mladostniki v stiski

'Vsaka nenadna sprememba v vedenju nam govori, da se z otrokom nekaj dogaja'
17. 03. 2025 16.22Na eni od slovenskih srednjih šol se je zgodil poskus samomora. V isti regiji so v zadnjem obdobju obravnavali še en podoben primer, je potrdila Policija. Klinična psihologinja poudarja, da so stiske mladostnikov v obdobju adolescence pogoste in v nekaterih primerih zelo izrazite, ključno pa je, da pravočasno poiščejo pomoč. Na spremembe v vedenju morajo biti pozorni tudi starši. "Vsaka nenadna ali bolj intenzivna sprememba v vedenju otroka nam govori o tem, da se z njim nekaj dogaja, kar ne obvladuje dobro," pojasnjuje dr. Mateja Hudoklin.

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?
13. 12. 2024 06.00Trije testi na teden, ob tem tudi možni četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol
12. 12. 2024 06.33Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

V združenju za otroško psihiatrijo opozarjajo na alarmantno dolge čakalne dobe
29. 11. 2024 14.04V Združenju za otroško in mladostniško psihiatrijo opozarjajo na alarmantno dolge čakalne dobe za prvo obravnavo v otroški in mladostniški psihiatriji. Po njihovih navedbah so se čakalne dobe v zadnjem letu pri stopnji zelo hitro podaljšale za dodatna dva meseca, pri stopnji redno pa za dodatnih šest mesecev, so zapisali v sporočilu za javnost.

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi
07. 11. 2024 06.00Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

90 šolskih omaric, v katerih se skrivajo težke zgodbe mladostnikov
09. 10. 2024 19.43Slovenski otroci in mladostniki so vse pogosteje v stiski, vsak četrti že ima težave z duševnim zdravjem. Pred svetovnim dnevom duševnega zdravja so pred parlamentom takole postavili 90 šolskih omaric, ki hranijo anonimne zgodbe o stiskah otrok in mladih. Medvrstniško nasilje, težave s samopodobo, stiske v domačem okolju in izključenost. Česa si ti otroci želijo in kje iščejo pomoč?

V ZD Ljubljana odprli nove prostore centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov
08. 10. 2024 16.59V Zdravstvenem domu Ljubljana so odprli nove prostore centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov. Otrokom, mladostnikom in njihovim staršem bodo odslej na enem mestu nudili storitve, ki so jih doslej izvajali v različnih enotah zdravstvenega doma.

ZPMS poziva k brezplačni in takojšnji psihološki podpori za otroke
03. 09. 2024 13.46V luči javne razprave o osnutku Zakona o psihoterapevtski in kliničnopsihoterapevtski dejavnosti pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije opozarjajo na naraščajoče duševne stiske otrok in mladostnikov, pomanjkanje strokovnjakov, ki nudijo brezplačno podporo in pomoč otrokom in mladostnikom ter nedopustno dolge čakalne vrste. Pozdravljajo, da je v javni razpravi osnutek zakona o psihoterapevtski in kliničnopsihoterapevtski dejavnosti, saj Slovenija nujno potrebuje večje število strokovnih profilov, ki bodo pomagali otrokom in mladostnikom.

Igralci video iger želijo večjo transparentnost projektov z eksplicitnimi prizori
18. 08. 2024 12.04Izvajalci video iger želijo več informacij pri projektih, za katere se prijavljajo. Večkrat se zgodi, da morajo nastopiti v neprijetnih prizorih, za katere ne prejmejo predhodnega opozorila, ugotavlja novo poročilo. Igralci namreč pogosto v naprej ne vedo, da bodo morali snemati intimne ali nasilne prizore. Sindikat uprizoritvenih umetnosti Equity od industrije sedaj zahteva sprejem različnih ukrepov.

Starši ubirajo različne strategije nakupov šolskih potrebščin
14. 07. 2024 22.13Zaprla so se šolska vrata in začele so se dolgo pričakovane poletne počitnice. Vse do zgodnje jeseni, ko se bodo kot ničkolikokrat do sedaj spet odprla šolska vrata in se bodo učilnice znova napolnile s svežim entuziazmom učencev ter dijakov. Koliko skrbi, stresa ter preračunavanja ta dan stane mnoge starše, bodo vedeli redki. Starši otrok večinoma ne obremenjujejo z bremenom, ki jim ga predstavlja priprava na začetek šole. Veliko denarja in strategij je potrebnih, da otrok primerno urejen in opremljen začne novo šolsko leto.

Dnevnik Anite Ogulin: Božični čas je čas upanja in vere v sočloveka
24. 12. 2023 07.00Z vnukinjo sva se predajali lučkam, ki razsvetljujejo temo sredi našega glavnega mesta. Lučke so se vrstile ena za drugo, veliko pa je bilo tudi ljudi, ki so tako kot midve potovali po spominih, načrtovali praznična dogajanja in vstop v novo leto. Potopljeni v pogovor sploh nisva opazili, da je pred nama stal gospod srednjih let s tremi mladeniči. Pogledala sem jih, saj so nama zaustavili pot. Obraz gospoda mi je bil zelo znan. Zaželela sem mu dober večer. "Ste me prepoznali?" me vpraša. Povedala se mu, da mi je znan, vendar nimam tako dobrega spomina, da bi ga lahko umestila v prostor in čas.

Krizni center za mlade v Celju: Dragocena izkušnja in učenje za življenje
09. 12. 2023 18.45''Če ne bi prišel sem, je vprašanje, kako bi se moja življenjska zgodba razvila.'' To so besede nekaterih otrok, ki so prebivali ali odšli na pogovor v Krizni center za mlade v Celju, ki te dni praznuje svojo 25. obletnico. Ob tej prelomnici smo se pogovarjali s strokovno delavko centra, ki nam je zaupala, kakšno je njihovo poslanstvo, kako poteka obravnava otroka ali mladostnika in za kaj si v centru prizadevajo.

Preprečevanje samomora: včasih je dovolj, da človek človeku prisluhne
10. 09. 2023 09.07Danes obeležujemo svetovni dan preprečevanja samomora. Breme samomora v Sloveniji je izrazito, še vedno smo krepko nad evropskim in svetovnim povprečjem. Je pa spodbudno, da samomorilni količnik v Sloveniji upada. Obširno o samomoru nocoj v 24UR Fokus. Objavili bomo dve izpovedi, izpoved mame, ki je izgubila dve hčerki. In izpoved hčerke, ki je izgubila mamo in očeta. Tadeji in Anji se zahvaljujem za njun pogum, odprtost, da sta nas spustili blizu in z nami delili težke spomine.

Na ceste se vračajo šolarji: kakšni so nasveti za voznike in starše?
30. 08. 2023 11.41Novo šolsko leto je pred vrati, kar pomeni, da bo na cestah veliko razigranih otrok. Zato Policija opozarja, da moramo biti nanje še posebej pozorni. Tudi staršem svetuje, da čim več časa namenijo prometno-varnostni vzgoji svojih otrok.

'Normalno je, če ste prestrašeni, jezni, zbegani, zaskrbljeni ...'
08. 08. 2023 15.35Popolnoma normalno je, če ste ob teh poplavah prestrašeni, jezni, zbegani, vas skrbi za druge, saj gre za naravno nesrečo. Ob naravnih nesrečah strah ali tesnoba lahko trajata nekaj dni, lahko pa tudi dalj časa. Najbolje se te občutke da obvladovati, če boste deležni prijaznosti in razumevanja staršev, drugih odraslih ter svojih vrstnikov, mladostnikom sporočajo iz Tom telefona. Pripravili so nekaj nasvetov, kako izraziti svoja čustva in kako se obrniti po pomoč. Pripravili so tudi par smernic za starše, ki se trudijo olajšati to težko obdobje svojim otrokom.

Trenutno ni človeka, ki ga katastrofa ni prizadela ali presunila
08. 08. 2023 08.15Po oceni psihiatrinje Zdravstvenega doma Sevnica Mojce Zvezdane Dernovšek so katastrofalne poplave, ki so pustošile po Sloveniji, povzročile "akutno stresno motnjo" pri tako rekoč vseh prebivalcih v državi. "Trenutno ga namreč ni človeka, ki ga ena največjih naravnih katastrof v zgodovini države ne bi prizadela ali presunila," je poudarila.

'Čutimo vsi, razlikujemo se po tem, kako svoja občutja izražamo'
23. 06. 2023 10.53V tokratnem popkastu smo govorili s terapevtoma, ki delata z otroki v stiski. Monika Erjavec Bizjak in Andrej Omulec sta spregovorila o tem, kako lahko prepoznamo, da je otrok v stiski in kako mu lahko pomagamo. Pa tudi o tem, kako otroku pomagati krepiti občutek lastne vrednosti, kako se odzvati v primerih nasilja, kakšna je vloga šole in da ne sme biti tabu tem. "Otroke je treba naučiti, kako naj ravnajo, ko se jim zgodi krivica," je povedal Omulec. Erjavec Bizjakova je med drugim izpostavila tudi, kako pomembno je, da imamo nadzor nad vsebinami, ki jih spremljajo naši otroci. "Pravica do tega, da starš poskrbi za varnost otroka, je nad pravico otrokove zasebnosti," pravi. Predstavila pa sta tudi vajo, s pomočjo katere se otroci učijo regulirati svoja čustva.

Ko so že pri osnovnošolcih vrednote lepe obleke, denar, dober avto ...
23. 05. 2023 14.53Kar zabolelo me je, ko je predme sedel 20-letni mladenič iz Cerknice, ki je že leto in pol v Prevzgojnem domu Radeče. Zakaj? Zato, ker je izvrševal številne tatvine, napadal ljudi, da bi jim snel kakšen evro, s katerim si je kupoval drage obleke, plačeval drage pijače v lokalih in tudi mamila: kokain, ecstasy, MDMA. Vse, kar gre zraven dobrega "žura", kot mi je brez dlake na jeziku povedal.

'Pri mladih je treba krepiti njihovo čustveno inteligenco'
15. 04. 2023 07.00Ob tem, ko je javnost pretresel še en primer medvrstniškega nasilja, se pojavljajo vprašanja, kako do tovrstnega nasilja pristopiti, če želimo njegov porast ustaviti oziroma ga zmanjšati. Leži odgovornost na plečih staršev ali na vzgojnih ustanovah? Kakšni naj bodo učinkoviti preventivni ukrepi in kako delovati po tem, ko nasilje kljub preventivi izbruhne.

Mladi si želijo destigmatizacije duševnega zdravja in lažjega dostopa do pomoči
11. 04. 2023 17.59Na 33. nacionalnem otroškem parlamentu, ki ga organizira Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS), so osnovnošolci izpostavili pomen duševnega zdravja, ki se po njihovih navedbah po epidemiji covida-19 slabša. Med drugim so pozvali k izobraževanju in ozaveščanju tako otrok kot učiteljev in staršev o duševnih težavah in njihovem preprečevanju.

Ločitve (po slovensko): 'Naj stane, kar hoče, samo da zmagam!'
17. 03. 2023 08.51Te dni Slovenijo znova razburja primer mučnega odvzema treh otrok materi. Ker je pristojnim šele po več letih žalostni zgodbi uspelo dodati novo poglavje, še vedno pa ne tudi epiloga. Nobenega dvoma ni, da si zato ostro kritiko zaradi svojega (ne)dela zasluži vrsta vpletenih v primer. Toda: predvsem starši bi morali biti ob razhodu sposobni na prvo mesto postaviti dobrobit otrok. Kako pa je v resnici?

Psihologinja: V ozadju težav v šoli se pogosto skrivajo tudi druge težave in stiske
17. 02. 2023 10.41Na VOYU se nadaljuje 2. sezona serije Gospod profesor. V eni od naslednjih epizod boste videli tudi Nežino zgodbo. Kaj se lahko zgodi, ko si mladostnik naloži preveliko breme, ko je še štirica neuspeh in ko se temu pridružijo še visoka pričakovanja staršev? Kje lahko najdejo pomoč mladi, ki so se znašli v stiski zaradi stresa, ki ga prinašajo šolske obveznosti?

'Vse pogosteje sem se primerjala z ljudmi na spletu in vse bolj sovražila sebe'
05. 10. 2022 15.14Sem ničvredna. Ne izgledam dobro. Če bi izgledala drugače, bi se imela bolj rada. Bila bi tudi veliko bolj srečna. To je le nekaj izmed misli, s katerimi se spopadajo številne ženske. Podatki kažejo, da se s takšnimi mislimi spopada osem od desetih Britank, ko obiščejo družbena omrežja. A imajo "rešitev". V svet popolnosti in blišča lahko spadajo tudi same – če na svoj mobilni telefon namestijo aplikacijo za retuširanje fotografij. Tako si je hitro mogoče nekoliko zožati pas, pobeliti zobe, stanjšati nos in povečati ustnice.

Anica Mikuš Kos: Razmišljanje o sebi je za marsikoga razkošje
25. 09. 2022 18.07Današnji svet je močno usmerjen v individualizem, glavna vrednota pa postaja to, koliko imaš in kakšen je tvoj status v družbi. "Če te vrednote prevzameš, ostane razmeroma malo prostora za druge, za skupnost, za empatijo," pravi Anica Mikuš Kos, ki je svoje življenje posvetila duševnemu zdravju otrok. Družina je najbolj pomembno vzgojno okolje za prosocialno vzgojo. Vendar je marsikatera družina sama vpeta v neoliberalni vrednotni sistem, nekatere pa zaradi lastnosti staršev ali stvarnih ovir ne usmerjajo otroka v pomoč drugemu in socialno odgovornost. Da bi v našem kraju bilo ljudem bolje in lepše, je treba graditi protiutež odtujenosti, brezbrižnosti do drugih v stiski tudi med vrtcem in v času šolanja. Opozarja na pomen majhnih v vsakdan vtkanih znakov sočutja in izkazovanja pomoči. Verjame, da dobro širi dobro.

'Do konca življenja gledalec, ki se debeli na kavču, gleda in ne igra'
18. 09. 2022 11.46Za skoraj 195.000 učencev in okrog 79.000 dijakov se je pri nas pred kratkim začelo novo šolsko leto. Novo šolsko leto pomeni nove priložnosti. Pa ne le za otroke, ampak pogosto tudi za starše, ki se vanj podajo z mislijo, kako to leto še izboljšati možnosti otroka, da bo nekoč konkurenčen v tem pretirano tekmovalnem svetu. Morda bi lahko imel namesto ene – pet obšolskih dejavnosti? Kaj je v ozadju želje staršev po tem, da vzgojijo najbolj tekmovalnega otroka? Najboljši interes otroka ali lastno nezadovoljstvo staršev? Strokovnjaki svarijo pred dolgoročnimi posledicami: Če niste med rednimi zmagovalci, če niste deležni pohval in nagrad, se ne zabavate. In potem ste do konca življenja gledalec, ki se debeli na kavču, gleda in ne igra.

Kadrovsko pomanjkanje med svetovalnimi delavci: otroci ostajajo brez pomoči
11. 07. 2022 19.06Pot od osnovne do srednje šole je za marsikoga lahko zelo zahtevna. Otroci in mladostniki v šoli dozorevajo, se prvič soočajo s težavami, ki jih srečajo na poti življenja, kar jim lahko povzroči hude stiske. V zadnjih dveh kovidnih letih so te stiske še bolj pogoste, na kar so sedaj opozorili tudi svetovalni delavci, ki zaradi pomanjkanja kadra ne morejo pomagati vsem otrokom in mladostnikom, ki se znajdejo v stiski.

'Mladostniki sploh nimajo besed, s katerimi bi opredelili svoje počutje'
17. 06. 2022 07.51Praznina. To je občutek, ki se danes zajeda v vse več najstnikov, mladostnikov, celo otrok. Kdo sem, kaj imam rad, kaj si želim, kaj čutim, kaj vidim – to so vprašanja, ob katerih njihova usta ostanejo zaprta, ker ne najdejo besed, ki bi opredelile njihov notranji in zunanji svet.

Nevarni izzivi na TikToku zahtevali mlada življenja
30. 03. 2022 06.00Spletni izzivi so v času pandemije, ko so otroci in mladostniki ostajali doma, dobili nov zagon. Od tistih pozitivnih, kot je učenje plesa, do zelo nevarnih in celo smrtonosnih. Tako imenovani izziv dušenja je v tujini že zahteval mlada življenja, morda tudi pri nas. Pred dobrim mesecem je namreč umrla osnovnošolka, ki naj bi sodelovala v izzivu na priljubljenem omrežju TikTok. Policijska preiskava še ni zaključena.

'Ni dneva, da se v misli ne prikradejo otroci, ki nimajo varnega, ljubečega in brezskrbnega otroštva'
06. 03. 2022 09.10Družina ima 1.600 evrov skupnih prihodkov, medtem ko najemnina, obratovalni stroški, elektrika in ostale obveznosti znašajo več kot 1.200 evrov. Skromnost in varčevanje na vseh področjih sta doslej družini nekako omogočala, da je preživela mesec. Mamica je povedala, da se redno poslužujejo tudi kolobarjenja položnic. Toda silno narasli stroški zadnjih dveh mesecev so povsem onemogočili sprotno plačilo stroškov.

Dan z Anito Ogulin: Nekoč klicali za počitnice, danes za kruh in upanje
23. 02. 2022 15.46S snemalno ekipo Preverjenega smo se odločili, da preživimo dan z Anito Ogulin. Tudi zato ker so zgodbe na papirju velikokrat napisane drugače, kot jih družine živijo v resnici. In ker se ljudje teh zgodb včasih ne zavedamo, pa v njih morda živijo družine poleg nas, v sosednji hiši, stanovanju ali bloku. Družine, ki se znajdejo v stiski, jo namreč raje zamolčijo. Ohranjajo fasado, ki jo zahtevata njihov ponos in družba.