mitohondrijske

Umrl je 22-letni luksemburški princ Frederik

09. 03. 2025 17.29

Luksemburški princ Robert je s težkim srcem sporočil žalostno vest, da je umrl njegov 22-letni sin, princ Frederik. V čustvenem sporočilu za javnost je povedal, da se je njegov sin z redko genetsko boleznijo že rodil, vendar sprva zanjo niso vedeli. Princ je delil tudi zadnje vprašanje, ki mu ga je postavil pokojni princ Frederik.

BLOG: Skrb za mitohondrije je recept za zdravje in splošno dobro počutje

03. 12. 2023 13.58

Mitohondriji so posebne strukture v celicah, ki igrajo ključno vlogo pri številnih procesih. Ti membranski organeli se nahajajo v citoplazmi celic živali, rastlin in drugih organizmov. Njihova glavna naloga je pridobivanje energije iz hrane in pretvarjanje te energije v obliko, ki jo celice lahko uporabijo za svoje delovanje. Ta oblika energije se imenuje ATP (adenozin trifosfat ). Mitohondriji so izjemno pomembni, saj proizvedejo približno 90 odstotkov vsega ATP v našem telesu, zaradi česar jih imenujemo "elektrarna celic".

Grški in španski zdravniki ustvarili dečka s tremi starši

11. 04. 2019 08.40

Grški in španski zdravniki so sporočili, da so s pomočjo nove tehnologije ustvarili otroka s tremi starši. Z novim postopkom lahko pomagajo neplodnim parom in družinam, ki trpijo za mitohondrijskimi boleznimi. Te se namreč prenašajo z matere na otroka. A čeprav gre za zgodovinski dogodek, so številni strokovnjaki skeptični.

Charlie Gard je umrl: Najin čudoviti deček se je poslovil

28. 07. 2017 19.28

Umrl je Charlie Gard, britanski deček, ki je bolehal za redko genetsko boleznijo, njegova oče in mati pa sta si tudi na sodišču (neuspešno) prizadevala, da bi ga lahko odpeljala na eksperimentalno zdravljenje v ZDA.

Starša malega Charlieja ne bosta mogla odpeljati domov, sodišče dopušča dogovor glede oskrbe v hospic centru

26. 07. 2017 08.43

Starša britanskega dečka Charlieja Garda, ki umira v londonski bolnišnici, sta morala sprejeti dejstvo, da ga ne bosta mogla odpeljati domov. Če se z bolnišnico v nekaj urah ne dogovorita drugače, ga bodo premestili v hospic center in prekinili trenutno obliko oskrbe.

Starši hudo bolnega Charlieja Garda končujejo svoj boj: Čas za ukrepanje se je iztekel, medtem ko so mleli sodni mlini

24. 07. 2017 10.27

Starši težko bolnega Charlieja Garda, ki so se več mesecev na vse načine borili, da bi otroka ohranili pri življenju in mu omogočili alternativno zdravljenje v ZDA, so sporočili, da zaključujejo svoj sodni boj.

Britansko sodišče staršem malega Charlieja dalo možnost, da predstavita nove argumente za poskusno zdravljenje

10. 07. 2017 09.09

Starša malega Charlieja bosta lahko predstavila nove argumente, zakaj bi malčka morali pustiti pri življenju in poslati na poskusno zdravljenje v tujini. Tako je odločil sodnik, ki je sprva odločil, da lahko bolnišnica otroka odklopi od naprav. Obravnava na sodišču je bila nabita s čustvi.

Newyorška bolnišnica v London pripravljena dostaviti eksperimentalno zdravilo za Charlieja Garda

07. 07. 2017 14.21

Iz newyorške bolnišnice so sporočili, da so pripravljeni v britansko bolnišnico, kjer zdravijo Charlieja Garda, poslati eksperimentalno zdravilo zanj, zdravnikom pa navodila za njegovo uporabo. Če bodo pravne ovire odpravljene, so pripravljeni malega Charlieja sprejeti tja tudi na zdravljenje.

Vatikanska bolnišnica pripravljena sprejeti Charlieja, v Londonu pravijo, da to ni možno

05. 07. 2017 08.50

Vatikanska bolnišnica iz Rima je ponudila, da sprejme 10-mesečnega Charlieja Garda v oskrbo. S tem so podprli starše dečka, ki ga zdravniki v Londonu želijo odklopiti z naprav. V londonski bolnišnici pravijo, da premestitev otroka ni možna.

Desetmesečni Charlie ima redko neozdravljivo bolezen. Zdravniki ga želijo odklopiti z naprav, starša z njimi bijeta bitko

04. 07. 2017 11.01

Desetmesečni Charlie Gard z redko neozdravljivo boleznijo leži v eni od londonskih bolnišnic. Zdravniki pravijo, da ne vidi, ne sliši, se ne more premikati, jokati ali požirati, zato ga želijo odklopiti z naprav, ki ga ohranjajo pri življenju. A starša temu nasprotujeta in ga hočeta odpeljati v ZDA na poskusno zdravljenje. Obrnila sta se celo na sodišče, ki pa ju je pustilo na cedilu.

Zarodek z dvema mamama

09. 09. 2005 00.00

Britanski znanstveniki so dobili dovoljenje za ustvarjenje človeškega zarodka, ki bo imel genetski material dveh mater.

Eva naj bi bila precej starejša

14. 03. 1999 09.30

Eva - mati človeštva naj bi bila precej starejša, kot so strokovnjaki mislili doslej. Po dosedanjih ocenah biologov, ki pri spremljanju evolucije uporabljajo mitohondrijo, naj bi ženska, ''iz katere vsi izvirajo'', živela pred 100.000 do 200.000 leti. Po ugotovitvah britanskih strokovnjakov pa uporaba mitohondrijske DNK pri preučevanju genetskega izvora ni tako natančna, zato bi po besedah Adama Eyra-Walkerja iz vseučilišča v Sussexu utegnila biti Eva tudi dvakrat starejša, kot so pokazale dosedanje raziskave. Doslej so bili strokovnjaki mnenja, da je uporaba mitohondrijske DNK najboljši način za spremljanje evolucije človeka, saj so raziskovalci domnevali, da se je mitohondrijska DNK skoraj nespremenjena prenašala z matere na hčerko. Eyre-Walker in njegovi kolegi z univerze v Cambridgeu pa so ugotovili, da v jajčece vstopi tudi mitohondrijska DNK očeta, ki se meša z materino mitohondrijsko DNK. Ti dve popolnoma različni molekuli DNK po ocenah britanskih strokovnjakov predstavljata neko povprečno starost. Gre za prvi dokaz kombiniranja očetove in materine mitohondrijske DNK.