ministrstvo za okolje in prostor

Tuji delavci v slabih razmerah: 'To spominja na sužnjelastniške razmere'
18. 03. 2025 12.15Sindikat voznikov avtobusov in KS 90 opozarjata na slabe delovne pogoje voznikov avtobusov. Namesto da bi jih uredili in voznikom dvignili plače, so se delodajalci po njihovih opozorilih poslužili bližnjice z uvozom tuje delovne sile, ta pa je še bolj podvržena kršitvam delovne zakonodaje. Od pristojnih pričakujejo odločno ukrepanje. V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije so kritični: "Uvoz tuje delovne sile spominja bolj na trgovino z ljudmi kot na zakonito posredovanje." Ministrstvo za delo je sporočilo, da že pripravlja ukrepe za kaznovanje kršiteljev pravic tujih delavcev.

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja
07. 03. 2025 06.00Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'
06. 03. 2025 06.06Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

Kanal C0: začasno prekinjen postopek izdaje gradbenega dovoljenja
27. 02. 2025 08.55Upravna enota Ljubljana je začasno prekinila postopek izdaje gradbenega dovoljenja za zadnji odsek kanalizacijskega kanala C0. Mestna občina Ljubljana lahko zoper sklep vloži pritožbo na ministrstvo za naravne vire in prostor. Kot so zapisali na občini, se bodo na sklep upravne enote odzvali, ko ga bodo prejeli in preučili.

Vetrnice v Ilirski Bistrici? Podporniki in nasprotniki podpise predali ministrstvu
30. 12. 2024 13.23Predstavniki Civilne iniciative Snežnik so na ministrstvo za naravne vire in prostor dostavili zbrane podpise v znak nasprotovanja projektu postavitve devetih vetrnic v občini Ilirska Bistrica. Kot so pojasnili, je s projektom predviden poseg v območje neokrnjene narave, gre tudi za vodovarstveno območje. Hkrati pa je podprise zbrala tudi druga iniciativa iz Ilirske Bistrice, ki postavitev elektrarn podpira.

Vlada v analizo omrežnin, ministrstvo mora pripraviti ukrepe
18. 12. 2024 15.58Vlada glede novega sistema omrežnine pri elektriki pripravlja analizo stanja. Zato je Elesu predlagala, naj preveri ustreznost sistema petih časovnih blokov in dveh sezon, okoljskemu ministrstvu pa je naložila, naj pripravi predloge ukrepov za začasno prilagoditev nekaterih prispevkov.

Člen, ki prepoveduje električne bojlerje, črtali: 'Ne bomo se vtikali v stanovanja ljudi'
10. 12. 2024 13.25V soboto je začel veljati spremenjeni pravilnik o učinkoviti rabi energije. Prvotni pravilnik iz 2022 je predvideval, da nekateri generatorji toplote, npr. tradicionalni električni bojlerji, z novim letom ne bi bili več dovoljeni. Sporni 17. člen, ki je omejeval ponovno vgradnjo električnih bojlerjev v obstoječe stavbe, če gre za sanacijska in vzdrževalna dela, so namreč črtali. Država se po besedah ministra Jožeta Novaka ne bo več vtikala v stanovanja in bivanjske navade ljudi.

Vlada potrdila zakonski predlog za prehodno financiranje Teša
28. 11. 2024 06.19Vlada je potrdila predlog zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, po katerem bo Teš od začetka leta 2025 do 30. aprila 2027 opravljal gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za Šaleško dolino. S tem se bo Teš izognil stečaju, v dolini pa bodo dobili dodaten čas za opredelitev alternativnega vira.

Sloveniji opomin, ker ni dostavila energetskih in podnebnih načrtov
14. 11. 2024 14.25Evropska komisija je Slovenijo in 12 drugih držav EU pozvala, naj nemudoma predložijo končne posodobljene nacionalne energetske in podnebne načrte (NEPN). Ker tega niso storile v roku, ki se je iztekel konec junija, jim je poslala opomin, saj te države kršijo evropsko zakonodajo, so sporočili iz Bruslja.

So taksiji prepoceni?
26. 10. 2024 11.40Točno, koliko je taksistov v Sloveniji, ne ve nihče. Tudi zato, ker je ob licenciranih taksijih in uradnih taksi službah še vedno kar nekaj takšnih, ki delajo na črno. In tudi prevarantov. Razmere na trgu so neurejene, sistemskega nadzora praktično ni. Večina taksi služb in njihovi taksisti nudijo dobro ter kakovostno storitev, a neprevidni uporabniki lahko hitro plačajo nerazumno visoko ceno ali pa so zaradi nevarne vožnje tudi sami ogroženi.

DZ z odlokom preklical referendum o Jeku 2
24. 10. 2024 06.25DZ je z 69 glasovi za in enim proti potrdil odlok, s katerim je preklical posvetovalni referendum o novi nuklearki v Krškem (Jek 2). Volivci bi na referendumu morali odločati 24. novembra, a so predlagatelji na podlagi medijskih objav in očitkov umaknili podporo referendumskemu glasovanju. Državni sekretar za jedrski program Danijel Levičar razume odločitev poslancev, da prekličejo posvetovalni referendum o Jeku 2, saj je javna razprava o referendumu po njegovem presegla vse meje.

100-milijonska podražitev: Bratuškova bo predstavila ugotovitve revizije
02. 10. 2024 15.52Ministrstvo za infrastrukturo bo predstavilo končno poročilo revizije projekta Nadgradnja železniške postaje Jesenice. Ob predstavitvi načrtovanega projekta nadgradnje železniške postaje Jesenice so se v javnosti namreč pojavili različni pomisleki v zvezi z njegovo ceno in obsegom.

'Sprejeti je treba zakon nad zakoni, ki bi omogočal izvedbo prioritetnih projektov'
27. 09. 2024 18.17Projekt izgradnje 3. razvojne osi jug, ki bi Belo krajino končno povezal z Novim mestom in avtocesto A2, že več kot desetletje vztraja v primežu zapletenih birokratskih postopkov, pritožb in infrastrukturnih izzivov. Kljub obljubam, dokumentom in resolucijam prebivalci in gospodarstvo regije še vedno čakajo na začetek gradnje tega za razvoj ključnega projekta. Kdaj bi se torej lahko kaj premaknilo? Odgovor so iskali na dogodku Koliko časa še – 3. razvojna os jug, ki so ga pripravili na Otočcu v gradu Otočec.

Bomo gradili JEK2? 'Odločitev mora biti premišljena'
19. 09. 2024 15.26Odločitev, ali naj država zgradi drugi blok jedrske elektrarne v Krškem (Jek 2), mora biti premišljena, potrebne so dodatne študije, da bi jo lahko sprejeli čez štiri leta, so ugotavljali v razpravi, ki jo je pripravilo resorno ministrstvo. Referendumski "ne" bi pomenil konec projekta, "da" pa nadaljevanje, a še ne končne odločitve.

Han: Slovenskemu gospodarstvu gre trenutno relativno dobro
19. 09. 2024 12.56Na Mednarodnem obrtno-podjetniškem sejmu Mos v Celju so pripravili mednarodno poslovno srečanje Connect2Slovenia, na katerem sodeluje 100 podjetnikov iz 13 držav. Minister za gospodarstvo Matjaž Han je v pismu zbranim med drugim ocenil, da gre slovenskemu gospodarstvu trenutno relativno dobro.

Teš se bo z novim letom preoblikoval v javno službo
11. 09. 2024 21.41Termoelektrarna Šoštanj (Teš) se bo s 1. januarjem 2025 preoblikovala v javno službo, saj ji Holding Slovenske elektrarne (HSE) ne bo več mogel pokrivati stroškovne cene proizvodnje električne energije. V ta namen bo oktobra oz. novembra sprejet tudi interventni zakon, je danes v izjavi za medije povedal generalni direktor HSE Tomaž Štokelj.

Bo status kopalnih voda na nekaterih priljubljenih kopališčih ukinjen?
15. 08. 2024 15.32Ministrstvo za naravne vire in prostor je te dni v javno obravnavo posredovalo osnutek prenovljene uredbe o upravljanju kakovosti kopalnih voda, ki vzpostavlja posodobljen seznam kopalnih voda. Dodani sta dve novi območji kopalnih voda, dve sta združeni, na določenih območjih pa je status kopalnih voda ukinjen.

V Kranju zelena luč za nov dom upokojencev
08. 08. 2024 15.32Mestna občina Kranj je prejela gradbeno dovoljenje za izgradnjo doma upokojencev v Kranju, ki je postalo pravnomočno. Ocenjena vrednost gradnje objekta znaša skoraj 20 milijonov evrov in je v pristojnosti ministrstva za solidarno prihodnost. V novem domu bo prostora za do 165 oseb. Imel bo tudi varovani oddelek za osebe z demenco.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita
25. 07. 2024 06.00Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Kranj in Radovljica še naprej bijeta bitko za regijsko bolnišnico
22. 07. 2024 17.45Potem ko je Urad RS za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu podaljšal rok za pripombe na presojo umestitve gorenjske regijske bolnišnice v prostor, je Mestna občina Kranj nanj naslovila še drug dopis z dodatno argumentacijo v prid lokaciji za gradnjo bolnišnice v Kranju. Dodatne argumente so poslali tudi iz radovljiške občine.

Ko se vozi z vlakom, Angleži zmagujejo
14. 07. 2024 14.21V sredo zvečer, ravno v času, ko so Angleži na drugem polfinalnem obračunu evropskega prvenstva v nogometu merili moči z Nizozemci, je britanska veleposlanica Tiffany Sadler sedla na vlak in po štirih letih zapustila Slovenijo. "Pogrešala bom vašo prelepo pokrajino in gore, najbolj pa si bom zapomnila čudovite ljudi, ki sem jih spoznala," nam je povedala pred odhodom. Spregovorila je o načrtih nove britanske vlade, o slovensko-britanskih odnosih na področju obrambe, o njenem delu, pa tudi o učenju slovenščine in plezanju na Triglav.

SDS pozval k študiji o posledicah zaprtja Teša, odbora predlog zavrnila
05. 07. 2024 15.17Člani odborov DZ za infrastrukturo in za finance so zavrnili predlog sklepa, s katerim so želeli v SDS finančnemu ministrstvu naložiti, da SDH pozove k pripravi študije o posledicah zaprtja Teša in Premogovnika Velenje za gospodarstvo in državljane. Kot je zagotovila državna sekretarka Tina Seršen, se na to obdobje že intenzivno pripravljajo.

Kdo je kriv, da stojimo v kolonah?
28. 06. 2024 06.07Če bi slišali v vsak avto, ki vsak dan stoji v zastojih na avtocestah in obvoznicah, bi se težko pomirili. Toliko jeze, kletvic in toliko razočaranja. Zastoji so stalnica, letni čas ni pomemben. Če smo 10 let nazaj še opozarjali na to, kaj nas čaka, smo danes priča scenariju, ko se ljudje na avtocestah vozijo po polžje, vinjeta je pregovorno poimenovana "parkirnina na avtocesti", pristojni krivdo prelagajo drug na drugega, ukrepov pa ni. Še več, dve koalicijski stranki nista naklonjeni širitvi cestne infrastrukture na območju zastojev.

NPU naj bi preiskoval nekdanjega okoljskega ministra Vizjaka
20. 06. 2024 10.14Minister za okolje v zadnji vladi Janeza Janše Andrej Vizjak naj bi se zaradi poslov v zadnjih mesecih svojega mandata znašel v preiskavi kriminalistov Nacionalnega preiskovalnega urada. Šlo naj bi za sume nezakonitosti pri dodelitvi sredstev sklada za podnebne spremembe družbi Hidroelektrarne na spodnji Savi.

Policija in ministrstvo za izobraževanje z novim protokolom za primere varnostnih tveganj
05. 06. 2024 14.17Policija se je udeležila posveta o izboljšanju obveščanja med policijo in vzgojno-izobraževalnimi zavodi v primerih povečanja varnostnega tveganja. Ugotovitve sta predstavili državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve Helga Dobrin in državna sekretarka na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje Janja Zupančič.

V letu 2024 50 milijonov za obnovo stanovanj in 70 za nadomestne gradnje
24. 05. 2024 14.26Vlada je na zadnjih dveh sejah sprejela dva programa za odpravo posledic škode po poplavah iz avgusta lani, v pripravi je tudi program ukrepov razvojnih spodbud. Že decembra 2023 pa je Slovenija, na podlagi uspešno pripravljene in oddane vloge, prejela najvišje možno predplačilo iz Solidarnostnega sklada EU v višini 100 milijonov evrov.

Šarec, Brglez in Prebilič – bo NEK res deloval še 40 let?
22. 05. 2024 06.00V nedeljskem soočenju je Maja Sodja gostila tri kandidate za evropske poslance. Marjan Šarec (Gibanje Svoboda), Milan Brglez (SD) in Vladimir Prebilič (Vesna) so predstavili svoje poglede o priznanju Palestine, evropskem komisarju, zelenem prehodu in drugem bloku Jedrske elektrarne. Ali njihove izjave držijo?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'
14. 05. 2024 06.00"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Jek 2 bi bil lahko zgrajen do leta 2040
09. 05. 2024 20.40Priprava osnutka pobude za državni prostorski načrt za Jek 2 je v zaključni fazi in bo do konca meseca posredovan na pristojno ministrstvo, je na seji sveta regije Posavje v Krškem povedal generalni direktor Gen energije Dejan Paravan. Po zastavljeni časovnici naj bi bil Jek 2 zgrajen in v omrežje priključen do leta 2040.

Domovi za poplavljence: izbirali bodo lahko med 12 rešitvami
16. 04. 2024 16.51Ministrstvo za solidarno prihodnost je v sodelovanju z zbornico za arhitekturo in prostor na natečaju izbralo 12 arhitekturnih rešitev, med katerimi bodo lahko izbirali upravičenci do nadomestitvenih gradenj zaradi v lanskih ujmah uničenih hiš. Pet rešitev je iz kategorije eno- in dvostanovanjskih stavb, tri so za dvojčke, štiri pa za vrstne hiše.