množična proizvodnja

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'

04. 08. 2024 07.39

"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Električnega twinga naj bi proizvajali v novomeškem Revozu

20. 07. 2024 13.48

Francoski avtomobilski proizvajalec Renault naj bi proizvodnjo prenovljene različice cenovno bolj dostopnega električnega twinga zaupal novomeškemu Revozu. Podpis memoranduma o soglasju, ki bo podlaga za zagon proizvodnje, bo v sredo na sedežu Revoza v Novem mestu.

Leta 2026 v Novem mestu začetek proizvodnje novega električnega twinga

03. 04. 2024 11.56

Francoski avtomobilski proizvajalec Renault bo v okviru svoje enote električnih vozil Ampere ta mesec zagnal inženirska dela na cenovno bolj dostopnem modelu novega električnega twinga. Množična proizvodnja bo stekla leta 2026 v Renaultovi tovarni Revoz v Novem mestu, informacije neimenovanih virov povzema tiskovna agencija Reuters.

Pasti zelenega prehoda?

16. 12. 2023 07.00

Različni sestanki, vrhovi, konference, ki v ospredje postavljajo podnebni zlom in nujnost ukrepanja, se kar vrstijo. Ob zaključevanju pisanja tega besedila se je v Dubaju zaključeval Svetovni vrh o podnebnih ukrepih – COP 28 – vendar še brez jasnih sklepov. Tisto, kar je bilo jasno, je, da so nekatere države ostro nasprotovale izpustitvi zaveze k opuščanju uporabe fosilnih goriv. In zato se je celoten vrh v bistvu nekoliko podaljšal.

V ZDA zelena luč za laboratorijsko pridelano meso

22. 06. 2023 09.41

Ameriški regulatorji so prvič v zgodovini dovolili prodajo perutnine oz. piščančjega mesa, ki je bilo pridelano v laboratoriju iz živalskih celic. Dve kalifornijski podjetji sta od ministrstva za kmetijstvo ZDA dobili dovoljenje za prodajo tega mesa v restavracijah, kasneje pa bo sledilo dovoljenje za trgovine.

V Ukrajino prihajajo ameriški 'uničevalci tankov'

25. 08. 2022 17.08

V novem vojaškem paketu pomoči Ukrajini ZDA napovedujejo dobavo desetih dronov Switchblade 600. Gre za t. i. samomorilska brezpilotna letala, ki pa imajo za razliko od predhodno dobavljenih dronov Switchblade 300 večji doseg in krepko močnejšo bojno glavo, namenjeni pa so uničevanju tankov, oklepnikov in utrjenih položajev sovražnika. Dogovor o dobavi brezpilotnikov naj bi bil sklenjen v 30 dneh, so sporočili iz Pentagona.

Avtomobilska industrija sredi sprememb in na lovu za kadri: koga in kaj potrebujejo?

05. 09. 2021 07.53

Avtonomna vožnja, novi tipi mobilnosti, elektrifikacija branže, zahteve po zmanjšanju emisij ... Vse to terja prilagoditve avtomobilske industrije. Čeprav je Evropa že leta tarča očitkov, da tehnološkemu napredku – tudi na področju avtomobilske industrije – sledi prepočasi oziroma ni nosilec sprememb, nemški Ifo ocenjuje, da je preobrazba avtomobilske industrije v polnem teku, močna nemška avtomobilska industrija pa naj bi se v tem smislu dobro pozicionirala. A izpostavljajo razliko med proizvajalci avtomobilov in njihovimi dobavitelji, ki jih je tudi pri nas kar nekaj. Ti naj bi preobrazbi pogosto sledili (pre)počasi.

Življenje kot v kirurški dvorani: ali razkužila prinašajo tudi tveganja?

24. 04. 2021 20.00

Če smo si včasih roke umivali površno, se večina danes vsak dan vede kot v kirurški dvorani. Razkužila – WHO priporoča tista, ki kot aktivno snov vsebujejo alkohol – dokazano učinkovito uničijo novi koronavirus in so eno izmed najmočnejših orožij za zaščito pred okužbo. A pretirana skrb za čistočo lahko v manjši meri slabi naš imunski sistem, razkužila pa s seboj ob nepravilni rabi prinašajo določena tveganja. Čeprav jih po eni strani porabimo več kot kadar koli prej, se lahko po drugi strani, če pri razkuževanju pogosto uporabimo prenizko koncentracijo ali je čas delovanja prekratek, razvijejo bakterije, ki so odporne proti razkužilu. Zato je ključno, da jih uporabljamo pravilno in po pameti.

Rusija odobrila prvo cepivo proti covidu-19 za živali

31. 03. 2021 13.33

Rusija je odobrila prvo cepivo proti covidu-19, ki je namenjeno za cepljenje živali. Testirali so ga na več živalskih vrstah in pri vseh je sprožil imunski odziv. Cepivo za živali je pomembno, saj bi lahko preprečilo nadaljnje mutiranje virusa, kar se najpogosteje zgodi, ko ta preskakuje med živalskimi vrstami.

Avstrijci z dodelano rešitvijo za miren božič, pri nas dvomi in usklajevanja

26. 11. 2020 06.16

Bil je petkov večer in sporočilo predsednika vlade Janeza Janše, da so pristojna ministrstva dobila nalogo do naslednje sobote pripraviti vse potrebno za množično testiranje. Na ministrstvu za zdravje, koordinatorju testiranja, so začeli preigravati scenarije, oblikovali bodo delovno skupino. Za logistično podporo bodo vključili vojsko in civilno zaščito, več podatkov pred prihodnjim tednom ne bo. Neznanke so ciljna publika, ukrepi, učinki in vprašanje, koliko bo to stalo. Medtem imajo v Avstriji razdelan vsak detajl, kupili so 7 milijonov testov za 50 milijonov evrov, 5. decembra začnejo pilotno testirati učitelje, celotno državo pa v tednu pred božičem.

V kateri fazi so cepiva proti covidu-19, kdo so ljudje, na katerih jih testirajo?

14. 07. 2020 10.43

Raziskovalne ekipe, ki se po svetu trudijo najti cepivo proti covidu-19, bijejo bitko s časom, vseeno pa je večina jasna, da se ne želijo prenagliti in na trg poslati ne dovolj preverjenega izdelka. Pomemben del tega, da bo dosežena varnost cepiva, so seveda testiranja. Se pa pri tem pogosto postavi vprašanje – kje raziskovalci najdejo prostovoljce, na katerih testirajo, zakaj se sploh nekdo odloči, da bo laboratorijski poskusni zajček?

34 novih primerov, Krek: Gremo proti vrhu drugega vala

11. 07. 2020 09.55

V Sloveniji smo v petek ob 1159 testiranjih potrdili kar 34 novih primerov okužbe s koronavirusom, kar je največ od 16. aprila. Na zdravljenju v bolnišnici ostaja 16 oseb. Med 34 pozitivnimi rezultati so tudi štirje zaposleni v Gorenju, ki pa so že več dni doma, saj so prejšnji teden razvili blažje simptome, so sporočili iz podjetja. V preventivno karanteno so takoj poslali 25 sodelavcev, ki za zdaj nimajo simptomov.

Turške sanje postale resničnost: predstavili prvi turški avtomobil

27. 12. 2019 18.48

V Turčiji so predstavili prva prototipa avtomobilov, ki jih bodo izdelovali v Bursi. Gre za prvo turško znamko avtomobilov, kar so bile dolgoletne sanje Turkov. Vozila bodo električna in povsem izdelana v Turčiji. Prvi avtomobil je seveda naročil turški predsednik Erdogan.

Zavajanje javnosti, zapravljene milijarde in množična korupcija

10. 12. 2019 07.49

Ameriški Washington Post je objavil zaupne dokumente, ki dokazujejo, kako so ameriške vlade zavajale javnost glede skorajda dve desetletji trajajoče vojne v Afganistanu. Da od začetka niso vedeli, kaj sploh delajo v Afganistanu, da so bile zapravljene milijarde ameriških dolarjev, ki so zgolj prispevale k razvoju množične korupcije, vladni uradniki pa so ponarejali statistiko in prikazovali, da gre v Afganistanu bolje kot v resnici.

Apokaliptična superorožja in vzpon Kitajske

11. 09. 2019 10.39

Vojaška tehnologija je v zadnjih letih doživela velik napredek, dodaten pospešek pa ji lahko zagotovi nova oboroževalna tekma, v katero so vključene tri največje svetovne sile: ZDA, Rusija in Kitajska. Čudežno orožje, ki ga je predstavil Vladimir Putin, naj bi Rusijo postavilo v vodstvo, vendar njeni glavni tekmici že pospešeno razvijata svoj nuklearni potencial.

Prihajajo prvi leteči avtomobili

03. 10. 2018 06.00

Čez mesec dni bodo v predprodaji prvi leteči avtomobili. Kdaj se bomo lahko vozili in leteli hkrati z našimi jeklenimi konjički, ki jih bomo imeli parkirane v garažah? Že nekaj let poslušamo, da je uresničitev množične proizvodnje in nakupa tik za ovinkom, zdaj, kot kaže, bo prvi tak avto med kupce morda prišel že konec prihodnjega leta.

Vsaka tretja žlica hrane je odvisna od opraševanja čebel

20. 05. 2018 06.30

Danes prvič praznujemo svetovni dan čebel, ki so ga na pobudo Slovenije razglasili Združeni narodi. Glavni namen dneva je, da vsaj na ta dan svet pomisli in se zaveda pomena čebel in ostalih opraševalcev za človeštvo.

Slovenija od osamosvojitve do danes: za kilogram govedine smo leta 1991 delali 124, lani 74 minut

23. 06. 2017 12.26

Preverite, kaj se je spremenilo v Sloveniji od osamosvojitve do danes. Živimo bolje ali slabše? Se spomnite rekordne inflacije, pa tekstilne industrije, ki je še uspevala? Za kilogram govedine smo leta 1991 delali 124, lani 74 minut. Kako kaže naprej? Leta 2080 nas bo manj kot dva milijona, leta 2057 pa bo skoraj tretjina prebivalcev starejših od 65 let.

Ljudje ure čakajo pred trgovino na Čopovi, kupci se skoraj stepejo: ko logotipi (in Kendall) določajo 'bistvo obstoja'

06. 11. 2015 13.11

Zakaj ljudje v vrsti stojijo pred trgovino, ko je ta še zaprta, da bi se dokopali do izdelka, na katerem je znan logotip? Predvsem je zanimiv vpliv potrebe ljudi, da pripadajo skupini, trenutku, aktualni zapovedi, trendu na družbenih omrežjih ali se preko predmeta povežejo z zvezdo, ki ga predstavlja. In mojstri marketinga to dobro vedo.

Iznašli nov način pridobivanja vode v puščavi

13. 02. 2013 12.54

Raziskovalci so iznašli vlakna, ki omogočajo absorpcijo vlage neposredno iz zraka. Gre pravzaprav za nov način zbiranja vode, ki bi ga lahko uporabili na najbolj suhih območjih. Vsak kilogram vlaken absorbira približno 3,4 litra vode iz zraka, pravijo.

VIDEO: Radar se da prelisičiti!

29. 08. 2012 15.05

Vsi vemo, da je prehitra vožnja nevarna. Vendar vemo tudi, da policijske kontrole hitrosti pogosto stojijo na najbolj nemogočih mestih.

FOTO: V Mariboru letijo krožniki

01. 08. 2011 14.42

Okoli 1500 igralcev se v Mariboru bori za zmago v atraktivni ekipni igri s frizbijem. Ne boste verjeli – če ne bi bilo pit, tudi frizbijev ne bi bilo.

V Mehiki še dve žrtvi nove gripe

07. 05. 2009 14.34

V ZDA so potrdili 250 novih primerov nove gripe, v Mehiki pa je bila bolezen usodna za še dva človeka. Strokovnjaki poudarjajo, da bi v naslednjih nekaj letih za virusom lahko zbolela tretjina svetovne populacije.

Hibridni silicijski laser

19. 09. 2006 07.54

Čip, ki oddaja in usmerja svetlobo, bo omogočil širšo uporabo fotonike v računalništvu.

Proti malariji s starim zdravilom

03. 07. 2006 14.01

Zdravilo proti alergiji, ki so ga iz prodaje umaknili leta 1999, naj bi po novih raziskavah zdravilo malarijo.

Izumili akumulator na urin

18. 08. 2005 00.00

Znanstveniki iz Singapurja so izumili akumulator na urin, ki ga je mogoče uporabljati pri medicinskih preiskavah.

Intel z novimi procesorji

06. 06. 2004 00.00

Intelovi procesorji so sedaj na voljo s podporo komunikacijski infrastrukturi, večpredstavnosti in izdelkom za ostale tržne segmente namenskih naprav.

Casanova je uporabljal kondome

16. 02. 2003 00.00

Kondom ni od danes. Legendarni Casanova je ta "izum" uporabljal že na svojih erotičnih pohodih v 17. stoletju, ker pa v tistem času še niso bili povsem zanesljivi, je bil oče številnih izvenzakonskih otrok.

Množična zastrupitev z alkoholom

12. 09. 2001 00.00

Iz Estonije poročajo o smrti triinštiridesetih ljudi zaradi zastrupitve z metilnim alkoholom.

Svetlobna postaja v Moderni galeriji

23. 08. 2000 00.00

V Moderni galeriji so včeraj odprli samostojno razstavo Boštjana Drinovca Svetlobna postaja. Drinovčeve varjene skulpture, Predelani ventilatorji, bruhalci ognja in žičnati baloni, so raznovrstne naprave, katerih neuporabnost je nujna lastnost, ki jo določa umetnost, medtem ko jo množična industrijska proizvodnja izkorišča v polni meri. Avtor žičnatim stvaritvam tokrat dodaja še organ-oko &#8211