mitohondrijska

BLOG: Skrb za mitohondrije je recept za zdravje in splošno dobro počutje
03. 12. 2023 13.58Mitohondriji so posebne strukture v celicah, ki igrajo ključno vlogo pri številnih procesih. Ti membranski organeli se nahajajo v citoplazmi celic živali, rastlin in drugih organizmov. Njihova glavna naloga je pridobivanje energije iz hrane in pretvarjanje te energije v obliko, ki jo celice lahko uporabijo za svoje delovanje. Ta oblika energije se imenuje ATP (adenozin trifosfat ). Mitohondriji so izjemno pomembni, saj proizvedejo približno 90 odstotkov vsega ATP v našem telesu, zaradi česar jih imenujemo "elektrarna celic".

Napredki v zdravstvu: rodil se je prvi evropski otrok s tremi starši
10. 05. 2023 07.16Na Otoku se je rodil prvi otrok s tremi starši oz. z DNK-jem treh oseb. Britanski zdravniki pravijo, da gre za revolucionarni postopek izven telesne oploditve, s katerim poskušajo preprečiti dedovanje neozdravljive bolezni.

Desetmesečni Charlie ima redko neozdravljivo bolezen. Zdravniki ga želijo odklopiti z naprav, starša z njimi bijeta bitko
04. 07. 2017 11.01Desetmesečni Charlie Gard z redko neozdravljivo boleznijo leži v eni od londonskih bolnišnic. Zdravniki pravijo, da ne vidi, ne sliši, se ne more premikati, jokati ali požirati, zato ga želijo odklopiti z naprav, ki ga ohranjajo pri življenju. A starša temu nasprotujeta in ga hočeta odpeljati v ZDA na poskusno zdravljenje. Obrnila sta se celo na sodišče, ki pa ju je pustilo na cedilu.

Rodil se je prvi otrok, spočet z novo tehniko treh staršev
27. 09. 2016 20.11Nov preboj v zdravstvu. Materi iz Jordanije se je rodil otrok, ki je bil spočet z novo tehniko oploditve z genskim materialom treh staršev. Z novo metodo so poskrbeli, da deček od matere ni podedoval genov za motnjo imenovano Leighov sindrom. Spočeti otrok ima 0,1 odstotka DNK donatorke in vso genetsko kodo, kot so barva las in oči, matere in očeta.

Pri 21 letih tehtala le 28 kg
25. 05. 2010 12.40Fiona je pri 21 letih kljub normalni prehrani začela ekstremno hitro izgubljati kilograme, zaradi česar so vsi mislili, da je anoreksična. Po osmih letih, ko je tehtala le 28 kilogramov, pa so končno odkrili, kaj ji je.

Zarodek z dvema mamama
09. 09. 2005 00.00Britanski znanstveniki so dobili dovoljenje za ustvarjenje človeškega zarodka, ki bo imel genetski material dveh mater.

Eva naj bi bila precej starejša
14. 03. 1999 09.30Eva - mati človeštva naj bi bila precej starejša, kot so strokovnjaki mislili doslej. Po dosedanjih ocenah biologov, ki pri spremljanju evolucije uporabljajo mitohondrijo, naj bi ženska, ''iz katere vsi izvirajo'', živela pred 100.000 do 200.000 leti. Po ugotovitvah britanskih strokovnjakov pa uporaba mitohondrijske DNK pri preučevanju genetskega izvora ni tako natančna, zato bi po besedah Adama Eyra-Walkerja iz vseučilišča v Sussexu utegnila biti Eva tudi dvakrat starejša, kot so pokazale dosedanje raziskave. Doslej so bili strokovnjaki mnenja, da je uporaba mitohondrijske DNK najboljši način za spremljanje evolucije človeka, saj so raziskovalci domnevali, da se je mitohondrijska DNK skoraj nespremenjena prenašala z matere na hčerko. Eyre-Walker in njegovi kolegi z univerze v Cambridgeu pa so ugotovili, da v jajčece vstopi tudi mitohondrijska DNK očeta, ki se meša z materino mitohondrijsko DNK. Ti dve popolnoma različni molekuli DNK po ocenah britanskih strokovnjakov predstavljata neko povprečno starost. Gre za prvi dokaz kombiniranja očetove in materine mitohondrijske DNK.