mleko v prahu

Matic o Karimovih sladkih mojstrovinah: Trgajo gate
10. 04. 2025 22.20Tekmovalci so uživali v drugem MasterClassu sezone, na katerem jim je svoje dragoceno znanje, trike in nasvete predajal slaščičarski mojster Karim Merdjadi. Pripravi je sledila degustacija in trinajsterica ni skrivala navdušenja.

'To je vse, kar potrebujete, da preživite prvih 72 ur'
27. 03. 2025 11.00Evropska komisija je državljanom EU priporočila, da si naredijo za vsaj 72 ur zalog v primeru vojn, velikih naravnih nesreč in epidemij. In kaj pravzaprav potrebujemo? Odgovor na to ima evropska komisarka za enakost, pripravljenost in krizno upravljanje, Hadja Lahbib.

"Ture brez cenzure": McDonald's za radovedneže na široko odprl vrata kuhinj
15. 02. 2025 00.15Potrošnike vse bolj zanima, iz česa in kako so pripravljeni priljubljeni izdelki.

Proteinska manija – nujna ali zdravju škodljiva?
02. 01. 2025 12.29Poplava beljakovinskih oz. proteinskih izdelkov – krofi, pudingi, napitki, čokoladice, kruh, celo voda z okusom. Praktično ni več živila, ki ne bi imel svoje proteinske različice na trgu. So izdelki s proteini – za katere bomo običajno plačali več – tudi bolj zdravi? Ali potrošniki zgolj nasedamo agresivnemu marketingu, da se lahko sladkamo brez slabe vesti? Si lahko s pretiranim uživanjem tovrstnih živil celo škodimo?

Slovenija na pomoč civilistom v Gazi: 30 ton pomoči že na krovu C-17
14. 11. 2024 18.34Vlada je palestinskemu civilnemu prebivalstvu v Gazi preko Jordanije namenila nov paket materialne pomoči v obliki hrane in sanitetnih pripomočkov. Na 14 letalskih paletah leži 30 ton pomoči. Državni sekretar na obrambnem ministrstvu Damir Črnčec, ki si je ogledal nalaganje humanitarne pomoči na letalo C-17, je poudaril, da lahko Slovenija s humanitarno pomočjo tudi najbolj pomaga tistim, ki pomoč na terenu tudi najbolj potrebujejo.

Slovenija bi za pomoč Gazi v Jordanijo napotila helikopter SV
07. 11. 2024 15.21Bo Slovenija v Jordanijo že kmalu napotila vojaški helikopter za prevoz humanitarne pomoči v Gazo? Obrambno ministrstvo mora preučiti možnosti takšne odločitve, a še preden bi na Bližnji vzhod napotili slovenski cougar, mora biti med Gazo in Jordanijo vzpostavljen helikopterski humanitarni zračni most. Vlada je sicer ob tem sprejela, da bo Slovenija prek Jordanije v Gazo poslala tudi tretji sklop materialne pomoči v obliki hrane in sanitetnih pripomočkov.

BLOG: Vse, kar morate vedeti o ovsu
19. 05. 2024 07.00Oves in ovseni kosmiči so pogosto hvaljeni kot ena najbolj zdravih možnosti za zajtrk. Že tisoče let so pomemben vir hranil za ljudi in živali. Pozivam vas, da si vzamete kakšno minutka časa in preberete tokratni članek. Presenečeni boste nad tem, da je oves odličen vir vlaknin in beljakovin, poleg tega pa vsebuje veliko mineralov in vitaminov. Posledično imajo koristi širok spekter, vključno z zniževanjem holesterola, lajšanjem zaprtja, spodbujanjem morebitne izgube teže in še mnogo več.

Novi lastniki Panvite v uporabo dobili tudi več tisoč hektarjev najboljše zemlje
08. 05. 2024 19.37Po Drogi Kolinski, Žitu in Mercatorju je še en velikan slovenske kmetijsko predelovalne industrije pristal v hrvaških rokah. 51 odstotkov skupine Panvite je za 50 milijonov evrov kupil hrvaški finančni sklad. Na kmetijsko gozdarski zbornici se sprašujejo, kaj bo z več kot tri tisoč hektarji kmetijskih zemljišč, ki jih Panvita najema od države - pogodbo za najem so lani podaljšali še za desetletje. In kaj hrvaški prevzem na dolgi rok pomeni za slovenske kmete? Predvsem pa, kako to, da bodo Hrvati za Panvito odšteli tolikšno vsoto, ko pa je država pred leti pomemben delež v podjetju prodala za drobiž?

Projekt Štartaj Slovenija se seli na podeželje
10. 10. 2023 16.05Dobrodošli, slovenski kmetje, v novem formatu oddaje Štartaj, Slovenija: na podeželju. Izdelke lahko že najdete v Intersparih širom Slovenije, njihove zgodbe in problematiko, s katero se na kmetijah vsakodnevno srečujejo, pa boste spoznali 15. oktobra ob 18.45 na POP TV.

Pasja vročina in besno deževje: najprej bobnele granate, nato bliskale strele
16. 07. 2023 17.15Ob cesti, ki iz turistično priljubljenega Bleda pelje proti Bohinju, leži vojaško strelišče Mačkovec. Dostop do območja je omejen. Varujejo ga okljuk Save Bohinjke, strmo in gosto poraslo pobočje Jelovice ter most z rampo, ki civilistom preprečuje, da bi si kraj pobližje ogledali sami. Kljub temu se v zadnjem delu vojaškega terenskega vozila zapeljem po cesti do šotorov, kjer že tabori 94 mladih. Odložim opremo in se pripravim na še dva dni življenja po vojaško, ki sta tokrat potekala v duhu pasjih temperatur in besnega deževja.

'Mislim, da prihaja obdobje, ko bodo trendi rasti cen začeli pojenjati'
08. 06. 2023 06.00Bo hrana res cenejša? Bomo plačevali manj za kruh, mleko in druga osnovna živila? V Nemčiji so nekateri trgovci že napovedali trajno nižanje cen mlečnih izdelkov, kar pri nas želi doseči vladna odredba, ki bo z naslednjim mesecem pol leta spremljala cene pridelkov in izdelkov v prehranski verigi. In čeprav naj bi se tudi pri nas cene umirjale, se te ne umirjajo za vse surovine. Zaradi posledic razstreljenega jeza v Ukrajini so denimo danes spet poskočile cene žita na borzah.

'Če moj otrok ne bi bil dovolj močan, da to preživi, tudi jaz ne bi'
14. 02. 2023 09.4033-letnica je po potresu v Turčiji z 10 dni starim sinom preživela več metrov pod ruševinami, živa zakopana. Rešili so ju po več kot 90 urah, sreča v nesreči pa je, da med potresom ne ona ne dojenček nista utrpela večjih poškodb ter da sta preživela tudi njen mož in drugi sin. Zdaj je z novinarji delila, kako sta brez hrane, vode, v popolni temi in utesnjenem prostoru z novorojenčkom uspela preživeti več dni.

Ste za spremembo? Zamenjajte teh 5 živil z rastlinskimi nadomestki!
25. 01. 2023 00.15Sprememba prehranskih navad zahteva najprej odločitev, nato nekaj prilagoditev. S temi preprostimi nasveti bo prehod z mesnih na rastlinska živila stekel gladko.

Ničelna toleranca do covida-19: Kitajska ujeta v past, ki jo je ustvarila sama
02. 11. 2022 11.06Stroge omejitve, kot so zapore meja, dolge karantene, množično testiranje in prepovedi gibanja, na Kitajskem povzročajo kaos in bedo po vsej državi ter močno obremenjujejo gospodarstvo. Potrpežljivost javnosti je vse manjša, frustracije naraščajo. "Oblasti so demonizirale covid, pretiravale z njegovo resnostjo, številni se še vedno zelo bojijo virusa, preboleli pa trpijo zaradi hude diskriminacije in stigmatizacije," opozarja virolog z univerze v Hongkongu, ki je prepričan, da takšni drakonski ukrepi niso več primerni. "Ves svet je opustil ta pristop, saj preprosto ne deluje," je dejal. A nič ne kaže na to, da bi se v tej državi v prihodnosti obetala sprememba strategije, pred vrati pa je zima, ki lahko prinese nov val okužb.

Sintetično mleko: 700.000 delovnih mest in genski inženiring
05. 09. 2022 10.11Ljudje že tisočletja pijemo mleko in uživamo mlečne izdelke, ki predstavljajo pomemben delež kaloričnega in hranilnega vnosa. Na policah trgovin pa bodo v prihodnje tudi tetrapaki in steklenice sintetičnega mleka, napovedujejo raziskovalci. S pomočjo nove tehnologije namreč razvijajo sintetično mleko, ki je po okusu, barvi in strukturi enako mleku živalskega izvora.

Podražitve elektrike: nasveti, kako znižati zneske na položnicah
04. 07. 2022 19.30Ob podražitvah hrane in goriva se draži tudi elektrika. Med gospodinjskimi aparati, ki potrošijo največ energije, so klime, pečice, likalniki, hladilniki in sušilni stroji. A že nekaj preprostih trikov lahko zneske na položnicah za nekaj evrov zniža. Klimatske naprave denimo porabijo manj energije, če delujejo dlje časa na višji temperaturi kot krajši čas s polno močjo. Pralne in sušilne naprave je bolj smotrno uporabljati zvečer ali čez vikend, ko je tarifa elektrike nižja. Priporočljivo je izbirati eko programe, čeprav trajajo nekoliko dlje, saj porabijo manj elektrike in vode.

Maja sta se podražila perutninsko meso in pšenica
03. 06. 2022 14.41Svetovne cene hrane so se tudi maja rahlo znižale, nižje so cene mleka in mlečnih izdelkov, sladkorja in olja. Podražitev so po drugi strani zabeležile cene mesa, ki dosegajo rekordne vrednosti, prav tako se je spet podražila pšenica.

Ko dan postane brezupno čakanje: 'Za mleko ena vrsta, za gorivo druga, za zdravila tretja'
03. 04. 2022 10.19Šrilanka se sooča z najhujšo gospodarsko krizo doslej. Na ulicah potekajo protivladni protesti, ki se spreminjajo v nasilne, razmere pa se še zaostrujejo. Oblasti so tako razglasile izredne razmere za državo, katere prebivalci soočajo z nemogočimi razmerami. Za pot na delo – tisti, ki ga še imajo – potrebujejo gorivo, a si čakanja nanj v dolgih vrstah ne morejo privoščiti.

Več kot 150 zdravnikov in zobozdravnikov pripravljenih oditi na ukrajinsko mejo
04. 03. 2022 11.14Zaradi kritičnih razmer v Ukrajini Zdravniška zbornica Slovenije zbira medicinske potrebščine in sanitetni material. Pomoč bodo nato s pomočjo partnerskih humanitarnih organizacij predali Ukrajini. V torek bodo z akcijo zbiranja pomoči začeli tudi v mariborski občini, še vedno pa pomoč zbirajo tudi drugje po Sloveniji.

Kako lahko okrepimo svoj imunski sistem?
06. 12. 2020 19.11Za dober imunski sistem je ključna zdrava in uravnotežena prehrana. S hrano namreč telo lahko dobi vsa potrebna hranila v ustreznih količinah. Izjema je vitamin D, ki ga je v zimskih mesecih smiselno nadomeščati s prehranskimi dopolnili. Kako še lahko poskrbimo za optimalno delovanje imunskega sistema?

Napitek, ki bi si ga morali privoščiti vsak večer
15. 11. 2020 07.10V zadnjih letih so svetovni splet preplavili najrazličnejši recepti, ki v hladnih jesenskih in zimskih mesecih pomagajo pri krepitvi imunskega sistema, prav tako pa tam najdemo številne diete, ki jim sledijo tudi številna zveneča imena iz sveta zabave. Številnim pa je skupna ena sestavina: kurkuma. Za mnoge še vedno skrivnostna rastlina, ki prihaja iz tropskih gozdov jugovzhodne Azije, je ena izmed najpogosteje omenjenih sestavin, a po njej še vedno posegamo premalo.

BLOG: Seznam živil, ki jih potrebujete v karanteni
29. 03. 2020 10.23Ob strahu pred covid-19 je povsem logično, da se pripravimo na izredne razmere. Vendar to ne pomeni, da bi morali vsi odhiteti v najbližjo trgovino in jo izropati vseh konzerviranih izdelkov ter kupovati na tone moke. Bodite racionalni pri izbiri hrane in se na nakup temeljito pripravite. Prednost dobro založene shrambe je v tem, da vam bo to pomagalo omejiti število odhodov iz hiše.

Kako odvisni od uvoza hrane smo Slovenci?
15. 03. 2020 20.32Ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec miri, da imamo zadostne količine izdelkov domačih proizvajalcev in da Slovenija zaradi negotove situacije po svetu, v sosednjih državah in pri nas zaradi koronavirusa ni ogrožena v preskrbi s prehranskimi izdelki. Tudi direktor zavoda za blagovne rezerve pomirja, da je v skladišču dovolj žita do naslednje žetve.

Razglašena epidemija, sankcije za kršitelje karantene, infektolog pozval k omejitvi druženja
12. 03. 2020 08.33Število okuženih s koronavirusom je naraslo že na 96. Odredba o razglasitvi epidemije je začela veljati ob 18. uri. Predstavniki nove vlade pa so na novinarski konferenci, sklicujoč se na oceno infektologov ljubljanskega UKC, pozvali k ustavitvi javnega življenja v Sloveniji. Epidemiolog Janez Tomažič se je zavzel za takojšnje ukrepanje.

Karantena v Italiji povzroča težave pri izvozu slovenskega mleka
10. 03. 2020 12.57Ministrica Pivčeva je poudarila, da karantena, ki jo je uvedla sosednja Italija že povzroča prve težave, predvsem v sektorju pridelave mleka. Prvi načrti predvidevajo, da se mleko tako predela v mleko v prahu, kapacitete za to naj bi imele Pomurske mlekarne. Ministrstvo pa že pripravlja prve ukrepe za pomoč živilsko-predelovalni industriji, oblikovali so koordinacijsko skupino.

Kava v kapsulah: preveč sladkorja in embalaže
14. 11. 2019 13.41Zveza potrošnikov Slovenije je v sklopu primerjalnega ocenjevanja preverjala kakovost kapsul s kavo na slovenskem trgu. Kot ugotavljajo, ima večina ocenjenih izdelkov dodan sladkor, problematična je tudi večslojna embalaža. Polovica kapsul vsebuje aditive, barvila in stabilizatorje.

BLOG: Intoleranca na gluten in celiakija
14. 04. 2019 07.00Intoleranca na gluten je postala vzrok za zdravstvene težave vse več ljudi. Povzroča velik stres na organizem in lahko pripelje do utrujenosti nadledvičnih žlez ali celo izgorelosti nadledvičnic, tako da se sposobnost telesa, da proizvaja kortizol, praktično izniči, kar povzroča nastanek težav s težo, utrujenost in depresijo. Takrat je odstranitev glutena iz prehrane prvi korak k izboljšanju zdravja.

Izpovedi nadomestnih mater: vzgojiti 'tujega' otroka ali oditi v zapor
09. 02. 2019 07.20Neth iz Kambodže se je odločila, da bo postala nadomestna mati. S plačilom bi lahko 17-članski družini pomagala, da si končno ustvarijo spodoben dom. Ko je zanosila, je v veljavo stopila prepoved nadomestnega materinstva. Oblasti so jo aretirale, izpustili pa so jo pod pogojem, da za tujega otroka poskrbi sama ali pa v zaporu preživi dvajset let.

'Nisem prekršil ničesar, samo omejil manipulacijski prostor'
01. 02. 2019 10.49Direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij je prepričan, da s tem, ko je direktorjem zavodov z odredbo naročil, naj svojim javnim uslužbencem zapovejo, naj vodstvu poročajo o vsakem stiku s predsednikom sindikata SDOS Frančiškom Verkom, da ne gre za nikakršno prepoved, krivdo za neobstoječ socialni dialog s sindikatoma pa pripisuje izključno Verku.

S pravilnim zajtrkom bi čez dan pojedli manj
16. 11. 2018 06.00Se spomnite, kaj ste največkrat zajtrkovali v mladosti? Kruh, margarino in marmelado? Morda mlečni zdrob? Belo žemljo s piščančjo salamo? Morda pa ste zajtrke spuščali in to še vedno počnete? Največja napaka je, ker si ne vzamemo časa za zajtrk, če pa že nekaj na hitro pojemo, to praviloma ni zdravo.