moč tradicije

Odprava 'Tartufi in trije mušketirji'

13. 03. 2025 07.00

Prijetna sapa mi je mršila lase, medtem ko sem stopala proti bližnjemu obronku kraškega gozda. Bila sem na prav posebni misiji. Da najdem zaklade, o katerih imamo ljudje velikokrat zmotna prepričanja, zaradi katerih se bijejo celo lokalne vojne in umirajo nedolžni ter zaradi katerih se menda ženske raznežijo, moški pa poživijo. Tartufi, prihajam!

Dva sanjska moška: dekleta se bodo borila za srce Hrvata in Srba

27. 01. 2025 10.01

Četrta sezona šova hrvaške različice Sanjski moški prinaša nepredvidljiv preobrat: poleg Šimeta Eleza bodo gledalci in tekmovalke spoznali še enega Sanjskega moškega – Miloša Mićovića, 36-letnika iz Beograda, ki navdušuje s svojo umetniško dušo in neposrednim načinom komuniciranja. Še malo in oba boste lahko spoznali tudi na VOYO.

V finale gredo Duo Zemljotres in Manuel Perhavec

17. 11. 2024 22.30

Spremljali smo fantastičnih pet polfinalnih nastopov: harmonikarja, dve pevski točki, plesno skupino in še eskapista. Tako gledalci kot žiranti so imeli pred seboj vse prej kot preprosto nalogo, a naposled so le odločili: v finale desete sezone šova Slovenija ima talent gredo Duo Zemljotres in Manuel Prehavec.

Golob po Trumpovi zmagi: Veselimo se sodelovanja. Janša: Slovenija je naslednja

06. 11. 2024 09.12

Iz sveta se vrstijo odzivi na izide predsedniških volitev v ZDA, kjer je zmagal republikanski kandidat Donald Trump. Še preden je bilo jasno, da je dobil dovolj elektorskih glasov in je Trump že razglasil svojo zmago, mu je čestitalo več svetovnih voditeljev. Med prvimi so bili madžarski premier Orban, ki je Trumpovo zmago označil za 'največji povratek v ameriški politični zgodovini', srbski predsednik Vučić, avstrijski kancler Nehammer, francoski predsednik Macron in ukrajinski predsednik Zelenski. Čestitala sta mu tudi slovenska predsednica Pirc Musarjeva in premier Golob.

Medex praznuje 70 let – Znanost in tradicija v službi zdravja

25. 09. 2024 00.15

Podjetje Medex, ki že sedem desetletij povezuje znanost in izjemne naravne pridelke čebel, je včeraj na Brdu pri Kranju praznovalo 70. obletnico poslovanja.

Macron se je združil z Le Pen? 'Samo zato, da ne bi oblasti prevzeli zmagovalci'

07. 09. 2024 11.06

"Predsednik Macron je pravkar nominiral mandatarja za sestavo desne vlade ob podpori skrajne desnice, v popolnem nasprotju z volilnim rezultatom, na katerem je slavila leva koalicija," tako v stranki Levica pravijo na povolilno dogajanje v Franciji. Macron je sicer za premierja imenoval starega političnega mačka Michela Barnierja.

Ob prazniku Marijinega vnebovzetja številne maše, tudi na Kredarici

15. 08. 2024 10.47

Ob največjem Marijinem prazniku, prazniku Marijinega vnebovzetja, danes v cerkvah po državi potekajo slovesne maše. V najbolj obiskanem slovenskem romarskem središču na Brezjah je osrednjo mašo vodil ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. Maša je potekala tudi v kapelici na Kredarici.

V Križanke prihaja afrobrazilska umetnica Margareth Menezes

20. 07. 2024 13.39

Margareth Menezes bo s svojim odmevnim glasom in živahno ritmično energijo nastopila na odru Poletnega gledališča Križank. Na energičnem koncertnem večeru, ki se bo odvil v sodelovanju z Branetom Rončelom, bo Margareth predstavila brazilski afropop, ki združuje brazilske (samba), afriško-karibske, reggae, calypso, salsa in pop elemente.

Ob ruski vojaški paradi na dan zmage: Kje so tanki?

09. 05. 2024 11.06

Rusija se je ob dnevu zmage, praznovanju poraza nacistične Nemčije v drugi svetovni vojni, zavila v patriotski duh. Čeprav je 79 let po padcu Berlina v rokah Rdeče armade v Rusiji živih le še nekaj veteranov, ostaja zmaga nad nacistično Nemčijo najpomembnejši in najbolj spoštovan simbol uspešnosti države ter ključni element nacionalne identitete, ki ga ruski predsednik Vladimir Putin tako rad uporablja za opravičilo invazije v Ukrajini. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je ob današnji obletnici konca 2. svetovne vojne v Evropi primerjal obrambo njegove države pred rusko agresijo z ukrajinskimi prizadevanji za poraz nacistične Nemčije, pri čemer je opozoril, da bi se zgodovina lahko ponovila v prid Ukrajine.

Tariq Ali: Spreminjanje zgodovine je rezultat ozkoglednega nacionalizma

21. 04. 2024 11.36

"Pomembno je, da ljudje vedo, kaj se je zgodilo v preteklosti, da ne prikrivajo zgodovine ali lažejo o njej," poudarja britansko-pakistanski aktivist in pisatelj Tariq Ali. Že v svojih najstniških letih se je uprl vojaški diktaturi in moral zapustiti Pakistan. Med vietnamsko vojno je bil eden vodilnih mirovnih aktivistov in s tem navdahnil Micka Jaggerja in Johna Lennona, ki sta mu posvetila pesmi. S svojo zadnjo knjigo o Churchillu je razjezil številne Britance. O vsem tem in o razlogih, zakaj mednarodno skupnost v svojih delih zapisuje v navednicah, smo se z njim pogovarjali med njegovim nedavnim obiskom v Ljubljani.

Če si del kraljeve družine, podpišeš pogodbo z javnostjo

31. 03. 2024 07.00

Princesa Catherine, morebitna prihodnja britanska kraljica je mesece vzbujala veliko zanimanje javnosti. Ravno zato, ker je v javnosti ni bilo. Prejšnji petek je presekala številna ugibanja in špekulacije z nagovorom, v katerem je sporočila, da je hudo bolna. Prvič po operaciji v začetku januarja.

Poslastica enega največjih mestnih derbijev in vse, kar spada zraven

11. 03. 2024 07.00

24. krog je v srbskem prvenstvu postregel z večnim derbijem med večnima rivaloma iz Beograda. Crvena Zvezda in Partizan sta se na razprodanem stadionu Rajka Mitića na izredno gledljivi ter napeti tekmi razšla z remijem (2:2). Dogodek je v prestolnici Srbije pričaral pravi nogometni praznik.

50 let priljubljene blagovne znamke POLI

09. 03. 2024 00.15

Pred petdeset leti, leta 1974 je Perutnina Ptuj prva na trg lansirala barjeno piščančjo klobaso POLI.

Doživite moč tradicije: izberite Porsche Macan z bencinskim srcem

04. 03. 2024 00.15

Porschejeva paleta modelov ponuja sintezo prestiža, zmogljivosti in vsestranskosti, ki jo je težko preseči.

Kitajci vstopili v leto lesenega zmaja

10. 02. 2024 07.52

Kitajci po celem svetu so vstopili v leto lesenega zmaja, ki bo trajalo do 28. januarja 2025. Za razliko od zahodne pošastne percepcije zmaja je na Kitajskem to mitološko bitje simbol sreče in bogastva. Tradicionalno so pred praznovanji potekale velike migracije iz urbanih središč, kar pa je na Kitajskem oteževalo predvsem vreme.

Zakaj je skozi leta tradicionalno gosjo pečenko zamenjala raca?

12. 11. 2023 20.00

Martinova nedelja je dan, ko je nekatere glava opomnila, da ima tudi mlado vino moč, za večino pa je to dan, ko nekaj dobrega pojemo in uživamo. Zanimivo pa je, da se ta praznik imenuje po svetniku, ki sploh ni bil znan kot veseljak, ampak kot zelo skromen in sramežljiv človek. Kaj pa nas sveti Martin uči in zakaj je praznik še lepši, če združimo različne tradicije?

Škofijska knjigarna - kraj, kjer se srečajo vera, kultura in tradicija

16. 05. 2023 10.54

Knjigarna ni zgolj prostor, kjer lahko najdemo in kupimo različne knjige ter priročnike, pač pa predstavlja tudi pomembno stičišče kulture in ljubiteljev pisane besede. Navkljub digitalizaciji so knjige v fizični obliki še vedno izredno priljubljen domišljijski pobeg, vir sprostitve in novega znanja.

Normalizacija femicidov: 'Opeva se jih z enako ležernostjo kot ljubezen'

08. 04. 2023 08.00

Medijski teksti o femicidih in nasilju nad ženskami imajo lahko močno vlogo pri tem, kako bomo te pojave razumeli. Če bodo torej medijske vsebine – bodisi v obliki filma, pesmi ali denimo vloga – sporočali, da z umorom (bivše) intimne partnerke ni nič narobe, se ta sporočila lahko prenesejo na gledalca oziroma bralca. "Besedila pesmi so posledica družbenih vzorcev, ki tovrstne oblike femicidov razumejo kot nekaj normalnega, kot nekaj, kar si moški lahko privošči. Z opevanjem takšnih pesmi se zvišuje toleranca do tovrstnih oblik nasilja," je izpostavila sociologinja dr. Jasna Podreka.

Iz Jeruzalema do Londona: dolga pot svetega olja za Karla III.

04. 04. 2023 06.14

Dišeče sveto olje, ki ga bodo na kronanju uporabili za maziljenje novega britanskega kralja Karla III., je bilo posvečeno tisoče kilometrov stran od Londona: v starodavnem svetem mestu Jeruzalemu. Simbolična povezava kraljeve družine z Bližnjim vzhodom je vse prej kot naključna.

'Če ne bo kadra, se bodo lokali, gostilne, restavracije, pa tudi hoteli zapirali'

25. 01. 2023 06.00

V Sloveniji po nekaterih ocenah primanjkuje skoraj 12 tisoč delavcev v gostinstvu in turizmu, njihova povprečna bruto plača sega le malo nad minimalno. Dve leti epidemije covida-19 in strogih omejevalnih ukrepov, ki so gostincem onemogočili delo in vodili v odpuščanja, sta zahtevali svoj davek, kadrovska stiska pa se je še poglobila. Mlade delo v gostinstvu ne zanima, za tujo delovno silo pa smo večinoma le odskočna deska za delo v drugih državah EU, kjer so plače višje, pogoji dela pa boljši.

Golob: Enotnost je mogoče začela nekoliko pešati, spomnimo se začetkov

23. 12. 2022 20.34

V Gallusovi dvorani Cankarjevega doma se odvija osrednja državna proslava ob dnevu samostojnosti in enotnosti, na katero je v spremstvu soproga prišla tudi nova slovenska predsednica Nataša Pirc Musar. Slavnostni govornik je premier Robert Golob. "Le če bomo enotni, bomo našli najboljše rešitve," je izpostavil.

'Dokler bo Zelenski živ, bo še naprej premikal Evropo v smeri, ki jo želi'

08. 12. 2022 14.14

Pri Politicu so spet sestavili seznam najvplivnejših ljudi v Evropi. Poleg najvplivnejše osebe na celini je seznam razdeljen v tri kategorije – izvajalci, sanjači in motilci – vsaka pa predstavlja drugačno vrsto moči, pojasnjujejo.

Pahor ob 70-letnici juda v Sloveniji vročil državni odlikovanji

28. 10. 2022 21.48

Na slavnostni prireditvi ob 70-letnici slovenskega juda v Ljubljani je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor vročil državni odlikovanji Tini Trstenjak in Judo zvezi Slovenije (JZS). Priznanja in nagrade so podelili tudi predsednik Evropskih olimpijskih komitejev Spiros Capralos, predsednik Evropske judo zveze Laszlo Toth in JZS.

Kandidati o 'versko slepi državi' in prepletanju religije s politiko

20. 10. 2022 08.21

Vera je od nekdaj krojila ustroj države. Vpliva tako na načela prebivalstva kot tudi na zakone. Po poganstvu je prišlo krščanstvo, danes pa v Sloveniji deluje več deset registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti. Poudarek na beli krščanski Evropi se je sicer znova zbudil v času begunskega vala leta 2015, jabolko spora pa je pri nas že pred tem predstavljala tudi izgradnja prve džamije v Sloveniji. Religija in vera sta tako kljub načelom ločenosti države in verskih skupnosti, svobodnega delovanja le-teh in načelu enakopravnosti verskih skupnosti še kako vpeta v politično dogajanje v Sloveniji. Kakšen pogled pa ima na odnos med državo in religijo sedmerica predsedniških kandidatov?

Pred izidom nova knjiga Boba Dylana

19. 10. 2022 09.59

Oboževalci Boba Dylana so prejšnji teden dobili vpogled v njegovo novo knjigo The Philosophy of Modern Song (Filozofija sodobne pesmi), ki bo po napovedih izšla 8. novembra. Folk rock legenda in dobitnik Nobelove nagrade za literaturo bo po letu 2004, ko je objavil Zapiske, tako izdal zbirko esejev, v kateri raziskuje moč pisanja pesmi.

Jestival, kjer se najeste kobariških štrukljev in ustvarjalnosti

22. 09. 2022 00.15

Festival okusov in umetnosti Doline Soče 1. oktobra v Kobaridu

Zadnja pot kraljice Elizabete II.

19. 09. 2022 10.08

Prenos pogrebne slovesnosti lahko spremljate v živo na POP TV in na spletni strani 24ur.com ter na VOYO od 11.30 dalje.

Kraljevi poročevalec o Elizabetinih zadnjih dneh: Uživala je v vremenskih napovedih

17. 09. 2022 12.15

Richard Kay, strokovnjak za dogajanje na kraljevem dvoru, je v daljšem zapisu za britanski Daily Mail spregovoril o kraljičinih zadnjih dnevih pred smrtjo, ki jih je preživela na Škotskem. Radostila jo je prisotnost njenih bližnjih, vsak večer pa je preživela ob spremljanju vremenske napovedi, ki jo je za BBC podajal meteorolog Tomasz Schafernaker.

Politikov ne maramo, pomembne teme nas dolgočasijo? To je slabo

10. 04. 2022 09.18

Človekove pravice, zeh, pravice beguncev, zeh, zeh, okolje, globalno segrevanje, svoboda medijev, zeh, zeh, zeh ... Večina ključnih, izjemno pomembnih stvari je za povprečnega volivca, priznajmo, dolgočasnih, je obvezno nakladanje, ki ga, če se le da, presliši.

Liberalizem in njegov avtoritarizem

23. 01. 2022 09.36

Zahodna oziroma evropska intelektualna tradicija na splošno govori zgodbo liberalizma. Govori zgodbo posameznika, katerega svobodo (ki naj bi bila njegov končni cilj) so omejevali razni zunanji dejavniki, kot so politična moč, oblike tradicije in v nekaterih primerih narava. Govori zgodbo posameznika, ki je inherentno enak drugim. Posameznika, ki je kategorično ločen od svoje širše skupine in ima vnaprej dane »človekove pravice«, a tudi posameznika, ki se po svobodni volji povezuje v kolektive, večje od njega.