moč naroda

Milanovićeve inavguracije se ni udeležil nihče iz vlade
18. 02. 2025 11.29V Zagrebu je potekala inavguracija hrvaškega predsednika Zorana Milanovića, ki je bil januarja izvoljen za nov mandat. "Življenje ni le mirno morje in veter v jadrih," je v svojem govoru dejal Milanović, v katerem je opozoril na grožnjo korupcije in na to, da preveč ljudi živi "na robu dostojanstva". Slovesnosti se je udeležilo okoli sto povabljencev, med njimi tudi upokojeni general Gotovina. Bolj kot to, kdo je tam, pa je pomenljivo, koga ni. Hrvaški premier Andrej Plenković in predsednik sabora Goran Jandroković sta že po volitvah napovedala, da se inavguracije ne bosta udeležila.

V Strasbourgu o Srbiji, Joveva podporo protestnikom izrazila v njihovem jeziku
11. 02. 2025 19.29Evropski poslanci so razpravljali o politični krizi v Srbiji, pri čemer je bilo slišati kritike na račun srbskih oblasti, pozive k reformam in izraze podpore protestnikom. Komisarka za širitev Marta Kos je ob tem dejala, da EU ostaja zavezana evropski poti Srbije, vendar bodo za to potrebne reforme in spoštovanje temeljnih evropskih vrednot. Irena Joveva je ob zaključku svojega nagovora podporo protestnikom izrazila v srbskem jeziku.

Ob kulturnem prazniku številne prireditve in brezplačni obiski kulturnih ustanov
08. 02. 2025 09.12Na slovenski kulturni praznik, Prešernov dan, bodo po državi potekale večje in manjše prireditve. Številne kulturne ustanove bodo za obiskovalce brezplačno odprle svoja vrata. Letošnji praznik kulture bo zaznamovalo tudi odprtje Evropske prestolnice kulture v Novi Gorici in Gorici.

Slovenska deklica in italijanski deček s pritiskom na gumb in ob pesmi 'Insieme' odprla EPK
08. 02. 2025 07.00Na obnovljenem Trgu Evrope, kjer je nekdaj meja ločevala Italijo in Slovenijo, se je začela prva čezmejna Evropska prestolnica kulture Nova Gorica-Gorica. Večurno dogajanje do uradnega odprtja je simbolno potekalo na slovenski kulturni praznik. To je zgodovinski trenutek, je bilo slišati z obeh strani meje. Otvoritveno slovesnost si je v živo ogledalo več tisoč ljudi.

'Naj Slovenija postane družba, v kateri bomo vsi srčni zmagovalci'
26. 12. 2024 07.16Osamosvojitev Slovenije je zapisala nov dokaz, da je enotnost moč, ki premika meje možnega, je v poslanici ob državnem prazniku poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Prebivalci Slovenije še vedno lahko stremo največje izzive, ko združimo srca, misli in prizadevanja, je ocenila. Premier Golob pa je naštel, da so letos v Sloveniji zmagali pravičnost, znanje, solidarnost in preudarnost. Opremljeni z vsem tem bomo po njegovem mnenju skupaj gotovo zmagovali tudi v letu 2025.

Dan Rudolfa Maistra: 'Njegova zapuščina je danes še pomembnejša'
23. 11. 2024 07.24Praznujemo državni praznik, dan Rudolfa Maistra, v spomin na 23. november 1918, ko je general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo ter prevzel vojaško oblast v Mariboru. "Z neizmerno ljubeznijo do domovine ter vizijo enotne in ozemeljsko celovite države je s svojimi borci trajno zaznamoval obstoj našega naroda," je ob tem zapisala predsednica države Nataša Pirc Musar. Premier Golob pa: "V današnjem svetu negotovosti in konfliktov je njegova zapuščina še toliko pomembnejša, saj se Maistrove vrednote ne zdijo več tako samoumevne."

Beyoncejina mama: Moja hči ni bila plačana za nastop na shodu Harrisove
19. 11. 2024 18.53Tina Knowles, Beyoncéjina mama, se je postavila na njeno stran in utišala sporne govorice. Na spletu so se namreč pojavile špekulacije, da naj bi zvezdnica za nastop na shodu Kamale Harris prejela skoraj 10 milijonov evrov. "Beyonce ni prejela niti centa za govor na zborovanju predsedniške kandidatke," je med drugim poudarila pevkina mati.

'Moč naroda nikoli ne izhaja iz razdvajanja'
15. 09. 2024 06.44Na proslavi ob dnevu vrnitve Primorske k matični domovini v Vipavi so govorci poudarili pogum naroda ter grozote in teror, ki jih je ta doživel. Premier Robert Golob je izpostavil moč v tem, da kljub razlikam prisluhnemo drug drugemu in iščemo skupne rešitve. Proslava je sicer letos dvignila tudi nekaj prahu zaradi drugačnega poimenovanja

'Otroci, ki vedo, da pes ni samo ljubljenček, bodo odrasli v odgovorne lastnike'
26. 08. 2024 06.03''O veličini naroda in o njegovi moralni razvitosti lahko sodimo po tem, kakšen je njegov odnos do živali," Gandhijeve besede povzameta Tina in Urška iz Zavoda Raziskovalni inštitut pes, ki se zavzema za dobrobit psov in njihovo sprejemanje v družbi. S kampanjo Pes ni igrača ozaveščata ljudi, da psi niso zgolj lepi, srčkani in zvesti – priti do takšnega ljubkega, zvestega in vzgojenega psa je po navadi vse prej kot romantično. Zato je pred nakupom ali posvojitvijo psa treba temeljito razmisliti, ali smo pripravljeni spremeniti oz. prilagoditi svoj življenjski slog njegovim potrebam, opozarjata.

'Združitev je bila simbol zmage slovenskega naroda nad krivicami'
17. 08. 2024 07.00Obeležujemo državni praznik združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Večer pred praznikom je v Beltincih potekala državna proslava, po drugih krajih pa regionalne in občinske slovesnosti. Na državni proslavi je bila slavnostna govornica predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, udeležila pa se je je tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'
04. 08. 2024 07.39"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Zaživela Slovenska hiša v Parizu, Pirc Musarjeva pozvala k ureditvi naših barv
27. 07. 2024 16.05Slovenska hiša v Parizu je uradno odprla vrata in bo v teh olimpijskih dneh središče navijaškega druženja in celostne predstavitve Slovenije s številnimi dogodki. "V Parizu olimpijska bakla ne gori prvič in verjamem, da Leon Štukelj ni bil zadnji slovenski športnik, ki si je v Parizu okoli vratu ponosno nadel olimpijsko kolajno, je dejala Pirc Musarjeva. Pozvala je k zakonski ureditvi barvnega videza slovenskih reprezentanc. "Šport ima moč, da spremeni svet," je Bobinac citiral znano izjavo Nelsona Mandele, minister Han pa je prepričan, da bodo dosežki naših športnikov navdihnili mnoge.

'Dala sem glas očetu in bratu, ki se javljata iz onostranstva'
11. 07. 2024 06.18V Potočarih, kjer vsakega 11. julija poteka spominska slovesnost in pokop posmrtnih ostankov žrtev genocida, je pokopanih tudi več kot 30 sorodnikov Nirhe Efendić, med njimi tudi njen oče in brat. Sama je bila kot 16-letno dekle priča genocidu, ki se je zgodil pred 29 leti v Srebrenici. In skoraj toliko let je potrebovala, da je svojo travmo ubesedila v knjigi. V njej pa je dala glas tudi svojcem, saj je kot preživela čutila, da je to njena dolžnost.

Dan, ko so se po Münchnu razlegale slovenske pesmi
20. 06. 2024 08.13Več ur pred tekmo je na tisoče slovenskih navijačev preplavilo Marienplatz, osrednji trg v Münchnu. Iz njihovih grl je odmevalo: "Kdor ne skače, ni Sloven'c!" in "Mi, Slovenci!" Eden od njih je s seboj prinesel transparent, da je kranjska klobasa okusnejša od čevapčičev. Na drugi strani trga so jim nasmejani srbski navijači odgovarjali s provokacijo in skandiranjem: "Luka Dončić je eden izmed nas!" Številni navijači so se nato s podzemno železnico odpravili proti Allianz Areni, kjer pa so slovenski nogometaši v zadnjih sekundah sodnikovega podaljška prejeli zadetek za izenačenje.

Svet se je odzval na diagnozo princese Catherine
22. 03. 2024 20.40Po novici, da je valižanska princesa Catherine zbolela za rakom, so se že zvrstili številni odzivi. Iz Buckinghamske palače so sporočili, da je kralj Karel III. ponosen na svojo snaho in da ji skupaj s kraljico Camillo še naprej nudita svojo ljubezen, prvi odziv pa je prišel tudi iz Bele hiše, od koder princesi pošiljajo lepe želje ter ji želijo hitro okrevanje. Oglasila sta se tudi Harry in Meghan.

Na dražbo gre simbol maoizma: Mao Cetungova Mala rdeča knjižica
28. 02. 2024 15.59Mala rdeča knjižica po kulturni revoluciji na Kitajskem ni bila ravno cenjena, vendar pa njena priljubljenost ni nikdar upadla. Zgodnja izdaja Mao Cetungove rdeče knjižice gre zdaj na dražbo, kjer naj bi dosegla več kot 35.000 evrov.

Fajonova: Rusija je agresor in Rusija ne spoštuje Ustanovne listine OZN
23. 02. 2024 17.49Zunanja ministrica Tanja Fajon je ob drugi obletnici ruske agresije na Ukrajino na zasedanju Generalne skupščine OZN poudarila, da smo zaradi vojne v Ukrajini priča največji humanitarni krizi v Evropi od časov druge svetovne vojne. Dodala je, da morajo vsi, brez izjem, ves čas spoštovati mednarodno humanitarno pravo in pravo človekovih pravic. In čeprav se po svetu širijo različne razlage o tem, kako se je vojna začela in zakaj je bil njen začetek neizogiben, poudarja, da so dejstva jasna: "Rusija je agresor in Rusija ne spoštuje Ustanovne listine OZN."

Challe Salle si je izpolnil dolgoletno željo: prvič na stol tetoverja
12. 02. 2024 11.18Priljubljeni raper Challe Salle je ponosno pokazal svojo prvo tetovažo, ki se razteza čez polovico njegove leve roke. Povedal je, da je želja po tetoviranju tlela v njem že nekaj let in dosegla vrhunec letos, ko se je naposled le odločil sesti na stol priznanega mojstra tetovaž. Skoraj šest ur je trajalo, da je podoba na njegovi koži zaživela – volk med steklenimi razbitinami.

Slovenska glasba, alkohol in skrita opozorila
10. 12. 2023 10.28"Slovenija, dežela, ki jo zaznamuje mokra kultura," se glasi začetek številnih raziskav in publikacij o alkoholu, a ko se to prepleta z glasbo, dobi zgodba še globlji pomen. V slovenskih pesmih je alkohol več kot le tema, je simbol, ki odseva globoko zasidrane družbene navade, vsaka tretja slovenska pesem pa alkohol poveličuje oziroma normalizira pitje opojne substance, ki v možganih sproža podobne mehanizme kot heroin.

'Reformacija je utrla pot slovenskemu jeziku, kulturi in narodni samobitnosti'
31. 10. 2023 07.53V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Osrednja državna proslava je bila v ponedeljek v Lendavi, danes pa bodo po evangeličanskih cerkvah bogoslužja. "Naj vas ob današnjem prazniku spremljata knjiga in z njo misel, da sta vednost in kultura nosilna stebra nacionalne suverenosti, družbene solidarnosti, odprtosti in posameznikove svobode," je v svoji poslanici zapisal premier Golob.

Sovražnika si (skoraj vedno) ustvariš sam
15. 10. 2023 15.25"Hamas je, na moje veliko obžalovanje, ustvaril Izrael." Tako je pred nekaj leti v intervjuju za Wall Street Journal dejal Avner Cohen, izraelski visoki uradnik, ki je več kot 20 let delal v Gazi. Podobno je trdil tudi Yizak Segev, vojaški poveljnik v Gazi v osemdesetih. Cohen je, kot piše Intercept, že v osemdesetih v uradnem poročilu opozoril, da je podpora palestinskim islamistom proti sekularnemu, socialistično usmerjenemu PLO, Palestinski osvobodilni organizaciji in njenemu najvplivnejšemu krilu Fatahu na zasedenih ozemljih slaba zamisel.

Olena Zelenska: Potrebujem moža, ne zgodovinske figure
05. 09. 2023 07.59Prva dama Ukrajine je v posebnem intervjuju za britanski BBC spregovorila o vplivu leto in pol trajajoče vojne na družinsko življenje. Povedala je, da pogreša svojega moža Volodimirja in da ji je hudo za njuna otroka. "Boli me, ker ne moreta načrtovati svojih življenj. Sanjata o potovanjih, novih občutkih, čustvih. Pa jih nimata priložnosti izživeti."

Pirc Musarjeva: Država smo ljudje, ne le peščica voditeljev
24. 06. 2023 22.02Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na proslavi ob dnevu državnosti poudarila, da država ni le peščica voditeljev, temveč ljudje. Zato se moramo vsi zavzemati za človeku prijazno državo. "Več ko nas je, ki v srcu dobro mislimo, lažje nam bo vsem opravljati svoje naloge in soustvarjati državo, kakršno si želimo in tudi zaslužimo," je dejala.

Slovenija se je v maj prebudila ob tradicionalnih zvokih prvomajske budnice
01. 05. 2023 07.16Ob mednarodnem prazniku dela se iz vrst politikov vrstijo politične poslanice. Predsednik vlade Robert Golob govori o tem, da je blaginja sad prizadevanj vseh ter da je zato prav, da se izboljšuje položaj vsakega posameznika. Predsednica države Nataša Pirc Musar je izpostavila vrednote delavk in delavcev, ki da jih je treba čuvati vse dni v letu, predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič pa je ob 1. maju izpostavila pomen boja za delavske pravice in dostojno delo. Številni kraji po državi se medtem prebujajo ob zvokih prvomajske tradicionalne budnice, ki jim bodo sledile prvomajske prireditve.

'Na upor Slovenk in Slovencev proti okupatorju moramo biti neizmerno ponosni'
27. 04. 2023 09.28Premier Robert Golob je v poslanici ob dnevu boja proti okupatorju poudaril, da je to praznik spomina in razmisleka o preteklosti, prihodnosti, predvsem pa o nas samih in naši nravi. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je v poslanici ob dnevu upora proti okupatorju dejala, da gre za praznik temeljnih vrednot svobode, poguma, kulture in tudi narodove iznajdljivosti. Predsednica države Nataša Pirc Musar pa je izpostavila, da moramo biti na upor ponosni, saj je omogočil obstoj slovenskega naroda.

'Ko smo mi brezskrbno uživali na morju, so oni kovali peklenski načrt'
05. 04. 2023 07.00"Načrt za obleganje Sarajeva, ki s 44 meseci velja za najdaljše obleganje mesta v sodobni zgodovini, je bil skovan veliko prej, preden je sovražnik zares udaril. Trojni obroč okoli mesta je bil zasnovan po najmodernejših vojnih doktrinah takrat ene najmočnejših vojsk v Evropi, njihov cilj pa je bil popolno uničenje in čim več žrtev," pojasnjuje Emir Turkušić, ki je v Haagu pričal štirikrat, med drugim na sojenju Radovanu Karadžiću in Ratku Mladiću. Tri desetletja po vojni v BiH v sebi čuti zadovoljstvo, ker je prispeval delček v mozaik kaznovanja vojnih zločincev.

'Feminizem ni boj žensk proti moškim. Gre za razumevanje neenakosti družbe'
12. 03. 2023 19.47Prvi mož ZN Antonio Gutteres je pred 8. marcem dejal, da bo moralo miniti še okoli 300 let, preden bomo na svetu dosegli enakopravnost spolov. Številnim še vedno ni zagotovljena pravica odločanja o lastnem telesu, tu sta tudi plačna in pokojninska vrzel, vse preveč prisotno nasilje nad ženskami, podatek, da je za žensko najnevarnejši kraj njen lastni dom. Nevidno in neplačano delo še vedno pripada ženskam, ob tem pa imajo tudi slabše možnosti pri zaposlovanju. "Fenomen lepljivih se tal" jih prikuje na določeno pozicijo z nezmožnostjo napredka. Prav zato je gibanje za pravice žensk tako pomembno. "Feminizem ni boj žensk proti moškim, gre za izrazito razumevanje neenakosti družbe," je jasna profesorica na Fakulteti za socialno delo Darja Zaviršek.

Čez 19 dni se pri nas obeta športni spektakel brez primere
02. 02. 2023 13.33Organizatorji dvotedenskega svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju, ki se bo 21. februarja začelo v Planici, so na novinarski konferenci predstavili glavne poudarke. Čez 19 dni se pri nas obeta športni spektakel brez primere, obljubljajo, katerega proračun je blizu 16 milijonov evrov. Glavna nota prvenstva je zelena zaveza za trajnost.

Kako zahodna podjetja bogatijo s posredniškimi posli za Ukrajino?
27. 01. 2023 06.23Ruska invazija na Ukrajino je za večkrat dvignila cene orožja, to pa je nekaterim zasebnim posrednikom omogočilo, da so ob tem, ko so Ukrajini zagotovili posle z orožjem, zaslužili od dva do štirikrat več kot običajno. Tako ugotavljajo raziskovalni novinarji v skupnem projektu časopisov Kyiv Independent (Ukrajina), Eesti Ekspress (Estonija), Die Welt (Nemčija), Lighthouse Reports in The Investigative Desk (Nizozemska).

Evropski voditelji, tudi Golob, pozdravili nemško odločitev o dobavi tankov
25. 01. 2023 08.02Premišljevanja je konec. Nemčija bo v Ukrajino poslala 14 glavnih bojnih tankov Leopard 2A6, so sporočili iz vlade. Kijev meni, da bodo pripomogli pri napredovanju njihovih čet na fronti. Ob tem so pri dobavi "popustili" tudi v Beli hiši. ZDA bodo v Ukrajino poslale 31 tankov M1 Abrams. Odločitev vlade v Berlinu so pozdravile tudi evropske zaveznice. Robert Golob je odločitev pozdravil, a dodal, da ne verjame, da bo to imelo odločilen vojaški vpliv, odločitev vidi predvsem kot zelo močno simbolno sporočilo. Nasprotnega mnenja so v Rusiji. Njihov veleposlanik v Nemčiji Sergej Nečajev je odločitev označil za izjemno nevarno, s čimer konflikt v Ukrajini prestavljajo na novo raven konfrontacije.