vodarni pa je bila neoporečna.

Na jugu Balkana že nad 35 stopinj, na severu Skandinavije pa še meter snega

17. 05. 2020 07.00

V tem tednu se je nad staro celino ustvaril velik temperaturni kontrast med zelo toplim jugom in občutno hladnejšim severom. Medtem ko nad Balkan doteka suh in zelo vroč afriški zrak s temperaturami celo nad 35 stopinj Celzija, imajo marsikje v Skandinaviji še zimo. Na severu Norveške, Švedske in Finske tudi nižine prekriva več kot pol metra visoka snežna odeja, nekaj snega pa je v tem tednu padlo tudi v nekaterih srednjeevropskih državah. Ker meja med obema zračnima masama poteka ravno v bližini naših krajev, je vreme pri nas zelo spremenljivo. Tako bo ostalo še do srede.

FOTO: Sunki burje tudi do 180 kilometrov na uro

02. 02. 2012 07.25

Burja bo spet pokazala zobe. V Ajdovščini vrtci, šole in nekatere javne ustanove ostajajo zaprte. Vozniki, ki niso upoštevali prepovedi prometa za tovornjake, so ostali ujeti na hitri cesti ali so jih ustavili policisti.

Požari po Evropi

31. 07. 2003 00.00

Požari na Hvaru, Braču in Biševu še vedno niso pogašeni. Uničenih je bilo več sto hektarjev gozda in grmičevja, na Biševu pa je pogorelo tudi nekaj hiš. Obsežni požari pustošijo tudi na jugu Francije in v osrednjem delu Portugalske.