mladostnika

Rejniki bi po novem bili plačani več, nezaposlenim bi krili prispevke
03. 04. 2025 15.38Vlada je potrdila predlog novele zakona o izvajanju rejniške dejavnosti. S predlogom povišujejo plačilo rejnikom in uvajajo tri prejemke v višini 360 evrov, nezaposleni rejniki pa bi bili upravičeni do plačila prispevkov za socialno varnost.

'Žrtvam želimo sporočiti, da niso same'
31. 03. 2025 18.02Posnetki medvrstniškega nasilja, tokrat znova na Ptuju, vzbujajo skrbi na medmrežju in v širši javnosti. Kaj lahko naredijo žrtve, katere institucije poleg Policije so jim na voljo in kako se odzvati v primeru, da ste žrtev ali priča nasilju?

Bratranec JD Vancea: Oba s Trumpom sta le 'koristna idiota' Putina
11. 03. 2025 16.25Po začetku vojne v Ukrajini je Nate Vance, bratranec ameriškega podpredsednika JD Vancea, v ukrajinski vojski tri leta preživel kot prostovoljec. Zdaj se je odločil, da z javnostjo deli svoje misli o ustavitvi vojaške pomoči Ukrajini ter o dejanjih tako svojega sorodnika kot tudi ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Oba je označil za "koristna idiota" ruskega predsednika Vladimirja Putina.

Mladoletnemu dijaku povsod prodali prepovedane vejpe, nikotinske vrečke, cigarete
31. 01. 2025 06.00Danes je nacionalni dan brez cigarete. Podatki pa skrb vzbujajoči, opozarjajo na NIJZ in govorijo celo o epidemiji. Mladi vse pogosteje uporabljajo elektronske cigarete, rjave fuge in nikotinske vrečke. Celo več kot odrasli. Samo elektronske cigarete je v zadnjem mesecu uporabilo kar 30 odstotkov 16-letnikov. So torej (pre)lahko dostopne? Kako jih mladi sploh dobijo, če je prodaja mlajšim od 18 let prepovedana? Skrita kamera s 16-letnikom je zgovorna. V slabi uri so mu vse izdelke in to brez vprašanja prodali povsod.

Psihopatske poteze od malih nog: mali odstotek otrok, ki je izjemno nevaren
26. 12. 2024 15.25V populaciji jih je od enega do treh odstotkov. Že od malih nog so lahko izjemno kruti, brezčutni, manipulativni, pogosto je eden izmed znakov mučenje živali. Otroci s psihopatskimi lastnostmi so že od nekdaj med nami, tudi če si pred tem zatiskamo oči. V kakšne osebe bodo odrasli, pa je odvisno od tega, ali jih pravočasno prepoznamo in jim pomagamo na prosocialno pot. Takšni otroci niso nepopravljivi, a brez pomoči je lahko ta mali odstotek izredno nevaren za celotno družbo, saj lahko en takšen otrok zruši celoten sistem, opozarja dr. Leonida Zalokar, ena izmed redkih, ki pri nas upa takšnim otrokom in mladostnikom zreti v oči.

Mladoletnik razgrajal na bencinskem servisu, predali so ga staršem
13. 12. 2024 08.36Mladoletni moški je ponoči kršil javni red in mir na bencinskem servisu na območju ljubljanskega Viča; udarjal je po vozilih, se neprimerno vedel do zaposlenih in kradel hrano. Na kraj je prispelo več policijskih patrulj, mladostnika so za kratek čas prijeli, nato pa so ga predali staršem.

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?
13. 12. 2024 06.00Trije testi na teden, ob tem tudi možni četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Ali bi morali v šolah prepovedati telefone?
09. 11. 2024 07.15Omejitev uporabe mobilnih telefonov in drugih elektronskih naprav v osnovnih in ponekod tudi v srednjih šolah v evropskem prostoru ni nič novega. Tako je na Norveškem, Švedskem, Finskem, od januarja letos tudi na Nizozemskem, pa ponekod v Italiji in Franciji. Iz teh držav prihajajo spodbudni podatki o tem, da so otroci manj tesnobni, da je splošno počutje veliko boljše, da so – pričakovano – bolj socialni. Kaj pa slovenski otroci in mladostniki? Kako je z elektronskimi napravami v slovenskih šolah?

Kasnejši začetek pouka, boljši učni uspeh
02. 11. 2024 16.30Osem od desetih mladostnikov je neprespanih, kažejo raziskave. Zaradi zamika cirkadiane, notranje biološke ure, se v puberteti zamakne izločanje melatonina, hormona spanja, zato zvečer težko zaspijo, zjutraj se pa še težje zbudijo. "Vstajanje mladostnika ob 7. uri je kot vstajanje odraslega ob 4. uri," opozarja doktorica Barbara Gnidovec Stražišar, specialistka otroške nevrologije in pediatrije, ki se že več kot 20 let ukvarja s proučevanjem spanja pri otrocih in mladostnikih.

V Kopru mladoletniki divjali s skuterji, 18-letniku zasegli 39 petard
14. 10. 2024 12.37Policisti PU Koper so na območju Bonifike zaznali več pokov petard, mladoletniki pa naj bi divjali s skuterji. Nato so policisti izsledili 18-letnika s skuterjem in mu še zasegli 39 pirotehničnih izdelkov. A že takoj naslednji dan so znova zaznali več pokov petard in našli 15-letnika, ki je prav tako posedoval petarde, zaradi nepravilne uporabe pa so mladoletniki povzročili tudi škodo.

Finančni POPkast: Bitcoin od rojstva do globalne prepoznavnosti
10. 10. 2024 08.37Bitcoin je v mladostniških letih poln potenciala, vendar še vedno obdan z izzivi. Čeprav je lahko prihodnost kriptovalut negotova, je očitno, da bitcoin ni več le eksperiment, ampak uveljavljeno digitalno sredstvo, ki se vse bolj umešča v sam vrh svetovnega finančnega sistema.

Akcija Nisem nevidna v septembru preplavila Slovenijo
03. 09. 2024 00.15Mesec september je mesec ozaveščanja o otroškem raku in prav letos septembra na 80 mestih po vsej Sloveniji visijo čudoviti plakati s portretno fotografijo deklice Tinke in sloganom Nisem nevidna. Idejno, kreativno in izvedbeno so ga izdelali mladi, ki raka prebolevajo ali so ga že preboleli. Tinkino glavo je poslikala Korina, ki je prav tako prebolela raka in sedaj uspešno stopa v karierni svet vizažistk. Fotografiral in oblikoval je študent zdravstvene fakultete Jan. Prav tako je njihovo avtorsko delo slogan Nisem nevidna. Vsi trije akterji so člani INŠTITUTA ZLATA PENTLJICA in vsi trije imajo izkušnjo z resno diagnozo: rak.

'Tistim, ki so me zasmehovali, sporočam, da treniram za paralimpijske igre'
30. 05. 2024 09.03Toni Perić je bil do devetega leta običajen deček, ki je rad hodil v šolo, se vozil s kolesom in igral nogomet s prijatelji. Nato pa so njegovi starši opazili, da je začel tipati in iskati stvari. Ni trajalo dolgo in povsem je oslepel. Diagnosticirali so mu kronično vnetje očesnega živca. Začela so se leta trpljenja in iskanja samega sebe. Pomagal mu je šport. Znova je začel živeti, ko je spoznal, da se mu zaradi slepote ni treba zapirati med štiri stene in skrivati pred svetom.

V zabojniku našli podhlajenega novorojenčka, starega le uro ali dve
14. 05. 2024 09.09V zabojniku v Zaprešiču na Hrvaškem so našli novorojenčka, zavitega v odejo. Dojenčka so prevzeli v bolnišnici Sveti Duh, potrdili pa so, da njegovo življenje ni ogroženo. Kdo so njegovi starši, ni znano.

Krizni center za mlade v Celju: Dragocena izkušnja in učenje za življenje
09. 12. 2023 18.45''Če ne bi prišel sem, je vprašanje, kako bi se moja življenjska zgodba razvila.'' To so besede nekaterih otrok, ki so prebivali ali odšli na pogovor v Krizni center za mlade v Celju, ki te dni praznuje svojo 25. obletnico. Ob tej prelomnici smo se pogovarjali s strokovno delavko centra, ki nam je zaupala, kakšno je njihovo poslanstvo, kako poteka obravnava otroka ali mladostnika in za kaj si v centru prizadevajo.

V glavni vlogi filma Vzornik sin Pie Zemljič in Marka Mandića
25. 11. 2023 15.32V Kulturnem centru Janeza Trdine v Novem mestu je kinematografsko premiero doživel film 'Vzornik' režiserja in scenarista filmov 'Izlet' (2011) in 'Dvojina' (2013) Nejca Gazvode. V filmu ima glavno vlogo sin slovenskih igralcev Pie Zemljič in Marka Mandića, ob njem pa je med drugim zaigral Jure Henigman, zvezda serije Gospod profesor.

'Otrok, ki je gibalno aktiven, je navajen, da kdaj pa kdaj tudi izgubi'
23. 09. 2023 08.00Otroštva novih generacij se od otroštev prejšnjih generacij razlikujejo na veliko načinov, vendar je eden od najbolj očitnih kontrastov ta, da zdaj otroci veliko več časa preživijo v zaprtih prostorih s telefoni v rokah. Razlogov za to je veliko, med njimi tudi izrazito podaljšanje časa, ki ga preživimo v stiku z elektronskimi napravami, poudarek na načrtovanih dejavnostih in dosežkih, zaskrbljenost zaradi izpostavljenosti soncu in za mnoge družine pomanjkanje varnih zunanjih prostorov za igro. Ne gre le za otroke, tudi odrasli preživijo manj časa na prostem.

'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji'
18. 09. 2023 10.02Strokovnjaki s področja duševnega zdravja se strinjajo, da jih je premalo. Nizko število strokovnjakov pa vodi v absurdno dolge čakalne vrste. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana. Na dostopnost pomoči vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. Opaziti pa je tudi neverjeten porast medikalizacije – medtem ko je bilo leta 2006 predpisanih nekaj več kot 348.000 antidepresivov, jih je bilo leta 2022 več kot 651.000.

Psiholog po razkritju nasilja v DSO: Videti je, da ni mej človeške zlobe
08. 09. 2023 06.00Bilo je le vprašanje časa, kdaj se bo nekaj takšnega zgodilo, zatrjuje predsednica zbornice zdravstvene nege ob izživljanju mladoletnice nad starejšimi v domu za starejše v Trebnjem. Kljub prepovedi uporabe telefona v domovih za starejše, je dijakinja svoje početje snemala in ga objavila na družbenem omrežju. Zadevo zdaj preiskuje Policija, vseeno pa ostaja vprašanje, kako to, da nihče ni opazil krutega početja 16-letnice, ki naj bi se nad starejšimi izživljala v času, ko njena mentorica ni bila prisotna.

Psihiater: Otrok se mora zavedati, da njegova dejanja nosijo posledice
04. 05. 2023 19.37Strelski pohod mladostnika na ugledni beograjski osnovni šoli je lahko šele začetek podobnih tragedij z internetom zasvojene generacije, ki šele odrašča. Samo vprašanje časa je, kdaj se lahko kaj takšnega zgodi pri nas. To so zaskrbljujoče napovedi strokovnjakov s področja vzgoje, ki opozarjajo, da kot družba potrebujemo reset vrednot, norm in postavljanja mej. Nujno je treba ločiti med jezo in sovraštvom, je prepričan psihiater Željko Ćurić, ki pravi: "Nič ni narobe s prepovedjo, nič ni narobe z opozorilom ali kritiko, otrok se mora zavedati, da njegova dejanja nosijo posledice."

10 ključnih opozorilnih znakov. In razlogi – zakaj?
03. 05. 2023 19.48Potem ko je učenec sedmega razreda med strelskim pokolom v osnovni šoli v Srbiji ubil osem učencev in varnostnika ter ranil sedem oseb, je seveda najpogosteje postavljeno vprašanje – zakaj? A na takšna vprašanja nikoli ni enostavnega odgovora, ta se vedno skriva v mešanici razlogov – od osebnih okoliščin, družinskih okoliščin, vzgoje, vrstniške skupine, šolskega okolja, odnosa družbe do reševanja težav in nasilja, zgodovine okolja, svoje pa dodajo tudi sodobne tehnologije.

Zakonca Piletič prvič o poroki: Damjan Murko je ostal dlje kot midva
19. 04. 2023 06.00V najnovejšem POPkastu smo gostili zakonca Piletič, ki se skupaj le redko pojavljata v medijih. Anej in Iza sta nam zaupala, kakšno je njuno skupno zakonsko življenje, kdo je na poroki skušal ukrasti ženina, kako napreduje gradnja njune sanjske hiše in ali že razmišljata o družini. Anej, znan predvsem kot član dueta BQL, pa je spregovoril tudi o svoji novi službi, ki ga je popeljala čez lužo.

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni
02. 12. 2022 06.00V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

Policisti stopili na prste roparjema električnih koles
04. 10. 2022 10.59Novogoriški policisti so prišli do dna in izsledili dva mlajša roparja, ki sta poleti napadla dva mladoletnika ter jima ukradla električni kolesi, vredni 12.000 evrov. Policija je ob zaključeni preiskavi sporočila več podrobnosti. Eden od osumljencev je že dan pred ropom vlomil in kradel v trgovini.

Klinični psiholog: 'Vprašati se moramo, kako vzgajamo naše mladostnike'
04. 10. 2022 06.00Medtem ko je oče 17-letnika, ki ga je dve leti mlajši nasilnež večkrat zabodel z nožem, v pismu zapisal, da je življenje vredno več kot 400 evrov, so mariborski policisti predstavili svoje ugotovitve o krvavem obračunu. Osumljeni napadalec je zdaj v priporu, motiv za njegovo dejanje pa je že v pismu napadalčevim staršem razkril oče napadenega. Gosta v oddaji 24UR ZVEČER sta bila Tristan Rigler in predstavnik Dijaške organizacije Mark Djuraševič, ki sta spregovorila o medvrstniškem nasilju.

Okvarjena električna napeljava poškodovala dva najstnika v bazenu na Hrvaškem
18. 08. 2022 16.37V bazenu počitniške hiše v Banjolah v občini Medulin se je zaradi okvarjene električne napeljave huje poškodoval 15-letnik, lažje pa 18-letnica, so sporočili istrski policisti.

Jezen je bil na mamico, ki ga ni znala ali hotela obvarovati
12. 06. 2022 16.39Bor praktično nikoli in nikjer ni imel miru pred očetovo krutostjo. Ko ga je očka pred dvema letoma izsledil pri vrstniku, da igra namizni tenis, mu je iz rok izpulil lopar in ga lopnil po glavi, da so ga morali peljati na šivanje. Mama, ki je bila s strani očeta prav tako pogosto deležna nasilja, pa je bila nema opazovalka dogajanj, saj je vsakič, ko je skušala poseči vmes in zavarovati otroka, močno padlo tudi po njej.

Akcija 40 dni brez alkohola z geslom Smej se
02. 03. 2022 08.10Po pustnih dneh se v Katoliški cerkvi s pepelnično sredo začenja 40 dni posta pred veliko nočjo. V sodobnosti to ne pomeni le odpovedovanja mesnim jedem, ampak tudi razvadam. Ena od teh je tudi alkohol, zato se začenja tudi akcija 40 dni brez alkohola. Ta tokrat poteka z geslom Smej se. Tudi letošnja akcija je v znamenju solidarnosti z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola, so izpostavili udeleženci novinarske konference.

'Za vse so krivi drugi, jaz s tem nimam nič'
23. 01. 2022 08.00Velik porast osebnostnih motenj pri nas skrbi strokovnjake, moral bi skrbeti družbo. Prisotnost odrasle osebe z osebnostno motnjo v družini namreč vpliva na vso družino, partnerski odnosi so slabi, trpijo tudi otroci. A težava je, da so nekatere lastnosti določenih osebnostnih motenj na marsikaterem poklicnem področju celo zaželene, čeprav se nato za vrati doma skriva pekel. Poleg tega osebe redko poiščejo pomoč, za slabe odnose in težave namreč krivijo izključno druge. O razvoju osebnostnih motenj smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Hojko Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinjo in predstojnico Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor ter Tino Ferlinc, specialistko otroške in mladostniške psihiatrije.

Letos več smrti zaradi pijanih voznikov: obilna hrana in zrak ne ublažita alkoholiziranosti
06. 12. 2021 15.57Pričenja se tretja nacionalna preventivna akcija za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi v prometu. Število smrtnih žrtev zaradi pijanih voznikov je letos naraslo, a alkohol ni 'kriv' za prometno nesrečo. Odgovoren je človek, ki se alkoholiziran usede za volan in nesrečo povzroči, poudarjajo na Agenciji za varnost prometa. Kar vsaka tretja smrtna prometna nesreča pa se zgodi zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Vse voznike zato pozivajo, naj nikar ne sedejo za volan, če so pred tem uživali alkohol ali druge psihoaktivne snovi, oziroma naj si zagotovijo varen prevoz. K varni in odgovorni udeležbi v prometu pozivajo tudi kolesarje in pešce.